• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Gdański Żuraw czeka remont

PMK

06.02.2017 16:36 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Gdański Żuraw czeka remont - GospodarkaMorska.pl

Najsłynniejszy gdański dźwig portowy czeka przebudowa. Historyczny Żuraw przejdzie szereg zabiegów renowacyjnych: odświeżenie elewacji, wymianę dachówek, a dodatkowo zyska multimedialną wystawę stałą. Przebudowa ma wystartować w przyszłym roku.

Wciąż nie wiadomo, czy w ruch wprawiony zostanie mechanizm dźwigu. Realizacja wartej kilkanaście milionów złotych inwestycji zależy od zdobycia unijnej dotacji przez Narodowe Muzeum Morskie.

W obecnym kształcie żuraw zbudowano w latach 1442-1444. Służył przede wszystkim jako urządzenie portowe do załadunku towarów i balastu na statki, oraz do stawiania ich masztów. Mechanizmem są dwie pary kół deptakowych o średnicy około sześciu metrów każde.

Jako siłę napędową wykorzystywano ludzi stąpających wewnątrz tych bębnów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar dwóch ton na wysokość 27 metrów bądź, po sprzęgnięciu obu par kół, 4 t na wysokość 11 m.

Swój ostatni remont przechodził dekadę temu. Pomysł na obecną renowację pojawił się dwa lata temu. Ostatnio sprawa nabrała rozpędu. Gotowy jest już projekt budowlany, a konsorcjum firm 3JM i Pure A uzyskał pozwolenie na realizację.

Teraz pozostaje czekać na zakończenie projektu wykonawczego oraz zdobycie unijnego dofinansowania. Konkurs odbędzie się w maju, więc przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej w drugiej połowie tego roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.