• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Nauta prekursorem odbudowy szkolnictwa zawodowego

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Nauta prekursorem odbudowy szkolnictwa zawodowego
Nauta prekursorem odbudowy szkolnictwa zawodowego - GospodarkaMorska.pl
01.09.2016 Źródło: własne

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie naukę rozpoczęli przyszli stoczniowcy, którzy wybrali klasę o profilu monter kadłubów okrętowych.

- Dla mnie ten profil jest bardzo ciekawy. Jest to ciężki i bardzo opłacalny zawód, który wiąże się z pracami na wysokościach, jestem przekonany, że bardzo mi się to spodoba. Będę dążył do tego żeby zostać pracownikiem stoczni, chcę się wyróżniać posadą wśród znajomych - tłumaczy Dawid Pliński - uczeń klasy patronackiej.

Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia klasy patronackiej w Kłaninie wyszła SR ”Nauta” a szkoła z aprobatą przyjęła tę propozycję. Stocznia jest zainteresowana pozyskiwaniem w przyszłości wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej a w szczególności pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje - Dajemy uczniom warunki umożliwiające zdobywanie dodatkowych, niezbędnych do wykonywania zawodu umiejętności. Jeśli będziemy mieli gwarancję, że uczeń będzie chciał pracować w stoczni to chcemy przed nim otworzyć ścieżkę kariery – w grę wchodzi dalsza nauka w technikum czy też pójście na studia – krótko mówiąc zależy nam na ciągłym rozwoju -  mówi Sławomir Latos - prezes Stoczni Remontowej ”Nauta” S.A.

Zainteresowanie jest dokładnie takie jak sobie zaplanowaliśmy. Na dzisiaj chęć podjęcia nauki zadeklarowało 20 osób. Pierwszy etap za nami, na kolejne patrzymy z optymizmem - informuje  Aldona Czerwińska – dyrektor ZSP w Kłaninie.

Okres nauki będzie trwać 3 lata. Zajęcia podzielone są na dwie części – część teoretyczną, która będzie odbywać się w Kłaninie i część zawodową (teoria, praktyka) w stoczni na ul. Waszyngtona w Gdyni. W pierwszym roku przewidujemy, że będą to dwa dni w tygodniu – jeden dzień na naukę zawodu, jeden dzień na naukę teoretyczną przedmiotów takich jak: podstawy konstrukcji maszyn czy też  konstrukcja kadłuba okrętu i prefabrykacja wstępna. Z tych przedmiotów będą mieli w sumie 4 godziny w jednym dniu a w drugim dniu tygodnia 5 godzin praktycznej nauki zawodu. W klasie drugiej i trzeciej ilość zajęć wzrośnie do 3 dni w tygodniu. Stocznia zabezpiecza uczniom stypendium, odzież roboczą, ubezpieczenie, zapewnimy również transport w obie strony - mówi Ryszard Dubiela - nauczyciel teoretycznej nauki zawodu. Pierwsze zajęcia praktyczne odbędą się w najbliższy wtorek na ul. Waszyngtona.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.