• <

Wynik wyszukiwania - "pzu" - Wiadomości

VI Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z rozwojem sztucznej inteligencji?

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się, 18 kwietnia br., 6. edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, w której wzięli udział przedstawiciele instytucji i firm z branży morskiej. W tym roku uczestnicy konferencji poświęcili szczególnie wiele miejsca rozwojowi technologii cyfrowych, w tym AI, a także perspektywom wykorzystania ich na statkach i jednostkach offshore.
20.04.2024

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.
10.04.2024

Energa Wytwarzanie pracuje nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych

Energa Wytwarzanie zakończyła pierwszy etap prac nad narzędziem wczesnego wykrywania awarii turbin wiatrowych - poinformowała spółka we wtorek. W ramach II etapu projektu przewidziana jest rozbudowa algorytmu sztucznej inteligencji do diagnozowania i prognozowania uszkodzeń.
12.03.2024

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2024 już w kwietniu

Motywem przewodnim VI edycji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego będzie rozmowa o sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych rozwiązaniach energetycznych dla gospodarki morskiej. Podejmiemy dyskusję na temat cyfrowych bliźniaków - technologii opartej w dużej mierze na symulacjach, modelach matematycznych i Internecie Rzeczy.
01.03.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pozyskała blisko 17 mln zł na wsparcie startupów

„Strefa Akceleracji”, to program dla startupów, który zapewni wsparcie finansowe, opiekę mentorską, możliwości nawiązywania kontaktów biznesowych – nabór rozpocznie się wkrótce.
07.02.2024

PGZ Stocznia Wojenna angażuje się w Program Strefa Akceleracji

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna PR, Gdański Park Naukowo-Technologiczny oraz PGZ Stocznia Wojenna po raz kolejny będą współpracować w związku z wydarzeniem, jakim jest Program Strefa Akceleracji.
06.02.2024

Ministrowi aktywów państwowych bezpośrednio podlegają m.in. KGHM, Orlen, PKO BP

KGHM, Orlen, PKO BP, PZU i Totalizator Sportowy to spółki, które bezpośrednio nadzoruje minister aktywów państwowych Borys Budka - wynika z zarządzenia w sprawie podziału kompetencji w resorcie aktywów, które weszło w życie.
18.01.2024

TUW PZUW podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych podpisał umowę ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - poinformowała we wtorek Grupa PZU. Porozumienie pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń w branży - ocenił ubezpieczyciel.
05.12.2023

Czołgi Abrams dla Polski. Pierwsza dostawa już w Porcie Szczecin

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski dotarł statek z pierwszą partią 14 amerykańskich czołgów, które mają wzmocnić potencjał polskich sił zbrojnych. Rozładunek pojazdów odbył się w Porcie Szczecin.
28.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Baltic Business Forum dla odbudowy Ukrainy

W dniach 15-17 maja 2023 roku pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odbędzie się 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy". Podczas konferencji omówione zostaną zagadnienia dotyczące odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektyw Ukrainy.
12.05.2023

Jacht "I Love Poland" pierwszy w regatach wokół Majorki

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" wygrał regaty wokół Majorki. Był pierwszy wśród jednokadłubowców i po przeliczeniu wyników w swojej klasie - poinformował w czwartek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
04.05.2023

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023

Zwiększony fokus na inwestycje w sektorze gospodarki morskiej i większa ich waga zbiegły się w czasie ze zwiększeniem liczby zagrożeń na nie czyhających. O tym, czego się spodziewać i jak się zabezpieczać, przedstawiciele branży dyskutowali podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2023.
13.03.2023

Energa Wytwarzanie i PZU LAB podejmują współpracę na rzecz usprawnienia morskich farm wiatrowych

Energa zapowiedziała, że wraz z PZU LAB przeprowadzą pilotaż technologii, które pomogą zwiększyć niezawodność morskich farm wiatrowych i usprawnią ich serwis, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.
10.03.2023

Energa Wytwarzanie i PZU LAB podejmują współpracę przy projektach mających usprawnić eksploatację morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i PZU LAB przeprowadzą pilotaż technologii, które pomogą zwiększyć niezawodność morskich farm wiatrowych i usprawnią ich serwis, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego - zapowiedziała we wtorek Energa, spółka Grupy Orlen.
07.03.2023

PFN: jacht I Love Poland drugi na mecie karaibskich regat

Promujący Polskę jacht I Love Poland jako drugi wśród jednokadłubowców dopłynął do mety karaibskich regat - poinformował w piątek PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi.
24.02.2023

Zbliża się kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Już niebawem w Gdańsku odbędzie się Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego organizowane po raz piąty przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, PZU S.A. i TUW PZUW.
14.02.2023

V Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i PZU Lab z Grupy PZU S.A organizują po raz piąty Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego.
29.01.2023

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen

W poniedziałek akcjonariusze PGNiG zdecydują o fuzji z PKN Orlen. Państwo obejmie blisko 50 proc. udział w takim koncernie. Powstanie podmiot, który ma sprostać transformacji energetycznej.
10.10.2022

PGNiG: Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi

Fuzja z PKN Orlen nie grozi utratą kontroli przez państwo nad zasobami naturalnymi. Obowiązujące przepisy prawa gwarantują Skarbowi Państwa ich własność, ale także pełny nadzór nad ich eksploatacją - zapewniło w piątek PGNiG.
07.10.2022

Rynek ubezpieczeń morskich na tle konfliktu na Morzu Czarnym

Ostatnie lata zmusiły ubezpieczycieli do wypłynięcia na nieznane wody i mierzenia się z zupełnie nową dla nich sytuacją. Najpierw Covid-19, teraz wojna na Ukrainie niemal każdego dnia dostarcza nowych wyzwań. Bo jak ustalić przyczynę szkody, jeśli nie można dotrzeć do jakichkolwiek faktów czy przeprowadzić badania? Gdzie kończy się ryzyko wojenne?
01.08.2022

I Love Poland pierwszy na mecie w Helsinkach

Promujący Polskę jacht "I Love Poland" pierwszy przypłynął na metę regat w Helsinkach - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Polskiej Fundacji Narodowej, która jest właścicielem łodzi. W wyścigu po Bałtyku jachty opłynęły Gotlandię.
25.07.2022

Finansowanie transformacji energetycznej w Polsce w obecnej sytuacji geopolitycznej

„Musimy uniezależnić się od rosyjskiej ropy naftowej, węgla i gazu. […] Im szybciej przejdziemy na odnawialne źródła energii i wodór w połączeniu z większą efektywnością energetyczną, tym szybciej staniemy się naprawdę niezależni i będziemy panować nad systemem energetycznym” – powiedziała na początku marca przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Konflikt w Ukrainie i sankcje wobec Rosji zmusiły Komisję Europejską do rewizji dotychczasowej strategii transformacji energetycznej.
31.03.2022

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2022. Debatowali o zagrożeniach i ich rozwiązaniach [WIDEO]

Czwarte Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego odbyło się 10 marca w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej. Przedstawiciele biznesu, firm związanych z branżą offshore rozmawiali o tym, jak przemysł morski powinien działać, by był bezpieczny. Motywem przewodnim wydarzenia było znaczenie alternatywnych źródeł energii i jej magazynowanie, bezpieczeństwo morskich farm wiatrowych, ryzyka występujące w przemyśle morskim, oraz nowe technologie.
10.03.2022

IV Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku [PROGRAM]

Po raz kolejny Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z PZU S.A., TUW PZUW oraz PZU LAB zorganizuje prestiżowe wydarzenie dla sektora morskiego i offshore. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już 10 marca.
18.02.2022

PZU: omikron zakłóci łańcuchy dostaw

Omikron uderzy najsilniej w gospodarkę Azji i zakłóci światowe łańcuchy dostaw. Odczują to USA, gdzie należy się spodziewać podwyżki stóp procentowych, oraz Europa. Niemcom grozi spadek PKB - stwierdziło PZU w środowym komentarzu.
19.01.2022

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Historia badań i inicjatyw międzynarodowych w sprawie zatopionej amunicji

Zatopiona amunicja, a zwłaszcza amunicja chemiczna była postrzegana jako problem polityczny. Spowodowane było to kwestiami związanymi z odpowiedzialnością prawną. Powszechnie akceptowana zasada „Zanieczyszczający Płaci” (z ang. Polluter Pays) jest już w użyciu od IX wieku, ale jej stosowanie formalne to historia najnowsza.
22.10.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Za nami 5. edycja Kongresu 590 pod hasłem „Polska/świat startujemy”!

Ponad 200 ekspertów i liderów różnych branż w ciągu dwóch dni Kongresu 590 dyskutowało na najważniejsze dla polskiej gospodarki tematy. Wydarzenie otworzył swoim wystąpieniem Prezydent RP Andrzej Duda, zaś drugi dzień rozpoczął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
13.05.2021

Wydarzenia gospodarcze 2020 roku - kalendarium

Tarcze antykryzysowe i finansowe rządu dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, wygrana PGNiG z Gazpromem w wieloletnim arbitrażu ws. ceny gazu, zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych, nowelizacja budżetu - to kilka spośród najważniejszych wydarzeń gospodarczych 2020 r.
30.12.2020

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie za 2019 rok

Polska Fundacja Narodowa opublikowała sprawozdanie ze swojej działalności za 2019 rok - poinformował PAP Temistokles Brodowski z Fundacji. Informację o ubiegłorocznych działaniach PFN umieszczono na stronie internetowej Fundacji.
21.12.2020

Prezes PKN Orlen: Spółka finalizuje prace nad strategią [wywiad]

PKN Orlen liczy, że nowa strategia do 2030 roku zostanie zaakceptowana 30 listopada i wtedy też koncern ją ogłosi. Prezes Daniel Obajtek zapewnia, że będzie ona kontynuacją prowadzonych już projektów, a postawione w niej cele finansowe i inwestycyjne będą realne w każdych, nawet bardzo trudnych warunkach makro.
26.11.2020

Ruszyła Polsko-Estońska Izba Gospodarcza

W ubiegłym tygodniu w Tallinnie, przy okazji szczytu Państw Trójmorza, oficjalnie rozpoczęła działalność Polsko-Estońska Izba Gospodarcza. Uroczystej inauguracji dokonał prezydent RP Andrzej Duda. Celem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej oraz reprezentowanie interesów jej członków wobec administracji państwowej.
27.10.2020

Nowe żagle dla Zawiszy Czarnego - legendarnego jachtu ZHP

Flagowy jacht Związku Harcerstwa Polskiego ma nowe żagle! Ich wymianę sfinansował sponsor jednostki – PZU. Na Zawiszy Czarnym fani żeglarstwa zdobywają pierwsze morskie szlify już od blisko sześćdziesięciu lat. Obecnie Zawisza Czarny zakończył sezon żeglarski i przechodzi największy od dwudziestu lat remont. Jego koszt szacowany jest na ponad 1 mln zł.
23.09.2020

Eskalacja sporu grecko-tureckiego we wschodniej części Morza Śródziemnego

10 sierpnia br. Turcja wysłała statek badawczy Oruç Reis na wody Morza Śródziemnego, które zdaniem Grecji leżą w obrębie jej szelfu kontynentalnego. Statek jest eskortowany przez okręty marynarki wojennej, wskutek czego grecka armia została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Działania Turcji są odpowiedzią na porozumienie grecko-egipskie o delimitacji obszarów morskich, zawarte 6 sierpnia br. Skutkiem tej umowy było też załamanie prowadzonych pod patronatem Niemiec rozmów Grecji i Turcji, mających na celu deeskalację stosu
13.08.2020

DZIEŃ NA GPW: Wzrosty na rynku akcji, WIG20 zwyżkował szóstą sesję z rzędu

W czwartek główne indeksy na GPW zwyżkowały, choć do posiedzenia EBC nic nie zapowiadało dodatniego zamknięcia. Po decyzji EBC nastroje inwestorów poprawiły się, na czym skorzystał m. in. WIG20, kończąc szóstą sesje z rzędu na plusie.
04.06.2020

Projekt „Polimery Police” z umowami potwierdzającymi pełne finansowanie

Grupa LOTOS, Grupa Azoty SA, Grupa Azoty ZCh „Police”, Grupa Azoty Polyolefins, Hyundai Engineering Co., oraz Korea Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation (KIND) zawarły umowy na finansowanie projektu „Polimery Police”. Ponadto powołana do realizacji tej kluczowej dla całej branży chemicznej inwestycji spółka Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową z konsorcjum krajowych i zagranicznych instytucji finansowych.
01.06.2020

Podpisano umowę na kredytowanie projektu Polimery Police

Grupa Azoty Polyolefins podpisała umowę kredytową, której celem jest pozyskanie finansowania niezbędnego do realizacji przez Polyolefins projektu "Polimery Police" - poinformowała spółka w komunikacie.
01.06.2020

PZU: małe i średnie firmy dotknięte kryzysem mogą liczyć na pomoc

Małe i średnie przedsiębiorstwa dotknięte kryzysem z powodu epidemii mogą liczyć na pomoc od PZU, np. firmy transportowe mogą o trzy miesiące przesunąć czas ochrony ubezpieczeniowej swojej floty - podał ubezpieczyciel. PZU zrezygnował też z oględzin aut przy zawieraniu umów.
09.04.2020

Grupa Azoty Polyolefins podpisała z bankami listy mandatowe potwierdzające złożenie ofert finansowania Polimerów

Grupa Azoty Polyolefins podpisała listy mandatowe (commitment letters) z polskimi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi potwierdzające złożenie ofert finansowania dłużnego dla projektu „Polimery Police” - podała spółka w komunikacie prasowym.
30.03.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała do zarządu spółki Jana Szewczaka i Adama Buraka

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała w czwartek dwóch nowych członków zarządu - Jana Szewczaka, który odpowiadał będzie za obszar finansów spółki oraz Adama Buraka, któremu podlegać będzie komunikacja i marketing. Obaj obejmą stanowiska z dniem 3 lutego - podał płocki koncern.
30.01.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o. o., PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich w imieniu własnym oraz Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA zapraszają do udziału w Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020, które odbędzie się w czwartek, 30 stycznia 2020 r. w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii przy ul. Czechosłowackiej 3 (budynek "Akwarium", p. X) w Gdy
14.01.2020

Pracowity rok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowuje 2019 rok i prognozuje swój rozwój w 2020 roku! Tegoroczny wynik to rekordowa ilość (41!) inwestycji w ramach Polskiej Strefy Inwestycji za 1 391,61 mln zł, modernizacja infrastruktury na Wyspie Ostrów oraz powołanie do życia Centrum Programowania Robotów Przemysłowych – to wybrane sukcesy PSSE.
09.01.2020

Port Gdynia dużą perłą w koronie polskiej gospodarki (foto, wideo)

Po raz drugi z rzędu Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. otrzymał tytuł „Perła Polskiej Gospodarki” zajmując pierwsze miejsce w kategorii „Perły Duże w XVII edycji Rankingu Pereł Polskiej Gospodarki”- obiektywnego pozycjonowania polskich przedsiębiorstw- zorganizowanego przez redakcję anglojęzycznego magazynu ekonomicznego Polish Market wspólnie z ekspertami Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
11.12.2019

Debata PAP Biznes: Wojna handlowa to nie jedyny problem światowej gospodarki

Wojna handlowa USA-Chiny i związane z tym wycofywanie przez firmy amerykańskie produkcji z Chin, ale także kłopot z reelekcją Donalda Trampa na urząd prezydenta USA, a w przypadku brexitu - wahanie między skrajnościami - brexit bez umowy, albo brak brexitu, a także recesja światowego handlu - to zagrożenia w światowej gospodarce, które sformułowane zostały przez uczestników XXIII debaty PAP Biznes.
30.09.2019

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty osłabił się wobec euro i może kontynuować trend

Złoty stracił w piątek 4 grosze wobec euro – najsilniej od lipca 2017, a w krótkim terminie tendencja może się utrzymać – uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW będzie się stabilizować.
21.09.2019

GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza - poinformował w środę resort inwestycji i rozwoju. Indeks będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na rynkach Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii.
05.09.2019

Na Wyspie Ostrów w Gdańsku oddano do użytku płytę montażową i halę na potrzeby produkcji stoczniowej (foto, wideo)

Stocznia OdNowa – tak nazywa się projekt rewitalizacji Wyspy Ostrów w Gdańsku, realizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Dokładnie rok temu zapowiadano zmiany, teraz słowa stały się faktem. W sobotę na Wyspie Ostrów oddano do użytku płytę montażową oraz halę produkcyjną nr 33 na potrzeby nowoczesnej produkcji stoczniowej.
02.09.2019

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych na Wyspie Ostrów już działa

Ruszyły pierwsze zajęcia z programowania robotów przemysłowych. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomiła na Wyspie Ostrów Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Młodzież uczyć się tam będzie również obsługi drukarki 3D. To jeden z pierwszych taki ośrodków w Polsce.
17.06.2019

Borys: grupa PFR do 2021 r. chce zainwestować 24 mld zł

Celem grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest zainwestowanie 24 mld zł do 2021 r. w ramach 15 strategii inwestycyjnych - poinformował prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że skumulowany zysk netto PFR za lata 2016-2018 wyniósł 403 mln zł, a średni zwrot na kapitale własnym 7 proc.
13.06.2019

Pomorskie stawia na innowacyjną branżę stoczniową. Region chce przyciągać kolejne firmy z tego sektora

Potencjał sektora stoczniowego w Polsce dynamicznie się rozwija, a firmy działające w tej branży dostają zamówienia na coraz bardziej zaawansowane technologicznie produkty. Na gdańskiej Wyspie Ostrów – dzięki rewitalizacji terenów postoczniowych prowadzonej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną – powstaje nowoczesna infrastruktura, która ma zachęcać do inwestycji kolejne firmy z sektora morskiego. Powstawanie innowacji w branży napędzane jest także przez programy wsparcia dla start-upów i kształcenie kadr z zakresu a
21.05.2019

Biedroń: Odpartyjnić spółki Skarbu Państwa

Odpartyjnienie spółek z udziałem Skarbu Państwa zapowiedział w piątek w Płocku (Mazowieckie) lider Wiosny Robert Biedroń. Ugrupowanie chce powołać w przyszłości Radę Kompetencyjną, która opracuje egzamin dla kandydatów do Państwowego Zasobu Kadrowego.
17.05.2019

Space3ac - dziesiesięć startupów z zagranicy rozpoczęło akcelerację w Gdańsku

Dziesięć startupów z Argentyny, Belgii, Czech, Niemiec, Estonii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Korei Południowej oraz USA bierze udział w akceleratorze Space3ac, organizowanym przez firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Poland Prize Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
12.03.2019

Tomasz Karusewicz złożył rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej Grupy Azoty

Tomasz Karusewicz zrezygnował z funkcji przewodniczącego i członka rady nadzorczej Grupy Azoty - poinformowała we wtorek spółka. Jak dodano, Karusewicz nie podał przyczyn rezygnacji.
26.02.2019

II Forum Bezpieczeństwa Zakładów Wydobywczych i Wytwórczych Energii

PZU LAB zaprasza do udziału w II Forum Bezpieczeństwa Zakładów Wydobywczych i Wytwórczych Energii. Celem konferencji jest promocja wiedzy i wymiana doświadczeń z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa w przemyśle energetycznym i wydobywczym. Przedstawiciele największych firm w Polsce, instytucji publicznych i ośrodków akademickich będą starali się odpowiedzieć na kluczowe pytania dotyczące przyszłości branży energetycznej i wydobywczej oraz sposobów jej przygotowania na nowe formy zagrożeń, takie jak cyberataki.
21.02.2019

Rok 2019 będzie rokiem wyzwań technologicznych z zakresu cyberbezpieczeństwa

Rok 2019 będzie rokiem wyzwań technologicznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ich katalizatorem z jednej strony jest dynamiczny wzrost wykorzystania przemysłowego internetu rzeczy (IoT) w firmach, z drugiej strony nowe uwarunkowania prawne, takie jak RODO i wdrożenie zapisów Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.
21.02.2019

Port Baku w Porcie Gdańsk

W Kapitanacie Portu Północnego Zarząd Morskiego Portu Gdańsk gościł reprezentantów Portu Baku. Delegacja z Azerbejdżanu rozmawiała z przedstawicielami gdańskiego portu na temat planowanej współpracy.
19.02.2019

II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego: Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r.

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem 2019 r. dla branży morskiej. O tym, jak bezpiecznie prowadzić biznes i skutecznie minimalizować ryzyko ataków hakerskich za pomocą m.in. nowoczesnych technologii rozmawiali uczestnicy II Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które odbyło się w Gdyni. W wydarzeniu wzięło udział ok. 140 osób ze świata biznesu, nauki i administracji.
10.01.2019

OT Logistics wdraża plan naprawczy. Waldemar Maj powołany na p.o. prezesa

Rada Nadzorcza OT Logistics zatwierdziła plan naprawczy spółki, którego celem jest poprawa płynności finansowej oraz osiągnięcie w 2020 r. skonsolidowanej rentowności EBITDA na poziomie ok. 10%. Jednocześnie Rada przyjęła rezygnację dotychczasowego prezesa spółki Zbigniewa Nowika. Na jego miejsce, jako pełniącego obowiązki prezesa, Rada Nadzorcza oddelegowała Waldemara Maja, członka Rady Nadzorczej OT Logistics. W skład Zarządu wszedł również Daniel Ryczek, dotychczasowy dyrektor handlowy OT Logistics.
20.12.2018

PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne

Atlantic Council i PZU SA podpisały w piątek wieloletnią umowę o partnerstwie strategicznym - poinformowała spółka. Dodano, że w ramach partnerstwa PZU będzie m.in. angażować się w pogłębianie sojuszu strategicznego oraz relacji gospodarczych pomiędzy Polską i USA.
15.12.2018

Pomorska Strefa Ekonomiczna wzmacnia bezpieczeństwo firm

Zminimalizowanie ryzyk w biznesie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa firmom i ich pracownikom korzystającym z przestrzeni strefy ekonomicznej – zakłada analiza ryzyka, jaką PZU Lab wykona dla parków naukowo-technologicznych w Gdyni i Gdańsku. Dzisiaj prezesi obu firm podpisali w tej sprawie umowę.
27.10.2018

Duży biznes połyka małych… pomysły

Trójmiejski startup Advanced Protection System, absolwent programu akceleracyjnego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, szykuje się do wejścia na giełdę papierów wartościowych. Ich system do neutralizacji dronów okazał się rynkowym hitem. Rynek docenił też i kupił innowacyjne projekty kilku innych startupów ze strefowego akceleratora.
25.10.2018

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wśród liderów bezpieczeństwa

Zarządzanie ryzykiem w firmie w dobie szybkiego rozwoju technologicznego staje się coraz większym wyzwaniem. Podczas PZU LAB Day nagrodzone zostały firmy, które sprawnie minimalizują ryzyka w biznesie. Jedną z nich została Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
15.10.2018

Morawiecki: w Polsce jest bardzo dużo miejsca na zagraniczne inwestycje

Polska gospodarka jest przygotowana do wyzwań XXI wieku - mówił w czwartek w wystąpieniu w Harvard Club na Manhattanie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że gdyby nie stabilność w regulacjach, nie byłoby to możliwe.
04.10.2018

Wielka Brytania: Polska sklasyfikowana przez FTSE jako kraj rozwinięty

Polski rynek kapitałowy - w tym 37 spółek z warszawskiej giełdy - został w poniedziałek przeniesiony z grupy państw rozwijających się do grupy państw rozwiniętych w ramach indeksu FTSE Russell. Analitycy ostrzegają przed nadmiernym optymizmem dotyczącym tej decyzji.
24.09.2018

Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon Ekstraklasy

Po emocjonującej dwudniowej walce w Sopocie Olsztyński Klub Żeglarski wygrał decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej i został nowym klubowym mistrzem Polski PZŻ. Srebrny medal zdobył PZU Jeziorak Yacht Club, a na najniższym stopniu podium stanęła SEJK Pogoń Szczecin. Czołowi zawodnicy podsumowali zakończony sezon.
14.09.2018

Czaputowicz: Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem

Litwa jest dla Polski ważnym sojusznikiem; dobre relacje są utrzymywane na najwyższym poziomie – oświadczył w czwartek w Wilnie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego litewski odpowiednik Linas Linkeviczius zauważył, że współpraca między krajami jest coraz intensywniejsza.
13.09.2018

Wielkie emocje przed finałem Ekstraklasy

Czas na decydujące starcie w NostriMaris Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej. W weekend w Sopocie 4. runda regat wyłoni Klubowego Mistrza Polski. A największe szanse na końcowe zwycięstwo mają prowadząca w klasyfikacji załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego oraz znajdujące się tuż za nim PZU Jeziorak Yacht Club i SEJK Pogoń Szczecin.
08.09.2018

Faworyci zapowiadają decydującą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

W najbliższy weekend w Sopocie odbędzie ostatnia, czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Liderem NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin. Zawodnicy zapowiadają zaciętą walkę o końcowe zwycięstwo.
05.09.2018

Kto wygra Ekstraklasę? Czas na decydujące starcie

Już w najbliższy weekend odbędzie ostatnia czwarta runda żeglarskich rozgrywek o tytuł Klubowego Mistrza Polski. Tym razem NostriMaris Polska Ekstraklasa Żeglarska zawita do Sopotu. Liderem klasyfikacji jest załoga Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego przed PZU Jeziorakiem Yacht Club i SEJK Pogonią Szczecin.
03.09.2018

Festiwal Regat w Świnoujściu zakończony

Zakończył się 7 dniowy maraton regatowy pod nazwą Świnoujście Sails Festiwal. Rozegrano regaty w 5 klasach gromadząc na starcie ponad 200 uczestników z 7 krajów. Przeprowadzono kilkadziesiąt wyścigów na Zatoce Pomorskiej na 3 różnych trasach. To największa tego typu impreza żeglarska na Pomorzu Zachodnim.
22.08.2018

Pogoń wygrywa w Szczecinie, Legia trzecia w 2. rundzie Ekstraklasy

W Szczecinie rozegrano 2. rundę NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Najlepszą okazała się załoga SEJK Pogoń Szczecin CM Construction ze sternikiem Krzysztofem Łobodźcem wygrywając 4 z 9 wyścigów. Kolejne miejsca zajęły PZU Jeziorak Yacht Club i Legia Warszawa Pawluk Racing.
30.07.2018

PZU Jeziorak Yacht Club liderem Ekstraklasy

Załoga PZU Jeziorak Yacht Club ze sternikiem Karolem Górskim wygrała inauguracyjne regaty NostriMaris Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. W rozgrywkach o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZZ startowało 12 zespołów, które reprezentują 10 klubów żeglarskich z całej Polski. Regaty odbywały się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days.
16.07.2018

Znamy listę startową 1. rundy Ekstraklasy Żeglarskiej

Rusza czwarty sezon żeglarskiej ligi o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Inauguracyjne regaty odbędą się w ramach Volvo Gdynia Sailing Days w dniach 14-15 lipca. Znamy już 12 zespołów, które wezmą udział w regatach reprezentując 10 klubów z całej Polski.
13.07.2018

Kresowe wakacje z rejsem do Ystad

Polska Żegluga Morska ufundowała rejs promem „Polonia” na trasie Świnoujście - Ystad - Świnoujście grupie młodych Polaków z Wileńszczyzny. Uczestnicy „Kresowych wakacji”, to 22 uczniów szkoły podstawowej w Rakańcach oraz szkoły specjalnej w Solecznikach, wraz z czterema opiekunkami, przyjechało na zaproszenie Fundacji Polskich Wartości.
06.07.2018

Nowy prezes KGHM zdobywał doświadczenie w ARP, PZU i Fundacji Republikańskiej

Wybrany na prezesa KGHM "Polska Miedź" S.A. Marcin Chludziński obecnie szefuje Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., choć w związku z nowymi zadaniami ma odejść z tego stanowiska. W przeszłości był też krótko m.in. p.o. prezesa PZU S.A., a także prezesem Fundacji Republikańskiej.
23.06.2018

PKN Orlen: Patrycja Klarecka powołana do zarządu spółki

Rada nadzorcza PKN Orlen powołała na stanowisko członka zarządu ds. handlowych Patrycję Klarecką - poinformowała firma we wtorkowym komunikacie.
19.06.2018

Morawiecki: chcemy wraz z Francją zmienić oblicze przemysłowe Europy

Polska we współpracy z Francją chce zmienić oblicze przemysłowe Europy i inwestować w przyszłościowe gałęzie przemysłu - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas Spotkań Warszawskich - dorocznego polsko-francuskiego forum ekonomicznego.
15.06.2018

MSWiA: Ruszyła druga edycja akcji Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą

Wakacyjny wypoczynek sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Jednak jest to także czas, w którym znacząco wzrasta liczba utonięć. Dlatego właśnie Policja już po raz drugi rozpoczęła kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.
29.05.2018

Pracownicy PGG skorzystają ze zniżek i rabatów - m.in. w PZU i na stacjach PKN Orlen

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i członkowie ich rodzin będą mogli skorzystać z programów rabatowych na towary oraz usługi, świadczone przez kilka firm. Zapłacą mniej np. za paliwo, ubezpieczenia oraz korzystanie z obiektów sportowych i kulturalnych.
24.04.2018

Wynagrodzenia władz państwowych spółek – uzależnione od wielkości firmy i misji

Od 2016 r. pensje menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa są powiązane z sytuacją i wielkością spółki oraz realizacją celów inwestycyjnych - taką zasadę wprowadziła uchwalona wtedy ustawa o zasadach wynagrodzeń w państwowych spółkach.
05.04.2018

Kosmiczny Scale Up ląduje w Gdańsku

Inteligentne kaski dla Grupy LOTOS, symulator akcji ratowniczych dla PZU Lab, czy urządzenia badające poziom gazów toksycznych dla Portu Gdańsk - to niektóre z 16 rozwiązań dla dużych firm, jakie zaprezentowały startupy 29 marca podczas Demo Day w na Stadionie Energa w Gdańsku. Prezentacje zakończyły drugą edycję Space3ac Intermodal Transportation, akceleratora startupów organizowanego w ramach programu Scale Up przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. W sumie wsparł on 27 startupów, które wdrażały swoje rozwiązania dla 11 d
30.03.2018

Debata PAP Biznes: Złoto i ropa bez potencjału na zwyżki; w metalach bazowych kluczowa selekcja

Potencjał do wzrostów cen złota i ropy naftowej jest znikomy, obecne ceny tych aktywów dobrze oddają rynkowe realia - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe”. Dodają, że w przypadku metali bazowych kluczowa będzie gruntowna selekcja.
27.03.2018

Polska ma szansę stać się transportowym centrum Europy

Średni obrót handlowy krajów Unii Europejskiej i Chin przekracza miliard euro dziennie. Polski udział w tej wymianie może być jeszcze większy nie tylko ze względu na rosnącą wymianę towarową, lecz także za sprawą planowanego hubu logistycznego w naszym kraju. Ten potencjał dostrzegł największy chiński prywatny operator logistyczny Worldwide Logistics Group, który we współpracy z gdyńską spółką ATC Cargo podjął decyzję o rozpoczęciu ekspansji w Europie. Dzięki kooperacji ma powstać liczący się gracz na europejskim rynku logistyczn
26.03.2018

GPC: Były szef MSW i miliony z naftowego giganta

Spółka założona przez Bartłomieja Sienkiewicza (byłego szefa MSW) w ciągu ostatnich sześciu lat zarobiła dzięki współpracy z PKN Orlen ponad 4 mln zł; nie wiadomo, czy nowy prezes koncernu będzie chciał kontynuować z nią współpracę - donosi poniedziałkowa "Gazeta Polska Codziennie".
12.02.2018

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie (foto, wideo)

Bezpieczeństwo to nie jest tylko zapobieganie, ale to jest utrzymanie także pewnego rodzaju gotowości na wypadek różnych sytuacji, to jest doskonalenie zachowań ludzi, przygotowanie ich do różnego rodzaju zagrożeń – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Jarosław Chodnicki, kierownik Zakładowej Służby Ratowniczej w Gdańskiej Stoczni Remontowa, podczas I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego, które w środę odbyło się w Gdyni. Podkreślił, że przemysł stoczniowy generuje wiele niebezpieczeństw, m.in. pożarowych, eko
25.01.2018

I Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego już za tydzień

Bezpieczeństwo przemysłu morskiego będzie tematem forum organizowanego przez PZULab i Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, które odbędzie się 24 stycznia 2018 roku o godz. 9:00 w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni.
18.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

19 startupów w II rundzie Space3ac Intermodal Transportation

40 zespołów technologicznych ubiegało się o akces do II rundy organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną programu Space3ac Intermodal Transportation. Wczoraj Komitet Inwestycyjny ogłosił listę dziewiętnastu startupów, które zakwalifikowały się do etapu akceleracji. Młode firmy będą pracować nad wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań w dużych przedsiębiorstwach – Partnerach programu. Kurs rusza 6 grudnia.
24.11.2017

Macierewicz: przed MON kolejne wyzwania, m.in. modernizacja polskiej armii

Stacjonowanie sojuszniczych wojsk, zwiększenie wydatków obronnych i armii, awanse dla młodych oficerów, kontrakty zbrojeniowe, powołanie WOT, wojskowe szkolenie młodzieży - to osiągnięcia, na jakie wskazywało w środę kierownictwo MON.
15.11.2017

Rusza II runda Space3ac Intermodal Transportation

Aż 113 młodych firm przystąpiło do drugiej rundy, organizowanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, akceleratora Space3ac Intermodal Transportation. Zadaniem startupów będzie dostarczenie Partnerom Programu innowacyjnych rozwiązań stanowiących odpowiedzi na sformułowane przez nich wyzwania technologiczne i biznesowe. Rekrutacja zakończyła się 31 października.
02.11.2017

Dolar się umacnia po decyzji EBC, ale działania banku nie zaskoczyły

Decyzja EBC o przedłużeniu QE i ograniczeniu jego skali była zgodna z oczekiwaniami rynku, teraz uwaga skupi się na USA, m.in. na wyborze prezesa Fed - oceniają analitycy. Dolar umacnia się do euro. Złoty wobec euro pozostaje stabilny i osłabia się do dolara. Na rynku długu rentowności spadają.
26.10.2017

Morawiecki: Chciałbym, by polskie małe, średnie firmy przejmowały konkurentów

Chciałbym, żeby polskie małe, średnie firmy były odważniejsze i przejmowały konkurentów - mówił w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dzięki przejmowaniu konkurentów, firmy te uczestniczą w repolonizacji, co jest wyraźnym znakiem dla zmiany systemu gospodarczego.
26.10.2017

Projekt: Akcje Poczty Polskiej, PKP i PERN-u nie będą mogły być zbyte

Poczta Polska, PERN i Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły być zbyte przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia też m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.
18.10.2017

Prezes PZU Życie: Startupy są potrzebne dla dużych firm

W procesie innowacji startupy są bardzo potrzebne dla dużych firm – mówił w poniedziałek prezes PZU Życie Roman Pałac, jeden z panelistów III forum CYBERSEC w Krakowie. Przyznał też, że w dzisiejszym „gąszczu" firm i zespołów, obecnych na rynku, trudno wybrać najlepsze.
09.10.2017

Szydło: Powołam departament ds. cyberprzestrzeni

Premier Beata Szydło podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie zapowiedziała powołanie departamentu ds. cyberprzestrzeni, którym pokieruje Paweł Szefernaker. Zdaniem premier sprawy cyberbezpieczeństwa to najważniejsze wyzwania współczesnego świata.
09.10.2017

Osłabienie złotego, obligacje odrobiły straty

Poniedziałkowa sesja przyniosła osłabienie złotego do euro i dolara. Kurs EUR/PLN będzie potrzebował silnego impulsu, by wybić się z konsolidacji - oceniają eksperci. Rentowności obligacji wróciły do poziomów odniesienia, choć otworzyły się wyżej po niedzielnym referendum w Katalonii.
02.10.2017

Orange Polska dołącza do Space3ac Intermodal Transportation

W piątek 29 września, umowę o partnerstwie w akceleratorze Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Orange Polska i organizatora programu - Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp z o.o.
29.09.2017

Ekspozycja na metale sposobem dywersyfikacji inwestycji; ropa bez potencjału

Metale oraz walory spółek wydobywczych mogą być dobrym pomysłem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, w przeciwieństwie do ekspozycji na ropę naftową - uważają uczestnicy XV debaty PAP Biznes. Ich zdaniem, surowce jako klasa aktywów nie są perspektywiczne w kontekście bezpośredniej inwestycji.
25.09.2017

Startupy z potencjałem budują polski sektor kosmiczny

19 września w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym odbył się Demo Day, organizowany przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, program akceleracyjny Space3ac Intermodal Transportation. Siedem młodych spółek technologicznych zaprezentowało stworzone w ramach akceleratora projekty, których celem jest odpowiedź na wyzwania, jakie postawiły przed nimi duże firmy sektora transportu intermodalnego.
20.09.2017

Wniosek o upadłość spółki Vistal Eko cofnięty

Jak się okazuje Vistal Eko niekoniecznie czeka upadłość. Do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wpłynął bowiem wniosek o wycofaniu wniosku o upadłości tej spółki.
18.09.2017

Grupa LOTOS S.A. i PZU Lab dołączają do Space3ac Intermodal Transportation

W poniedziałek 4 września, umowy o partnerstwie w Programie Space3ac Intermodal Transportation podpisali przedstawiciele Grupy LOTOS S.A i należącej do Grupy PZU spółki PZU Lab z Organizatorem programu - Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną sp z o.o. Tym samym - obie firmy dołączyły do akceleratora, w którym współpracować będą z młodymi spółkami technologicznymi. Zadaniem startupów uczestniczących w akceleratorze będzie dostarczenie partnerom Programu innowacyjnych rozwiązań stanowiących odpowiedzi na sformułowane przez
05.09.2017

Zmiany w radzie nadzorczej PKN Orlen

Obradujące w piątek Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen na wniosek skarbu państwa powołało do rady nadzorczej spółki Izabelę Felczak-Poturnicką i Wojciecha Kryńskiego. Obecnie rada płockiego koncernu liczy osiem osób.
30.06.2017

Do Warszawy przyjechało kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów. Chcą zainwestować w ciekawe pomysły i firmy

Polski ekosystem wspierający start-upy i innowacyjne przedsięwzięcia wciąż się rozwija. Kluczowa jest dla niego wymiana doświadczeń z dojrzałymi rynkami jak USA czy Izrael, czerpanie z tamtejszych wzorców i dostosowywanie ich do wschodnioeuropejskich realiów. Temu służy największa międzynarodowa konferencja Wolves Summit, która po raz kolejny przyciągnęła do Warszawy kilka tysięcy inwestorów i globalnych koncernów oraz start-upy z całego świata. Dla obu stron to duża szansa na zawiązanie owocnej współpracy.
01.04.2017

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia (foto, wideo)

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.
01.03.2017

Ministrowie będą zarządzać 432 spółkami Skarbu Państwa. 11 znajdzie się w zarządzie resortu gospodarki morskiej

432 spółki Skarbu Państwa znalazły się na liście podmiotów, którymi będą zarządzać ministrowie - przewiduje rozporządzenie rządu, które we wtorek weszło w życie. Spółki energetyczne i KGHM trafią pod skrzydła resortu energii, GPW, LOT i Grupa Azoty w zarząd ministra rozwoju i finansów.
03.01.2017

W przyszłym tygodniu ma być gotowy projekt dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Zarząd merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa przejmą poszczególni ministrowie, a zarząd nadzorczy - KPRM - poinformował minister Henryk Kowalczyk. Projekt dot. zarządzania spółkami po likwidacji MSP trafił do KERM; jego ostateczny kształt ma być znany w przyszłym tygodniu.
04.10.2016

Dawid Jackiewicz odwołany z funkcji ministra Skarbu Państwa

Dawid Jackiewicz został w czwartek odwołany z funkcji szefa resortu Skarbu Państwa. Wcześniej był on europosłem, posłem trzech kadencji Sejmu oraz przez kilka miesięcy w 2007 r. wiceministrem skarbu. To pierwszy minister, który traci funkcję w powołanym w listopadzie ub.r. rządzie Beaty Szydło.
15.09.2016

PZU wspiera przemysł stoczniowy

Największy polski ubezpieczyciel wspiera polską gospodarkę, w tym przemysł stoczniowy. Udziela gwarancji ubezpieczeniowych największym stoczniom i firmom okołostoczniowym z Grupy Mars Shipyards&Offshore.
01.09.2016

EFRA – „Best oil and gas deal” 2015

Finansowanie projektu EFRA zostało uznane przez renomowane czasopismo EMEA Finance za najlepszą transakcję „project finance” w 2015 r.- w sektorze naftowym i gazowym.
10.06.2016

Zarząd Grupy LOTOS w pełnym składzie. Robert Pietryszyn nowym prezesem

Rada Nadzorcza Grupy LOTOS S.A. zdecydowała o rozstrzygnięciu konkursu na członków Zarządu gdańskiego koncernu. Do składu Zarządu wchodzą: Pan Robert Pietryszyn, Pan Mateusz Bonca, Pan Marcin Jastrzębski, oraz Pan Przemysław Marchlewicz.
14.05.2016

Paweł Olechnowicz został odwołany ze stanowiska prezesa Lotosu

Rada Nadzorcza Lotosu odwołała w środę ze stanowiska prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza, powierzając funkcję p.o. prezesa Robertowi Pietryszynowi, szefowi rady nadzorczej spółki - poinformowała w środę spółka.
13.04.2016

Parodia zwiastuna „Gwiezdnych wojen” (wideo)

Amerykanie mają poczucie humoru i dystans do samych siebie. Co udowodnili nagrywając filmik w stylu trailera "Gwiezdnych wojen".
24.11.2015

Remonty masowców w stoczni Nauta

Masowiec Bahamas Pearl przechodzi remont klasowy w Stoczni Remontowej Nauta. Aktualnie trwa piaskowanie kadłuba. Kilka dni temu stoczniowy dok opuścił Tuju Arrow.
25.09.2015

Port Gdynia chce przyjmować statki do 14 tys. TEU

Niedługo w granice gdyńskiego portu zostanie włączona część obszaru należącego obecnie do Stoczni Marynarki Wojennej (MSW) w Gdyni. Chodzi o 25 m bieżących pirsu (ok. 440 m kw.), zakup którgo ma umożliwić zainstalownie nowej obrotnicy o średnicy 480 m. Pod koniec września lub października zostanie podpisana umowa przedwstępna w tej sprawie.
03.09.2015

Port Gdynia kupił od Nauty część jej terenów (WIDEO)

Uroczyste podpisanie umowy nabycia przez Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. części terenów przy ulicy Waszyngtona 1 w Gdyni, należących do Stoczni Remontowej Nauta SA, stanowi uwieńczenie negocjacji prowadzonych przez obie strony.
24.08.2015

Aleksandra Magaczewska prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. powołało z dniem 7 sierpnia 2014 r. na stanowisko Prezesa Zarządu ARP S.A. Aleksandrę Magaczewską, dotychczasową dyrektor Departamentu Restrukturyzacji i Pomocy Publicznej w Ministerstwie Skarbu Państwa.
08.08.2014

Bezpieczne oblicze energetyki - skuteczność ochrony przeciwwybuchowej warunkiem rozwoju

Serdecznie zapraszamy na: V Konferencję „Atex - Energo – Bezpieczeństwo i technologie w Energetyce”. Sopot, 12-13 marzec 2014 roku.
10.03.2014

PZU będzie ubezpieczać gazoporty w Polsce i na Litwie

W zeszłym tygodniu firma PZU Lietuva, litewska spółka córka polskiego giganta, podpisała z litewską firmą Klaipedos Nafta umowę w sprawie ubezpieczenia infrastruktury terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG, budowanej w litewskim porcie w Kłajpedzie.
11.09.2013

Mostostal Płock pracuje przy platformie dla Remontowej

Mostostal Płock wykona na zamówienie Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Piłsudskiego prace przy modernizacji platformy naftowej FPF-1 należącej do Lotosu.
05.08.2013

Rusza wielka wyprawa żeglarska Zawiszy Czarnego z PZU

Żaglowiec s/y Zawisza Czarny wyruszył z portu w Szczecinie w drogę na międzynarodowe regaty żeglarskie „The Tall Ships Races”, które odbędą się w dniach 7 lipca - 25 sierpnia br. w portach Francji, Hiszpanii, Portugalii oraz Irlandii. W czteromiesięcznej wyprawie, organizowanej przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP przy współpracy z PZU udział weźmie prawie 300 uczestników z całej Polski.
19.06.2012

Moskalewicz: PERN chce zbudować terminal w Gdańsku

Zbudowanie terminalu naftowo-paliwowego w Gdańsku i jak najszybsze dokończenie budowy tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" od granicy z Białorusią do Płocka - to najważniejsze cele PERN według prezesa spółki Marcina Moskalewicza.
09.03.2012

Bezpieczne żeglowanie na Zawiszy Czarnym z PZU

PZU został sponsorem programu propagowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na morzu i technik ratowniczych – „Pod Bezpiecznymi Żaglami… Zawiszy”, organizowanego przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Projekt zostanie zainicjowany podczas rejsu żaglowca Zawisza Czarny na XXII Międzynarodowe Jamboree Skautowe – światowy zlot skautów, który odbędzie się w dniach 25 lipca – 8 sierpnia br. w szwedzkim Kristianstad.
30.06.2011

Fryderyk Chopin już wyremontowany. Wciąż nie wiadomo, kiedy wróci do Polski

Polski żaglowiec Fryderyk Chopin został już wyremontowany, ale wciąż nie wiadomo, kiedy będzie mógł opuścić kornwalijskie Falmouth i wrócić do kraju. Nie został bowiem dotąd uchylony areszt, nałożony przez Sąd Admiralicji - dowiedziała się w środę PAP.
26.05.2011

PZU wypłaci za uszkodzenia Fryderyka Chopina

PZU podjęło decyzję o wypłacie odszkodowania za zniszczony żaglowiec STS Fryderyk Chopin - poinformował zakład w czwartek.
18.02.2011

Fryderyk Chopin uratowany!

Remont uszkodzonego żaglowca rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Koszt to 158 tys. funtów. Natomiast za osiem tygodniu na pokład Fryderyka Chopina wrócą gimnazjaliści.
07.01.2011

Prezydent Krzystek chce współpracy z armatorem Chopina

Umowę o 3-letniej współpracy Szczecina z armatorem żaglowca Fryderyk Chopin chce podpisać prezydent Piotr Krzystek.
09.12.2010

Fryderyk Chopin będzie remontowany w Szczecinie

Miasto Szczecin pomoże żaglowcowi Fryderyk Chopin wyjść z kłopotów, w jakich znalazł w październiku po stracie obu masztów. Portem macierzystym jednostki jest Szczecin, a właścicielem prywatna warszawska uczelnia Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji.
09.12.2010

PZU i heavy weather wokół żaglowca

Kapitan Krzysztof Baranowski powiedział w sobotę, że naprawy "Fryderyka Chopina" może dokonać stocznia brytyjska. Poinformował też, że jest możliwość, by środki na ten cel zebrała Fundacja "Szkoła pod Żaglami", która organizowała rejs żaglowca.
05.12.2010

Budowa terminalu LNG ubezpieczona na 4,5 mld złotych

Na 4,5 miliarda złotych została ubezpieczona budowa terminalu LNG w Świnoujściu. Wysokość składki wynosi 18,5 mln zł, czyli 0,4% całkowitej sumy ubezpieczenia. Prowadząca inwestycję spółka Polskie LNG podpisała umowę z konsorcjum firm ubezpieczeniowych z PZU SA na czele, 8 listopada br. w Warszawie.
08.11.2010

Terminal LNG: Inwestor oficjalnie przekazał plac budowy wykonawcy

Zgodnie z harmonogramem, spółka Polskie LNG S.A. (PLNG) przekazała wykonawcy – konsorcjum SAIPEM-TECHINT-PBG – teren pod budowę terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Szczegółowy harmonogram realizacji przedsięwzięcia zakłada oddanie obiektu do eksploatacji w terminie do 30 czerwca 2014 roku.
21.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.