• <
urząd_morski_gdynia_2021

Eksperci o propozycji MR o SSE: Więcej inwestycji w branży produkcyjnej

pc

06.09.2017 20:32 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Eksperci o propozycji MR o SSE: Więcej inwestycji w branży produkcyjnej
Eksperci o propozycji MR o SSE: Więcej inwestycji w branży produkcyjnej - GospodarkaMorska.pl

Dostępność zwolnienia z CIT w dowolnym miejscu w Polsce jest długo oczekiwanym uelastycznieniem reguł wspierania nowych inwestycji, które powinno wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym - ocenili w środę eksperci firmy doradczej PwC.

„To długo oczekiwane uelastycznienie reguł wspierania nowych inwestycji. Dotychczas funkcjonujące ograniczenie tego instrumentu do terytorium Stref było odpowiedzią na problemy lat 90. ubiegłego wieku i już od dawna nie spełniało pierwotnych celów, a od strony praktycznej znacząco utrudniało i wydłużało proces uzyskania zezwolenia strefowego. Uwolnienie tego instrumentu od wyraźnych granic powinno zdecydowanie wpłynąć na zwiększenie liczby i skali inwestycji zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, a jednocześnie poprawić naszą konkurencyjność wobec krajów regionu dysponującymi już dzisiaj bardziej przyjaznymi systemami wsparcia inwestycji” – ocenił Rafał Pulsakowski z PwC.

Z kolei, w ocenie Jacka Zimocha z PwC, zlikwidowanie procesu obejmowania gruntów prywatnych statusem Strefy powinno zdecydowanie przyspieszyć podejmowanie decyzji inwestycyjnych dotyczących lokalizacji inwestycji w Polsce. "Firmy planujące skorzystać z zachęt inwestycyjnych z tytułu realizacji nowego projektu inwestycyjnego nie będą już ograniczone wyborem konkretnych terenów albo objętych już statusem Strefy, albo takich, które takim statusem objąć dopiero należy. Czynnik czasowy jest dla wielu firm kluczowy i z naszej praktyki wynika, iż wiele z nich nie mogło sobie pozwolić na wielomiesięczny proces rozszerzania granic Strefy na takie grunty, przez co Polska mogła tracić cenne projekty” – wskazał Zimoch.

Ogłoszony w środę podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy Górskiej "przełomowy projekt koncepcji wsparcia inwestorów w Polsce w ramach instrumentu zwolnień podatkowych" dotyczy nowych inwestycji i będzie funkcjonował równolegle do istniejących obecnie Specjalnych Stref Ekonomicznych - wyjaśnili eksperci. I dodali, że docelowo zastąpi je po 2026 r., kiedy obecne Strefy przestaną istnieć. "Obecna ustawa o SSE będzie tym samym funkcjonowała do końca 2026 r. tylko dla wydanych już dotychczas zezwoleń strefowych" - zaznaczono w komunikacie. I dodano: "projekt nowych przepisów zakłada m.in. możliwość korzystania ze zwolnienia z CIT przez firmy lokujące inwestycje w dowolnym miejscu w Polsce, ocenę projektów pod kątem jakościowym i ilościowym oraz konkretny okres na wykorzystanie zwolnienia podatkowego w miejsce sztywnego terminu funkcjonowania Stref".

Jak podkreślili eksperci PwC zgodnie ze środową zapowiedzią wicepremiera Mateusza Morawieckiego, inwestorów czekają duże, systemowe zmiany w przepisach dotyczących wspierania inwestycji. Według nich nie jest to tylko "mała korekta przepisów strefowych", ale zapowiedź nowego, "kompleksowego rozwiązania", które ma zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną Polski poprzez stworzenie korzystnych warunków sprzyjających lokowaniu w naszym kraju wartościowych inwestycji tworzących nie tylko atrakcyjne miejsca pracy, ale także budujących innowacyjność polskiej gospodarki.

Propozycje Ministerstwa Rozwoju przewidują m.in., iż przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać pomoc publiczną w postaci zwolnienia z CIT z tytułu realizacji nowej inwestycji w dowolnym miejscu na terenie kraju. "Tym samym, cała Polska będzie jedną strefą inwestycyjną, w której inwestorzy będą mogli korzystać z podatkowych zachęt inwestycyjnych pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów. Zmiana ta była szczególnie wyczekiwana przez przedsiębiorców, gdyż 30 czerwca br. przestało obowiązywać Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2008 r. +w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną+" - napisano. W efekcie, jak podkreślono, obecnie nie jest już możliwe rozszerzanie statusu SSE na grunty prywatne, co skutecznie blokuje inwestorów planujących projekty na takich terenach oraz pragnących pozyskać wsparcie publiczne na ten cel.

Eksperci zwrócili uwagę, że nie każdy projekt będzie się kwalifikował do otrzymania zwolnienia podatkowego. Preferencje podatkowe będą uzależnione od trzech podstawowych warunków: lokalizacji inwestycji, charakteru inwestycji i jakości tworzonych miejsc pracy. Ze wsparcia, jak podkreślono, skorzystają nowe inwestycje, które spełnią określone "kryteria dostępu", m.in. "określające minimalny poziom nakładów inwestycyjnych uzależniony od stopy bezrobocia w powiecie, w którym dana inwestycja będzie realizowana oraz od wielkości przedsiębiorcy realizującego inwestycję".

„W dotychczasowym systemie funkcjonującym w SSE kluczowe znaczenie miały kryteria ilościowe związane z liczbą nowych miejsc pracy i wielkością nakładów inwestycyjnych, przez pryzmat których oceniano możliwość włączenia gruntu prywatnego inwestora w obszar SSE. Wprowadzenie kryteriów jakościowych to postawienie na wysokowartościowe inwestycje, co może być wyzwaniem dla części inwestorów. Ważne jest, aby takie kryteria były konkretnie opisane w nowych przepisach, tak aby proces oceny projektów był jak najbardziej przejrzysty i przewidywalny dla nowych inwestorów” – podkreślił Zimoch.

Zmieni się także podejście do długości okresu, w którym możliwe będzie wykorzystanie zwolnienia podatkowego. "Dotychczas datą graniczną był rok 2026, kiedy to dzisiejsze Strefy przestaną funkcjonować. Według nowych założeń MR zostanie wyznaczony konkretny okres korzystania ze zwolnienia podatkowego wynoszący od 10 do 15 lat. Obowiązywać będzie przy tym zasada – im wyższa intensywność pomocy publicznej w danym województwie, tym dłuższy okres zwolnienia" - napisano. Jak wskazano, preferencyjnie będą traktowane nowe inwestycje lokowane na terenie obecnych Specjalnych Stref Ekonomicznych – okres korzystania ze zwolnienia z tytułu realizacji takich projektów będzie mógł być wydłużony o dodatkowe 5 lat.

Eksperci PwC podkreślają, że zastąpienie sztywnego terminu życia Stref jednolitym okresem na wykorzystanie ulgi to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. "Przy spadającej z roku na rok atrakcyjności Stref (coraz krótszy okres na konsumpcję wypracowanego zwolnienia) nowy instrument spotka się z pewnością z dużym zainteresowaniem inwestorów" - ocenili.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39037,00 $ tona -0,61% 26 paź
 Cynk 3455,00 $ tona -1,57% 26 paź
 Aluminium 2830,00 $ tona -2,95% 26 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.