• <

Abe: nie będzie poprawy relacji z ChRL bez stabilności na M. Wschodniochińskim

ew

26.12.2019 10:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Abe: nie będzie poprawy relacji z ChRL bez stabilności na M. Wschodniochińskim

Partnerzy portalu

Abe: nie będzie poprawy relacji z ChRL bez stabilności na M. Wschodniochińskim - GospodarkaMorska.pl

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział w środę w Pekinie premierowi Chin Li Keqiangowi, że nie będzie prawdziwej poprawy stosunków dwustronnych bez stabilności na Morzu Wschodniochińskim - przekazało japońskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Premierzy odbyli dwustronne spotkanie w chińskim mieście Chengdu, na marginesie trójstronnego szczytu z Koreą Południową, którą reprezentuje prezydent Mun Dze In.

Abe wezwał Li również do szybkiego zniesienia ograniczeń importowych na japońskie produkty żywnościowe - podało ministerstwo, nie podając więcej szczegółów.

Spór terytorialny o wyspy na Morzu Wschodniochińskim od dawna komplikuje relacje pomiędzy Japonią a Chinami. Bezludne wyspy Senkaku (chiń.Diaoyu) kontrolowane są przez Japonię, ale pretensje do nich zgłasza ChRL, również uznając je za cześć swojego terytorium. Spór podsyca drzemiące w chińskim społeczeństwie sentymenty antyjapońskie, sięgające czasów drugiej wojny światowej.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.