• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

146 elewów przysięgało przed ORP Błyskawica

jk

01.10.2017 19:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

146 elewów przysięgało przed ORP Błyskawica - GospodarkaMorska.pl

W piątek przed okrętem muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, odbyła się przysięga wojskowa 146 elewów służby przygotowawczej. Przygotowania kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych do uroczystego ślubowania trwały prawie miesiąc.

Ochotnicy pochodzący z całej Polski, 5 września br. rozpoczęli wojskowe szkolenie przygotowawcze. Ćwiczenia odbywają się w Komendzie Portu Wojennego Gdynia, 9. Dywizjonie Przeciwlotniczym oraz 6. Ośrodku Radioelektronicznym. Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: 3 miesięczne szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie potrwa do 23 grudnia.

- Służba przygotowawcza została podzielona na dwa okresy: 3-miesięczne szkolenie podstawowe oraz szkolenie specjalistyczne, które potrwa miesiąc. Szkolenie podstawowe to przede wszystkim regulaminy i musztra, profilaktyka i dyscyplina wojskowa, szkolenie ogniowe, taktyka, a także budowa i eksploatacja podstawowego sprzętu wojskowego. Podczas drugiej części ćwiczeń żołnierze będą szkolili się w różnych specjalnościach, w zależności od zgłaszanych potrzeb z jednostek wojskowych. Szkolenie potrwa do 23 grudnia – powiedziała w Radio Gdańsk por. mar. Anna Sech.

Służba przygotowawcza to pierwszy etap selekcji ochotników do zawodowej służby wojskowej. W ćwiczeniach biorą udział mężczyźni, którzy dotychczas nie pełnili czynnej służby wojskowej. Głównym celem szkolenia przygotowawczego jest sprawdzenie, którzy ochotnicy nadają się do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Z najlepszymi żołnierzami dowódcy jednostek wojskowych podpiszą kontrakty do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR). Nadane zostaną im również przydziały kryzysowe. Ochotnicy, z którymi nie zostaną podpisane kontrakty do NSR, stają się żołnierzami rezerwy i stanowią zasoby rezerw osobowych na potrzeby obronne naszego kraju.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.