• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Negocjacje w MGMiŻŚ dotyczące współpracy w dziedzinie ochrony wód transgranicznych

pc/gov.pl

12.07.2018 22:43 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Negocjacje w MGMiŻŚ dotyczące współpracy w dziedzinie ochrony wód transgranicznych

Partnerzy portalu

Negocjacje w MGMiŻŚ dotyczące współpracy w dziedzinie ochrony wód transgranicznych - GospodarkaMorska.pl

W siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w środę odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. zasobów wodnych, w którym wzięła udział Anna Moskwa, podsekretarz stanu, pełniąca funkcję Pełnomocnika Rządu RP ds. negocjacji Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie ochrony i racjonalnego wykorzystania wód transgranicznych. Ze strony białoruskiej obecny był Andriei Khmel, wiceminister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Białorusi.

Tematem spotkania były negocjacje ww. Porozumienia. Rozmowy dotyczyły aktualnej wersji projektu. W dyskusji obie strony przedstawiły propozycje zmian, które zostały wzajemnie uzgodnione i zaakceptowane.  Obecnie rozpoczną się procedury krajowe uzyskania zgody na podpisanie umowy międzynarodowej. Strony zgodnie wyraziły wolę podpisania Porozumienia podczas 8. Spotkania Stron Konwencji ds. ochrony i wykorzystania transgranicznych cieków wodnych i jezior międzynarodowych w październiku br. w Astanie.

Pani Minister podkreśliła, że dołożymy wszelkich starań, aby podpisanie Porozumienia było możliwe w październiku.  - Białorusi zależy na szybkim podpisaniu Porozumienia i rozpoczęciu realizacji jego postanowień. - dodał minister Khmel.

Po wieloletniej przerwie w prowadzeniu rozmów pomiędzy Polsą a Białorusią, wznowienie negocjacji ws. współpracy na wodach granicznych nastąpiło w styczniu 2013 r. Zgodę na rozpoczęcie negocjacji umowy międzynarodowej wydał Prezes Rady Ministrów. W latach 2016 – 2017 negocjacje umowy przyspieszyły, dzięki czemu podczas spotkania w MGMiŻŚ udało się uzyskać tekst kompromisowy. Współpraca na wodach granicznych ma ogromne znaczenie dla zrównoważonego zarządzania gospodarką wodną i osiągania jej najważniejszych celów.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.