• <
bulk_cargo_port_szczecin

Nissan wybiera Port Gdańsk – kolejny kontrakt motoryzacyjny w porcie

pc/ZMPG

12.03.2017 12:02 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nissan wybiera Port Gdańsk – kolejny kontrakt motoryzacyjny w porcie

Partnerzy portalu

Nissan wybiera Port Gdańsk – kolejny kontrakt motoryzacyjny w porcie - GospodarkaMorska.pl

Trzyletni kontrakt na transport przez Port Gdańsk samochodów marki Nissan należących do Renault Nissan Alliance rusza od 1 kwietnia 2017 r. Samochody transportowane będą do Portu Gdańsk z przeznaczeniem na rynek: Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji oraz Węgier. Negocjowany jest także kontrakt dla Litwy i Łotwy.

To kolejna umowa motoryzacyjna, która realizowana będzie przez Port Gdańsk. W październiku 2016 roku ZMPG i Adampol podpisały list intencyjny w sprawie zacieśnienia dotychczasowych relacji biznesowych. Partnerzy zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań na rzecz przekształcenia Portu Gdańsk w polskie motoryzacyjne centrum logistyczne. Na początku stycznia 2017 roku uruchomiony został w Porcie Gdańsk nowy serwis żeglugowy związany z obsługą trzyletniego kontraktu na transport samochodów marki Hyundai z czeskich Nosovic przez Port Gdańsk do brytyjskiego Tilbury.

Cała dystrybucja Nissanów przez Gdańsk

Nowy kontrakt to efekt trzyletnich rozmów z koncernem Nissan. Diametralnie zmienia on ścieżkę logistyczną dystrybucji Nissanów w obrębie Europy Środkowo-Wschodniej. Dotąd samochody Nissan transportowane były przez Port Gdańsk na Litwę, Łotwę, Ukrainę oraz w 40% produkcji Nissan Motor Manufacturing United Kingdom na rynek Polski. Pozostała część wolumenu na Polskę przyjeżdżała z Amsterdamu, skąd trafiała na centralny plac składowy pod Łodzią.

Do odbiorców czeskich i słowackich samochody kierowane były przez Amsterdam do Czech, skąd dalej dystrybuowane były do dealerów czeskich i słowackich. Podobnie w przypadku Węgier, choć tu auta trafiały uprzednio na plac składowy zlokalizowany w Austrii.

Nowe rozwiązanie logistyczne przenosi całą dystrybucją bezpośrednio do Gdańska. Samochody produkowane w Japonii, Hiszpanii oraz w Wielkiej Brytanii będą przypływać statkami do Portu Gdańsk raz w tygodniu.

Szacuje się, że w efekcie realizacji kontraktu do portu przypływać będzie o ok. 20 tys. aut więcej niż dotychczas. Całość nowego rozwiązania logistycznego, włącznie z obsługą w Porcie Gdańsk, przejmie firma Adampol, która poza Polską ma swoje oddziały już niemal w całej Europie, w tym w Czechach, na Słowacji, w Niemczech, Rosji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii oraz w Wielkiej Brytanii.

Port Gdańsk – motoryzacyjny hub dystrybucyjny na Europę Środkowo-Wschodnią

W liście intencyjnym podpisanym pomiędzy Adampol i ZMPG ujęto także postulaty dotyczące zwiększenia roli Gdańska w łańcuchu logistycznym dla rynku motoryzacyjnego. W związku z tym, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. podjął decyzję o inwestycji, w celu dostosowania placów składowych do planowanego zwiększenia wolumenu samochodów transportowanych przez Port Gdańsk. Szacuje się, że wraz z uruchomieniem nowego rozwiązania logistycznego, w Porcie Gdańsk jednorazowo na placach składowanych będzie nawet do 6 tysięcy aut, natomiast łączny wolumen samochodów w skali roku sięgnąć może do 100 tys. samochodów.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.