• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Polsko-fińskie ćwiczenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej

08.06.2015 12:35 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Polsko-fińskie ćwiczenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej

Partnerzy portalu

Polsko-fińskie ćwiczenie Morskiego Oddziału Straży Granicznej - GospodarkaMorska.pl

Zakończyło się szkolenie pododdziałów specjalnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Morskiego Oddziału SG Finlandii Zatoki Fińskiej. Funkcjonariusze trenowali na ulicach Trójmiasta, lotnisku w Pruszczu Gdańskim, na strzelnicy oraz Zatoce Gdańskiej.  W morskiej części ćwiczeń udział wziął śmigłowiec Straży Granicznej i najnowszy patrolowciec fińskiej Straży Granicznej „Turva”.

Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG i SG Finlandii Zatoki Fińskiej trenowali praktyczne działania w prowadzeniu i zatrzymywaniu pojazdów, na strzelnicy doskonalili umiejętności strzeleckie, a w porcie na Westerplatte abordaż na jednostki pływające z wykorzystaniem śmigłowca SG, łodzi bojowych i jednostki pływającej fińskiej SG „Turva”.

Okręt Straży Granicznej Finlandii „Turva” jest nowoczesnym patrolowcem napędzanym olejem napędowym i ciekłym gazem LNG. Ma 2165 ton wyporności, blisko 100 metrów długości, przeszło 17 metrów szerokości, posiada „rozkładane” lądowisko dla śmigłowców. Jego stała załoga składa się z 42 osób, ale na swój pokład, w razie konieczności, może przyjąć nawet 400 osób. Jest przeznaczona do prowadzenia na morzu operacji związanych z nadzorem szlaków komunikacyjnych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych, gaśniczych, usuwania zanieczyszczeń morskich, badań oceanograficznych, może nawet poszukiwać bogactw naturalnych. W związku z tym, że ten pełnomorski okręt jest w stanie operować w morzu przez ponad trzysta dni w roku, konstruktorzy zadbali o komfort służby dla funkcjonariuszy.

Początek współpracy w prowadzeniu szkoleń z działań specjalnych pomiędzy polską Strażą Graniczną a Strażą Graniczną Finlandii datuje się na 2008 rok. Fińscy funkcjonariusze SG z pierwszą kilkudniową wizytą w MOSG przebywali na przełomie września i października 2009 roku. Odtąd każdego roku konsekwentnie realizowane są przez MOSG systemowe działania treningowe grup specjalnych polskiej i fińskiej Straży Granicznej. Ich efektem jest już 7 lat wspólnych treningów, wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk z zakresu prowadzenia działań specjalnych w środowisku morskim. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.