• <

Gróbarczyk: Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża

ew

12.06.2018 09:20 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Gróbarczyk: Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża

Partnerzy portalu

Gróbarczyk: Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża - GospodarkaMorska.pl

Podczas Światowych Dni Morza chcemy pokazać potencjał polskiego wybrzeża - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że podczas tej imprezy najistotniejsze dla rządu jest promowanie roli Polski w gospodarce morskiej.

Jak mówił Gróbarczyk na antenie radiowej Jedynki, Światowe Dni Morza, które rozpoczynają się 13 czerwca w Szczecinie, to okazja do spotkania dla 15 ministrów z całego świata oraz 30 delegacji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).

Powiedział, że spotkania podczas imprezy dotyczyć będą przede wszystkim gospodarki morskiej. "Dla nas ważne jest odbycie spotkań bilateralnych i pokazanie potencjału polskiego wybrzeża" - podkreślił.

Wskazał, że chodzi przede wszystkim o zachodnie wybrzeże, które "najbardziej odczuło transformacje polityczne, nie mówiąc już o gospodarczych, związanych z ograniczaniem produkcji stoczniowej".

Przypomniał, że wydarzenie w Szczecinie jest realizowane przez ONZ oraz organizację ds. morza. "To jest po raz pierwszy tak duża impreza, nie tylko w Polsce, ale w Europie Środkowo-Wschodniej" - zaznaczył. Dodał, że impreza przypada na 70. rocznicę powstania IMO.

"Mamy więc kilka okazji ku temu, aby świętować" - dodał, podkreślając, że najistotniejsze dla rządu jest promowanie Polski w ramach gospodarki morskiej.

Obchody Światowych Dni Morza rozpoczną się 13 czerwca i potrwają do 15 czerwca. W stolicy Pomorza Zachodniego spodziewane są m.in. oficjalne delegacje z całego świata, zagraniczni eksperci oraz przedstawiciele biznesu i nauki. Jak podkreślają organizatorzy, ponad 80 proc. towarów na świecie jest transportowanych drogą morską, co świadczy o szczególnie istotnym znaczeniu tej branży dla globalnej gospodarki.

Jak podaje MGMiŻŚ podczas Światowych Dni Morza na szczecińskiej Łasztowni będzie miał miejsce Festyn Morski – wydarzenie dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Obok Miasteczka Portowego, pełnego gier i zabaw, zarówno w wodzie, jak i na lądzie, będzie można skorzystać z Mobilnego Centrum Edukacyjnego i Morskiego Centrum Edukacyjnego, przybliżającego tajniki morza między innymi przez interaktywne wycieczki po portach.

Odwiedzający Szczecin będą mieli okazję powitać Załogę Daru Młodzieży, która 20 maja rozpoczęła Rejs Niepodległości. Po raz pierwszy do Szczecina zawinie także ORP Kormoran, najnowocześniejsza jednostka Marynarki Wojennej. Nie zabraknie także rejsu po Odrze statkiem Penne Queen dla szkół i wszystkich zainteresowanych. Przewidziana jest też strefa pokazów kulinarnych i degustacja dań rybnych oraz możliwość zwiedzania Szczecina z przewodnikiem.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.