• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Xinhua: Chiny i USA omawiają najważniejsze kwestie handlowe

ew

12.03.2019 09:08 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Xinhua: Chiny i USA omawiają najważniejsze kwestie handlowe

Partnerzy portalu

Xinhua: Chiny i USA omawiają najważniejsze kwestie handlowe - GospodarkaMorska.pl

Wicepremier ChRL Liu He rozmawiał we wtorek przez telefon z ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem USA ds. handlu Robertem Lighthizerem o kwestiach kluczowych dla dwustronnych negocjacji handlowych - podała chińska agencja Xinhua.

"Strony przeprowadziły konsultacje dotyczące kluczowych kwestii związanych z tekstem i opracowały plan następnego etapu prac" - przekazała Xinhua, nie podając dodatkowych szczegółów. Według hongkońskiego dziennika "South China Morning Post" urzędnicy ustalali treść planowanego porozumienia handlowego.

ChRL i USA toczą obecnie spór, który chińskie ministerstwo handlu określało jako największą wojnę handlową w historii gospodarki. Waszyngton nałożył karne cła na chińskie towary, by zmusić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, którą władze USA uznają za nieuczciwą. Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

W grudniu 2018 roku prezydent USA Donald Trump spotkał się w Argentynie z prezydentem ChRL Xi Jinpingiem. Obaj przywódcy uzgodnili wówczas "zawieszenie broni" w konflikcie handlowym, które miało obowiązywać do 1 marca.

Osiągnięte w ostatnich tygodniach postępy w negocjacjach skłoniły jednak Biały Dom do bezterminowego wstrzymania podwyżki karnych ceł na chińskie produkty warte 200 mld dolarów rocznie. Wcześniej zapowiadano, że cła wzrosną, jeśli obie strony nie osiągną ostatecznego porozumienia przed 2 marca.

Wiceminister handlu ChRL Wang Shouwen powiedział niedawno dziennikarzom, że obie strony komunikują się ze sobą "dniem i nocą" i nie szczędzą wysiłków, by dojść do porozumienia. Zaznaczył, że powinno ono się opierać na równości stron i uczciwości oraz doprowadzić do zniesienia wszystkich karnych i odwetowych ceł, jakie oba kraje nałożyły na wzajemny eksport.

Prezydent Trump skarży się na olbrzymi deficyt swojego kraju w wymianie handlowej z Chinami i zarzuca Pekinowi nieuczciwe praktyki, w tym o wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach zagranicznych firm, jak również o dotowanie rodzimego sektora technologicznego.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.