• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

KSBM działa i jego budowa przynosi pierwsze efekty

JK

28.12.2015 07:07 Źródło: własne

Partnerzy portalu

KSBM działa i jego budowa przynosi pierwsze efekty - GospodarkaMorska.pl

W porę ostrzeżono wielki tankowiec, który mógł utknąć na granicy między Ustką a Rowami – donosi gp24.pl. To efekt zakończonej budowy Krajowego Systemu Bezpieczeństwa Morskiego  (KSBM).

Przypomnijmy, że istotą tego projektu jest utworzenie systemu monitorująco-kontrolnego dla jednolitego zarządzania bezpieczeństwem w obszarach morskich przez administrację morską oraz dla wymiany informacji bezpieczeństwa żeglugi z współdziałającymi instytucjami krajowymi i międzynarodowymi. Struktura organizacyjna KSBM obejmować będzie centrum KSBM w Gdyni i dwa pomocnicze centra w Ustce i Szczecinie oraz ośrodki służb ruchu administracji morskiej - służby VTS i kapitanatów portów.

Realizacja projektu ma umożliwić m.in. stworzenie systemu monitorowania i analizy sytuacji, ostrzegania o zagrożeniach i przekazywania informacji dotyczących bezpieczeństwa morskiego w celu zapobiegania wypadkom morskim i zagrożeniom ekologicznym oraz sprawnego podejmowania działań w przypadku ich zaistnienia, w tym: wspomagania akcji ratowniczych i zwalczania zanieczyszczeń, wspomagania procesu decyzyjnego w przypadku udzielania miejsca schronienia lub reagowania na zagrożenia niestandardowe, wspomagania zarządzania bezpieczeństwem oraz wspomagania dochodzeń powypadkowych i wykrywania sprawców zanieczyszczeń.

W ramach projektu wyposażono wszystkie służby polskich portów w urządzenia do prowadzenia nadzoru ruchu oraz wykonywania asysty nawigacyjnej w sytuacjach awaryjnych (radary portowe, kamery, środki łączności, stacje hydro-meteo, elektroniczny dostęp do baz danych i informacji związanej z bezpieczeństwem żeglugi). Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 112 mld zł.

Dziękujemy za wysłane grafiki.