• <

Wynik wyszukiwania - "zakwity " - Wiadomości

Ocean Ark. DNV i Ocean Sovereign podpisują porozumienie dotyczące innowacyjnego statku do hodowli ryb

DNV i Ocean Sovereign podpisały 19 marca porozumienie w sprawie zapewnienia, zgodnie z francuskimi przepisami, działalności Ocean Ark, innowacyjnego statku przeznaczonego do działań związanych z hodowlą ryb do celów gospodarczych, opracowanego przez chilijską firmę Ocean Arks Tech of Chile (OATECH). Ma to być nowoczesne, przyszłościowe rozwiązanie dla gospodarki związanej z rybołówstwem.
19.03.2024

Nadzwyczajny zakwit planktonu zabija morskie zwierzęta, naukowcy obwiniają zanieczyszczenie i zmiany klimatu

Zakwit nadzwyczaj grubej warstwy planktonu u wybrzeża Tajlandii stworzył „martwą strefę” w morzu i spowodował duże straty dla hodowców małży. Naukowcy wiążą to zjawisko z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatu – podała w środę agencja Reutera.
21.09.2023

Krótsze zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym wpłyną na pochłanianie dwutlenku węgla

Z powodu zmian klimatu zakwity fitoplanktonu na Oceanie Południowym trwają coraz krócej. Naukowcy przewidują, że w efekcie zmniejszy się skala pochłaniania i magazynowania dwutlenku węgla przez oceany. Zakłócony zostanie też łańcuch pokarmowy Antarktyki.
29.08.2023

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi

Nadchodzące upały zwiększają ryzyko rozwoju złotej algi - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zagrożenie zakwitem złotej algi w tym roku utrzymuje się głównie w starorzeczach Odry.
11.08.2023

Prof. Kotwicki: Bałtyk się odradza, ale wciąż wymaga ochrony

"W ostatnich dekadach Morze Bałtyckie zaczęło się odradzać, ale w jego obrębie wciąż obecne są niekorzystne zjawiska. Rosną beztlenowe pustynie, nasilają się zakwity sinic, zaś inżynieryjne prace podwodne podnoszą z dna toksyny, które ostatecznie trafiają do łańcucha pokarmowego", powiedział prof. Lech Kotwicki z PAN.
02.08.2023

Szef IOŚ-PIB: ograniczamy ryzyko zakwitu złotych alg, choć konieczne jest dalsze zmniejszenie zrzutów ścieków

Poprzez kontrolę pozwoleń wodno-prawnych, stały monitoring Odry, czy likwidację nielegalnych wylotów ograniczamy ryzyko zakwitu "złotych alg" - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska Krystian Szczepański. Dodał jednak, że konieczne jest przyjęcie strategii ws. mniejszych zrzutów nieczystości do rzek.
24.07.2023

GIS ostrzega: upalna pogoda sprzyja rozwojowi niebezpiecznych dla zdrowia sinic

Gdy pogoda sprzyja plażowaniu i kąpielom, sprzyja też sinicom, przez które zamykane są kąpieliska. Glony mogą zagrozić zdrowiu, uszkodzić wątrobę, układ nerwowy i podrażnić skórę - ostrzega rzecznik GIS.
16.07.2023

Ratownicy o zakwicie sinic: ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która przypomina zupę ogórkową

Jeżeli ktoś chce popełnić ten błąd i spróbuje kąpieli z sinicami, to ratownicy są na to przygotowani. Podpływają łodzią i ostrzegają, czym to się może skończyć. Na szczęście ludzie nie chcą się kąpać w wodzie, która konsystencją przypomina zupę ogórkową, mówią woprowcy.
13.07.2023

Anna Moskwa: "Nadal prowadzimy działania związane z neutralizacją złotej algi"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 23 czerwca 2023 r. spotkała się we Wróblinie nad Odrą z wojewodą opolskim Sławomirem Kłosowskim oraz służbami zaangażowanymi w działania zaradcze na Odrze.
23.06.2023

Ministerstwo: na Odrze znów mogą wystąpić złote algi

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska wydał kolejne rekomendacje na temat możliwości wystąpienia złotych alg w Odrze, które w zeszłym roku spowodowały masowy pomór ryb i zatrucie rzeki.
20.06.2023

GIOŚ: w przypadku wyrzutu toksyn ze złotych alg odpowiedni alert wydamy w godzinę

Sytuacja kryzysowa, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 r. w Odrze, może się powtórzyć. Obecnie jednak jesteśmy lepiej do tego przygotowani, a w przypadku zagrożenia toksyną ze strony złotej algi powiadomimy o tym odpowiednie służby w ciągu godziny - mówi PAP Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
19.04.2023

Badania starorzecza Odry w związku z śnięciem ryb. GIOŚ przedstawił opinię

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.
15.04.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Naukowcy po katastrofie na Odrze: trzeba potwierdzić, co powoduje uwalnianie toksyn

Należy potwierdzić, jakie przyczyny powodują uwalnianie toksyn z tzw. złotych alg, które spowodowały ubiegłoroczną katastrofę na Odrze – mówił w piątek dr hab. Andrzej Woźnica ze Śląskiego Centrum Wody, działającego przy Uniwersytecie Śląskim.
24.03.2023

"Złota alga" w Odrze. Władze szukają sposobu na jej neutralizację

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w najbliższym czasie zostaną przeprowadzone badania odnośnie możliwości neutralizacji "złotej algi" w Odrze. Dodała, że w tym roku uruchomione zostaną specjalne alerty rekomendujące ograniczenie zrzutu nieczystości do Odry.
23.03.2023

Mobile Monitoring i SeaData opracowały system do detekcji wycieków zanieczyszczeń w wodzie

Mobile Monitoring i SeaData stworzyły system do detekcji wycieków substancji niebezpiecznych w wodzie. Ich rozwiązanie pozwala na systematyczne sprawdzanie jakości wody, a następnie na podjęcie działań w celu zapobiegania zanieczyszczeniom, a także ich szybkiego wykrycia i eliminacji. Wśród wykrywanych substancji są związki ropopochodne, które wpływają negatywnie na zdrowie ludzi, ekosystemy morskie i rybołówstwo.
06.03.2023

Zakwity fitoplanktonu coraz częstsze w skali całego globu

Zakwity fitoplanktonu przybrzeżnego zwiększyły się zarówno pod względem zasięgu, jak i częstotliwości w latach 2003-2020 - wynika z badań opublikowanych w Nature.
04.03.2023

Ekspert: rekultywacja Odry zajmie przynajmniej pięć lat

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach rekultywacji Odry. Pierwszym jej etapem będzie przygotowanie kompleksowego i długoterminowego planu - powiedział PAP profesor Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Piotr Parasiewicz. W jego ocenie proces rekultywacji zajmie przynajmniej pięć lat.
23.08.2022

"Złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów; zabójczy jest dopiero ich zakwit

Wytwarzające toksyczne związki "złote glony" mogą żyć w wodzie, nie sprawiając problemów: zabójczy jest dopiero ich zakwit. Niektóre ich toksyny łatwo się rozkładają pod wpływem światła i dezaktywują w środowisku kwaśnym. W praktyce brakuje jednak sposobu na przyspieszenie tego procesu.
21.08.2022

Inżynier środowiska: ta alga poradzi sobie wszędzie

Ten gatunek alg perfekcyjnie przystosował się do zmiennych warunków, jest w stanie przeżyć zarówno w wodzie słonej, jak i słodkiej, ciepłej, jak i zimnej mówi w rozmowie z PAP dr inż. Łukasz Weber, specjalista ds. inżynierii środowiska i technologii uzdatniania wód. Ta alga poradzi sobie wszędzie – dodaje.
20.08.2022

Sanepid: na dwóch kąpieliskach nad jeziorami woda niezdatna do kąpieli

Na dwóch kąpieliskach nad jeziorami na Kaszubach utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli w woj. pomorskim. Wszystkie kąpieliska nad morzem są wolne od sinic - poinformował w sobotę sanepid.
20.08.2022

Ekspertka: Odkrycie złotych alg nie oznacza, że Odrę zabija tylko ich trucizna

Na razie badania pozwoliły na ustalenie działania jednej grupy toksyn - ale to nie oznacza, że nie towarzyszą im jeszcze inne, o nieznanym działaniu. Szukanie tych związków i ich wariantów będzie największym wyzwaniem – powiedziała w rozmowie z PAP dr hab. Iwona Jasser, specjalistka od fitoplanktonu z UW.
19.08.2022

Biolog: w różnych krajach Europy zakwity alg powodowały gwałtowne pomory ryb

W różnych krajach Europy zakwity alg Prymnesium parvum powodowały gwałtowny pomór ryb. Natomiast w polskich rzekach glonów tych nikt dotychczas nie stwierdzał - powiedziała PAP dr nauk biologicznych Marta dr Jermaczek-Sitak. O obecności alg, podejrzanych o obecność toksyn w Odrze, poinformowano w czwartek.
18.08.2022

Sinice na jedenastu kąpieliskach w Zatoce Gdańskiej

Na jedenastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na części kąpielisk w Trójmieście - poinformował w niedzielę sanepid.
14.08.2022

Sinice pojawiły się na siedemnastu kąpieliskach w woj. pomorskim

Na siedemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest na większości kąpielisk w samym Trójmieście.
12.08.2022

Sinice pojawiły się na piętnastu kąpieliskach nad morzem i jeziorami w woj. pomorskim

Woda nieprzydatna do kąpieli z uwagi na zakwit sinic jest w kąpieliskach nad morzem w Gdyni, Sopocie i Jastrzębiej Górze oraz nad Jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie-DPS oraz w miejscowości Czarlina nad jez. Radolne przy OW Gdańskiej Stoczni "Remontowa" im. J. Piłsudskiego S.A. - informuje sanepid.
11.08.2022

Pomorskie. Dwa kąpieliska zamknięte przez zakwit sinic

Dwa kąpieliska w woj. pomorskim są zamknięte przez zakwit sinic. To kąpielisko w Chmielnie i Przywidzu. Na pozostałych kąpieliskach na Pomorzu - nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli.
05.08.2022

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim

Można już korzystać z kąpieliska w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim - podano w środę na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS. Przez ponad dwa tygodnie pozostawało ono zamknięte z powodu zakwitu sinic. Nadal nieczynne jest kąpielisko w Trzebieży.
03.08.2022

Pomorskie. W niedzielę we wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W niedzielę we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
31.07.2022

Pomorskie. Na wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W sobotę we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
30.07.2022

Pomorskie. Na wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W piątek w południe we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
29.07.2022

Pomorskie. We wszystkich kąpieliskach woda jest zdatna do kąpieli

W środę w południe we wszystkich pomorskich kąpieliskach nad morzem i jeziorami woda nadaje się do kąpieli. Sanepid nie stwierdził zakwitu sinic.
27.07.2022

Zatoka Pucka. Czerwona flaga odwołana, woda zdatna do kąpieli

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku odwołał w środę (20 lipca) zakaz w puckim kąpielisku, który obowiązywał od poniedziałku. Sprawa jest związana z przedostaniem się Zatoki Puckiej ścieków z oczyszczalni.
20.07.2022

Sinice w morzu. Zamknięto dwa kąpieliska na Mierzei Wiślanej

Kąpieliska w Kątach Rybackich i Sztutowie (Pomorskie) zostały zamknięte z powodu zakwitu sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.
19.07.2022

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Scripps otrzymuje 35 milionów dolarów z Kalifornii na budowę statku badawczego zasilanego wodorem

Kalifornia przekazała Scripps Institute of Oceanography 35 milionów dolarów na zaprojektowanie i zbudowanie nowego przybrzeżnego statku badawczego z hybrydowym wodorowym układem napędowym, który ma zastąpić starzejący się R/V Robert Gordon Sproul.
26.07.2021

Rozpoczęto konsultacje społeczne ws. programu ochrony wód morskich

Trzy miesiące potrwają rozpoczęte w piątek w Gdańsku konsultacje społeczne nt. aktualizacji programu ochrony wód morskich (aPOWM), zakładającego prawie 60 zadań na rzecz poprawy czystości Bałtyku. Konsultacje pod hasłem „Chroń morze” organizują ministerstwo infrastruktury i Wody Polskie.
09.07.2021

Wspólne stanowisko morskich instytutów badawczych – Problem: Eutrofizacja i kryzys rybołówstwa

Z powodu natłoku nieprawdziwych i półprawdziwych informacji na temat stanu Bałtyku, trzy największe krajowe instytuty (Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Oceanologii PAN) zajmujące się badaniami morza, przedstawiają wspólne stanowisko wobec dyskutowanych w mediach problemów Bałtyku i jego ochrony.
09.04.2021

Zostań morskim bohaterem – pomóż chronić Morze Bałtyckie

Jak śpiewała w latach 90-tych Majka Jeżowska „na plaży fajnie jest”. Dziś, prawie 30 lat później kondycja Morza Bałtyckiego i jego złocistych plaż uległa drastycznemu pogorszeniu. Wakacyjne skakanie w morskiej pianie coraz częściej ograniczają zakwity sinic, a zamiast muszelek i bursztynów w piasku królują śmieci. Z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Ochrony Morza Bałtyckiego organizacja pozarządowa MSC przypomina, że dokonując odpowiedzialnych wyborów każdy z nas może zostać morskim bohaterem.
19.03.2021

Policzono przeszkody w europejskich rzekach

Co najmniej 1,2 mln barier w postaci jazów, przepustów, brodów, śluz i ramp znajduje się w europejskich rzekach – ustalili badacze biorący udział w międzynarodowym projekcie AMBER. Są wśród nich naukowcy z Europejskiego Centrum Regionalnego Ekohydrologii PAN w Łodzi i Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie.
21.12.2020

Fala oceanicznych upałów wywołała toksyczne zakwity glonów

Rybacy, pływacy i miłośnicy owoców morza mogą już znać niebezpieczeństwa związane z „czerwonymi przypływami”, ale ostatnie badanie w Frontiers in Climate pokazuje, że zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość występowania jednego rodzaju silnie toksycznych glonów u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Algi te wytwarzają neurotoksynę - zwaną kwasem domoikowym - która powoduje poważne i potencjalnie śmiertelne objawy neurologiczne i trawienne. To zagrożenie dla dzikich zwierząt morskich i ludzi ogranicza zbiory skorupiaków w
14.12.2020

Znamy powód katastrofy ekologicznej u wybrzeży Kamczatki

Naukowcy i eksperci znaleźli wytłumaczenie dla masowej śmierci organizmów morskich i ekspozycji ludzi na toksyny na Pacyfiku. Powodem wszystkiego są glony, a mówiąc szerzej - globalne ocieplenie.
22.10.2020

Katastrofa ekologiczna u wybrzeży Kamczatki. Na plaży setki martwych zwierząt [wideo]

Popularna plaża surfingowa na rosyjskim wybrzeżu Pacyfiku jest obecnie miejscem podejrzewanej katastrofy ekologicznej, ponieważ jej wody żółkną, a na brzegu wyrzucane są dziesiątki martwych zwierząt morskich.
06.10.2020

Czy Deklaracja UE „Nasz Bałtyk” jest szansą na realną poprawę stanu naszego morza?

W zeszłym tygodniu, 28 września, odbyła się Konferencja ministerialna „Our Baltic”. Wzięli w niej udział m.in. ministrowie z nadbałtyckich państw członkowskich UE, właściwi ds. gospodarki morskiej, rolnictwa i środowiska. Spotkanie zorganizowane przez Komisję Europejską zakończyło się podpisaniem deklaracji, na mocy której ministrowie zobowiązali się do większego zaangażowania poszczególnych krajów w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego. Czy deklaracja ta zagwarantuje wprowadzenie rzeczywistych zmian
06.10.2020

Coraz więcej tajemniczych substancji w oceanie wokół Mauritiusa po wycieku paliwa [wideo]

Łamigłówka związana z wyciekiem paliwa z masowca u wybrzeży na Mauritiusa staje się coraz bardziej tajemnicza. W niedzielę 20 września lokalny instruktor kitesurfingu Denis Labeauté sfilmował tajemniczą ciemną substancję w wodach wokół południowej części wyspy.
24.09.2020

Nad morzem woda zdatna do kąpieli

Wszystkie nadmorskie kąpielisk na terenie woj. pomorskiego, są pozbawione sinic – poinformował dziś Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
30.08.2020

Nadmorskie kąpieliska bez sinic

Wszystkie nadmorskie kąpieliska na terenie woj. pomorskiego, są pozbawione sinic i nadają się do kąpieli.
29.08.2020

Wszystkie kąpieliska województwa pomorskiego wolne od sinic

Woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego nad Bałtykiem i nad jeziorami jest wolna od groźnych dla zdrowia sinic i tym samym nadaje się do kąpieli - podał w piątek Główny Inspektorat Sanitarny (GIS).
28.08.2020

Już 8 nadmorskich kąpielisk nieczynnych!

W czwartek wczesnym popołudniem w ośmiu nadmorskich kąpieliskach w województwie pomorskim kąpiel jest zabroniona z powodu utrzymujących się w wodzie sinic. Niedozwolona jest także kąpiel nad jeziorem Szczytno.
13.08.2020

Dwa pomorskie kąpieliska zamknięte z powodu sinic

Przez utrzymujących się w wodzie zakwity sinic, dziś rano w Pomorskiem zamknięte pozostają dwa strzeżone kąpieliska - nadmorskie w Mikoszewie i położone nad jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie.
12.08.2020

Sinice na trzech kąpieliskach nadmorskich i trzech nad jeziorami

Z powodu ponownego zakwitu dziś rano zamknięto łącznie sześć strzeżonych kąpielisk w województwie pomorski - trzy nad morzem oraz trzy nad jeziorami.
11.08.2020

Namnażające się w wodzie sinice mogą zepsuć urlop?

Decyzją Głównego Inspektora Sanitarnego w niedzielę rano, 9 sierpnia, zamknięte były w Trójmieście m.in. trzy gdańskie kąpieliska: Jelitkowo, Klipper Jelitkowo i Stogi. Powodem były namnażające się w wodzie sinice. Ale sytuacja jest dynamiczna. Późnym popołudniem można było znów pływać na Stogach. Co wiemy o sinicach i gdzie szukać informacji na temat zamkniętych plaż?
10.08.2020

Niedziela: z powodu sinic zamkniętych piętnaście kąpielisk

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitów sinic w województwie pomorskim zamkniętych jest piętnaście nadmorskich kąpielisk - podał w niedzielne popołudnie Główny Inspektorat Sanitarny. Nieczynne są także cztery kąpieliska położone nad jeziorami.
09.08.2020

Sinice opanowały Trójmiasto

Główny Inspektorat Sanitarny podjął w sobotę wczesnym popołudniem decyzję o zamknięciu kolejnych ośmiu kąpielisk w Trójmieście. Powodem jest wykwit sinic. Wcześniej zamknięto kąpielisko w Gdyni Orłowie i Gdańsku Orle. Nieczynne są także trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
08.08.2020

Przed weekendem wszystkie nadmorskie kąpieliska czynne

W piątek rano można bezpiecznie korzystać z wody we wszystkich nadmorskich kąpieliskach strzeżonych w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwity sinic sprawiły, że zamknięte są dwa kąpieliska - nad jeziorem Przywidzkim i Żarnowieckim.
07.08.2020

Sprawdź aktualny stan wody w nadmorskich kąpieliskach!

W czwartek popołudniu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska strzeżone w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zakwit sinic zamknięte są kąpieliska na jeziorem Przywidzkim i Żarnowieckim.
06.08.2020

Pomorskie: Czynne wszystkie kąpieliska nadmorskie i nad jeziorami

W sobotę rano można bezpiecznie korzystać ze wszystkich kąpielisk nadmorskich oraz tych położonych nad jeziorami w woj. pomorskim – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
01.08.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska czynne, zamknięte trzy nad jeziorami

W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
30.07.2020

Czynne wszystkie nadmorskie kąpieliska, trzy nad jeziorami zamknięte

W środę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Zakwit sinic sprawił natomiast, że zamknięte są trzy kąpieliska położone nad jeziorami.
29.07.2020

Niedziela: wszystkie nadmorskie kąpieliska bez sinic

W niedzielę rano woda we wszystkich kąpieliskach w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
26.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska bez sinic

W sobotę rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
25.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska bez sinic

W piątek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
24.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
23.07.2020

Bezpieczna plaża, czyli co warto wiedzieć o sinicach

Do końca tygodnia jednostka gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów będzie badać Bałtyk Południowy, korzystając m.in. z echosond, sonaru czy pojazdu podwodnego. ORP „Heweliusz” zbiera w ten sposób dane, które pozwolą zaktualizować morskie mapy i zapewnić bezpieczną nawigację.
23.07.2020

Zachodniopomorskie: Z powodu sinic zamknięte kąpielisko w Trzebieży

Kąpielisko w Trzebieży (Zachodniopomorskie) nad Zalewem Szczecińskim zostało zamknięte z powodu zakwitu sinic - podaje Serwis Kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
20.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W czwartek rano we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Z powodu sinic zamknięte jest natomiast kąpielisko nad jez. Dobrogoszcz na Kaszubach.
16.07.2020

Woda zdatna do kąpieli we wszystkich nadmorskich kąpieliskach

Woda we wszystkich blisko 60 kąpieliskach w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – podał w sobotę rano Główny Inspektorat Sanitarny.
11.07.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

Czwartek: Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W czwartek rano woda we wszystkich nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych w woj. pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
09.07.2020

We wszystkich nadmorskich kąpieliskach można korzystać z wody

W środę rano woda we wszystkich kąpieliskach zorganizowanych w województwie pomorskim nad otwartym morzem i nad Zatoką Gdańską jest wolna od sinic i nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
08.07.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

We wtorek wczesnym popołudniem we wszystkich nadmorskich kąpieliskach położonych na terenie województwa pomorskiego woda nadaje się do kąpieli – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
07.07.2020

Jedno z kąpielisk w Helu nieczynne z powodu sinic

Zakwity sinic w wodzie sprawiają, że we wtorek rano zamknięte jest nadal kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpieli można zażywać przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.
07.07.2020

WWF: Lekarstwo gorsze niż choroba, czyli dlaczego zbiorniki zaporowe nie są dobrym narzędziem w walce z suszą [wideo]

Budowa zbiorników zaporowych na rzekach jest coraz częściej podawanym rozwiązaniem w ramach walki z suszą. Jest to jednak podejście błędne, gdyż woda w nich gromadzona nie może być skutecznie wykorzystana np. do celów rolniczych. Paradoksalnie, zbiorniki zaporowe powodują lokalnie susze. Wbrew głoszonej opinii, nie sprawdzają się również w przypadku powodzi.
06.07.2020

Z powodu sinic nieczynne jedno z kąpielisk w Helu

Z powodu pojawienia się w wodzie zakwitu sinic w poniedziałek rano zamknięte zostało kąpielisko "Mała plaża" w Helu - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Kąpiel możliwa jest przy wszystkich pozostałych nadmorskich plażach strzeżonych działających w Pomorskiem.
06.07.2020

Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]

Naukowcy szacują, że 50–80% produkcji tlenu na Ziemi pochodzi z oceanu. Większość tej produkcji pochodzi z oceanicznego planktonu - dryfujących roślin, glonów i niektórych bakterii - które mogą fotosyntezować, czyli przekształcać światło słoneczne w energię.
02.07.2020

NFOŚiGW: 28 mln euro dla Polski z programu LIFE na realizację 6 projektów dot. ochrony środowiska

KE przyznała 28 mln euro z programu LIFE na realizację 6 polskich projektów dotyczących ochrony środowiska i klimatu - poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki posłużą m.in walce z zanieczyszczeniem powietrza i zwiększeniu zasobów wody pitnej.
29.06.2020

Wszystkie nadmorskie kąpieliska wolne od sinic

W poniedziałek wczesnym popołudniem we wszystkich trójmiejskich kąpieliskach położonych nad Zatoką Gdańską woda nadawała się do kąpieli. W poniedziałek rano - z powodu zakwitu sinic – zamknięte były cztery kąpieliska.
29.06.2020

Głębokomorskie wydobycie może zniszczyć nieodkryte gatunki - twierdzi Ocean Panel

Wydobycie na dnie morza nie powinno rozpocząć się przed dokonaniem pełnej oceny prawdopodobnego wpływu na środowisko - poinformował w środę raport, zlecony przez panel ds. Zrównoważonej Gospodarki Oceanicznej (Panel Oceaniczny).
24.06.2020

Czym karmimy Bałtyk?

Morze Bałtyckie dzieli się z nami swoimi bogatymi zasobami, daje nam tlen którym oddychamy, przyczynia się do regulacji klimatu. Zachód Słońca nad morzem to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych widoków w Polsce. Jak my, ludzie odwdzięczamy się naszemu morzu? Przez nas Bałtyk choruje. Rewanżujemy się powiększającymi się martwymi strefami, całkowicie pozbawionymi tlenu, do granic wytrzymałości poławiamy stada bałtyckich ryb i wyrzucamy do morza coraz większe ilości plastiku.
21.03.2020

Konkurs na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2020

Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.
18.03.2020

GIS:Można się kąpać we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
28.08.2019

GIS: W czwartek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
22.08.2019

GIS: We wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach woda zdatna do kąpieli

W środę rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
21.08.2019

GIS: Kąpiel możliwa we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

We wtorek rano, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich miejscach zorganizowanych w tym celu nad Bałtykiem – poinformował Główny Inspektor Sanitarny. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
20.08.2019

Pomorze: Kąpiel dozwolona we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W poniedziałek po południu kąpiel dozwolona jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w trzech kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim.
19.08.2019

GIS: W poniedziałek kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W poniedziałek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
19.08.2019

GIS: W niedzielę kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W niedzielę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, położonych w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
18.08.2019

GIS: Można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem

W sobotę, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach: pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
17.08.2019

GIS: Kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim

W piątek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać na wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
16.08.2019

GIS: kąpiel dozwolona nad całym Bałtykiem

W czwartek, bez obaw o swoje zdrowie, można się kąpać we wszystkich kąpieliskach nad Bałtykiem, w województwach pomorskim i zachodniopomorskim - podał Główny Inspektor Sanitarny.
15.08.2019

Kąpiel możliwa we wszystkich nadbałtyckich kąpieliskach

W środę rano kąpiel jest możliwa we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach zorganizowanych nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w dwóch kąpieliskach śródlądowych w woj. zachodniopomorskim. Oba znajdują się nad Zalewem Szczecińskim.
14.08.2019

Pomorskie: Czynne są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W poniedziałek rano czynne są wszystkie kąpieliska, zorganizowane tego lata nad Bałtykiem. Na Pomorzu zakaz korzystania z wody obowiązuje w jednym kąpielisku śródlądowym w woj. zachodniopomorskim - w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.
12.08.2019

Czynne wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W sobotę rano kąpiel możliwa jest we wszystkich przeznaczonych do tego miejscach nad Bałtykiem. Utrzymuje się zakaz korzystania z wody w dwóch śródlądowych kąpieliskach w woj. zachodniopomorskim: w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim i Wodnej Dolinie w Koszalinie.
10.08.2019

Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne

W piątek po południu czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim oraz Wodnej Dolinie w Koszalinie.
09.08.2019

Czynne są wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

W środę rano czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na Stawku w Gryficach oraz w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.
07.08.2019

Czynne wszystkie nadbałtyckie kąpieliska

We wtorek rano czynne są wszystkie kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. W regionie zachodniopomorskim zakaz korzystania z wody obowiązuje na Stawku w Gryficach oraz w Choszcznie nad Jeziorem Klukom.
06.08.2019

Nieczynne tylko jedno nadbałtyckie kąpielisko – w Helu

We wtorek rano czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje przy tzw. "Malej plaży" w Helu (Pomorskie). Kąpiel jest też zabroniona na Stawku w Gryficach.
06.08.2019

Nad Bałtykiem nieczynne tylko jedno kąpielisko – w Darłówku

W piątek po południu czynne są wszystkie, poza jednym, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody obowiązuje w Darłówku (Zachodniopomorskie). Powodem jest wykrycie w wodzie podwyższonego poziomu bakterii.
03.08.2019

Nieczynne tylko dwa nadbałtyckie kąpieliska – w Rewie i Darłówku

W piątek rano czynne są wszystkie, poza dwoma, kąpieliska zorganizowane nad Bałtykiem. Z powodu sinic kąpiel zakazana jest w Rewie (Pomorskie) od strony Zatoki Puckiej. W Darłówku (Zachodniopomorskie) powodem zakazu jest wykrycie w wodzie nadmiaru bakterii.
02.08.2019

Nieczynne tylko jedno nadmorskie kąpielisko – w Rewie

W czwartek rano czynne są wszystkie, poza jednym, nadmorskie kąpieliska zlokalizowane na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitów sinic kąpiel niemożliwa jest tylko w kąpielisku w Rewie, urządzonym od strony Zatoki Puckiej.
01.08.2019

Z powodu sinic zamknięte tylko nadmorskie kąpielisko w Rewie

We wtorek wczesnym popołudniem, z powodu zakwitów sinic, nieczynne jest tylko jedno nadmorskie kąpielisko na terenie woj. pomorskiego – urządzone w Rewie od strony Zatoki Puckiej. Zakaz kąpieli obowiązuje także w Nadolu nad jeziorem Żarnowieckim.
30.07.2019

Z powodu sinic zamkniętych jest pięć nadmorskich kąpielisk

We wtorek rano, z powodu zakwitów sinic, które pojawiły się w przybrzeżnej wodzie, nieczynnych jest pięć nadmorskie kąpielisk zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Zakaz kąpieli obowiązuje także nad jeziorem Żarnowieckim.
30.07.2019

Kąpieliska w Sopocie czynne, zamknięte w Gdyni i część w Gdańsku

W poniedziałek po południu czynne są wszystkie nadmorskie kąpieliska w Sopocie. Z powodu zakwitów sinic kąpać nie można się w żadnej z czterech lokalizacji w Gdyni oraz w pięciu z ośmiu miejsc w Gdańsku. Zakaz kąpieli obowiązuje też w Pucku.
29.07.2019

Otwarte niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska

W poniedziałek rano czynne są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska zorganizowane w Pomorskiem. Kąpać nie można się tylko przy siedmiu - z w sumie 21 plaż, w Trójmieście, przy których zorganizowano kąpieliska.
29.07.2019

Czynna część kąpielisk w Sopocie i Gdańsku

W niedzielę rano, z powodu zakwitów sinic, nadal zamknięta jest większość nadmorskich kąpielisk w Trójmieście, w tym wszystkie w Gdyni. W Gdańsku kąpiel możliwa jest w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej, a w Sopocie – w czterech lokalizacjach.
28.07.2019

Niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Trójmieście zamknięte

W sobotę rano z powodu zakwitów sinic zamknięte są niemal wszystkie nadmorskie kąpieliska w Gdyni, Gdańsku i w Sopocie. Kąpać się można tylko w trzech miejscach na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej. Sinice uniemożliwiają też kąpiel w siedmiu miejscach na Półwyspie Helskim.
27.07.2019

Przy 21 nadmorskich plażach zakaz kąpieli, głównie z powodu sinic

W piątek po południu obowiązuje zakaz wchodzenia do wody w 21 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. Z powodu zakwitu sinic w przybrzeżnej wodzie nieczynne są m.in. wszystkie kąpieliska w Gdyni, większość w Gdańsku i część w Sopocie.
26.07.2019

W 17 nadmorskich kąpieliskach nie można się kąpać

W piątek rano obowiązuje zakaz korzystania z wody w 17 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 15 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
26.07.2019

Zakaz kąpieli przy 15 nadmorskich plażach

W czwartek obowiązuje zakaz korzystania z wody w 15 nadmorskich kąpieliskach zlokalizowanych na terenie woj. pomorskiego. W 13 z nich zaobserwowano zakwity sinic, w dwóch innych wykryto zanieczyszczenie w postaci nadmiernej ilości bakterii.
25.07.2019

Pomorskie: Zakaz kąpieli już w 13 miejscach

W środę po południu zamkniętych jest 13 nadmorskich kąpielisk w województwie pomorskim. W 11 z nich – w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim, kąpiel jest zabroniona ze względu na zakwity sinic. W dwóch kolejnych - z powodu podwyższonego poziomu bakterii.
24.07.2019

Zamknięte kąpieliska w Mikoszewie i Krynicy Morskiej

Czynne są wszystkie, poza dwoma, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. Od środowego poranka zakaz kąpieli obowiązuje jedynie w Mikoszewie oraz na – jednym z pięciu kąpielisk - w Krynicy Morskiej, gdzie badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.
24.07.2019

Pomorskie: Poza Mikoszewem wszystkie nadmorskie kąpieliska czynne

W poniedziałek rano czynne są wszystkie, poza jednym, nadmorskie kąpieliska w województwie pomorskim. W Mikoszewie nadal obowiązuje zakaz kąpieli wprowadzony kilka dni temu, po tym, jak badania wody wykazały podwyższony poziom bakterii.
22.07.2019

W piątek z powodu sinic zamknięte cztery kąpieliska nad Zatoką Gdańską

Z powodu sinic, które pojawiły się w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej, w piątek nadal obowiązuje wprowadzony poprzedniego dnia zakaz kąpieli w czterech kąpieliskach w Gdańsku. Sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.
19.07.2019

Zachodniopomorskie: Kąpieliska w Stepnicy i Gryficach zamknięte z powodu zakwitu sinic

Sinice pojawiły się na dwóch kąpieliskach w Zachodniopomorskiem: w Stepnicy i w Gryficach. Jak informuje serwis kąpieliskowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w obu miejscach obowiązuje zakaz kąpieli.
18.07.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Wszystkie kąpieliska nad Zatoką Gdańską i otwartym morzem wolne od sinic

Wiejący nad Pomorzem wiatr i ruch wody w Bałtyku przemieściły we wtorek zakwity sinic ze strefy przybrzeżnej. Pozwoliło to na otwarcie we wtorek rano pięciu, nieczynnych od poniedziałku, kąpielisk położonych w Gdańsku i Gdyni nad Zatoką Gdańską.
16.07.2019

Zachodniopomorskie: Śnięte ryby w jez. Jamno, sprawę wyjaśnia WIOŚ (wideo)

O setkach śniętych ryb w jez. Jamno (Zachodniopomorskie) poinformowało w poniedziałek koszalińską delegaturę WIOŚ Stowarzyszenie Fundacji "Jantar". Inspektorzy są w terenie. Wykonują oględziny i pobierają próbki wody do badań – powiedziała PAP Beata Atałap.
18.06.2019

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Morza

Światowy Dzień Morza ustanowiony został przez sekretarza generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w Londynie. Konwencja ta została podpisana 17 marca 1958 roku. W tym dniu warto zwrócić uwagę na problemy z jakimi zmaga się jedno z najmłodszych mórz na świecie, które powstało ok. 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca - Morze Bałtyckie.
17.03.2019

Konkurs na „Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego 2019” (wideo)

Nowa edycja konkursu na Rolnika Roku rozpoczęta. Wygraj 10 000 euro! Zgłoszenia przyjmujemy do 20 kwietnia 2019 r. Fundacja WWF Polska po raz kolejny ogłasza konkurs na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Nagroda jest przyznawana za stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, a w szczególności praktyk ograniczających odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) do wód.
05.03.2019

Razem mamy moc

Dzięki WWF Polska udało się przywrócić polskiej przyrodzie bliskie wyginięciu i rzadkie gatunki zwierząt, takie jak wilk, ryś, niedźwiedź czy foka szara. Działania Fundacji przyczyniły się do powstania dwóch parków narodowych - Ujścia Warty i Biebrzańskiego Parku Narodowego. Mieliśmy znaczny udział w zatrzymaniu dewastującej wycinki w Puszczy Białowieskiej i ochronie najcenniejszych siedlisk zwierząt w Puszczy Karpackiej. Jako organizacja działająca na rzecz ochrony przyrody w Polsce przeciwdziałamy również zmianie klimatu, uczym
27.08.2018

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, zakwity sinic i śnięcia ryb to skutki upałów

Ekstremalne zjawiska pogodowe, susza, więcej szkodników roślin, dłuższe zakwity sinic czy częstsze śnięcia ryb – to możliwe skutki zmian klimatycznych i upałów w Polsce. Zdaniem niektórych naukowców tegoroczna fala upałów na świecie sprawi, że 2018 r. będzie wyjątkowo gorący.
22.08.2018

Zakwity sinic efektem przeżyźnienia Bałtyku

Kąpieliska nadbałtyckie znowu są otwarte dla plażowiczów. Pozostaje pytanie: na jak długo? Utrzymywanie się wysokiej temperatury wody przyczynia się do powstawania zakwitów sinic i glonów. Czy kolejna fala upałów spowoduje ponowne wywieszenie czerwonych flag na polskim wybrzeżu?
16.08.2018

Skarby Bałtyku – EXPERYMENT w plenerze

Bałtyk pod mikroskopem, czyli EXPERYMENT na Molo Południowym 10 sierpnia w godzinach 12:00-17:00. To kolejna odsłona plenerowej zabawy w turystycznym sercu Gdyni. Po kosmicznych experymentach przyszedł czas na podwodne podróże. Odwiedzający skwer wyruszą na wyprawę w morskie głębiny w poszukiwaniu skarbu Bałtyku.
06.08.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim wolne od sinic

W piątek przed południem wszystkie kąpieliska morskie na Pomorzu Zachodnim były wolne od sinic. Turyści mogą się już kąpać w morzu. Sanepid przypomina jednak, aby stosować się do zakazów i śledzić informacje o ewentualnych zanieczyszczeniach wody.
27.07.2018

Zachodniopomorskie: Kilka nadmorskich kąpielisk zamkniętych z powodu sinic

Kilka nadmorskich kąpielisk w Zachodniopomorskiem jest w czwartek zamkniętych z powodu występowania sinic. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. na plażach w Kołobrzegu i Międzyzdrojach.
26.07.2018

Sinice w Bałtyku.Sanepid zamknął już 20 kąpielisk

Sanepid zamknął już 20 kąpielisk nad Bałtykiem ze względu na zakwit sinic. Niedostępne dla plażowiczów są kąpieliska w Dębkach, Karwieńskich Błotach Drugich, Karwii (wejście nr 43 i 45), Ostrowie, Jastrzębiej Górze (wejście nr 22, 23, 25), Chłapowie (wejście nr 12 i 13), Władysławowie (wejście nr 3, 4, 6, 9, 10), Chałupach (wejście nr 22) oraz Jastarni (“Ogrodowa”, “ Nadmorska - Plażowa, “Zdrojowa”, “Leśna”). Kąpiel w wodzie, w której występują sinice, może powodować podrażnienia skóry oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowe
22.07.2018

Sinice ponownie zakwitły w Bałtyku

Z powodu zakwitu sinic kąpielisko w Gdyni Redłowo zostało zamknięte dla turystów i mieszkańców okolic. Spowodowane jest to zakwitem sinic, które stanowią zagrożenie dla ludzi, a także środowiska morskiego. Problem ten pojawia się na polskim wybrzeżu, prawie każdego roku podczas wakacji. Spowodowane jest to przeżyźnieniem wód związkami azotu i fosforu (tzw. eutrofizacja) i utrzymywaniem się wysokiej temperatury wody.
13.07.2018

Pomorski WIOŚ: Nie zauważono wpływu zrzutu ścieków na Zatokę Gdańską

Po czterech dniach od zaprzestania zrzutu ścieków do Motławy nie zauważono wpływu na stan wód Zatoki Gdańskiej – poinformował Pomorski WIOŚ w piątek. W związku z awaryjnym zrzutem ścieków w ub. tygodniu zapowiedział powtórzenie badań w przyszły wtorek.
26.05.2018

Bałtyk - morze problemów, z którymi oceany zmierzą się dopiero kiedyś

W prognozowaniu przyszłości oceanicznych stref przybrzeżnych może pomóc... Bałtyk. Bo już teraz jak w soczewce skupiają się w nim problemy, które w oceanach dopiero dadzą o sobie znać: ocieplenie, zakwaszenie, eutrofizacja, ubytek tlenu - mówią naukowcy.
17.05.2018

Globalny zaduch w morzach i oceanach: powiększają się pustynie tlenowe

W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
04.01.2018

Podpisano umowy na rekultywację jeziora Gołdap

Gmina Gołdap podpisała umowy, które umożliwią rekultywację jeziora położonego na polsko-rosyjskiej granicy. Prace ruszą na początku grudnia. Do oczyszczenia akwenu zostanie użyte 300 ton preparatu z glinki bentonitowej, która ma wiązać nadmiar biogenów.
30.11.2017

Czas na ratowanie mórz i oceanów

Ekosystemy morskie i przybrzeżne są poważnie zagrożone a presja na nie systematycznie wzrasta. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji konsekwencje będą znaczące - również dla bezpieczeństwa, dobrobytu i sposobu życia dla setek milionów ludzi, dla gospodarek lokalnych i globalnych i dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą zdegradowane środowisko – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.
09.11.2017

Bałtyk wciąż do „naprawy”

Co roku, 20 maja, obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Z tej okazji politycy europejscy, wysocy przedstawiciele instytucji unijnych, naukowcy oraz szeroka grupa interesariuszy tematyki morskiej spotkała się na obchodach Dnia Morza, które w tym roku odbyły się w Turku w Finlandii. Nasze morze wymaga wciąż dużej troski ze strony zarządzających jego obszarem – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
23.05.2016

Ostatnia szansa dla ratowania mórz i oceanów

Ekosystemy morskie i przybrzeżne są poważnie zagrożone a presja na nie systematycznie wzrasta. Jeśli nie odwrócimy tej tendencji konsekwencje będą znaczące - również dla bezpieczeństwa, dobrobytu i sposobu życia dla setek milionów ludzi, dla gospodarek lokalnych i globalnych i dla przyszłych pokoleń, które odziedziczą zdegradowane środowisko – alarmuje międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF w najnowszym raporcie „Living Blue Planet”.
16.09.2015

Zbiorniki retencyjne nie rozwiążą problemu suszy

Ostatnia fala upałów po raz kolejny obnażyła tragiczny stan wielu polskich rzek, w którym znalazły się z winy człowieka. Wskutek regulacji cieków wodnych, budowy zbiorników retencyjnych, wylesiania dolin i melioracji odwadniających, rzeki są znacznie bardziej narażone na negatywne konsekwencje suszy – uważa organizacja ekologiczna WWF Polska. Polska zamiast rozważać budowę nowych zbiorników retencyjnych, powinna przystąpić do renaturyzacji zdegradowanych odcinków i zaprzestać wszelkich inwestycji na niezniszczonych jeszcze
18.08.2015

Młodzi wynalazcy i projekt wykorzystania dronów do wykrywania sinic

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.
19.01.2015

Okrągły Stół nadzieją dla poprawy stanu Bałtyku

Z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF Polska i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zebrał się po raz pierwszy Bałtycki Okrągły Stół. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstw i instytucji, nie tylko bezpośrednio odpowiedzialnych za ochronę Morza Bałtyckiego, ale także podmiotów, których zakres działania ma wpływ na stan środowiska Bałtyku.
04.11.2013

Strefy śmierci na świecie

Eksperci z NASA opracowali mapę stref śmierci z całego świata. Takie ogromne obszary, na których wymarły wszystkie organizmy żywe, znajdują się również na Bałtyku.
25.10.2012

Czy toksyczne sinice popsują Polakom wakacje?

W tym roku, zakwity sinic w Bałtyku odczuli kilkakrotnie turyści przebywający na polskim wybrzeżu. W czasie monitoringu polskiego wybrzeża z powietrza, prowadzonego przez organizację ekologiczną WWF Polska, udało się je sfotografować. Ekolodzy przypominają o tym, że za uciążliwe zakwity sinic odpowiadają również fosforany w detergentach do prania i zmywarek.
07.08.2012

Powiedz STOP toksycznym sinicom! Pomóż chronić Bałtyk!

Toksyczne sinice zagrażają Bałtykowi i ludziom, bo do naszego morza wciąż trafiają związki fosforu. Możemy to zmienić podpisując specjalną petycję do Ministra Gospodarki na stronie petycja.wwf.pl, w której WWF apeluje o jak najszybsze wprowadzenie zakazu stosowania fosforanów w detergentach do zmywarek do naczyń.
24.07.2012

631 europosłów za proszkami przyjaznymi Bałtykowi

Od pięciu lat WWF działa na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania fosforanów w detergentach. Dziś jesteśmy już bardzo blisko ogólnoeuropejskiego przepisu dotyczącego ograniczenia zawartości fosforanów w proszkach do prania i produktach do zmywarek. Parlament Europejski podjął ostateczną decyzję w tej sprawie 14 grudnia br. 631 europosłów zagłosowało za bezfosforanowymi detergentami. Innego zdania było 18 deputowanych.
16.12.2011

Toksyczne sinice w Bałtyku

Jak co roku w Morzu Bałtyckim dochodzi do zakwitów toksycznych sinic, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka – ostrzega WWF Polska w nowym raporcie. Jak co roku służby sanitarno-epidemiologiczne ostrzegają przed kąpielą w wodzie, w której stwierdzono obecność sinic. Plażowicze powinni też zwracać większą uwagę na nietypowe zmiany skórne i inne objawy, które wystąpią po kąpieli w morzu. Natomiast w ostatnich dniach duży zakwit sinic został zaobserwowany w rejonie Zalewu Szczecińskiego.
11.08.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.