• <
urząd_morski_gdynia_2021

UE: Rozmowy negocjatorów ws. brexitu wznowione, ale propozycji z Londynu brak

pc

03.09.2019 02:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska UE: Rozmowy negocjatorów ws. brexitu wznowione, ale propozycji z Londynu brak
UE: Rozmowy negocjatorów ws. brexitu wznowione, ale propozycji z Londynu brak - GospodarkaMorska.pl

Unijni i brytyjscy negocjatorzy wrócili do rozmów, ale na razie brak propozycji, które miałyby rozwiązać problematyczną kwestię granicy między Irlandią a Irlandią Północną - wynika z informacji przekazanych przez Komisję Europejską.

"Mogę powtórzyć nasze stanowisko, że chcemy pracować konstruktywnie z premierem (Borisem) Johnsonem i zająć się wszelkimi propozycjami, które mógłby on mieć, jeśli tylko będą one zgodne z porozumieniem o wyjściu" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Od ubiegłego tygodnia, gdy do Brukseli przyjechał główny negocjator brytyjskiego rządu ds. brexitu David Frost, prowadzone są rozmowy ze stroną unijną na poziomie "technicznym". W tym tygodniu negocjatorzy mają się spotkać dwa razy.

Jedynym kontaktem między UE i Wielką Brytanią na najwyższym szczeblu w ostatnich tygodniach, od kiedy stery władzy przejął Boris Johnson, było jego spotkanie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem podczas szczytu G7 we francuskim Biarritz 25 sierpnia oraz późniejsza rozmowa telefoniczna z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

Strona unijna cały czas domaga się od Brytyjczyków więcej szczegółów i konkretów dotyczących tego, jak uniknąć twardej granicy między pozostającą w UE Irlandią a będącą częścią Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną. Obecnie takim rozwiązaniem awaryjnym, na wypadek gdyby nie udało się wypracować do końca okresu przejściowego innych uzgodnień, jest tzw. backstop.

Brytyjscy eurosceptycy odrzucają go jednak jako rozwiązanie, które zbyt blisko wiąże Wielką Brytanię z UE. W razie uruchomienia backstopu Zjednoczone Królestwo byłoby bowiem zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, co gwarantowałoby, że twarda granica między Irlandią Płn. a Irlandią nie wróci.

W Brukseli frustrację wywołuje podejście Johnsona, który z jednej strony domaga się usunięcia zapisów dotyczących backstopu z umowy rozwodowej, na którą zgodziła jeszcze jego poprzedniczka Theresa May, a z drugiej strony nie przedstawia alternatywy.

"Odbywające się rozmowy będą zależały od tego, kiedy otrzymamy konkretne propozycje, które będą w zgodzie z porozumieniem o wyjściu. (...) Oczywiście propozycje pojawiają się w wyniku rozmów" - zaznaczyła Andreewa.

"Zawsze powtarzaliśmy, że nasze drzwi są otwarte 24 godziny na dobę w czasie całego procesu. Jak wiecie, będziemy się spotykać teraz dwa razy w tygodniu, aby iść do przodu z dyskusjami, bo jest w interesie UE, by Wielka Brytania wyszła 31 października na podstawie porozumienia" - dodała rzeczniczka.

Sam Johnson mówił wielokrotnie, że jego celem jest doprowadzenie do wyjścia jego kraju z UE z końcem przyszłego miesiąca, nawet jeśli miałoby się to odbyć bez umowy.

W poniedziałek media brytyjskie podawały, że szef rządu może przygotowywać się do ogłoszenia przedterminowych wyborów. W ostatnich dniach ogromne kontrowersje wywołała decyzja rządu o zawieszeniu obrad parlamentu na pięć tygodni w kluczowym momencie negocjacji w sprawie wyjścia kraju z UE. W konsekwencji opozycja ma mieć o wiele mniej czasu na działania mające zablokować bezumowny brexit.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.