• <
escort_980x120_gif_2020

2 miliony kilogramów śmieci usunięte z wody! The Ocean Cleanup osiąga kamień milowy

jb

30.12.2022 14:00 Źródło: The Ocean Cleanup
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo 2 miliony kilogramów śmieci usunięte z wody! The Ocean Cleanup osiąga kamień milowy

Partnerzy portalu

2 miliony kilogramów śmieci usunięte z wody! The Ocean Cleanup osiąga kamień milowy - GospodarkaMorska.pl
Fot. social media The Ocean Cleanup

Ekipa fundacji The Ocean Cleanup opublikowała wideopodsumowanie swoich imponujących dokonań z 2022 roku.

Założona w 2013 roku organizacja będzie obchodzić w nadchodzącym roku jubileusz działalności. Niektóre z sukcesów ostatnich 12 miesięcy można zatem bez wątpienia zaliczyć do osiągnięć na miarę dekady.

W tym roku fundacji udało się zebrać 153 314 kg śmieci z oceanów oraz 838 869 kg z rzek. Tym samym ogólny wolumen nieczystości przechwyconych przez systemy The Ocean Cleanup od początku działalności przekroczył już próg 2 000 000 kg

Ten kapitalny sukces to nie jedyne imponujące dokonanie organizacji z mijającego roku. Do innych znakomitych dokonań zaliczyć można też ekspedycję naukową w celu zbadania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, publikację wnikliwego opracowania dot. wpływu sprzętu rybackiego na ekosystem wodny (praca dostępna tutaj) czy nawiązanie partnerstwa z południowokoreańskim producentem samochodów – Kia Corporation. Fundacja zanotowała także sold out swoich okularów przeciwsłonecznych, które wykonano z plastiku pochodzącego z operacji z 2019 roku. Rozpoczęto już także proces recyklingu śmieci przechwyconych przez System 002, znany szerzej jako "Jenny".

The Ocean Cleanup to fundacja, która opracowuje technologie do wydobywania plastikowych zanieczyszczeń z wody oraz zapobiegania przedostawaniu się ich większej ilości do oceanów. Organizacja została założona w Delfcie w 2013 roku przez, wówczas niespełna 19-letniego, Boyana Slata, holenderskiego wynalazcę i przedsiębiorcę chorwackiego pochodzenia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.