• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Francja i Chiny podpisały wielomiliardowe kontrakty gospodarcze

pc

26.03.2019 04:09 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Francja i Chiny podpisały wielomiliardowe kontrakty gospodarcze

Partnerzy portalu

Francja i Chiny podpisały wielomiliardowe kontrakty gospodarcze - GospodarkaMorska.pl

W trakcie wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Paryżu Francja i Chiny podpisały w poniedziałek 15 umów gospodarczych o łącznej wartości wielu miliardów euro - poinformował Pałac Elizejski. Najważniejsza z nich to zakup przez Chiny 300 samolotów Airbus.

Chiny zamówiły 290 sztuk średniodystansowego modelu Airbus A320 oraz 10 sztuk długodystansowego modelu A350. Według cen katalogowych ich łączna cena to około 30 miliardów euro, choć biorąc pod uwagę wielkość zamówienia, możliwe jest, że Chiny uzyskały jakąś zniżkę.

Inne znaczące umowy to wart miliard euro kontrakt dla francuskiej firmy energetycznej EDF na budowę morskiej farmy wiatrowej w Chinach, mająca taką samą wartość umowa między francuskim producentem maszyn przemysłowych, firmą Fives a China National Building Material Group o współpracy na rzecz oszczędności energii w państwach rozwijających się, kontrakt na 1,2 miliarda euro między francuską firmą CMA CGM, która zajmuje się morskim transportem kontenerowym, a China State Shipbuilding Corporation na budowę 10 kontenerowców. Oba państwa uzgodniły także zniesienie embarga na sprowadzanie do Chin francuskiego drobiu.

Xi Jinping przybył do Francji w niedzielę wieczorem, rozpoczynając wizytę od prywatnej kolacji z prezydentem Emmanuelem Macronem na Lazurowym Wybrzeżu. Oficjalna część podróży zaczęła się w poniedziałek powitaniem pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu. We wtorek w stolicy Francji chiński przywódca spotka się także z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

Przed przyjazdem do Francji Xi Jinping był we Włoszech, gdzie w sobotę podpisano memorandum o przystąpieniu tego kraju do promowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku, a także w Monako. Udział Włoch w tym projekcie skrytykował Macron, który apelował o wspólne unijne stanowisko wobec Chin.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.