• <
pge_baltica_390x100_duży

Francuski minister finansów liczy na szybkie przyjęcie planu KE dla wsparcia gospodarki

ew

28.05.2020 09:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Francuski minister finansów liczy na szybkie przyjęcie planu KE dla wsparcia gospodarki

Partnerzy portalu

Francuski minister finansów liczy na szybkie przyjęcie planu KE dla wsparcia gospodarki - GospodarkaMorska.pl

Minister finansów i gospodarki Francji Bruno Le Maire w czwartek w stacji France 2 wyraził nadzieję, że przedstawiony w środę projekt Komisji Europejskiej dotyczący wsparcia gospodarki UE wart 750 mld euro zostanie przyjęty w najbliższych tygodniach.

Jeśli plan zostanie przyjęty, będzie stanowił moment przełomowy w historii integracji Unii Europejskiej, stanowi bowiem krok w kierunku uwspólnotowienia długu państw unijnych - komentuje Reuters. Agencja podkreśla jednak, że niektóre państwa europejskiej Północy są przeciwne takiemu rozwiązaniu.

Projekt Komisji Europejskiej zakłada przeznaczenie 750 mld euro w grantach i pożyczkach, w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, na wsparcie w głównej mierze krajów, które szczególnie ucierpiały na skutek pandemii koronawirusa.

Jednak kanclerz Austrii Sebastian Kurz ocenił w środę, że projekt KE to zaledwie "punkt wyjścia do negocjacji na ten temat". Podkreślił, że woli, by środki te wypłacane były w formie pożyczek.

Podobne stanowisko wyraziły oprócz Austrii także Holandia, Dania i Szwecja. Te cztery kraje, nazywane w UE grupą "oszczędnych", uznaje, że wszelkie uwspólnotowienie długu państw unijnych pozwoliłoby krajom mniej zdyscyplinowanym i słabszym niezasłużenie skorzystać z taniego finansowania dzięki bogatszym państwom Północy.

Po ogłoszeniu komunikatu "oszczędnych" agencja AFP napisała, powołując się na źródła dyplomatyczne, że skoro przyjęcie unijnego budżetu wymaga jednomyślności wszystkich państw UE, to rozmowy o budżecie będą "bardzo trudne" i zapewne "dyskusje te potrwają co najmniej do lipca".

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.