• <

Błaszczak: Chcemy zacieśniać współpracę z Chorwacją

Strona główna Prawo, polityka Błaszczak: Chcemy zacieśniać współpracę z Chorwacją
Błaszczak: Chcemy zacieśniać współpracę z Chorwacją - GospodarkaMorska.pl

pc

14.01.2019 Źródło: PAP

Doceniamy polsko-chorwacką współpracę wojskową i zaangażowanie Chorwacji na wschodniej flance NATO; chcemy zacieśniać relacje – oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w niedzielę przybył z wizytą do Zagrzebia.

Błaszczak i wicepremier, minister obrony Chorwacji Damir Krsticzević omówią kwestie współpracy militarnej, rozwoju przemysłu zbrojeniowego, dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa na flance wschodniej NATO oraz inicjatyw obronnych Unii Europejskiej. Podpiszą też ramową umowę o wzajemnej współpracy obronnej.

"Doceniamy wzajemne relacje, chcemy, aby były one silniejsze, bardzo doceniamy zaangażowanie chorwackie na wschodniej flance NATO" – powiedział Błaszczak w Zagrzebiu.

"Program wizyty jest związany z naszą współpracą. Doceniamy zaangażowanie strony chorwackiej w ramach eFP, ale także w ramach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE" – dodał.

Polska obejmie kolejny dyżur w tej unijnej grupie bojowej w lipcu. Będą to żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. "Od połowy tego roku przejmujemy odpowiedzialność. To będzie V4 plus Chorwacja. W listopadzie ubiegłego roku w Brukseli podpisaliśmy stosowne porozumienie" – przypomniał szef MON.

"Celem mojej wizyty jest także podpisanie ramowej umowy o współpracy obronnej Polski i Chorwacji. Dotychczas takiego dokumentu nie było. Jest jedynie porozumienie sprzed 21 lat miedzy ministerstwami obrony Polski i Chorwacji" – zaznaczył.

Podkreślił, że nowa "umowa ma charakter przekrojowy". "Stwarzamy w niej podstawę do współpracy dotyczącej wspólnych ćwiczeń wojskowych, współpracy przemysłu zbrojeniowego, a także związanej z wymianą informacji między wojskiem polskim a wojskiem chorwackim" – dodał.

Zwrócił uwagę, że Chorwacja zgłosiła oficera do dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, która będzie koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO stacjonujących na północno-wschodnich obrzeżach Sojuszu.

"Od połowy roku dowództwo będzie dysponowało wsparciem ze strony chorwackiej, ale umowa będzie też niejako organizowała nasze relacje w kontekście wschodniej flanki NATO, a więc chorwackiego udziału w eFP. Będzie dotyczyła także naszej współpracy na forum V4 i w unijnym programie, który dotyczy gotowości" – powiedział szef MON.

Wyraził przekonanie, że możliwy jest rozwój współpracy przemysłowej. "Taka współpraca odbywa się np. jeżeli chodzi o radomską Fabrykę Broni Łucznik i jedną z największych firm zbrojeniowych Chorwacji, produkującą karabiny, a więc współpraca jest, ale oczywiście możliwości jest dużo, dużo więcej" – ocenił szef MON.

Wizytę w Chorwacji minister rozpoczął, składając wraz ze swoim chorwackim odpowiednikiem wieńce przed pomnikiem Głos chorwackich ofiar – ściana bólu przy cmentarzu Mirogoj.

"Złożyliśmy wieńce przy pomniku tych, którzy stracili życie podczas wojny domowej, kiedy rozpadała się Jugosławia. To był bardzo trudny czas dla Chorwatów, okupiony olbrzymią daniną krwi. Jutro będziemy rozmawiać o współpracy, o przyszłości, o tym, jak zacieśnić nasze relacje" – powiedział szef MON.

Chorwacja wydzieliła pododdział artylerii rakietowej do wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, stacjonującej w Orzyszu w ramach eFP. Wzmocnienie wschodniej flanki przez inicjatywę wysuniętej wzmocnionej obecności – eFP – na północy i dopasowanej wysuniętej obecności (tFP) na południu było jednym z postanowień szczytu NATO w Warszawie w 2016 r. Państwem ramowym batalionu eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi także Wielka Brytania i Rumunia.

Źródło:
PAP
 Ropa brent 43,25 $ baryłka  -0,25% 05:56
 Cyna 17150,00 $ tona 1,12% 6 lip
 Cynk 2037,00 $ tona 0,84% 6 lip
 Aluminium 1593,00 $ tona 0,76% 6 lip
 Pallad 1940,00 $ uncja  0,25% 05:51
 Platyna 883,75 $ uncja  0,21% 05:56
 Srebro 19,20 $ uncja  0,31% 05:57
 Złoto 1821,15 $ uncja  0,18% 05:57

Dziękujemy za wysłane grafiki.