• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna
Finał wyjątkowego programu dla startupów. Partnerem wydarzenia jest PGZ Stocznia Wojenna - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

14.12.2023

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Na terenie gdyńskiej stoczni odbył się Demo Day w ramach Ścieżki Przemysłu Morskiego. Jest to część programu Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, który ma na celu wspierać rozwój przedsiębiorstw i inicjatyw, zapewniając im szansę na realizację swoich przedsięwzięć i innowacje. W jego trakcie firmy mogły zaprezentować swoje pomysły, jednocześnie była to okazja do zapoznania się z działalnością PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Ścieżka Przemysł morski skierowana jest do startupów, które rozwijają innowacyjne rozwiązania z zakresu okrętowych systemów łączności, nawigacji i zabezpieczeń technicznych, elektroniki, uzbrojenia, technologii, systemów i urządzeń dla jednostek pływających, innowacyjnych rozwiązań dla Marynarki Wojennej RP i przemysłu stoczniowego, robotyki, automatyki i przemysł 4.0. Jako partner PGZ Stocznia Wojenna oferuje kompleksowe usługi w zakresie projektowania, remontów, przebudów, modernizacji i budów okrętów wojennych oraz jednostek dla innych służb mundurowych i państwowych.

Na początku spotkania prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz powitał zebranych uczestników spotkania, wśród których byli reprezentanci dziesięciu startupów. Podkreślił znaczenie realizacji takich inicjatyw, a także aktywizacji rodzimych twórców w dziedzinie nowych technologii. Omówił też aktualną działalność gdyńskiej stoczni, prezentując aktualny stan prac nad  jej flagowym i zarazem kluczowym programem pk. "Miecznik", wiążącym się z budową trzech wielozadaniowych fregat. Oprócz tego wskazał, jak zmienia się to miejsce, wskazując na trwającą budowę nowych obiektów funkcjonalnych, w tym największej w kraju hali kadłubowej,  w której będą budowane i wyposażane kadłuby wspomnianych okrętów. 

W dalszej części wydarzenia nastąpiła prezentacja dziesięciu startupów. Przedstawiciele każdego z nich mieli pięć minut na prezentację oraz kolejne pięć na odpowiedzi na pytania dotyczące swoich pomysłów. Byli oceniani przez zespół jurorów, który najlepszemu zespołowi miał wręczyć nagrodę finansową 15 000 zł na dowolny cel, dostęp do prototypowni Space4Makers przez okres trzech miesięcy, Indywidualne spotkania mentoringowe oraz możliwość wsparcia w ramach Inkubatora Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Quantum Cybersecurity Group przedstawił swoje pomysły w zakresie prowadzenia bezpiecznej komunikacji dla przemysłu morskiego w obliczu zagrożeń w postaci ataków z użyciem najnowocześniejszych i najpotężniejszych komputerów technologii kwantowej. Wizją QCG jest dostarczenie wysoce innowacyjnego, przyjaznego dla użytkownika i ekonomicznego rozwiązania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa kwantowego. Dlatego firma pracuje nad zintegrowanym rozwiązaniem składającym się z komponentów oprogramowania i sprzętu, które są łatwe w użyciu, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo. Łączy trzy kluczowe elementy, kwantowe generatory liczb losowych (ang. "quantum random number generators - QRNGs), kwantową wymianę klucza szyfru niezależną od sprzętu (ang. "device independent quantum key distribution - DI-QKD") i algorytmy post-kwantowe, aby umożliwić bezpieczne i przyszłościowe codzienne użytkowanie.

Creative Molds stworzył formułę materiałową, która obecnie jest w trakcie zgłoszenia patentowego. W ramach recyklingu ma pozwalać na przetwarzanie jednego materiału w drugi, a nowy, wytworzony tą technologią, ma posiadać dodatnie właściwości tj. zmniejszoną masę przy jednoczesnym zwiększeniu wytrzymałości mechanicznej detalu. Dodatkowo produkcja będzie polegała na bezodpadowej produkcji z wykorzystaniem gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto na drugim etapie rozwoju chcemy odzyskiwać uszkodzone nasze produkty z rynku wykonane w naszej technologii, dając klientom rabat na nowy detal/produkt. Ma to pozwolić zadbać też o środowisko i zmniejszyć ilość odpadów.

Odbyła się także prezentacja wielofunkcyjnego, modułowego i autonomicznego urządzenia o kształcie kuli,  pływającego w środowisku wodnym. Modułowy dron ma nie posiadać wystających elementów sterujących i napędowych, gdyż wszystko znajduje się wewnątrz niego. Projekt został zabezpieczony zgłoszeniem patentowym  P.436234 w 2020 roku.

OutlineAI zaprezentowała potencjał zastosowania sztucznej inteligencji w dziedzinie projektowania budynków i nieruchomości. Usługi te obejmują projektowanie hoteli, optymalizację i różnorodność projektów parkingów na całym świecie oraz doradztwo dla specjalistów z różnych branż. Wykorzystuje tu zaawansowane algorytmy, które pozwalają na generowanie tysięcy projektów w krótkim czasie, zwiększając efektywność i oszczędzając czas. Oferuje także spersonalizowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Celem firmy jest maksymalizacja wartości nieruchomości i minimalizacja kosztów budowy.

Swoją propozycję zaprezentował też gdański IN-KOL w postaci Projektu Autonomicznej Stacji Ładowania Dronów Podwodnych (Autonomous Underwater Drone Charging Station, AUDCS), który ma na celu umożliwienie ciągłego i permanentnego realizowania różnorodnych, operacji morskich prowadzonych przy użyciu dronów podwodnych, takich jak zwiększenie bezpieczeństwa morskiego (autonomiczne systemy do monitorowania i patrolowania wybranego obszaru wybrzeża lub obiektu w celu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami) i ochronę środowiska (np. ochrona ekosystemów morskich, monitorowanie stanu wody, wykrywanie zanieczyszczeń i skażeń ).

Przedsiębiorstwo Arsys zaprezentowało rozwiązanie dla przemysłu w postaci cyfryzacji procesów przy wykorzystaniu okularów aR (wspomaganej rzeczywistości) Rozwiązanie platformy wykorzystującej to urządzenie instalowane np. na kasku pracownika, jako podstawowe narzędzie w procesie cyfryzacji przemysłu, ma umożliwiać bardziej efektywną, interaktywną i monitorowaną produkcję oraz zarządzanie procesami. Wykorzystywane okulary aR mają pozwalać na połączenie wirtualnych informacji z rzeczywistym otoczeniem jednocześnie nie przysłaniając pola widzenia a to wszystko w kontekście idei "wolnych rąk". Ma to także pozwolić na efektywniejszy transfer wiedzy poprzez śledzenie pracy specjalistów z ich perspektywy, umożliwiając uczenie się na podstawie obserwowania ich czynności.

NNT omówił DRS KOBalt, czyli rozwiązanie pozwalające na tworzenie skalowalnych rozproszonych sieci zapewniających wzajemną komunikację poszczególnych węzłów/modułów (KOBalt), oraz umożliwiające komunikację włączanych do sieci urządzeń końcowych (EUD) dla realizacji różnych zadań na poziomie taktycznym. Ma to dotyczyć zarówno dla zastosowań cywilnych jak i wojskowych.

Revobeam wskazał jako swój produkt rozwiązanie dotyczące wykorzystania innowacyjnej anteny rekonfigurowalnej elektronicznie do komunikacji bezprzewodowej dla okrętów oraz dla współpracujących z nim jednostek bezzałogowych, zarówno latających jak i pływających. To dotyczy także autonomicznych jednostek pływających USV (Unmanned Surface Vehicle). Wykorzystanie anteny rekonfigurowalnej ma pozwolić na podniesienie odporności systemów łączności bezprzewodowej na radiowe ataki typu zagłuszeniowego (ang. jamming) oraz silne interferencje radiowe. Pozwoli to na utrzymanie wymaganych przepływności, jakości i stabilności łączy bezprzewodowych. Proponowane antena posiada jedno wejście (jak tradycyjna antena), więc może być zainstalowana w większości praktycznie stosowanych układów nadawczo-odbiorczych w urządzeniach komunikacyjnych stosowanych na okręcie i jednostkach pływających. Ponieważ antena jest lekka, kompaktowa, efektywna energetycznie i tania, może być stosowana w jednostkach bezzałogowych, w tym autonomicznych USV.

Port-mapper.com przedstawił swoje chmurowe narzędzie pod nazwą Port Mapper do automatyzacji oraz digitalizacji obsługi pomiarów, dotyczących strefy przybrzeżnej, brzegów morskich oraz kluczowej infrastruktury sektora morskiego. Dzięki zastosowaniu technik z zakresu sztucznej inteligencji (Machine Learning), zdalnej batymetrii satelitarnej oraz integracji danych pochodzących z różnych źródeł, pozwoli wykrywać i analizować niestandardowe zachowania oraz zdarzenia, w celu monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Wszystkim podmiotom zajmującym się monitoringiem morza, ma ułatwić to współdzielenie oraz współpracę w zakresie wykorzystywania i przetwarzania danych pomiarowych i obserwacyjnych.

Przedstawiciel Edelo omówił swój system informatyczny do zarządzania i kontroli produkcji małoseryjnej, np. jednostek pływających. Pomaga w optymalizacji produkcji poprzez kontrolę i planowanie magazynu, zaopatrzenia, zleceń produkcyjnych, kadr i wynagrodzeń. Rozbudowany moduł czasu pracy ma umożliwiać rejestrację obecności kartami zbliżeniowymi i raportowanie zadań. Jako jego zaletę wskazano łatwe wdrożenie i obsługa: system działa online w chmurze i prosty interfejs użytkownika.

Po zakończeniu prezentacji uczestnicy wydarzenia wzięli udział w wycieczce po terenie stoczni, mogąc zapoznać się z jej codzienną działalnością i trwającymi na jej terenie inwestycjami budowlanymi, a także postępującymi pracami nad "Miecznikiem". Przypomnijmy, że 31 stycznia 2024 roku odbędzie się położenie stępki pod przyszły ORP Wicher. 

W czasie gdy trwała wycieczka, członkowie jury dyskutowali na temat zaprezentowanych pomysłów, by po powrocie uczestników spotkania wskazać zwycięzcę. Nagrodę otrzymała firma Revobeam Sp. z o. o.

Organizatorem programu jest Strefa Akceleracji Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. W jej ramach poszukuje startupów, które chcą przyspieszyć swój rozwój, zdobyć wsparcie doświadczonych mentorów oraz dostęp do zaawansowanej infrastruktury, a także wsparcie finansowe na realizację innowacyjnych rozwiązań. Oprócz tego program oferuje też mentoring i doradztwo ze strony ekspertów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.