• <

Wynik wyszukiwania - "rezerwowy" - Wiadomości

Szwedzi wybudują rezerwowy port dla wojska i żeglugi cywilnej na Gotlandii

Rząd Szwecji ogłosił w czwartek zamiar wybudowania na strategicznie położonej na Morzu Bałtyckim wyspie Gotlandia drugiego, rezerwowego portu dla marynarki wojennej i żeglugi cywilnej. Wymaga tego m.in. członkostwo kraju w NATO, aby móc przyjąć pomoc od sojuszników.
28.03.2024

Komendanci CSMW w Ustce i Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego MW w Gdyni kończą służbę

Pod koniec stycznia nastąpiło zakończenie służby przez oficerów kierujących jednostkami odpowiedzialnymi za szkolenie kadr polskiej Marynarki Wojennej. Z mundurem pożegnali się kmdr Grzegorz Okuljar oraz kmdr por. Maciej Osika.
01.02.2024

Uszczelnienia dla kabli i rur dla portów

Używanie przepustów Roxtec jako standardowych rozwiązań podczas projektowania, remontów i modernizacji portów pozwala na zabezpieczenie sprzętu elektrycznego, szaf sterowniczych i całego systemu zasilania przed ogniem, zalaniem, wilgocią, gazem i gryzoniami, by uniknąć korozji, częściowych rozładowań i kosztownych przestojów. Uszczelnienia Roxtec umożliwiają zachowanie integralności całej infrastruktury portu — od obudów suwnic stoczniowych po podstacje i pomieszczenia wysokiego napięcia, zasilacze UPS i transformatory.
01.09.2023

MV Cape Ducato w Porcie Gdynia. Wizyta nietypowego statku znajdującego się w wyposażeniu władz USA

Do Gdyni wszedł 7 sierpnia statek transportowy (samochodowiec) wchodzący w skład Floty Rezerwowej Obrony Narodowej (National Defense Reserve Fleet, NDRF) USA. Obecność takiej jednostki wiąże się z specyfiką działania amerykańskich służb morskich.
08.08.2023

Kongres 590: inwestycje w infrastrukturę paliwową gwarancją bezpieczeństwa Polski

Polska infrastruktura logistyczna pozytywnie przeszła przez okres zwiększonego ryzyka wystąpienia kryzysu energetycznego. Do dalszego jej rozwoju niezbędne są inwestycje w transport kolejowy, który musi być skorelowany z całą infrastrukturą - uznali eksperci, uczestniczący w debacie o perspektywach i wyzwaniach dla logistyki paliwowej, która odbyła się podczas 8. Edycji Kongresu 590 w Warszawie.
27.06.2023

Polsce pilnie potrzeba Straży Przybrzeżnej

W dzisiejszym artykule autorzy poruszą oraz przybliżą temat możliwości powołania do życia nowej formacji, która miałaby za zadanie ochronę oraz zapewnienie przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa na polskich obszarach morskich. Temat ten staje się jak najbardziej aktualny i palący, biorąc pod uwagę dość ambitne plany dotyczące morskiej energetyki wiatrowej, jak również już istniejącej, na polskich obszarach morskich, infrastrukturze krytycznej.
06.05.2023

GIOŚ realizował kontrole w zakładach i na statkach w zakresie użycia ciężkiego oleju opałowego

W 2022 roku inspektorzy ochrony środowiska, w ramach swoich uprawnień, przeprowadzili kontrole zakładów i statków żeglugi śródlądowej. Sprawdzano zawartości siarki w ciężkim oleju opałowym oraz w oleju do silników. Przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska kontrole wykazały pewne uchybienia.
05.05.2023

Wicemin. Śliwka: dokapitalizowanie portu w Elblągu to szansa dla regionu

Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka ocenił, że propozycja dokapitalizowania spółki zarządzającej portem w Elblągu kwotą 100 mln zł jest szansą na rozwój miasta i regionu. Dyrektor portu utrzymuje, że nie jest to oferta biznesowa, a pogłębienie toru wodnego to i tak zadanie państwa.
25.04.2023

Anna Moskwa zapowiada, że w 2040 r. w Polsce ok. 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z OZE i atomu

Zgodnie z aktualizacją Polityki Energetycznej Polski w 2040 r. około 73 proc. energii elektrycznej będzie pochodzić z odnawialnych źródeł i energetyki jądrowej - wskazała w rozmowie z PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
03.04.2023

Japonia się zbroi. Rząd zakupi Tomahawki i myśliwce F-35

Rząd Japonii zatwierdził w piątek projekt rekordowego budżetu na 2023 rok, przewidujący wzrost wydatków na obronność o 26,3%. W planie jest m.in. zakup amerykańskich pocisków manewrujących Tomahawk i 16 myśliwców o obniżonej wykrywalności F-35.
23.12.2022

Instalacje OZE jako infrastruktura krytyczna

Biorąc pod uwagę ostatni rozwój wypadków związany z wysoce prawdopodobnym sabotażem gazociągu Nord Stream 2, który miał miejsce 27.09.2022 roku, a konkretnie w odniesieniu do „jednej z dwóch nitek Nord Stream 2”, należy przypomnieć i powrócić do bardzo ważkiego zagadnienia jakim jest infrastruktura OZE, która będzie częścią infrastruktury krytycznej naszego państwa.
07.10.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.
10.08.2022

Ukraina. Władze: jesteśmy głęboko rozczarowani decyzją Kanady ws. odesłania turbiny do Nord Stream 1

Ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" o odesłaniu do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.
10.07.2022

MFW: Infrastruktura krytyczna a bezpieczeństwo energetyczne RP w obecnych czasach

W niniejszym artykule autorzy przedstawią zagadnienia związane bezpośrednio z bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w skład której wchodzi m.in. infrastruktura zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
25.04.2022

Zyska: rezygnacja z dostaw rosyjskich surowców to kwestia bezpieczeństwa energetycznego Europy

Kryzys energetyczny wywołany przez Gazprom oraz agresja Rosji na niepodległą Ukrainę to kolejny dowód na konieczność derusyfikacji polityki energetycznej Unii Europejskiej – uważa Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska i pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii (OZE).
27.03.2022

[AKTUALIZACJA] Rosja zaatakowała Ukrainę: ostrzał z okrętów wojennych; walki na ulicach Kijowa; blisko 200 ofiar

W sobotę rano, w trzecim dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kontynuowano ostrzał artyleryjski Kijowa; w stolicy Ukrainy doszło do walk ulicznych. Ciężkie walki toczyły się o lotnisko w podkijowskim Wasylkowie. Ukraińska armia informuje o ostrzale z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. W inwazji zginęło 198 Ukraińców - podało ministerstwo zdrowia.
26.02.2022

Polar Star znów wyrusza na Antarktydę, choć powinien na emeryturę

Polar Star to wysłużona jednostka – ma już 45 lat, a od ponad dekady pozostaje jedynym tego typu statkiem we flocie Stanów Zjednoczonych. Przeżył własne rodzeństwo, a nawet swoje wycofanie ze służby. Właśnie po raz 25. wyruszył na Antarktydę.
22.11.2021

150 GW w offshore wind w Wielkiej Brytanii? Możliwe, ale pod pewnymi warunkami

Ośrodek doradczo-analityczny Energy System Catapult przygotował kolejny raport na temat morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii. Przyszły system elektroenergetyczny tego kraju może obsłużyć do 150 GW w sektorze offshore wind, pod warunkiem zapewnienia integracji technicznej systemu elektroenergetycznego i reform rynkowych.
17.10.2021

Coraz bardziej iluzoryczny local content dla polskiego wind offshore

Temat Morskich Farm Wiatrowych coraz bardziej rozgrzewa wyobraźnię polskich małych lub średnich przedsiębiorców, którzy liczą na swój udział w tym znaczącym dla polskiej gospodarki energetycznej przedsięwzięciu.
03.09.2021

Ukraina: Szef państwowego operatora: czujemy się zdradzeni sytuacją wokół NS2

Czujemy się zdradzeni w związku z obecną sytuacją wokół gazociągu Nord Stream 2 - powiedział w czwartek Radiu NW szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon. Według niego wciąż są duże szanse walki z uruchomieniem NS2.
30.07.2021

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania dotyczące m.in. rozwoju, funkcjonowania i bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej - wynika z projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
15.07.2021

Morskie farmy wiatrowe jako infrastruktura krytyczna w systemie bezpieczeństwa

W dwóch poprzednich artykułach traktujących o nowych, na polskich obszarach morskich, inwestycjach związanych z budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych zostały poruszone tematy związane z bezpieczeństwem morskim oraz brakiem odpowiednich regulacji, pozwalających na uruchomienie procesu związanego z uzyskaniem pozwolenia na budowę MFW.
15.04.2021

Polscy windsurferzy przed Mistrzostwami Europy w klasie RS:X

Polscy windsurferzy docierają do Vilamoury, gdzie odbędzie się ostatni etap przygotowań do zbliżających się mistrzostw Europy w klasie RS:X. W Vilamourze rywalizować będą zarówno seniorzy, młodzieżowcy oraz juniorzy. Ściganie w Portugalii odbędzie się w dniach 24-29 listopada.
04.11.2020

PERN zakończył przeciąganie nowego rurociągu paliwowego pod dnem Wisły w Płocku

PERN zakończył przeciąganie nowego rurociągu paliwowego pod dnem Wisły w Płocku. Operację przeprowadzono w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystano technologię HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.
03.11.2020

PERN planuje na listopad wciągnięcie nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku. Operacja odbędzie się w ramach inwestycji, przy realizacji której wykorzystuje się technologię HDD, polegająca na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego pod dnem rzeki.
16.10.2020

ISR: Bałtycka energetyka w trudnym momencie przełomu

Produkcja energii elektrycznej w państwach bałtyckich zaczyna być niewystarczająca. Deficyt dostaw energii i produkcji bilansującej staje się coraz bardziej widoczny wobec planowanego odłączenia bałtyckiej sieci energetycznej od źródeł rosyjskich w 2025 roku. To czynnik warunkujący także polska politykę w regionie Morza Bałtyckiego.
08.10.2020

Samoloty ChRL w tym roku przekraczały Cieśninę Tajwańską najczęściej od 30 lat

Samoloty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekraczały w tym roku Cieśninę Tajwańską z częstotliwością najwyższą od 30 lat - oświadczył dzisiaj minister obrony Tajwanu Yen Teh-fa w tajwańskim parlamencie.
07.10.2020

Paweł Kowalski w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy iQFoil [wywiad]

Paweł Kowalski, trener główny kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Żeglarskiego, został wybrany do zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Olimpijskiej Klasy iQFoil. Ta nowa windsurfingowa klasa zadebiutuje w programie igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
06.10.2020

Neutralizacja bomby lotniczej Tallboy - znamy szczegóły operacji

W dniach 12 - 16 października przeprowadzona zostanie neutralizacja największej bomby lotniczej znalezionej na terenie Polski. W operację zaangażowane będą wszystkie jednostki 8.Flotylli Obrony Wybrzeża, natomiast główny ciężar prac zostanie zrealizowany przez Grupę Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców.
02.10.2020

Warszawski ratusz opracował plan naprawy po awarii "Czajki"

Plan naprawy przedstawił w środę wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński. Najpierw powstanie most pontonowy z rurociągiem, dzięki czemu nieczystości nie będą już wpadać do Wisły. Równolegle zostaną wykonane przewierty pod rzeką, zamontowane w nich rury przejmą przesył ścieków i pozwolą na demontaż tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Później będzie naprawiany kolektor, który uległ awarii.
02.09.2020

PERN buduje płocki odcinkek rurociągu paliwowego pod dnem Wisły

PERN rozpoczął w Płocku budowę odcinka rurociągu paliwowego, biegnącego pod dnem Wisły. Zastąpi on rurociąg rezerwowy, który po awarii w 2018 r. został wyłączony. Nowy rurociąg zostanie wykonany przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii bezwykopowej, polegającej na poziomych przewiertach.
25.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Żeglarz Piotr Myszka: trudniej zdobyć mistrzostwo Polski niż świata

Mistrz Polski w klasie RS:X Piotr Myszka przyznał, że krajowe regaty trudniej czasami wygrać niż mistrzostwa świata. „Kiedy zwyciężałem w tych ostatnich zawodach, nie udawało mi się w tym samym roku triumfować w mistrzostwach Polski” – przyznał PAP żeglarz AZS AWFiS Gdańsk.
24.07.2020

Jak skutecznie nadać nazwę jachtu?

Nieodłącznym elementem procesu rejestracji jachtu jest kwestia nadania jego nazwy. Okazuje się jednak, że nierzadko armator lub właściciel muszą zrezygnować z wymarzonego napisu na kadłubie swojej jednostki.
22.07.2020

Premier udaje się do Brukseli, gdzie od piątku uczestniczyć będzie w szczycie UE poświęconym negocjacjom budżetowym

Premier Mateusz Morawiecki uda się w czwartek po południu do Brukseli. W piątek rano rozpocznie się tam dwudniowy szczyt UE, na którym unijni liderzy dyskutować będą na temat wieloletniego budżetu wspólnoty na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.
16.07.2020

Equinor testuje nowe tankowce wahadłowe zasilane LNG

Norweski gigant energetyczny Equinor testuje dwa nowo wybudowane tankowce transportowe napędzane skroplonym gazem ziemnym przeznaczone do operacji na Morzu Północnym.
09.06.2020

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Stocznia Crist z zamówieniem na „Elektrę 2.0”

Fiński armator Finferries zamówił kolejny prom hybrydowy w polskiej stoczni Crist. Nowa jednostka będzie przyjazna dla środowiska i zostanie zatrudniona na linii Föglö w rejonie archipelagu Wysp Alandzkich.
12.11.2019

Nowa ustawa obowiązująca armatorów śródlądowych

Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej daje możliwość wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych w postaci kredytów preferencyjnych na zakup, modernizację lub remont statków śródlądowych - mowa o ustawie o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym (Dz.U 2019 poz. 1901), która wchodzi w życie 9 listopada.
09.11.2019

Ogłoszono ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym

8 października w Dzienniku Ustaw została opublikowana Ustawę z dnia 31 lipca 2019 r. o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Senat przyjął tę ustawe bez poprawek.
10.10.2019

Prezydent podpisał ustawę określającą zasady wsparcia armatorów śródlądowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym - poinformowała w czwartek w komunikacie Kancelaria Prezydenta.
19.09.2019

Dworczyk: Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły

Most pontonowy przez Wisłę zostanie spięty we wtorek - zapowiedział w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Na przeprawie ma zostać zamontowany tymczasowy system przesyłający ścieki do oczyszczalni "Czajka". Robimy wszystko, żeby jak najszybciej zakończyć zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły - zapewnił.
30.08.2019

Senat bez poprawek do ustawy o wsparciu armatorów śródlądowych

Senat nie zaproponował w piątek poprawek do ustawy o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
30.08.2019

MŻMP ORC załóg wieloosobowych – tytuły dla Trzcińskiego i Adamowicza

Łukasz Trzciński z załogą, na jachcie „PGO Good Speed” w grupie A, po raz czwarty wywalczył tytuł mistrza Polski, podczas zakończonych w niedzielę 25 sierpnia w Gdańsku Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg wieloosobowych. W grupie B triumfował Piotr Adamowicz z ekipą na jachcie „Neoprofil”.
26.08.2019

Sejm przyjął ustawę o wsparciu armatorów śródlądowych

Sejm przyjął w środę ustawę o wsparciu finansowym armatorów śródlądowych, Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowym. Ustawa rozszerza możliwości uzyskania dofinansowania przez armatorów.
01.08.2019

Giraffe 1X – Niezawodna ochrona mobilna dla jednostek operacyjnych

Wraz z szybkim rozwojem technologii dronów i pocisków, dzisiejsze siły zbrojne potrzebują mobilnych systemów radarowych, zapewniających doskonałą świadomość sytuacyjną.
19.07.2019

Rząd przyjął projekt ustawy dot. wsparcia finansowego dla armatorów śródlądowych

Regulacje dotyczące udzielania wsparcia finansowego armatorom śródlądowym oraz funkcjonowanie Funduszu Żeglugi Śródlądowej i Funduszu Rezerwowego zawiera przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
02.07.2019

Rząd we wtorek o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych

Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, mówiącym m.in. o wsparciu finansowym dla armatorów śródlądowych.
01.07.2019

Podwyższenie kapitału zakładowego w restrukturyzacji

Dynamicznie rozwijająca się gospodarka i rynek niejednokrotnie zmuszają przedsiębiorców do podejmowania szeregu czynności faktycznych i prawnych w celu polepszenia rentowności i wiarygodności swojego przedsiębiorstwa. Jedną z takich czynności, jaka może zostać podjęta w stosunku do spółek kapitałowych (w szczególności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), jest podwyższenie kapitału zakładowego.
24.05.2019

Povl Anker przejdzie wielki remont i zyska barwy retro

Należący do Molslinjen prom Povl Anker czeka wielka modernizacja. Popularny statek, który ma już 41 lat, czekają wielkie zmiany na zewnątrz oraz wewnątrz.
20.05.2019

Wiceminister energii: Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. w lipcu na Radzie Ministrów

Wiceminister energii Tadeusz Skobel zapowiedział w czwartek w rozmowie z PAP, że Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. w lipcu będzie przedstawiona na Radzie Ministrów. Dodał, że dokument jest teraz korygowany.
12.04.2019

Płock: W śledztwie ws. wycieku paliwa z rurociągu PERN powołano biegłego

W ramach śledztwa w sprawie wycieku paliwa z biegnącego pod dnem Wisły w Płocku rurociągu PERN, do którego doszło w 2018 r., tamtejsza prokuratura zasięgnie opinii biegłego na temat technicznego utrzymania magistrali oraz przyczyn i skutków jej rozszczelnienia.
18.02.2019

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku rezerwowego rurociągu paliwowego

PERN planuje budowę pod dnem Wisły w Płocku (Mazowieckie) nowego odcinka rezerwowego rurociągu paliwowego i likwidację biegnącej tam części rezerwowej magistrali paliwowej, wyłączonej obecnie z eksploatacji. Spółka ogłosiła przetarg na wykonanie tego zadania.
04.02.2019

Przysięga wojskowa elewów służby przygotowawczej

W sobotę, 20 października, 81 ochotników, w tym 9 kobiet, złożyło uroczyste ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia i 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego.
23.10.2018

O promocji żeglugi śródlądowej i połączeniu Dunaj-Odra-Łaba rozmawiano na I Kongresie Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w środę miały miejsce wydarzenia związane z I Kongresem Żeglugi Śródlądowej „W kierunku połączenia z siecią TEN-T”.
21.09.2018

Udało się! Amatorscy pływacy przepłynęli Bałtyk wpław

Drużyna "Poza Horyzont: Cross Baltic Challenge" poinformowała na swoim facebooku o udanej próbie przepłynięcia Bałtyku wpław. Wyczyn zajął pływakom 2 dni i 7h i 34 minuty. Tym samym, polska sztafeta dokonała tego jako pierwsza na świecie.
27.07.2018

Rozpoczęła się próba przepłynięcia Bałtyku wpław

We wtorek z Kołobrzegu wyruszyło sześciu amatorskich pływaków, których celem jest dopłynięcie do miejscowości Kaseberga w Szwecji. Sztafeta pływacka z Polski chce jako pierwsza na świecie przepłynąć Bałtyk wpław. Do pokonania mają 170 kilometrów.
24.07.2018

Walne zgromadzenie PGNiG za niewypłaceniem dywidendy za 2017

Walne zgromadzenie PGNiG podjęło w piątek uchwałę, zakładającą niewypłacenie dywidendy z zysku za 2017 r. Z taką propozycją wystąpił wcześniej Skarb Państwa.
20.07.2018

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startowało 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
16.07.2018

Płock: Nie ma już wycieku paliwa z rurociągu PERN; możliwe jeszcze wtórne zanieczyszczenie

Nie ma już wycieku oleju napędowego z rurociągu PERN, biegnącego po dnie Wisły w Płocku (Mazowieckie), ale może dochodzić jeszcze do wtórnego zanieczyszczenia rzeki paliwem, które przedostało się wcześniej do gleby – ocenia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ).
05.06.2018

Ekspert: Obecne ceny ropy to doskonała wiadomość dla rosyjskiego budżetu

W interesie Rosji leży utrzymywanie konfliktu na Bliskim Wschodzie. Poziomy cen ropy, powyżej 75 dol. za baryłkę, które obserwujemy od pewnego czasu, to doskonała wiadomość dla rosyjskiego budżetu - mówi w rozmowie z PAP ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Marek Menkiszak.
21.05.2018

Przysięga wojskowa przed ORP Błyskawica

Prawie 80 ochotników do służby przygotowawczej złożyło ślubowanie na Sztandar Komendy Portu w Gdyni. Uroczystość odbyła się w samo południe, na nabrzeżu Pomorskim przed okrętem muzeum ORP „Błyskawica”. Uświetniła ją obecność Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
12.02.2018

Kolejny cyberatak uderza w firmę żeglugową

Brytyjski dostawca usług na rynek żeglugowy Clarkson Plc został w środę obiektem ataku hakerskiego, wskutek którego wyciekła część danych z firmy.
29.11.2017

Spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, otworzył drugie spotkanie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej.
17.10.2017

NBP: Rezerwy w walutach we wrześniu wyższe niż w sierpniu

Na koniec września br. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 94,4 mld euro i był o 2,2 mld euro wyższy niż na koniec sierpnia - podał w piątek NBP w komunikacie o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.
06.10.2017

118 elewów złożyło przysięgę wojskową w świnoujskim Porcie Wojennym

Przy świnoujskim nabrzeżu 80 elewów z Komendy Portu Wojennego oraz 38 elewów z pododdziału 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa złożyło w piątek przysięgę wojskową. Podczas ślubowania dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wyraził nadzieję, że żołnierze w przyszłości zdecydują się na zawodową służbę wojskową.
06.10.2017

Coraz więcej firm z sektora żeglugowego ubezpiecza się przed cyberatakami

Firma Tryg przewiduje, że 90 proc. ich klientów korporacyjnych ubezpieczy się przed cyberprzestępczością w ciągu najbliższych 5 lat. Rośnie wciąż bowiem ryzyko ataku hakerskiego i wirusowego.
04.10.2017

146 elewów przysięgało przed ORP Błyskawica

W piątek przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, odbyła się przysięga wojskowa 146 elewów służby przygotowawczej. Przygotowania kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych do uroczystego ślubowania trwały prawie miesiąc.
01.10.2017

Ochotnicy przysięgają wierność ojczyźnie przed ORP Błyskawica

Przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni w piątek odbędzie się przysięga wojskowa 146 elewów służby przygotowawczej. Przygotowania kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych do uroczystego ślubowania trwały prawie miesiąc.
27.09.2017

Systemy Maerska już sprawne, choć nie obyło się bez strat

Maersk Line ogłosił wczoraj, że ich system rezerwowania kontenerowców powócił do pracy, po globalnym ataku hakerskim, który zaatakował wiele firm na całym świecie.
29.06.2017

USA: Atak hakerski na międzynarodową skalę

Szybko rozprzestrzeniająca się fala ataków hakerskich dotknęła we wtorek wiele firm i instytucji na Ukrainie, w Rosji, a następnie w Europie Zachodniej, aż dotarła do USA. Systemy teleinformatyczne zainfekowane zostały wirusem żądającym okupu (ransomware).
28.06.2017

Rosja: Atak hakerski na koncern naftowy Rosnieft

Rosyjski koncern naftowy Rosnieft podał we wtorek, że padł ofiarą ataku hakerskiego na dużą skalę, ale wydobycie i przetwarzanie ropy nie zostało wstrzymane dzięki przejściu na system rezerwowy. O ataku na jej systemy informatyczne powiadomiła też firma Evraz.
27.06.2017

Przysięga wojskowa marynarzy w Dziwnowie

W piątek 16 czerwca w Dziwnowie miała miejsce uroczysta przysięga wojskowa. W obecności przełożonych, rodzin oraz przyjaciół 90 marynarzy elewów złożyło zobowiązanie wobec państwa i narodu.
20.06.2017

Zybertowicz: Międzymorze potrzebuje amerykańskich inwestycji

Amerykańskie inwestycje mogłyby wzmocnić projekt Międzymorza, dlatego ważna jest wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie w czasie szczytu państw tej inicjatywy - uważa doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
14.06.2017

ORP Mewa – okręt zwany „papieskim”

Jan Paweł II w swojej trzeciej pielgrzymce do Polski 11 czerwca 1987 roku odwiedził Gdynię, gdzie spotkał się z setkami tysięcy wiernych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta, a także w historii okrętu ORP Mewa, na pokładzie którego Ojciec Święty udał się w dalszą apostolską podróż. Z okazji tego wydarzenia w weekend ORP Mewa został udostępniony zwiedzającym.
11.06.2017

Uroczysta przysięga elewów przed ORP Błyskawica w Gdyni

W piątek, 9 czerwca, 105 ochotników złoży uroczyste ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia. O godzinie 12:00, przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, rozpocznie się przysięga wojskowa elewów II turnusu służby przygotowawczej.
06.06.2017

Spotkanie Rady ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej w nowym składzie

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej otworzył pierwsze spotkanie nowej Rady ds. Promocji Żeglugi Śródlądowej. Podczas spotkania zostały uroczyście wręczone nominacje członkom Rady.
19.04.2017

Plany na 2017: międzynarodowe manewry, szkolenie rezerwistów

Ponad 200 ćwiczeń i szkoleń w układzie narodowym i międzynarodowym w kraju i za granicą, szkolenie blisko 40 tys. żołnierzy rezerwy – to priorytety Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na ten rok. Głównym przedsięwzięciem będzie ćwiczenie Dragon-17 – poinformowało w poniedziałek DGRSZ.
31.01.2017

Most w Podjuchach już działa

Technicy wymienili jeden ze stalowych elementów mostu i w czwartek pierwsze barki już mogły pod nim przepłynąć.
08.12.2016

Most w Podjuchach znów w remoncie

Mimo ubiegłorocznego remontu, zwodzony most w Podjuchach znów wymaga naprawy. Tym razem popsuło się ruchome przęsło. Naprawa potrwa kilka dni, co oznacza spore utrudnienia w żegludze, ponieważ przeprawa w tym czasie nie będzie otwierana – poinformowało Radio Szczecin.
01.12.2016

Najstarszy polski holownik będzie pływał po Motławie

Jeden z najstarszych pływających statków w Polsce, holownik Okoń, zostanie przebudowany i będzie pływał po gdańskiej Motławie. Przywrócony zostanie mu przedwojenny wygląd i powróci także do pierwotnej nazwy.
02.11.2016

Przysięga wojskowa w świnoujskim Porcie Wojennym

W piątek, 7 października, w świnoujskim Porcie Wojennym ponad 100 elewów służby przygotowawczej złożyło przysięgę wojskową. Żołnierze ci odbyli szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego Świnoujście oraz 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie.
10.10.2016

Byli elewami, są szeregowymi

Przed okrętem muzeum ORP „Błyskawica” odbyła się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej. 102 ochotników złożyło ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.
07.10.2016

Uroczysta przysięga wojskowa

W piątek 7 października o godz. 09:30 przed okrętem muzeum ORP Błyskawica odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa elewów w ramach III turnusu służby przygotowawczej. 102 ochotników złoży ślubowanie na sztandar Komendy Portu Wojennego Gdynia.
05.10.2016

Szkolenie poligonowe saperów Z 8.FOW

Niszczenie dróg, zakładanie przeciwpancernych pól minowych oraz doskonalenie technik prowadzenia środków desantowo-przeprawowych na lądzie i wodzie to główne tematy szkolenia poligonowego saperów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
28.09.2016

Ofensywa inwestycyjna na drogach i kolei

- Dla polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla branży wykonawstwa drogowego i kolejowego, najważniejsza jest przewidywalność. Potwierdzeniem tej przewidywalności jest dzisiejsza informacja o działaniach inwestycyjnych, podejmowanych przez resort infrastruktury i budownictwa – powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Na spotkaniu zostały zaprezentowane informacje na temat stanu realizacji i przygotowań do uruchomienia kolejnych i
05.09.2016

Pomorskie: inwestycje kolejowe ułatwią dostęp do portów

Realizację inwestycji o wartości ponad 6 mld zł przewiduje Krajowy Program Kolejowy w woj. Pomorskim. Planowane prace mają zapewnić lepszy dostęp do portów oraz krótsze podróże w regionie, m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Gdyni do Słupska – zapewnia PKP PKL SA.
10.08.2016

Ministerstwo potwierdza - Piotr Stomma złożył dymisję

Odpowiadający za koleje wiceminister infrastruktury i budownictwa Piotr Stomma złożył dymisję - potwierdził w czwartek MIB. Resort zapewnia, że nie ma to wpływu na bieżącą działalność spółek kolejowych.
07.08.2016

Marynarski festyn rodzinny

W niedzielę 26 czerwca, Dowódca 3 Flotylli Okrętów zaprasza mieszkańców Gdyni, Trójmiasta i turystów na festyn z okazji Święta Marynarki Wojennej.
20.06.2016

Przysięga wojskowa w Porcie Wojennym Świnoujście

W piątek, 10 czerwca, w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się przysięga wojskowa. Przysięgę składało 79 elewów, którzy odbyli szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego Świnoujście oraz 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie.
10.06.2016

Służba przygotowawcza na ORP Iskra

Marynarka Wojenna bardzo aktywnie prowadzi szkolenie żołnierzy I turnusu służby przygotowawczej. Dzisiaj, 27 kwietnia, żaglowiec ORP Iskra powrócił do portu wojennego w Gdyni po dwudniowym szkoleniu na morzu z ochotnikami.
26.04.2016

Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?

Od 30 kwietnia ruszają rejsy tramwaju wodnego po Zatoce Gdańskiej. W tym roku na Hel popłyniemy z Gdańska, Sopotu i Gdyni. Będzie można również skorzystać z połącznia Gdańsk-Sopot.
25.04.2016

PKP PLK chce zwiększyć prędkość pociągów towarowych

O około 10 kilometrów chcemy podnieść prędkość pociągów towarowych - zapowiada prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel. Obecnie w Polsce prędkość handlowa wynosi średnio ok. 27 km/h, a na przykład w Niemczech - 60 km/h.
20.04.2016

Szkolenie żołnierzy rezerwy w 8.FOW

Dzisiaj, piątek 15 kwietnia, w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe zakończyło ponad 130 żołnierzy rezerwy. Powołani na ćwiczenia zostali rezerwiści posiadający przydziały mobilizacyjne do jednej z jednostek wojskowych 8.FOW.
15.04.2016

70-lecie 13. Dywizjonu Trałowców

Blisko 3 tysiące gości, możliwość wejścia zarówno na trałowce jak i niszczyciele min, pokazy strażaków, rejsy łodziami GNM, w końcu degustacja pysznej, marynarskiej grochówki - dzisiaj w Porcie Wojennym w Gdyni 70-lecie istnienia obchodził 13.dTR.
08.04.2016

Zakończono remont unikatowego mostu w szczecińskich Podjuchach

Most w Podjuchach już po remoncie. W czasie dwumiesięcznej modernizacji usprawniono między innymi system sterowania przęsłem, a także zabezpieczono most przed korozją.
03.08.2015

Olimpijczycy i mistrzowie świata na starcie BCT Gdynia Marathon 2015

Poznaliśmy listę startową najbardziej ekstremalnego maratonu pływackiego w Polsce. Wśród piętnastu śmiałków, którzy pod koniec sierpnia przepłyną ponad 20-kilometrową trasę z Helu do Gdyni są medaliści mistrzostw świata i uczestnicy Igrzysk Olimpijskich. Wciąż zgłaszać się można do wyścigu Open na trasie 2950 m.
21.07.2015

Trwa remont niezwykłego mostu w Szczecinie. Jedyny taki w Europie

Do końca lipca potrwa remont jedynego w Europie kolejowego mostu zwodzonego na rzece Regalica w Szczecinie. „Jest jeszcze siedem takich obiektów w Stanach Zjednoczonych. Ważna historyczna dla Polski sprawa, zabytek techniki, którą warto pokazać i wyremontować, aby mogła służyć dalej żegludze na Regalicy” - powiedział Zbigniew Wolny z PKP PLK.
16.06.2015

Zjednoczyli siły

Międzyzdroje. Rada Miejska w Międzyzdrojach jednogłośnie poparła apel o przesunięcie budowy drogi ekspresowej S 3, odcinka Szczecin – Świnoujście z listy zadań rezerwowych na listę projektów inwestycyjnych planowanych do realizacji do roku 2020, który w styczniu samorządowcy ze Świnoujścia skierowali do Prezesa Rady Ministrów. Nie jest to pierwszy apel samorządowców w tej sprawie.
05.02.2015

Przedstawiciele COM-DKM na warsztatach o funkcjonowaniu Gwardii Narodowej USA

Przez trzy dni, od 27 do 29 stycznia 2015 r., w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie trwały warsztaty nt. wybranych aspektów funkcjonowania Gwardii Narodowej stanu Illinois.
02.02.2015

Ustka będzie miała nowe molo. „Może się pojawić zarzut, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto”.

Mimo przeprowadzonych remontów, stara konstrukcja jest w fatalnym stanie. Trzeba ją zbudować od nowa. Koszt prac - 200 milionów złotych. Ostatni sztorm spowodował zapadnięcie się części nawierzchni wschodniego falochronu, który jest wykorzystywany jako deptak. W ubiegłym roku ta część mola była remontowana.
19.01.2015

Lotos pozyskał miliard z emisji - zainwestuje w wydobycie

Akcjonariusze Grupy LOTOS S.A.obejmą wszystkie akcje nowej emisji Spółki z zachowaniem prawa poboru. W ramach zapisów podstawowych i dodatkowych zgłosili oni popyt na łącznie 109.222.917 akcji o wartości blisko 2 mld zł. Dzięki udanej ofercie publicznej Spółka pozyskała zakładane 995,5 mln zł brutto.
11.12.2014

Moc elektrowni wiatrowych potroi się do 2030 r.

Analitycy oczekują, że łączna moc zainstalowana farm wiatrowych w Europie, także w Polsce, potroi sie do roku 2030. Koszty energetyki wiatrowej na lądzie powinny spaść o dalsze 20 proc., zaś morskiej o 40-50 proc., by technologie te mogły konkurować na rynku europejskim - mówi wnp.pl Cliff Harris, dyrektor generalny GE Renewables w Europie.
28.05.2014

Luksusowy wycieczkowiec zalany fekaliami. Pasażerowie Carnival Triumph uciekali z kabin, spali pod gołym niebem

Holowniki przeprowadziły do portu uszkodzony wycieczkowiec Carnival Triumph. Pożar w maszynowni pozbawił statek prądu i spowodował awarię systemu wodno-kanalizacyjnego. Statek od poniedziałku dryfował, a 4200 pasażerów i załoga spędziło ostatnie dni rejsu w warunkach dalekich od luksusu.
18.02.2013

ZSŻ: 4 mln zł na odbudowę przystani w Lubczynie

W poniedziałek, 14 stycznia w Urzędzie Miasta i Gminy Goleniów podpisana została umowa na dofinansowanie projektu odbudowy przystani żeglarskiej w Lubczynie. Projekt gminy otrzymał wsparcie w wysokości 4 milionów złotych, a całkowity koszt inwestycji wynosi dwukrotność tej kwoty.
15.01.2013

ATC Cargo 15 lutego zadecyduje o przeniesieniu notowań na rynek główny

Nadzwyczajne walne zgromadzenie ATC Cargo zwołane na 15 lutego ma podjąć uchwałę w sprawie przeniesienia notowań akcji z NewConnect na rynek główny warszawskiej GPW, poinformowała spółka w komunikacie. ATC Cargo planuje również skup akcji własnych.
26.01.2012

Nowe Planetarium na Wydziale Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni

W piątek 30 września 2011 r., w przededniu uroczystej inauguracji roku akademickiego w Akademii Morskiej w Gdyni na Wydziale Nawigacyjnym przy al. Jana Pawła II 3 miała miejsce uroczystość otwarcia nowego Planetarium, połączona z zakończeniem realizacji projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej przez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni” finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pom
03.10.2011

Posiedzenie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej

22.11.2010 r.; podsekretarz stanu Anna Wypych-Namiotko podczas posiedzenia Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej22 listopada br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko uczestniczyła w pierwszym posiedzeniu nowej Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej, podczas którego wręczyła nominacje przewodniczącemu Jerzemu Hopperowi oraz pozostałym członkom Rady.
25.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.