• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; możliwe wzrosty rentowności SPW

pc

16.07.2019 03:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; możliwe wzrosty rentowności SPW

Partnerzy portalu

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty stabilny; możliwe wzrosty rentowności SPW - GospodarkaMorska.pl

Złoty powinien pozostać stabilny, na poziomie zeszłotygodniowego maksimum - 4,275 zł za euro - oceniają analitycy. Wzrosty rentowności na rynkach bazowych mogą być kontynuowane, a w ślad za nimi mogą podążać polskie SPW, w szczególności papiery 10-letnie.

"Myślę, że w najbliższym czasie kurs EUR/PLN pozostanie w pobliżu nowego, lipcowego maksimum osiągniętego w zeszłym tygodniu na poziomie około 4,275. Na korzyść złotego w dalszym ciągu może działać łagodzenie retoryki przez światowe banki centralne. Ta perspektywa łagodniejszej polityki pieniężnej powinna przełożyć się na dobrą koniunkturę na giełdach. W efekcie popyt na ryzykowne aktywa mógłby wywierać presję na umocnienie złotego" - powiedział PAP Biznes ekonomista banku Santander, Marcin Sulewski.

"Potencjał do aprecjacji złotego wobec euro mogą ograniczać planowane na najbliższe dni dane z kraju. Odnośnie nadchodzących publikacji danych makroekonomicznych nasze prognozy są poniżej konsensusu, zwłaszcza jeśli chodzi o produkcję przemysłową, gdzie spodziewamy się 0,2 proc. wzrostu mdm" - dodał.

RYNEK DŁUGU

"Moim zdaniem zeszłotygodniowa wzrostowa korekta rentowności na rynkach bazowych będzie w tym tygodniu kontynuowana. Kluczowe jest to, że rynek zbyt agresywnie wyceniał to, co FED może zrobić w najbliższych miesiącach. Kiedy w zeszłym tygodniu szef FED, Jerome Powell, nie wykluczył lipcowej obniżki rynek postanowił zrealizować zyski. W mojej ocenie to, co rynek wycenia na kolejne miesiące nadal jest zbyt agresywne i rentowności za granicą mogłyby jeszcze wzrosnąć" - powiedział Sulewski.

"To byłaby również presja na polski dług, zwłaszcza na obligacje 10-letnie. Spread między krajowymi 10 i 2-letnimi SPW odbił się w zeszłym tygodniu od najniższego poziomu od 2005 r. i mógłby zacząć rosnąć, co by oznaczało wystromienie się krajowej krzywej rentowności" - dodał.

Na rynkach bazowych rentowności amerykańskich 10-letnich obligacji wynoszą 2,097 proc., a niemieckich -0,253 proc. 

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.