• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

NATO przeznaczy 160 mln euro na rozwój portu wojennego w Lipawie

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski NATO przeznaczy 160 mln euro na rozwój portu wojennego w Lipawie

Partnerzy portalu

Fot. Wikimedia Commons

NATO przeznaczy ponad 160 mln euro na rozwój portu wojennego w Lipawie na zachodzie Łotwy - poinformował łotewski minister obrony Andris Spruds. Podkreślił, że znacząco wzmocni to łotewskie możliwości przyjmowania sił Sojuszu.

W ramach projektu w porcie w dzielnicy Karosta zostaną zbudowane nowe nabrzeża, przewidziano też rozwój infrastruktury pomocniczej i prace mające na celu pogłębienie basenu portowego.

Premier Łotwy Evika Silina, która w piątek odwiedziła Lipawę, oceniła, że decyzja Sojuszu o przekazaniu środków na rozbudowę portu wzmocni zdolności obronne kraju i będzie stanowić duży wkład w gospodarkę miasta.

Karosta powstała w XIX wieku jako twierdza i port wojenny. W czasach ZSRR Karosta, której nazwa w języku łotewskim oznacza właśnie port wojenny, była obszarem zamkniętym i bazą sowieckiej Floty Bałtyckiej. Lipawa jest trzecim największym miastem Łotwy.

Z Rygi Natalia Dziurdzińska 

ndz/ adj/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.