• <
bulk_cargo_port_szczecin

Zobacz Port Gdańsk od strony wody. Wkrótce zmieni się nie do poznania (foto, wideo)

pc

20.08.2018 17:57 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Zobacz Port Gdańsk od strony wody. Wkrótce zmieni się nie do poznania (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Zobacz Port Gdańsk od strony wody. Wkrótce zmieni się nie do poznania (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Myślę, że nie poznamy tego portu, zobaczymy przede wszystkim pięknie wyremontowane nabrzeża wzdłuż całego kanału, sam kanał też będzie pogłębiony, a ruch w porcie większy – powiedział o Porcie Gdańsk w 2020 r. Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. infrastruktury. W poniedziałek towarzyszył dziennikarzom podczas specjalnego rejsu po Porcie Wewnętrznym. Wkrótce to miejsce bardzo się zmieni.

– Proces inwestycyjny w porcie trwa cały czas. To jest nasze główne zadanie portowe, żeby wydawać pieniądze na infrastrukturę. Także jak długo będzie istniał port, tak długo będą wydatki na inwestycje. Te projekty unijne muszą się zakończyć do 2020 r. Nasze inwestycje powiązane, myślę, że do 2021/2022 r., plus oczywiście nowe projekty, które wchodzą sukcesywnie, czyli Port Centralny – to będzie taka flagowa inwestycja portu – mówi Marcin Osowski, wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury.

Budowa Portu Centralnego ma zakończyć się do 2027 r. Docelowo na ok. 500 ha powstanie kilka terminali o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. masowy, drobnicowy, pasażerski czy terminal dla ładunków ro-ro. Inwestycja będzie realizowana w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego i zakłada stopniowe powstawanie kolejnych terminali w zależności od potrzeb prywatnych operatorów. Port Centralny otrzymał rządowe wsparcie m.in. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Premier Beaty Szydło oraz Premiera Mateusza Morawieckiego.

Port Wewnętrzny bez tajemnic

Podczas rejsu dziennikarze od strony wody mogli zobaczyć cały Port Wewnętrzny, m.in. budowę pierwszego w Polsce terminalu cukrowego oraz nabrzeża: Dworzec Drzewny, Obrońców Poczty Polskiej, Oliwskie oraz WOC, na placach którego składowane są samochody. W pierwszym półroczu tego roku przeładowano ich 38 tys. Osowski powiedział, że najbardziej luksusowe marki samochodów byłyby zainteresowane Portem Gdańsk, gdyby powstał tam zadaszony parking. – Rozważamy taką budowę wielopoziomowego parkingu na WOC-u, trwają jeszcze uzgodnienia, bo nie jest to tania inwestycja – powiedział.

W ramach unijnego instrumentu CEF („Connecting Europe Facility” – „Łącząc Europę”) w Porcie Wewnętrznym w gdańskim porcie zmodernizowane zostaną nabrzeża: Obrońców Poczty Polskiej i Mew, Oliwskie, Zbożowe, Wisłoujście oraz Dworzec Drzewny. Koszt prac to ok. 470 mln zł.

– Wszystkie nabrzeża w ramach dofinansowania unijnego już mają wybranych wykonawców, trwa przygotowanie harmonogramów, przekazywanie placu budowy, a na niektórych już trwa intensywna budowa, np. na nabrzeżu OPP – mówi Osowski.

Poza tym, ze środków własnych ZMPG planowana jest modernizacja Nabrzeża Wiślanego. Koszt prac to 110 mln zł. W dalszej perspektywie wyremontowane zostaną również nabrzeża: Węglowe i Rudowe.

Osowski poinformował, że nowy blask wkrótce zyska budynek Poczty Morskiej. ZMPG do końca 2030 r. stał się wieczystym użytkownikiem tego obiektu. Ma tam powstać centrum biurowo-magazynowe. Dodał, że planowane jest także umieszczenie linii energetycznej łączącej Nabrzeże Zbożowe z Nabrzeżem Wisłoujście pod dnem Martwej Wisły. Obecnie prowadzone są rozmowy w tej sprawie, prace miałyby zakończyć się za ok. 2 lata.

Wiceprezes ZMPG powiedział również, że do Portu Gdańsk powróciło drewno. W samym tylko styczniu tego roku przeładowano go 12,5 tys. t, a liczby te ciągle rosną. Surowiec po nawałnicy, która w sierpniu ubiegłego roku przeszła nad Pomorzem, jest eksportowany głównie do Szwecji.

Port Gdańsk jest na drugim miejscu wśród największych portów kontenerowych na Bałtyku. W ubiegłym roku przeładowano tam rekordowe 40,6 mln t ładunków – o prawie 9% więcej niż rok wcześniej. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zarządza portem morskim w Gdańsku, który jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w regionie. W skład infrastruktury portowej wchodzi osiem nabrzeży o długości ponad 20 km. ZMPG podzielony jest na dwie części: port wewnętrzny usytuowany wzdłuż Martwej Wisły i kanału portowego, oraz port zewnętrzny z bezpośrednim dostępem do Zatoki Gdańskiej, gdzie znajduje się m.in. nowoczesny głębokowodny terminal kontenerowy DCT.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.