• <

Wynik wyszukiwania - "stany zjednoczone" - Wiadomości

Pentagon negocjuje budowę baz na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Beninie

Pentagon wybrał Wybrzeże Kości Słoniowej i Benin jako potencjalne lokalizacje dla swych baz wojskowych do walki z terroryzmem, piractwem morskim i przemytem transgranicznym w Afryce po tym, gdy zdecydował opuścić bazy w Nigrze.
14.06.2024

Amerykanie zwodowali swój pierwszy statek instalacyjny

Wczoraj w Teksasie odbyło się wodowanie pierwszego zbudowanego w Stanach Zjednoczonych statku do instalacji morskich turbin wiatrowych.
16.04.2024

Było blisko. 26 barek dryfowało w stronę mostów

Dwa mosty w rejonie Pittsburgha na rzece Ohio w Stanach Zjednoczonych zostały zamknięte ze względów bezpieczeństwa – w ich stronę w niekontrolowany sposób płynęło aż 26 załadowanych barek.
14.04.2024

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich.
10.01.2024

USA unieszkodliwiły drona i rakietę balistyczną wystrzeloną przez Huti

Amerykański niszczyciel USS Mason zestrzelił w czwartek jednego drona oraz przeciwokrętowy pocisk balistyczny, wystrzelony przez jemeński ruch Huti w kierunku statków przepływających przez Morze Czerwone - podało Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM). Był to już 22. atak wspieranej przez Iran milicji.
29.12.2023

Nad amerykańskie wybrzeże nadciąga wiatr zmian. Federalne zatwierdzenie dla Empire Wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA zatwierdził morski projekt wiatrowy Empire Wind, będący wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp. To szósta farma o skali komercyjnej usankcjonowana przez administrację Biden-Harris.
22.11.2023

Duży wyciek ropy na morzu w pobliżu Stanów Zjednoczonych

Podejrzewa się, że w pobliżu Plaquemines Parish, na południowy wschód od Nowego Orleanu, doszło do wycieku rurociągu, który mógł prowadzić do uwolnienia ponad 1 miliona galonów ropy naftowej, poinformowała amerykańska Straż Wybrzeża w poniedziałek.
20.11.2023

Lodowce szelfowe Grenlandii mocno się skurczyły

Ponad jedną trzecią swojej objętości straciły szelfowe lodowce Grenlandii – donosi międzynarodowy zespół ekspertów. Główna przyczyna to wzrost temperatury okolicznej wody.
09.11.2023

USA. Pierwsza kobieta - admirał Lisa Franchetti dowódcą amerykańskiej marynarki wojennej

Senat USA zatwierdził nominację adm. Lisy Franchetti na Szefa Operacji Morskich, najwyższego rangą oficera w amerykańskiej marynarce wojennej. Jest ona pierwszą kobietą na tym stanowisku i pierwszą kobietą w Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, skupiającym dowódców każdego rodzaju sił zbrojnych.
03.11.2023

USA prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie dostaw uzbrojenia

Stany Zjednoczone prowadzą rozmowy z Wietnamem w sprawie największego w historii kontraktu zbrojeniowego z tym krajem, obejmującego m.in. dostawy samolotów wielozadaniowych F-16; władze w Hanoi próbują pogłębić współpracę z USA w obawie przed Chinami, z którymi toczą spór terytorialny na Morzu Południowochińskim - ujawniła w sobotę agencja Reutera.
23.09.2023

Amerykańskie farmy wiatrowe pod znakiem zapytania

Stany Zjednoczone, które obecnie pozostają daleko w tyle za Europą i Chinami w wyścigu o budowę morskiej energetyki wiatrowej, zamierzają do końca 2030 roku, zwiększyć moc z niemal zera do 30 GW. Podczas gdy administracja rządowa zachwalała swój przełomowy program dotacji na czystą energię w celu ożywienia projektów, wystąpiły, nieprzewidziane wcześniej, problemy w zakresie znacznego wzrostu kosztów komponentów.
15.09.2023

Amerykanie zainteresowani przekazywaniem większej części pomocy dla Ukrainy przez Polskę

Strona amerykańska wyraziła zainteresowanie, by jeszcze większa część pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy trafiała tam przez Polskę - powiedziała PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.
29.07.2023

Ceniony amerykański dziennikarz twierdzi, że to USA zniszczyły Nord Stream

Seymour Hersh, amerykański dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera, opublikował artykuł twierdzący, że to USA stały za zniszczeniem gazociągu Nord Stream.
18.02.2023

Amerykański sen o offshore wind zagrożony – połowa projektów z opóźnieniami

Z najnowszego raportu amerykańskiego National Renewable Energy Laboratory (NREL) wynika, że połowa projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w USA jest zagrożona opóźnieniami. Problemem jest brak wymaganej infrastruktury portowej, statków oraz odpowiedniej liczby komponentów produkowanych przez rodzime firmy.
26.01.2023

Powstanie jednostka szybkiego reagowania na wyspie Okinawa

Stany Zjednoczone utworzą jednostkę szybkiego reagowania Korpusu Piechoty Morskiej na Okinawie w celu obrony odległych wysp w południowo-zachodniej Japonii - poinformowały japońskie i amerykańskie źródła dyplomatyczne, cytowane przez agencję Kyodo.
10.01.2023

USS Kearsarge zawinął do Portu Gdynia [WIDEO]

Około godziny 7:00 w środę 14 września amerykański desantowiec USS Kearsarge przepłynął przy główkach Portu Gdynia by zacumować przy Nabrzeżu Francuskim. Okręt będzie w Gdyni do poniedziałku 19 września.
14.09.2022

USA. Jedna osoba zabita i osiem zaginionych w katastrofie hydroplanu

Jedna osoba zginęła, a osiem innych uznano za zaginione w niedzielnej katastrofie małego samolotu w Puget Sound w stanie Waszyngton. O zdarzeniu poinformowała Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych.
05.09.2022

Chiny. Państwowe media informują o manewrach floty na spornym Morzu Południowochińskim

Fregaty marynarki wojennej ChRL przeprowadziły niedawno manewry na Morzu Południowochińskim – podała w czwartek chińska stacja CCTV. Sporny akwen, do którego Pekin rości sobie pretensje, uznawany jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej.
11.08.2022

Amerykański okręt wojenny trafił do indyjskiej stoczni

Amerykański okręt transportowy USNS Charles Drew został przekazany do naprawy indyjskiej stoczni Larsen & Toubro Limited Kattupalli. Choć zaplanowane prace zajmą zaledwie jedenaście dni, jest to wydarzenie bez precedensu.
09.08.2022

Media: USA przedstawią dużą inicjatywę dla Pacyfiku, by przeciwstawić się wpływom Chin

Wiceprezydent USA Kamala Harris ogłosi w środę największą inicjatywę Stanów Zjednoczonych wobec państw Oceanu Spokojnego od czasu II wojny światowej, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin w tym regionie – podał we wtorek australijski portal The Age.
12.07.2022

USA. Biały Dom ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym łodzie patrolowe

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.
24.06.2022

Szwecja. Rząd przekaże Ukrainie więcej broni, w tym pociski przeciwokrętowe

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek przekazanie Ukrainie przeciwokrętowych pocisków rakietowych Robot 17, karabinów automatycznych 90 z amunicją oraz kolejnych 5 tys. granatników przeciwpancernych.
02.06.2022

C. Hartwig Gdynia rusza ze stałym serwisem LCL z Gdyni do Nowego Jorku

C. Hartwig Gdynia, jedna z wiodących firm spedycyjnych w Polsce, działająca w ramach globalnej Grupy Rhenus, wprowadza do oferty stały, kompleksowy serwis eksportowy LCL z Gdyni do Nowego Jorku. Gdyński spedytor jest jednym z nielicznych w Polsce, wykonujacym usługi przewoźnika NVOCC (Non Vessel Operating Common Carrier) w obrotach miedzy Polską a Stanami Zjednoczonymi i zgodnie z licencją FMC (Federal Maritime Commission) oferuje bezpośrednie przewozy door-door w relacji Polska-USA i USA-Polska na bazie własnego konosamentu.
02.06.2022

Siły powietrzne Japonii i USA przeprowadziły wspólne manewry nad Morzem Japońskim

Siły powietrzne Japonii i Stanów Zjednoczonych przeprowadziły wspólne ćwiczenia nad Morzem Japońskim - poinformowała armia japońska.
26.05.2022

Stany Zjednoczone i Japonia apelują o pokojowe rozwiązanie problemów w Cieśninie Tajwańskiej

Przywódcy Japonii i Stanów Zjednoczonych wezwali do pokojowego rozwiązania kwestii związanych z Tajwanem- poinformował we wtorek rzecznik japońskiego rządu, cytowany przez agencję Reutera.
24.05.2022

Odejście od rosyjskiego gazu utrudni konkurencja na rynku LNG. Języczkiem u wagi będzie Azja

W miarę dążenia europejskich gospodarek do celu zmniejszenia zależności od rosyjskiego gazu, Staremu Kontynentowi będzie coraz trudniej zwrócić się do Azji po zapasowe ilości błękitnego paliwa w perspektywie do 2025 roku. Jak ujął to Massimo Di Odoardo z grupy ekspertów ds. gazu Wood Mackenzie, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie na LNG w ciągu najbliższych kilku lat "Europa i Azja będą musiały ciągnąć za końce tego samego koca".
13.04.2022

5 kolejnych rosyjskich statków na amerykańskiej liście sankcji

Trzy rosyjskie tankowce i dwa drobnicowce zostały objęte amerykańskimi sankcjami po tym, jak na czarną listę trafił zaangażowany w ich finansowanie Alfa-Bank.
07.04.2022

Goldman Sachs: W najbliższym czasie USA nie są w stanie zwiększyć eksportu LNG do Europy

Amerykańskie terminale LNG pracują obecnie na pełnych obrotach i w najbliższym czasie USA nie są w stanie zwiększyć eksportu gazu do Europy - to wymaga czasu. Możliwe rozwiązania krótkoterminowe będą się koncentrować na relokacji dostaw do Europy - twierdzi Goldman Sachs.
24.03.2022

AP: Branża naftowa w USA ma problemy ze zwiększeniem liczby odwiertów

Polityczna retoryka o szybkim zwiększeniu wydobycia ropy naftowej w USA kłóci się z realiami branży. Brakuje pracowników i pieniędzy na inwestycje wiertnicze. Panuje obawa, że obecnie wysokie ceny nie utrzymają się przez dłuższy czas - poinformował w poniedziałek Associated Press.
21.03.2022

Cotygodniowe połączenie Port Gdynia - Nowy Jork

Linie żeglugowe MSC poinformowały o uruchomieniu cotygodniowego serwisu z Bałtyku do Stanów Zjednoczonych. Statki będą zawijać do Gdyni.
17.03.2022

100 bezzałogowych jednostek będzie patrolować wody Bliskiego Wschodu

Amerykańska marynarka i międzynarodowe koncerny zajmujące się bezpieczeństwem ogłosiły, że w przyszłym roku na wody Bliskiego Wschodu wysłanych zostanie 100 bezzałogowych jednostek, które mają zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na tych akwenach.
22.02.2022

Wszystkie rejsy pasażerskie na amerykańskich statkach z przypadkami Covid-19

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że na wszystkich amerykańskich wycieczkowcach stwierdzono zakażenia Covid-19.
05.01.2022

Udaremniono przerzut broni dla rebeliantów Huti w Jemenie

Dowództwo V Floty Marynarki Wojennej USA poinformowało w czwartek o udaremnieniu przerzutu broni dla rebeliantów Huti w Jemenie. Łodzie patrolowe Floty zatrzymały bezpaństwowy statek rybacki, który przewodził 1400 karabinów typu AK-47 i 227 tys. sztuk amunicji.
23.12.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Bahrajn, Izrael i siły USA w pierwszych wspólnych ćwiczeniach morskich

Siły ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bahrajnu, Izraela i Centralnego Dowództwa Sił Morskich Stanów Zjednoczonych (NAVCENT) rozpoczęły w środę wielostronne ćwiczenia w zakresie bezpieczeństwa morskiego na Morzu Czerwonym - poinformowało w czwartek dowództwo sił amerykańskich.
12.11.2021

Skóra islandzkich dorszy dopuszczona jako implant w chirurgii

Skóra islandzkich dorszy została dopuszczona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do stosowania w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, a także do leczenia przewlekłych ran – poinformował w piątek Iceland Monitor.
22.10.2021

Wartość łańcucha dostaw dla sektora offshore wind w USA sięgnie 109 mld dolarów

Grupa ekspertów o nazwie Special Initiative on Offshore Wind (SIOW), działająca przy Uniwersytecie Delaware, zajmuje się ekonomiką morskiej energetyki wiatrowej w USA. Z jej najnowszych analiz wynika, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej wpłynie na łańcuch dostaw w USA, które wartość sięgnie 109 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.
14.10.2021

Filipiny wysyłają własne statki do USA po raz pierwszy od 45 lat

W zeszłym tygodniu z Filipin w bezpośrednią podróż do Stanów Zjednoczonych wyruszył pierwszy od 45 lat statek. To odpowiedź wyspiarzy na wysokie koszty żeglugowe i problemy z brakiem miejsc na statkach płynących do USA i zawijających do filipińskich portów po drodze.
04.10.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

USA chcą uzależnić poziom ulg podatkowych dla inwestorów offshore wind od local content

Propozycje amerykańskiego Kongresu, aby uzależnić ulgi podatkowe od poziomu local content, mogą zahamować rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych zanim zdąży rozkręcić się na dobre.
18.09.2021

USA. Katastrofa śmigłowca, pięciu marynarzy uznanych za zmarłych

Marynarka wojenna USA uznała w sobotę pięciu marynarzy zaginionych po wtorkowej katastrofie śmigłowca za zmarłych. Wypadek miał miejsce na Pacyfiku w pobliżu San Diego.
04.09.2021

Nord Stream 2. Rosja zapowiada odpowiedź na amerykańskie sankcje

Rosyjskie MSZ oświadczyło w sobotę, że sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone w związku z budową gazociągu Nord Stream 2 i próbą otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego to „wrogie działania”. Moskwa zapowiedziała też „ostrą odpowiedź”.
21.08.2021

Baza marynarki wojennej przybywa do Nigerii w celu zwalczania piractwa

USS Hershel „Woody” Williams, pierwszy statek na stałe przydzielony do Afryki, przybył w sobotę do handlowej stolicy Nigerii, Lagos, w ramach wsparcia rządu USA w walce z piractwem w Zatoce Gwinejskiej.
09.08.2021

Przez Cieśninę Tajwańską przepłynął amerykański okręt - siódmy raz w czasie prezydentury Bidena

W środę przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA - przekazał w czwartek resort obrony Tajwanu. Jest to siódme przepłynięcie amerykańskiego okrętu przez Cieśninę w trakcie prezydentury Joe Bidena. Amerykańska marynarka wojenna potwierdziła, że był to niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke.
29.07.2021

Dworczyk: relacje polsko-amerykańskie będą tak dobre, jak do tej pory

Jestem przekonany, że po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA relacje polsko-amerykańskie będą rozwijały się tak samo dobrze, jak do tej pory - powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.
09.11.2020

86 suwnic Konecranes popłynie z Gdyni do USA. Pierwszy transport już w drodze

Port Virginia w USA z 86 nowymi suwnicami typu ASC (Automated Stacking Crane). Konecranes rozpoczął realizację największego kontraktu w historii firmy. Pierwszy transport wyruszył z Gdyni w minionym tygodniu.
15.01.2018

Prawie 800 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego w gdańskim porcie

Amerykanie ponownie postawili na Gdańsk. W Porcie Gdańskim Eksploatacja zebrano prawie 800 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego Armii Stanów Zjednoczonych. Tym razem jednak nie zostanie on w Polsce. W ramach rotacji jednostek wojska na pokładzie statku Honor popłynie z Gdańska do amerykańskich portów.
15.12.2017

Do Gdańska po raz pierwszy przypłynęła amerykańska ropa dla LOTOS-u

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

Gdański port uruchomił nowy drobnicowy serwis. Pierwszy załadunek był nietypowy

Nowy serwis drobnicowy w Porcie Gdańsk. Co najmniej raz w miesiącu zawijać tam będą statki po drobnicę konwencjonalną oraz, jak zapowiedział armator Spliethoff, po dostawy inwestycyjne oraz opcjonalnie kontenery. Serwis żeglugowy na trasie Gdańsk-Stany Zjednoczone został zainaugurowany 19 stycznia. Na statek Spiegelgracht przy Nabrzeżu Oliwskim załadowano nietypowy ładunek, czyli luksusowe jachty motorowe.
21.01.2017

Załadunek mobilnych suwnic w gdyńskim porcie. Popłynęły do USA

72 tony - tyle waży każdy z 13 kontenerowych wozów podsiębiernych załadowanych na drobnicowiec Saimaagracht. Urządzenia, tzw. straddle carriers, popłynęły do terminala kontenerowego Maher Terminal w amerykańskim porcie Newark.
09.01.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.