• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

USA są gotowe by rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś

mb

14.03.2020 14:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA są gotowe by rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś

Partnerzy portalu

USA są gotowe by rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś - GospodarkaMorska.pl

USA są gotowe niezwłocznie rozpocząć dostawy ropy naftowej na Białoruś – zadeklarował w piątek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.

"Sekretarz stanu USA Mike Pompeo potwierdził w rozmowie z szefem MSZ Białorusi Uładzimirem Makiejem gotowość amerykańskich firm do niezwłocznego rozpoczęcia dostaw ropy na Białoruś" – poinformowała w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus.

Rozmowa szefów dyplomacji dotyczyła również rozwoju relacji dwustronnych, w tym możliwej wizyty delegacji USA ds. handlu na Białorusi pod koniec tego roku - podały białoruskie media.

1 lutego 2020 r. Pompeo odwiedził Mińsk; była to pierwsza wizyta przedstawiciela władz USA tak wysokiego szczebla w stolicy Białorusi od 25 lat. Podczas spotkania z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką szef amerykańskiej dyplomacji powiedział, że jego kraj jest gotów zapewnić Białorusi dostawy 100 proc. potrzebnej jej ropy. Łukaszenka mówił później, że Stany Zjednoczone "mogą pomóc Białorusi z infrastrukturą i dostawami ropy".

W ramach poszukiwania dywersyfikacji dostaw Mińsk zamówił już m.in. ropę naftową tankowcami przez port w litewskiej Kłajpedzie; surowiec z Litwy jest dalej transportowany na Białoruś koleją.

Białoruś i Rosja od 1 stycznia nie mają podpisanych kontraktów na dostawy ropy dla Mińska. Moskwa nie zgodziła się na zniżki dla Mińska, a dotychczasowi dostawcy, największe rosyjskie firmy, żądają dodatkowej premii za każdą tonę surowca.

Mińsk umawia się na niewielkie dostawy z pomniejszymi dostawcami z Rosji. Poszukuje też alternatywnych kierunków, m.in. przez porty w krajach bałtyckich, Ukrainę, a także przez Polskę możliwym rewersem rurociągu Przyjaźń.

Dwie białoruskie rafinerie naftowe działają obecnie na ograniczonych mocach z powodu braku odpowiedniej ilości surowca.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.