Ekipa fundacji The Ocean Cleanup opublikowała wideopodsumowanie swoich imponujących dokonań z 2022 roku.
Założona w 2013 roku organizacja będzie obchodzić w nadchodzącym roku jubileusz działalności. Niektóre z sukcesów ostatnich 12 miesięcy można zatem bez wątpienia zaliczyć do osiągnięć na miarę dekady.
This year we crossed a significant milestone - over 2,000,000 kg of trash removed from oceans and rivers.
— The Ocean Cleanup (@TheOceanCleanup) December 29, 2022
A lot of work, challenges and team determination went into reaching this milestone; check out our highlights from 2022: https://t.co/rZwcqb5BUn. pic.twitter.com/Qsllfh8qVX
W tym roku fundacji udało się zebrać 153 314 kg śmieci z oceanów oraz 838 869 kg z rzek. Tym samym ogólny wolumen nieczystości przechwyconych przez systemy The Ocean Cleanup od początku działalności przekroczył już próg 2 000 000 kg.
Ten kapitalny sukces to nie jedyne imponujące dokonanie organizacji z mijającego roku. Do innych znakomitych dokonań zaliczyć można też ekspedycję naukową w celu zbadania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, publikację wnikliwego opracowania dot. wpływu sprzętu rybackiego na ekosystem wodny (praca dostępna tutaj) czy nawiązanie partnerstwa z południowokoreańskim producentem samochodów – Kia Corporation. Fundacja zanotowała także sold out swoich okularów przeciwsłonecznych, które wykonano z plastiku pochodzącego z operacji z 2019 roku. Rozpoczęto już także proces recyklingu śmieci przechwyconych przez System 002, znany szerzej jako "Jenny".
The Ocean Cleanup to fundacja, która opracowuje technologie do wydobywania plastikowych zanieczyszczeń z wody oraz zapobiegania przedostawaniu się ich większej ilości do oceanów. Organizacja została założona w Delfcie w 2013 roku przez, wówczas niespełna 19-letniego, Boyana Slata, holenderskiego wynalazcę i przedsiębiorcę chorwackiego pochodzenia.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami