• <

Wynik wyszukiwania - "skandynawia" - Wiadomości

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.
01.02.2024

MSC z dodatkową opłatą za transport kontenerów

MSC wprowadza nową opłatę dla klientów z Europy, znaną jako "dopłata za operację awaryjną" (Emergency Operation Surcharge). Decyzja o wprowadzeniu tej dopłaty jest rezultatem kryzysu spowodowanego atakami na statki na Morzu Czerwonym.
08.01.2024

Skandynawia przygotowuje się na nadejście orkanu Pia

Odwołane promy, pociągi, samoloty, budowa tam przeciwpowodziowych oraz ewakuacja mieszkańców - Dania, południowa Norwegia oraz Szwecja przygotowują się w czwartek na nadejście orkanu Pia.
21.12.2023

Baltexpo 2023. Nowe otwarcie

W hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo wystartowały dzisiaj tegoroczne targi Baltexpo. Dla tej zasłużonej imprezy to nowe rozdanie – po raz pierwszy tworzona jest przez MTG, które przejęło prawa do jej organizacji i ma w stosunku do niej poważne plany.
10.10.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Prężenie muskułów na dalekiej Północny. Demonstracja siły flot NATO i Rosji

W odpowiedzi na manewry z udziałem sił morskich NATO pk. Formidable Shield 23, Federacja Rosyjska postanowiła zorganizować własne ćwiczenia na akwenie zlokalizowanym na dalekiej Północny. Ten pokaz siły ma służyć jako "przestroga" dla sił międzynarodowych, jednocześnie wpisując się w niesłabnący ciąg napięć spowodowany trwającą od 24 lutego ubr. rosyjską agresją na Ukrainę. W międzyczasie państwa NATO i zaprzyjaźnione prowadzą własne ćwiczenia morskie.
23.05.2023

Rosja ma nowy plan manipulacji Zachodem? Pretekstem ma być zanieczyszczenie Bałtyku

Rosja najwyraźniej chce manipulować zachodnimi ekspertami i rozpowszechniać narrację Kremla za pomocą fikcyjnej organizacji. Niemieckie media – WDR, NDR i „Sueddeutsche Zeitung” – poinformowały, że Moskwa chce wykorzystać w tym celu temat zanieczyszczenia Bałtyku.
28.04.2023

Rosyjskie "statki-widmo" na Bałtyku i Morzu Północnym

Rosyjskie "statki-widmo" przygotowują plany sabotażu farm wiatrowych i kabli telekomunikacyjnych poprowadzonych przez Bałtyk i Morze Północne - wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy mediów publicznych w Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii. Według reporterów plany te szykowane są na wypadek, gdyby doszło do wojny Rosji ze światem zachodnim.
19.04.2023

Equinor opracowuje koncepcję nowego statku do przewozu CO2

Norweski koncern naftowy połączył siły z rodzimą firmą projektową Breeze Ship Design, aby opracować koncepcję statku do przewozu CO2 i jego bezpośredniego wtłaczania na morzu.
22.11.2022

Stena Line świętuje 60-lecie działalności

Sześć dekad ambicji, elastyczności i ciekawości świata sprawiło, że Stena Line stała się globalnym liderem w żegludze promowej.
28.09.2022

Szwecja, Dania i Norwegia zacieśniają współpracę wojskową, powodem zachowanie Rosji w regionie Bałtyku

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".
08.08.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest z znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
17.02.2022

UTK: ulga intermodalna może okazać się niewystarczająca dla wsparcia tego transportu

Ulga intermodalna udzielana w wysokości 25 proc. od stawki dostępu do infrastruktury kolejowej, która dotąd stymulowała rozwój tego typu przewozów, już wkrótce może okazać się działaniem niewystarczającym dla wsparcia tego rodzaju transportu - uważa Urząd Transportu Kolejowego.
17.01.2021

Brexit może być szansą dla polskich przedsiębiorców

Do końca okresu przejściowego, po którym brexit stanie się faktem, zostały tylko dwa dni. Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną, a firmy prowadzące wymianę handlową z tamtejszym rynkiem od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe zasady. Część branż, ze względu na spodziewane komplikacje formalnoprawne, zaczęła szukać alternatywnych kierunków.
30.12.2020

Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy! Wywiad z prezesem ZMPSiŚ

Rozmowa z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Świnoujście to modelowe miejsce na terminal kontenerowy!
23.12.2020

Liderzy zrównoważonego rozwoju znad Bałtyku i północnej Europy

Forum współpracy państw skandynawskich formułuje priorytety działań na kolejne lata.
19.12.2020

Sztuczne, zielone wyspy Skandynawii

W ciągu 18 lat, kosztem około pół miliarda EUR, na obszarze o powierzchni 300 hektarów, 10 km na południe Kopenhagi powstać ma kompleks 9 sztucznych wysp, na których wybudowane zostaną nie tylko nowe siedziby dla innowacyjnego przemysłu i instytucji badawczo-rozwojowych z zakresu „zielonych” technologii, ale też zorganizowane tereny rekreacyjne dla mieszkańców stolicy Danii.
25.09.2020

Dachser obsłuży przesyłki B2C w 22 krajach Europy

Dachser, globalny operator logistyczny, zwiększa zasięg dostaw do klientów indywidualnych z 6 do 22 krajów Europy. Ma to związek z rozwojem branży e-commerce, który przyspieszyła pandemia. Ten trend zaobserwował również Dachser Polska, specjalizujący się w obsłudze krajowych eksporterów. Tylko w kwietniu tego roku operator czterokrotnie zwiększył liczbę przesyłek B2C z Polski. Z rozszerzenia zasięgu skorzystają m.in. polskie sklepy internetowe, eksporterzy realizujący zamówienia zachodnioeuropejskich konsumentów czy firmy które d
02.07.2020

Port Gdynia otwiera nowy rozdział w transporcie handlowo- pasażerskim (foto, wideo)

Port Gdynia to ważny węzeł transeuropejskiej sieci transportowej. Stanowi on naturalne przedłużenie Korytarza Bałtyk- Adriatyk w kierunku Skandynawii, łącząc Polskę ze Szwecją poprzez Autostradę Morską Gdynia – Karlskrona. Spółka wraz z długoletnimi partnerami ze Szwecji pragnie rozwijać współpracę i efektywniej łączyć potencjały gospodarcze Skandynawii oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
09.06.2020

Rozwój Portu Gdynia w kierunku Smart Port

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. wychodzi naprzeciw swoim partnerom oraz mieszkańcom Gdyni i podejmuje wyzwanie w kierunku usprawnienia płynności ruchu w dostępie drogowym do i z Portu, co pozwoli zapewnić terminowość dostarczania i odwozu ładunków. „Studium wykonalności wraz z dokumentacją techniczną inteligentnego systemu zarządzania ruchem samochodów ciężarowych w Porcie Gdynia”- to pierwszy projekt ZMPG S.A., który otrzymał dofinansowanie ze środków instrumentu finansowego CEF Transport 2018 „Łącząc Europę”. W wy
02.06.2020

Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku (foto, wideo)

W momentach kiedy historia tworzy się na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.
09.10.2019

Skandynawia taniej! Trwają promocje w Unity Line

Okres letni to czas wypoczynku i zwiedzania. Dlatego też, jeszcze do końca wakacji, można skorzystać z atrakcyjnego rabatu w Unity Line i wykupić ofertę: Bilet do Kopenhagi w cenie niższej o 15%. Miła niespodzianka czeka również podróżujących do Skandynawii w ciągu dnia. Za prom do Szwecji w jedną stronę zapłacimy 15% mniej. A jeśli wykupimy bilet w dwie strony, zniżka będzie wynosiła 20%. Obie promocje trwają do 1 września br.
17.06.2019

Skandynawia wspiera transformację energetyczną w Polsce

Współpraca energetyczna pomiędzy Polską i Skandynawią nabiera tempa. Pozytywne efekty widoczne są na wielu poziomach, z których najważniejsze dyskutowano podczas Polsko-Skandynawskiej Debaty Energetycznej, organizowanej przez Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą (SPCC), pod patronatem ambasad Norwegii, Szwecji, Finlandii i Danii. Wśród kluczowych aspektów tej współpracy wymieniono budowę gazociągu Baltic Pipe, kwestię odnawialnych źródeł energii (OZE) wraz z ich pozytywnym wpływem na środowisko, społeczeństwo oraz gospodarkę.
10.05.2019

Baltic Pipe, biogaz, wiatraki – najważniejsze pola współpracy ze Skandynawią

Baltic Pipe, biogaz, energetyka wiatrowa, a w dalszej perspektywie wychwyt i składowanie dwutlenku węgla - to w opinii uczestników skandynawsko-polskiej debaty energetycznej potencjalnie najbardziej korzystne pola współpracy w obszarze energii.
07.05.2019

Prezydent: energia gazowa jednym z filarów bezpieczeństwa Polski

Energia gazowa jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i kluczowym projektem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji Gazterm.
07.05.2019

43. urodziny Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Polska Żegluga Bałtycka obchodzi 43. urodziny. Firma została założona 31 stycznia 1976 r. Dzisiaj jest jednym z wiodących operatorów promowych w Polsce.
01.02.2019

Termin budowy promu przez Morską Stocznię Remontową Gryfia nie jest zagrożony

Nie jest zagrożony końcowy termin budowy promu pasażersko-samochodowego przez Morską Stocznię Remontową Gryfia na przełomie 2020 i 2021 r. - poinformowało w środę MGMiŻŚ. Dodano, że nowy prom ma być najnowocześniejszą jednostką pływającą po Morzu Bałtyckim.
05.12.2018

Gróbarczyk: mam nadzieję, że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk ma nadzieję, "z dużą dozą pewności", że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Według niego w tym roku polskie porty mogą przekroczyć historyczny rekord przeładunków - 100 mln ton.
05.12.2018

Finlandia: Międzynarodowe ćwiczenia morskie Northern Coast 18

U południowo-zachodnich wybrzeży Finlandii rozpoczęły się w czwartek dwutygodniowe międzynarodowe ćwiczenia sił morskich Northern Coasts 18. Połączone są z trwającymi równolegle dużymi manewrami NATO - Trident Juncture 18. "To mocny przekaz dla Rosji” - oceniła fińska prasa.
26.10.2018

Bursztynowa Kaczka 2018 przyznana (foto, wideo)

Deepwater Container Terminal Gdańsk laureatem „Bursztynowej Kaczki”. Nagroda została wręczona w piątek podczas spotkania biznesu morskiego wybrzeża gdańskiego „Wspólna Kaczka” 2018. Gala odbyła się w Gdynia Arenie.
15.10.2018

Nowa trasa żeglugowa na linii Gdańsk – Skandynawia

Polska jest chętnie obieranym punktem przez zagranicznych przewoźników, ze względu na dynamicznie rosnące lokalne rynki konsumenckie i produkcyjne. Nowe połączenie powstało wraz z reorganizacją przedsiębiorstwa żeglugowego i transportowo-logistycznego Nor Lines, należącego do globalnej grupy logistycznej Samskip. Centrum operacyjne armatora Nor Lines, realizującego przewozy na linii Polska – Norwegia, przeniesione zostało do Gdańska ze Świnoujścia. Na decyzję wpłynęły czynniki logistyczne. Port Gdańsk to najlepiej skomunik
08.10.2018

Przemysł jachtowy rośnie w siłę. Zmaga się jednak z brakiem pracowników

Polska jest potęgą w produkcji jachtów i łodzi motorowych. To jeden z naszych hitów eksportowych, który cieszy się dużym uznaniem zagranicznych odbiorców. Polskie stocznie i firmy działające w tej branży są bardzo innowacyjne – ciągle pracują nad udoskonalaniem napędów czy materiałów takich jak włókno węglowe i kevlar, wykorzystywanych do produkcji. Coraz częściej chcą też konkurować na atrakcyjnych, dalekich rynkach jak USA, Australia czy ZEA. Głównym problemem branży jest jednak brak wykwalifikowanych specjalistów.
25.09.2018

Francuzi przejmą polską stocznię?

Współwłaściciele Delphia Yachts poinformowali o podpisaniu umowy przedwstępnej o utworzeniu joint venture pomiędzy ich firmą, a stocznią Ostróda Yacht należącą do Beneteau Group. Jak można dowiedzieć się z niemieckiego portalu plasteurope.com, oznacza to przejęcie przez francuską firmę Benetau, 80% udziałów Delphia Yachts.
28.07.2018

Dar Młodzieży – ambasador przeszłości i przyszłości

Skandynawia, Niemcy, Francja, Światowe Dni Morza, spotkanie z Papieżem Franciszkiem i słoneczna Teneryfa. To dotychczasowe osiągnięcia załogi Daru Młodzieży, która wyruszyła w rejs dookoła świata, by uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta wyprawa to również okazja do promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorczości.
18.07.2018

Wizyta studyjna koordynatorów unijnych: Kurta Bodewiga i Briana Simpsona w Polsce i w Szwecji

Wizyta studyjna unijnych koordynatorów: prof. Kurta Bodewiga (Korytarz Bałtyk-Adriatyk) i Briana Simpsona (Autostrady Morskie) w Gdyni (11.06.br.) i Karlskronie (12.06.br.) wzbudziła duże zainteresowanie wielu interesariuszy obu unijnych przedsięwzięć oraz mediów. Wizyta składała się z wielu imprez towarzyszących, które odbywały się pierwszego dnia na terenie Trójmiasta (Gdańska i Gdyni), drugiego natomiast w Regionie Blekinge w Południowej Szwecji – głównie w Karlskronie i Alveście.
22.06.2018

Bodewig: Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni (foto, wideo)

Korytarz Bałtyk-Adriatyk nie skończy się na Gdyni – powiedział prof. Kurt Bodewig, koordynator UE ds. Korytarza Bałtyk-Adriatyk, podczas wizyty studyjnej w Gdyni, którą w poniedziałek rozpoczął razem z Brianem Simpsonem, koordynatorem UE ds. autostrad morskich. Przedstawiciele Komisji Europejskiej przyglądali się rozwojowi żeglugi bliskiego zasięgu (Gdynia-Karlskrona) oraz systemu transportowego Gdyni i obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. Podpisano także polsko-szwedzkie porozumienie na rzecz starań o przedłużenie kory
12.06.2018

Gdynia w korytarzu transportowym Bałtyk-Adriatyk

W poniedziałek, 11 czerwca, Gdynię odwiedzą przedstawiciele Komisji Europejskiej- prof. Kurt Bodewig (koordynator korytarza Bałtyk – Adriatyk) oraz Brian Simpson (koordynator Autostrad Morskich). Powodem wizyty studyjnej będzie prezentacja prac oraz planów dla rozwoju systemu transportowego Gdyni, obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, a także żeglugi bliskiego zasięgu Gdynia – Karlskrona (Szwecja) – w ciągu korytarza transportowego Bałtyk – Adriatyk.
06.06.2018

P&O Ferries rozważa możliwość uruchomienia połączenia promowego pomiędzy Szkocją a Danią

Niewykluczone, że P&O Ferries uruchomi wkrótce nowe połączenie promowe. Brytyjski przewoźnik bierze pod uwagę start linii łączącej Szkocję ze Skandynawią.
08.01.2018

Certyfikat MSC dla połowów okonia i sandacza w estońskim jeziorze Pejpus

Przedsiębiorstwo AS Logi-F z Parnawy w Estonii po roku gruntownej oceny uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC).
20.11.2017

Szef MON: Oferty okrętów podwodnych równorzędne

Wszystkie trzy propozycje okrętów podwodnych dla Polski są równorzędne - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Podtrzymał zapowiedź dokonania wyboru w tym roku, zapowiedział też zwiększenie zamówień na armatohaubicę Krab.
31.10.2017

Napęd przyszłości - statki autonomiczne, lng a może hybryda?

Napędem przyszłości będzie połączenie różnych systemów i to ekonomia zweryfikuje zastosowanie konkretnych rozwiązań - do takich wniosków doszli uczestnicy debaty „Impulsy da wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w przemyśle okrętowym - nowe napędy, remonty i modernizacja, wymogi ochrony środowiska, kondycja sektor offshore i nowe nisze rynkowe”, która miała miejsce na targach Baltexpo.
13.09.2017

Idea Trójmorza szansą na ekspansję polskiego biznesu. Wykorzystają ją tylko te firmy, którym uda się pozyskać finansowanie

Choć kolejne rządy starają się zwrócić uwagę polskich eksporterów na egzotyczne kierunki, takie jak Afryka czy Azja, w strukturze polskiego eksportu wciąż dominuje Unia Europejska, a zwłaszcza Niemcy i Czechy. Sąsiednie rynki są często naturalnym, pierwszym krokiem w ekspansji firm. Bliskość geograficzna i kulturowa wcale jednak nie oznaczają, że taka ekspansja wolna jest od ryzyka. Zatory płatnicze, nieuczciwi kontrahenci, a także wymagania proceduralne lub problemy z uzyskaniem lokalnych finansowych gwarancji mogą stanow
30.08.2017

9. edycja Sail Świnoujście już w ten weekend

Po raz dziewiąty już w sierpniowy weekend odbędzie się Sail Świnoujście - żeglarskie wydarzenie, które doskonale wpisuje się w charakter miasta i ma już swoich wiernych sympatyków wśród bractwa żeglarskiego i „szczurów lądowych".
18.08.2017

Soloch: Wizyta Trumpa potwierdza zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa potwierdza zainteresowanie Europą Środkowo-Wschodnią, dowartościowuje Polskę i wzmacnia inicjatywą Trójmorza - ocenił w środę szef BBN Paweł Soloch.
21.06.2017

Molslinjen i Destination Bornholm rozpoczynają współpracę

Molslinjen, który w przyszłym roku rozpocznie obsługę połączeń na Bornholm, już dziś prowadzi działania mające doprowadzić do zwiększenia ruchu turystycznego na popularną wyspę. W tym celu podjął współpracę z lokalną organizacją turystyczną Destination Bornholm.
05.04.2017

Inauguracja projektu 260-metrowego mostu w Norwegii realizowanego przez Vistal Gdynia

Vistal Gdynia SA, wiodący producent wielkogabarytowych specjalistycznych konstrukcji stalowych w Polsce, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych, po zakończeniu etapu przygotowawczego – uzgodnień technicznych i projektowych – 2 marca rozpoczął kolejny etap realizacji kontraktu polegający na wytwarzaniu konstrukcji stalowej nowego mostu nad rzeką w miejscowości Tana Bru w północnej Norwegii, przy granicy norwesko-rosyjskiej. Most nad rzeką w Tana Bru jest pierwszym zagranicznym projektem Vistal Gdynia
02.03.2017

Najszerszy ponadgabaryt w Polsce przetransportowany

5 samochodów osobowych klasy średniej ustawionych jeden obok drugiego i jadących tak po drogach krajowych? Niemożliwe? A jednak! Dział ładunków ponadgabarytowych Scandinavian Express udowodnił, że przewiezienie ładunku o szerokości 10,38 m jest możliwe. To najszerszy ładunek, jaki kiedykolwiek był oficjalnie transportowany drogami w Polsce.
04.01.2017

5 km w 3 godziny. Rekordowy transport w Gdyni

50 m długości – to więcej niż długość 4 autobusów ustawionych jeden za drugim, 5,88 m szerokości to niemal 2 pasy ruchu. Zestaw tej wielkości z elementem suwnicy nabrzeżowej przejechał Trasą Kwiatkowskiego w Gdyni w nocy z niedzieli na poniedziałek.
30.10.2016

5 km w 3 godziny. Rekordowy transport w Gdyni

50 m długości – to więcej niż długość 4 autobusów ustawionych jeden za drugim, 5,88 m szerokości to niemal 2 pasy ruchu. Zestaw tej wielkości z elementem suwnicy nabrzeżowej przejechał Trasą Kwiatkowskiego w Gdyni w nocy z niedzieli na poniedziałek.
30.10.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa planuje ekspansję na zagraniczne rynki. Celem m.in. Skandynawia i Azja

Krajowy przemysł obronny liczy na sukcesy eksportowe. Firmy wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej chcą zwiększać swoją obecność za granicą. Perspektywiczne są dla nich rynki skandynawskie oraz azjatyckie. Chcą je zawojować m.in. wozami artyleryjskimi Rak czy armatohaubicami Krab. Hitem eksportowym mogą się okazać testowane właśnie przez GROM karabinkami MSBS.
13.09.2016

Polskie porty uczestnikami Konferencji ESPO w Dublinie

W dniach 2-3 czerwca b.r. w Dublinie odbyła się coroczna Konferencja Europejskiej Organizacji Portów Morskich ESPO, której motywem przewodnim było pytanie Czy europejskie porty rozwijają się wystarczająco szybko ? Konferencja zgromadziła 280 uczestników z wielu krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych.
13.06.2016

OT Logistics chce budować korytarz transportowy północ-południe

Ponad miliard euro przychodów rocznie, budowa korytarza logistycznego północ-południe, rozwój portów i transportu, głównie kolejowego, oraz rozwój spedycji – takie założenia na najbliższe kilka lat stawia sobie zarząd OT Logistics.
01.06.2016

Mniejsze inwestycje w instalacje poszukiwawcze i wydobywcze. Cięcia mogą sięgnąć 30 proc.

Ceny ropy naftowej, które od połowy 2014 roku spadły o ok. 65 proc., komplikują perspektywy rozwoju branży offshore i energetycznej. Światowi producenci z tych sektorów byli zmuszeni do ograniczenia zatrudnienia o 200 tys. osób, a na ten rok prognozowane są kolejne cięcia – koszty inwestycji mają być o ok. 30 proc. niższe. To przekłada się również na zamówienia dla stoczni i innych podwykonawców.
07.03.2016

Rynek przewozów pomiędzy Wielką Brytanią a Skandynawią rośnie w siłę. Armatorzy odpowiadają na zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na powierzchnię ładunkową na trasach pomiędzy Skandynawią a Wielką Brytanią jest olbrzymie i nadal będzie rosnąć – prognozują przedstawiciele P&O Ferries. Zapowiadają oni dalszy rozwój współpracy z innymi podmiotami, aby przynajmniej częściowo zaspokoić popyt.
04.02.2016

„Polonia” zapełniła się wagonami kolejowymi, które popłynęły do Norwegii

To już osiem lat, kiedy po raz ostatni na pokładzie promu Polonia przewożono wagony kolejowe. Dzięki firmie Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne prom zapełnił się 26 wagonami i 78 kontenerami, służącymi do przewozu produktów drewnopochodnych.
23.12.2015

„Polonia” zapełniła się wagonami, które popłyną do Norwegii

To już osiem lat, kiedy po raz ostatni na pokładzie promu Polonia przewożono wagony kolejowe. Dzięki firmie Kolejowe Przedsiębiorstwo Spedycyjne prom zapełnił się 26 wagonami i 78 kontenerami, służącymi do przewozu produktów drewnopochodnych.
23.12.2015

Polskie firmy dobrze sobie radzą na rynkach skandynawskich

Coraz więcej polskich firm próbuje swoich sił w Skandynawii. Mimo że są to rynki hermetyczne, a konsumenci mają wysokie wymagania co do jakości produktów i usług, to Polscy eksporterzy są w stanie je spełnić. Na rosnącej wymianie handlowej najbardziej korzysta branża meblowa, sektor stoczniowy, rolno-spożywczy, elektromechaniczny oraz elektryczny.
03.11.2015

Dziennikarze z Czech w porcie Szczecin-Świnoujście

Przedstawiciele czeskich mediów przebywali 22 października z wizytą studyjną w zespole portów Szczecin-Świnoujście.
26.10.2015

Zwiększona flota Brittany Ferries

Armator Brittany Ferries planuje poszerzyć swoją flotę i zwiększyć ilość tanich rejsów pomiędzy La Havre (Francja), a Bilbao (Hiszpania).
19.02.2015

Przewozy do Skandynawii - intratny, ale trudny rynek

W ub. roku znacznie wzrósł eksport polskich towarów do krajów skandynawskich i jest szansa na podtrzymanie tej dynamiki. Istotną rolę w wymianie towarowej odgrywa logistyka, która w tym roku odczuwa kilka istotnych zmian prawnych.
16.02.2015

Konferencja w Ostrawie

Międzynarodowa konferencja skierowana na rozwój infrastruktury transportowej Kraju Morawsko-Śląskiego oraz jego połączeń z sąsiednimi regionami odbyła się 4 bm. w Ostrawie. Na spotkaniu swoją ofertę skierowaną do przedsiębiorców Republiki Czeskiej przedstawił Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
06.11.2014

Wärtsilä - Efektywność, Ekonomia, Środowisko

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne kładą nacisk na wydajność pracy silnika i działania proekologiczne. Fiński koncern Wärtsilä może pochwalić się unikalnymi rozwiązaniami na tym polu.
25.10.2013

GRYFIA - stocznia na wyspie

Szczecińska Stocznia Remontowa GRYFIA SA to 60 lat doświadczenia, tradycji oraz zaangażowania ludzi, którzy tworzyli jej historię. Odpowiedzialność i satysfakcja. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość nierozerwalnie związana z ludźmi i miejscem. Historyczna nazwa powiązana z wyspą rzeczną w Szczecinie, między Odrą zachodnią i Przekopem Mieleńskim. Rozmowa z Amerendra Roy’em, Szefem handlu stoczni Gryfia.
10.09.2013

PROMYSKAT – nowy punkt na mapie promowej Europy

Dział Promowy firmy SKAT Transport jest znany na rynku przepraw od wielu lat, nowa strona promowa jest stworzona na potrzeby ciągle rosnącej liczby klientów oraz coraz szerszej oferty połączeń promowych. Zaprojektowaliśmy taką platformę, która będzie dodatkowym narzędziem dla współpracujących z nami firm, ale także która da możliwość dokonywania rezerwacji pasażerskich i prywatnego korzystania z przepraw promowych.
10.06.2013

Arctic-Adriatic Logistic Conference - wnioski

Optymalizacja dostaw w strefie korytarzy intermodalnych, usprawnienie przewozu towarów, ze szczególnym uwzględnieniem ryb, organizacja transportu na trasie Polska-Skandynawia, dostępna siatka połączeń na Bałtyku oraz wiele innych tematów zostało omówionych podczas Arctic-Adriatic Logistic Conference.
23.05.2013

Arctic- Adriatic Logistic Conference w Amber Expo

W jaki sposób usprawnić przewozy towarów spożywczych, jak optymalizować transport ryb oraz jak eliminować tzw. puste powroty, na te pytania przedstawiciele branży transportowej oraz producenci żywności, będą mogli znaleźć odpowiedź podczas Arctic-Adriatic Logistic Conference: Optymalizacja procesów logistycznych Polska-Skandynawia.
10.05.2013

Więcej ładunków, ale nie pasażerów w Świnoujściu

Co roku o 10 procent wzrastają przewozy towarów na linii Świnoujście-Skandynawia - szacują przewoźnicy.
29.04.2013

Autostrada morska z BCT do Skandynawii

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w ramach współpracy z firmą Erontrans zaczął prowadzić na terminalu kolejowym przeładunek kontenerów i naczep samochodowych, przewożonych na trasie Polska - Skandynawia. Pierwszy pociąg został obsłużony w BCT w sobotę 20 października. Nowe połączenie wpisuje się w koncepcję autostrad morskich promowanych przez Unię Europejską, a szczególnie w przygotowania w ramach VI Europejskiego Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk. To działanie daje szybkie i bezpośrednie połączenie
21.10.2012

Gdańska Stocznia „Remontowa”- jesteśmy lustrzanym odbiciem potrzeb rynku

Grupa „Remontowa” należy do grona największych prywatnych pracodawców w północnej Polsce. Realizowane przez nią projekty z dziedziny offshore i nowych technologii nie tylko wpływają na wzrost potencjału przedsiębiorstwa, ale też przyczyniają się do przeorientowania produkcji polskiej branży stoczniowej. O genezie aktualnej polityki przedsiębiorstwa oraz jego standardach jakości opowie Zbigniew Andruszkiewicz, członek Zarządu ds. Handlowych i Produkcyjnych Gdańskiej Stoczni „Remontowej” im. J. Piłsudskiego.
10.09.2012

Malteurop- Gdański Terminal Masowy gotowy za 3 miesiące

Rozwój infrastruktury w portach nie będzie przebiegał prawidłowo bez inwestycji prywatnych przedsiębiorstw. Przykładem przedsięwzięcia w którym zazębiły się interesy wielkiego konsorcjum będącego największym na świecie producentem słodu na potrzeby przemysłu browarnianego i gdańskiego portu jest budowa Gdańskiego Terminalu Masowego. Inwestycja ta jest obecnie realizowana przy Nabrzeżu Bytomskim przez Malteurop Polska i Copenhagen Merchants we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk w zakresie sfinansowania części infrastruk
25.06.2012

PCC Intermodal zbuduje bramę do portów Trójmiasta

Czekają nas jeszcze 3-4 lata ciężkiej pracy, aby zbudować spójną sieć obsługi przewozów intermodalnych. Ale wtedy będzie to już w pełni kompleksowy model tych usług - takie informacje przekazał prezes zarząd PCC Intermodal, Dariusz Stefański.
22.03.2012

Korytarze Logistyczne – pracowity marsz w miejscu

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się czym są korytarze transportowe i w jaki sposób należy o nich myśleć. Czas przeanalizować nieco dokładniej co sprzyja, a co przeszkadza w utworzeniu konkurencyjnego korytarza transportowego przez Polskę na południe Europy.
01.02.2012

Poprawia się rynek przewozów promowych na linii Świnoujście - Skandynawia

W 2009 roku, w czasie kryzysu ogólnoświatowego, transport samochodów ciężarowych przez Bałtyk spadł o połowę.
18.08.2011

Skandynawia – Świnoujście - Europa

Piotr Trojanowski, Prezes Zarządu Terminalu Promowego Świnoujście Spółka z o.o.:” Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jako właściciel Terminalu Promowego w Świnoujściu już z znacznym wyprzedzeniem podjął wiele działań koncepcyjnych i projektowych związanych z zwiększeniem i dostosowaniem do nowych potrzeb eksploatacyjnych naszego portu”
10.08.2011

Duńskie wątpliwości

Z zaproponowanej przez DGA oferty szkoleń w Danii i ewentualnej pracy za granicą skorzystać mogą tylko ci stoczniowcy, którzy potrafią się porozumieć po angielsku. Sporo negatywnych wpisów od rozczarowanych kursantów na internetowych forach zebrała też organizująca te wyjazdy firma Flex Workers.
03.02.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.