PMK
Chińskie banki coraz częściej są zapleczem kapitałowym dla światowej żeglugi. To wynik powolnego wycofywania się europejskich pożyczających z rynku żeglugi z powodu kryzysu.
Widać to wyraźnie po niemieckich bankach, które straciły mnóstwo pieniędzy na złych pożyczkach w tym sektorze. Chińskie instytucje finansowe w tym momencie odważnie wkraczają na rynek, by zastąpić niemiecki kapitał.
- Chińskie banki coraz częściej wykonują globalne transakcję. Można to już nazwać trendem. Kiedy na rynku pojawia się luka, od razu są chętni by ją wypełnić. To normalne – powiedział Joep Gorgels z banku ABN AMRO.
Chińskie banki korzystają na fakcie, że spora część statków powstaje w ich stoczniach, co wytwarza zapotrzebowanie na ich usługi. Przykładem mogą być megakontenerowce zamówione przez CMA CGM w stoczni CSSC.
Niemieckie banki coraz częściej pozbywają się swoich kredytów. Według nieoficjalnych źródeł Deutsche Bank planuje wyodrębnić 250 mln dolarów długów z rynku żeglugi i razem sprzedać je na rynku finansowym za promocyjną cenę. Przedstawiciele banku odmówili komentarza w tej sprawie. Ekspozycje kredytowe DB w sektorze żeglugi osiągają obecnie 5 mld euro.
Niemieckie banki nie są pierwszymi, które pozbędą się długów z światowej żeglugi. W tym roku Royal Bank of Scotland zakończył proces sprzedaży wierzytelności o wartości przynajmniej 600 mln dolarów.
RBS należy w ponad 70 proc. do rządu Wielkiej Brytanii i obecnie przechodzi głęboką restrukturyzację. Po kryzysie w 2008 roku, bank potrzebuje gotówki na zapłatę grzywien i przegranych sporów. Sprzedaje więc swoje udziały i tnie zatrudnienie.
Nieoficjalne źródła podają, że wierzytolnościami podzieliły się dwie firmy. Japoński Orix Corp zakupił 290 mln dolarów długu, a niemiecki Berenberg Bank 300 mln dolarów. Obie firmy odmówiły w tej sprawie komentarza.
RBS zamierza pozbyć się całkowicie swoich pożyczek odnoszących się do żeglugi morskiej. Wierzytelności pochodzą głównie od greckich armatorów i są warte ponad 3 mld dolarów. Royal Bank of Scotland zamierza jest sprzedawać w osobnych pakietach.
W Rosji zalega 150 tys. pustych kontenerów
Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza
Komisja Europejska w przyszłym tygodniu przedstawi informacje w sprawie ukraińskiej propozycji dotyczącej zboża
Niemcy: pieniądze za gaz LNG nadal płyną do Rosji z krajów unijnych
Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych
Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę