• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów (foto, wideo)

pc

19.10.2018 14:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów (foto, wideo)

Partnerzy portalu

AIDAbella zakończyła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. W tym roku przypłynęło ponad 100 tys. turystów (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

AIDAbella zamknęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w piątek. Do Gdyni w tym sezonie łącznie zawinęło 50 wycieczkowców.

– Pasażerskie cruisery w Porcie Gdynia to już wieloletnia tradycja, która stanowi o prestiżu naszego miasta i portu wśród portów Morza Bałtyckiego. Gdyński port jest kluczowym portem pasażerskim i mam nadzieję, że liczba zawinięć pasażerskich jednostek z roku na rok będzie coraz większa. Obecność statków pasażerskich w Porcie Gdynia to najlepsza promocja zarówno regionu pomorskiego, jak i miasta i portu – podkreśla Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Dodał, że w tym roku statki pasażerskie cumowały nie tylko przy Nabrzeżu Francuskim, ale również przy nabrzeżach: Pomorskim i Stanów Zjednoczonych.

Ostatni w tym roku wycieczkowiec w Porcie Gdynia, AIDAbella, ma 252 m długości, 32 m szerokości, 7,2 m zanurzenia oraz 69 203 GT. Statek pasażerski został zbudowany w 2008 r. w niemieckiej stoczni Meyer Werft. Imię jednostki, które podkreślać ma piękno wycieczkowca, wybrano w drodze konkursu. Jej operatorem jest AIDA Cruises.

Statek pływa pod włoską banderą głównie na Wyspy Karaibskie. Operator oferuje także wycieczki po Europie Zachodniej oraz wyprawy do Azji. Obecnie trwa 7-dniowy rejs po Morzu Bałtyckim, z początkiem i końcem w Kilonii w Niemczech. Z Gdyni statek popłynął do Kopenhagi, a a cały rejs zakończy w najbliższą niedzielę.

Na pokład AIDAbella zabiera 587-osobową załogę oraz 2 500 pasażerów. Znajduje się tam łącznie 14 pokładów i 1 025 kabin. Dla pasażerów przygotowano liczne atrakcje, wśród nich m.in.: restauracje i bary, sklepy, bibliotekę, boisko do koszykówki, centrum fitness, centrum medyczne i biuro wycieczek fakultatywnych.

Koszt budowy wycieczkowca to 315 mln euro.

Udany sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia

Tegoroczny sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia zainaugurowało 9 maja wpłynięcie wycieczkowca MSC Orchestra. Jednostka o długości 294 m i szerokości 32 m przywiozła ponad 3 000 pasażerów i 987-osobową załogę. Perłą w koronie w tym roku było zawinięcie statku Mein Schiff 1. Zbudowana w 2018 roku za 500 mln euro w fińskiej stoczni w Turku jednostka była też najdłuższa ze wszystkich statków pasażerskich awizowanych w Porcie Gdynia – jej długość to aż 316 m. Mein Schiff 1 odwiedził Gdynię łącznie 5 razy, za każdym razem z prawie 3 000 pasażerów i 1 000-osobową załogą. Dużym wydarzeniem była także wizyta 21 czerwca statku mv Quenn Elizabeth – najmłodszej jednostki legendarnej linii Cunard, zwodowanej w 2010 r. Matką chrzestną wycieczkowca jest królowa Elżbieta II. Zawinięcie jednostki zostało uświetnione wmurowaniem tablicy pamiątkowej w Alei Statków Pasażerskich na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

Do 19 października do gdyńskiego portu wycieczkowcami przypłynęło ponad 100 tys. turystów. Każdy z pasażerów „zostawił” w regionie przeciętnie 80 euro, co daje liczbę ok. 8 mln euro. Statki pasażerskie ponownie zobaczymy w Gdyni w maju przyszłego roku.W sobotę natomiast sezon wycieczkowców kończy Port Gdańsk.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia prowadzi systematyczne działania na rzecz rozwoju bałtyckiej żeglugi wycieczkowej poprzez promocję portu oraz atrakcji turystycznych miasta i Pomorza. To właśnie oferta turystyczna regionu przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. ZMPG uczestniczy także w targach branżowych, np. Sea Trade Cruise Global w Fort Lauderdale w USA, które stanowią okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

W 2017 r. Port Gdynia pobił historyczny rekord. Przeładowano tam 21 225 t ładunków, a dynamika wzrostu przeładunków sięgnęła 8,6%. W porównaniu do 2016 r. przeładowano o 40% więcej węgla i koksu i prawie o 40% więcej ropy i ropopochodnych. Zysk netto Zarządu Morskiego Portu Gdynia za ubiegły rok przekroczył 77 mln zł – to o 28% więcej w porównaniu do ubiegłego roku. M.in. z ceł i podatków do budżetu państwa trafiło ponad 6,5 mld zł. Obecnie w Porcie Gdynia realizowane są kluczowe inwestycje: budowa nowego publicznego terminalu promowego i nowej portowej obrotnicy wraz z przebudową nabrzeży, pogłębieniem portowych akwenów i toru podejściowego do 16,5 m głębokości. Do 2026 r. powstać ma Port Zewnętrzny z nowym terminalem kontenerowym.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.