• <
urząd_morski_gdynia_2021

Waluty rynków wschodzących nadal zyskują

Enrique Diaz-Alvarez, Ebury

22.07.2019 12:07 Źródło: własne
Waluty rynków wschodzących nadal zyskują - GospodarkaMorska.pl

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro. Zyskiwały również pozostałe waluty rynków wschodzących.

Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu istotnych publikacji ekonomicznych ze świata, czy też decyzji z zakresu polityki monetarnej ze strony kluczowych banków centralnych. Kursy walut G10 utrzymały się w wąskich korytarzach wahań, podczas gdy waluty rynków wschodzących nadal odnotowywały umocnienie względem walut gospodarek rozwiniętych. Umocnieniu walut rynków wschodzących sprzyjała różnica w poziomie stóp procentowych między tymi krajami, a gospodarkami rozwiniętymi i perspektywy ich cięcia w przypadku tych ostatnich. W ostatnim tygodniu żadna z walut G10 nie doświadczyła zmiany kursu o więcej niż 1%. Można było jednak zaobserwować, że w ostatnich dniach waluty europejskie (poza frankiem szwajcarskim) były ogólnie słabsze, podczas gdy zwyżkowały waluty Antypodów.

W najbliższym tygodniu uwaga rynków będzie skupiona przede wszystkim na Europejskim Banku Centralnym. Czwartkowe spotkanie decyzyjne EBC będzie jednym z pierwszych z serii lipcowych spotkań, od których konsensus oczekuje albo luzowania polityki monetarnej, albo chociaż sugestii, że w najbliższej przyszłości dojdzie do jej poluzowania. 

W najbliższych dniach pojawi się też kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Poznamy wstępne odczyty wskaźników aktywności biznesowej PMI w strefie euro oraz pierwsze szacunki dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale bieżącego roku. Generalnie spodziewamy się, że w najbliższych dniach rynki finansowe wyrwą się z dotychczasowej (trwającej od kilku tygodni) apatii, a w drugiej połowie tygodnia najpewniej zaobserwujemy powrót zmienności na rynku walutowym.   

PLN

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro, tym samym zachowanie złotego wpisywało się w schemat umocnienia walut rynków wschodzących.

Mimo, że nie miały wyraźnego wpływu na rynek, warto wspomnieć, że ostatnie dni przyniosły prawdziwe zatrzęsienie danych z polskiej gospodarki. Po pierwsze, odczyty inflacji z pierwszej części tygodnia potwierdziły, że ostatnio mieliśmy do czynienia ze wzrostem dynamiki cen, tak konsumenckich, jak i bazowych. Po drugie, niespodziewanie zaobserwowaliśmy ostry spadek wzrostu płac oraz dynamiki produkcji przemysłowej. Jednak w obu kwestiach niekorzystnie na odczyty wpływał efekt kalendarzowy (mniej dni roboczych w miesiącu pomiarów w porównaniu do okresu odniesienia). Niemniej, dane o produkcji przemysłowej wywołały obawy o to, czy gorsza sytuacja w przemyśle strefy euro nie przekłada się na problemy sektora w Polsce. Jesteśmy raczej optymistycznie nastawieni do perspektyw polskiej gospodarki. Gorsze odczyty z jednego miesiąca w części „zepsute” przez kalendarz nie zmieniają tego poglądu.

W kontekście informacji z Polski, w tym tygodniu jedyną publikacją, którą poznamy, będą wtorkowe dane o bezrobociu, które powinno spaść do kolejnego rekordowo niskiego poziomu w bieżącym cyklu.

GBP

W najbliższym tygodniu kurs funta brytyjskiego nadal będzie zależał od informacji politycznych. W najbliższy wtorek Boris Johnson najpewniej wygra wyścig o posadę lidera Partii Konserwatywnej. Rynki w pełni jednak wyceniają ten scenariusz, stąd w przypadku wygranej Johnsona nie spodziewamy się gwałtownej reakcji szterlinga.

Publikacje makroekonomiczne dla Wielkiej Brytanii ostatnio przewyższają oczekiwania. Zarówno wynagrodzenia, jak i sprzedaż detaliczna rosły w tempie szybszym niż oczekiwał tego konsensus. Kalendarz ekonomiczny na nadchodzące dni dla Zjednoczonego Królestwa świeci jednak pustkami, stąd to polityka będzie wpływać na zmiany kursu funta brytyjskiego w nadchodzącym tygodniu. Jesteśmy zdania, że trudno będzie rozwiązać impas związany z Brexitem bez rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Tym samym jakiekolwiek wieści dotyczące tej kwestii powinny dołożyć do zmienności brytyjskiej waluty.

EUR

Ubiegły tydzień nie przyniósł ani zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych, ani informacji dotyczących polityki monetarnej w strefie euro. Nadchodzący tydzień będzie pod tym względem inny. W środę poznamy wstępne odczyty indeksów PMI w lipcu, czyli jednych z najważniejszych wskaźników wyprzedzających dla gospodarek strefy euro. Rynki co prawda nie spodziewają się istotnych zmian w indeksach. Uwzględniając niskie oczekiwania dostrzegamy jednak możliwość pozytywnego zaskoczenia danymi dla sektora przemysłu. 

Podobne oczekiwania mamy względem nadchodzącego spotkania EBC. Rynki finansowe nastawiają się na „gołębią” retorykę banku centralnego, nie wykluczając możliwości cięcia stóp procentowych. Uważamy, że bank centralny strefy euro może zawieść te oczekiwania. Jesteśmy zdania, że EBC wstrzyma się ze zmianami do września, kiedy decydenci otrzymają więcej danych. Jeżeli oczekiwany przez nas scenariusz się zrealizuje, należy spodziewać się gwałtownej aprecjacji euro. 

USD 

Ubiegły tydzień przyniósł szereg mniej istotnych danych makroekonomicznych z USA, które w większości były dosyć mieszane. Największą uwagę rynków przykuły jednak wypowiedzi decydentów Rezerwy Federalnej, którzy w zasadzie potwierdzili, że w następnym tygodniu dojdzie do obniżki stóp procentowych Fedu o 25 punktów bazowych. 

Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych, w zależności od wskaźnika, utrzymuje się w okolicach celu inflacyjnego lub go przekracza, z kolei rynek pracy cechuje się stabilnym poziomem kreacji nowych stanowisk oraz wzrostem realnych wynagrodzeń. Tym samym uważamy, że obecna rynkowa wycena trzech obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy jest przesadą. Wstępny szacunek dynamiki PKB w USA, który poznamy w piątek, powinny potwierdzić nasz punkt widzenia. Oczekujemy wzrostu realnego PKB o ponad 2%, przy deflatorze na poziomie 2-procentowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37500,00 $ tona 2,53% 24 wrz
 Cynk 3109,00 $ tona 2,17% 24 wrz
 Aluminium 2905,00 $ tona -1,06% 24 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.