• <

Kongres GOZpodarka w formule online

ew

26.10.2020 13:29

Partnerzy portalu

Kongres GOZpodarka w formule online - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

We wtorek, 27 października rozpocznie się Kongres GOZpodarka, organizowany przez Instytut Jagielloński, Fortum oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski". Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uczestnictwo w kongresie będzie możliwe tylko online.

Transmisja na żywo odbędzie się pod linkiem: YouTube

– Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. Dyskusję na ten temat otwieramy 27 października w Zabrzu – na Kongresie GOZpodarka. – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Nie bez powodu kongres o gospodarce obiegu zamkniętego odbędzie się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

– Zdajemy sobie sprawę, że gospodarki obiegu zamkniętego nie można wdrażać wszędzie tak samo. Elektrociepłownia, którą zbudowaliśmy w Zabrzu to przykład rozsądnego kompromisu między ambitnymi planami klimatycznymi, a warunkami, z jakimi mamy do czynienia w Polsce – ma możliwość współspalania węgla i paliwa pochodzącego z odpadów. Kongres GOZpodarka odbędzie się na terenie starej elektrociepłowni, tuż obok tej nowej – można zatem powiedzieć, że wystarczy kilka kroków, aby przejść do GOZ. Wierzę, że dyskusje w takim miejscu, jeśli nie od razu przeniosą nas do polskiej gospodarki obiegu zamkniętego, to chociaż zbliżą nas do tego celu. – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inwestycja Fortum w Zabrzu pokazuje, jak ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki odgrywa biznes. Kluczowe wydaje się zatem pytanie o nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w gospodarce obiegu zamkniętego, a także o rolę instytucji publicznych w tworzeniu warunków do ich powstawania.

– W Polsce dostrzegamy firmy, które są w awangardzie GOZ. Ważne jest, aby połączyć siły – współpracować muszą wszyscy: biznes, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. To już się wprawdzie dzieje z inicjatywy Fortum. Pod naszym przewodnictwem funkcjonuje Koalicja „Włącz Czystą Energię dla Polski", do której akces zgłosiło już kilkanaście firm i organizacji pozarządowych, a honorowy patronat objęły między innymi: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Klimatu i Ministerstwo Rozwoju. To jednak nie wystarczy, dlatego też do dyskusji postanowiliśmy zaprosić szersze grono – wierzymy, że wnioski, które wspólnie wypracujemy podczas Kongresu GOZpodarka pozwolą zmienić polską rzeczywistość. – mówi Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Skrócona agenda:

9:40 – rozpoczęcie kongresu
9:45-10:00 – Keynote Speech: Zbigniew Gryglas, Wiceminister Aktywów Państwowych
10:05-11:20 – Panel I: Polska droga do gospodarki obiegu zamkniętego
11:40-12:55 – Panel II: Rola państwa w rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego
13:15-14:35 – Panel III: Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) i system aukcyjny w gospodarce odpadami
14:40 – zakończenie kongresu

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.