• <

Wynik wyszukiwania - "projekty offshore" - Wiadomości

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Piersiński

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast. Tym razem gościem Patryka Zbroi jest Maciej Piersiński, Dyrektor Zarządzający BOTA Wind Energy sp. z o.o.
29.05.2024

Prezes PGE: chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 r.

Chcemy wydzielenia aktywów węglowych najpóźniej w 2025 roku - poinformował we wtorek prezes PGE Dariusz Marzec. Prace nad transakcją mają się zakończyć w tym roku - dodał.
28.05.2024

Baltic Hub: baza instalacyjna dla morskich farm wiatrowych będzie pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.
08.05.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Polenergia planuje wyemitować akcje do kwoty 3,4 mld zł. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło uchwalę o kapitale docelowym spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polenergia S.A. zatwierdziło uchwałę o kapitale docelowym spółki. Oznacza to zielone światło na przeprowadzenie w latach 2024-2027 emisji akcji, których wartość może sięgnąć kwoty 3,4 miliarda złotych. Zdecydowana większość pozyskanego tą drogą kapitału przeznaczona zostanie na realizację strategicznych projektów Polenergii – budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
13.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
01.03.2024

RWE i Smart Wires współpracują nad technologią połączeń morskich elektrowni wiatrowych

RWE Offshore Wind (RWE), wiodący na świecie gracz na rynku morskiej energetyki wiatrowej, oraz Smart Wires, globalny dostawca technologii i usług ulepszających sieć, podpisały memorandum of understanding (MOU) w celu współpracy przy badaniu zastosowania zaawansowanej technologii kontroli przepływu mocy, SmartValve, w długich obwodach kablowych wysokiego napięcia prądu przemiennego i prądu stałego (HVAC lub HVDC) w celu obsługi połączeń wytwarzania na morzu.
22.02.2024

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
29.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy [wideo]

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

PSEW przygotował pięciopak rozwiązań dla lepszego wykorzystania potencjału wiatru na morzu

Konieczność przyspieszenia procedur dotyczących realizacji projektów morskich farm wiatrowych, rewizja planów oraz umożliwienie przyłączania magazynów energii, elektrolizerów lub paneli fotowoltaicznych do morskich farm wiatrowych to tylko niektóre z propozycji legislacyjnych Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) zaprezentowane podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023.
24.11.2023

Safety first! Jak wygląda bezpieczeństwo pracy w branży offshore?

Offshore to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu morskiego, która przyczynia się do tworzenia tysięcy wysoko specjalistycznych miejsc pracy. Szacuje się, że w nadchodzących 20 latach w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej może znaleźć zatrudnienie aż 100 tys. osób1. Zaawansowane projekty offshore niosą ze sobą liczne wyzwania w zakresie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa morskiego.
16.10.2023

Budimex wykonawcą budowy lądowej części portu instalacyjnego w Świnoujściu

Grupa Orlen wyłoniła wykonawcę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Prace budowlane rozpoczną się w październiku, a zakończą na przełomie 2024 i 2025 roku. Docelowo terminal umożliwi instalację ponad 80 morskich turbin wiatrowych rocznie i będzie w stanie obsłużyć projekt Baltic Power i inne planowane inwestycje wiatrowe.
12.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

PGE na 23. miejscu światowej listy najszybciej rozwijających się firm energetycznych

Największa polska spółka energetyczna PGE znalazła się na 23. miejscu opracowanego przez S+P Global Commodity Insights globalnego rankingu najszybciej na świecie rozwijających się firm energetycznych. Ranking bierze pod uwagę wskaźnik CAGR.
04.07.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.
30.05.2023

Kadry dla offshore wind – kluczem przywrócenie prestiżu szkół zawodowych (RELACJA)

W trakcie pierwszej edycji targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny na temat roli kadr w budowaniu local content w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kluczem nie są studia, a szkoły techniczne i zawodowe, które w ostatnich latach straciły na prestiżu. Potrzebne są działania w tym zakresie. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

EDF Renewables Polska złożył wnioski na 10 z 11 dostępnych lokalizacji MFW

„Odnawialne źródła energii będą stanowiły o naszej wolności, niezależności, bezpieczeństwie energetycznym. Bałtyk to dla Polski dobro narodowe, cenny klejnot i ogromny potencjał, który powinien zostać wykorzystany w sposób przemyślany jako strategiczne źródło energii” – mówi Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes zarządu EDF Renewables Polska w rozmowie z PAP.
19.01.2023

Equinor & Polenergia Suppliers Day. Potencjalni dostawcy MFW Bałtyk II i III spotkali się w Gdańsku [WIDEO, ZDJĘCA]

Dbałość o przepisy BHP i środowiskowe, gwarancje jakości, najwyższe standardy etyki pracy i umiejętność przejścia procesu kwalifikacji. To najważniejsze cechy, jakimi powinien odznaczać się dostawca w tak dużym projekcie, jakim jest morska farma wiatrowa. W środę 11 stycznia zainteresowanych współpracą w MFW Bałtyk II i III podczas Suppliers Day przyjęli deweloperzy projektu – Polenergia, Equinor wraz z głównym preferowanym dostawcą, Siemens Gamesa.
15.01.2023

Zyska ma nadzieję, że prąd z Bałtyku popłynie już za 3 lata

Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. OZE., w rozmowie z portalem Wirtualny Nowy Przemysł dokonał podsumowania dotychczasowych inwestycji w sektorze offshore wind i poruszył kwestię perspektyw dalszego jego rozwoju.
28.12.2022

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.
23.12.2022

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Ørsted łączy projekty offshore wind z ochroną bioróżnorodności

Celem strategicznym Ørsted, jednego z największych deweloperów morskich farm wiatrowych na świecie, jest stanie się najbardziej zrównoważoną firmą energetyczną na świecie, która wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Projekty offshore wind stara się łączyć z różnymi formami wspierania bioróżnorodności. Potrzebne są do tego solidne badania i pilotaże rozwiązań.
08.12.2022

Rośnie zainteresowanie morską energetyka wiatrową w Finlandii

Fińskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (FWPA) informuje, że projekty offshore wind w Finlandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie deweloperzy planują rozwój elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 13,5 GW. W realizacji pozostają projekty o mocy 3,2 GW.
18.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

Rejs z GospodarkaMorska.pl i konferencja na morzu 2022. Energia z farm na Bałtyku coraz bliżej [WIDEO]

Rozmowy o „zielonej" energii, budowie offshore na Bałtyku i udziale polskiego local content, współpracy stoczni i armatorów, a także o finansowaniu branży morskiej, były częścią drugiego Rejsu z GospodarkaMorska.pl, który odbył się na promie Nova Star dzięki uprzejmości Polferries.
10.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

Floating offshore zbuduje na nowo chińską energetykę i otworzy europejski rynek - raport Aegir

Pojedynczy pilotażowy projekt może zapoczątkować gigaskalowy rozwój sektora floating, otwierając możliwości dla zachodnich graczy, twierdzą analitycy.
28.09.2022

Siemens Gamesa otwiera biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, otwiera nowe biuro w Gdańsku. Wybór miejsca dla Baltic Sea Offshore Execution Centre był oczywisty – to stolica regionu pomorskiego, tętniące życiem miasto Gdańsk, zlokalizowane blisko powstającego przemysłu offshore wind.
27.09.2022

Mostostal Pomorze. Ponad 300-tonowa trafostacja w drodze do Danii [WIDEO]

Załadunek konstrukcji dla duńskiego klienta odbył się 16 lipca przy nabrzeżu Zakręt Pięciu Gwizdków w Porcie Gdańsk. To kolejna udana realizacja Mostostalu Pomorze, który z powodzeniem buduje konstrukcje dla offshore.
19.07.2022

Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (uczelnia stanowa New Jersey), wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej wzdłuż północno-wschodniego i środkowo-atlantyckiego wybrzeża USA, branża związana z hodowlą i połowem skorupiaków będzie ponosiła znaczące straty.
04.07.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Po linie na szczyt turbiny

Go Ropes założyli Łukasz Łabędź, Mateusz Archacki i Mateusz Wiszniewski. Pomimo tego, że firma rozpoczęła działalność tuż przed pandemicznym lockdownem, w tej chwili jest czwarta w Polsce pod względem ilości wydawanych certyfikatów (1Q2022). Jak zgodnie podkreślają właściciele, ich przewagą nad konkurencją jest znajomość branży wiatrowej od podszewki.
23.06.2022

PKN Orlen widzi możliwość kooperacji w zakresie m.in. morskiej energetyki wiatrowej także na Łotwie

PKN Orlen z uwagą obserwuje rynek łotewski, na którym jest już obecny. Jako przyszły lider transformacji energetycznej w tej części Europy dostrzega możliwość kooperacji w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i produkcji zielonego wodoru - powiedział prezes koncernu Daniel Obajtek.
20.06.2022

Orlen Neptun I walczy o koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku

Orlen Neptun I jest odpowiedzialny za rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Grupie ORLEN. Spółka ubiega się o jedenaście nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku, które będą zeroemisyjnym źródłem energii dla Polski.
13.06.2022

Ørsted i TotalEnergies powalczą wspólnie o projekty offshore wind w Niderlandach

Duński koncern energetyczny Ørsted oraz francuski gigant TotalEnergies połączyli siły w celu złożenia wspólne oferty w dwóch holenderskich przetargach na morską energetykę wiatrową na obszarze Holland Coast West.
19.05.2022

Rozwój farm wiatrowych na Bałtyku może wymagać specustawy. Przyjęte do tej pory regulacje mogą się okazać niewystarczające

– Tym, czego może nam brakować w najbliższych latach i co stanowi wąskie gardło w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, są regulacje, które wciąż w niewystarczający sposób zapewniają, że proces developmentu będzie przeprowadzony wystarczająco szybko – mówi Michał Piekarski, partner w kancelarii Baker McKenzie. Jego zdaniem realizacja tak ogromnych inwestycji może wymagać nie kosmetycznych zmian w ustawach czy rozporządzeniach, ale dedykowanej specustawy.
04.05.2022

Debata o offshore na EKG w Katowicach. Prezes PGE Baltica: „Chcemy wzmocnić polski local content”

O tym, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest projektem cywilizacyjnym oraz kluczowym dla krajowej energetyki i gospodarki, przekonywali uczestnicy sesji „Offshore” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dużą część dyskusji poświęcono edukacji i pozyskiwaniu kadr, łańcuchom dostaw, włączeniu polskich firm w proces inwestycyjny oraz wykorzystaniu polskich portów.
27.04.2022

Wirtualne spotkanie PGE i Ørsted z dostawcami największego projektu offshore

Dostawcy, podwykonawcy i inni partnerzy zainteresowani włączeniem się w budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica mieli okazję wziąć udział w prezentacjach przedstawicieli inwestorów – PGE i Ørsted. W spotkaniu online udział wzięło prawie 800 uczestników.
25.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Orlen idzie na całość, chce łącznie 11 koncesji na morskie farmy wiatrowe

Biuro prasowe Grupy Orlen poinformowało, że grupa złożyła wnioski o przyznanie 7 nowych koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Po uruchomieniu kolejnego etapu procedury administracyjnej, Koncern będzie wnioskował o przyznanie pozostałych 4 koncesji na tym obszarze. Łączna moc możliwa do uzyskania na obszarach objętych złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki
04.02.2022

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
01.12.2021

Baltic Power organizuje konferencję dla zainteresowanych współpracą przy projekcie morskiej farmy wiatrowej

Baltic Power, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen i Northland Power, organizuje od 30 listopada do 1 grudnia 2021 r. kolejną konferencję dla podmiotów zainteresowanych współpracą w zakresie dostaw potrzebnych do realizacji projektu.
09.11.2021

Baltic Diving Solutions: „Budowaliśmy offshore na świecie, teraz współtworzymy go w Polsce” [ROZMOWA]

Rozmowa o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, współpracy biznesu z nauką i kadrach potrzebnych do budowy i obsługi farm z Krzysztofem Stopierzyńskim, szefem firmy Baltic Diving Solutions.
14.10.2021

PSEW o wyzwaniach i barierach w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało pismo, w którym wzywa do uproszczenia procedur i ustabilizowania założeń dotyczących morskich farm wiatrowych.
02.10.2021

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
01.10.2021

200 podmiotów podpisało porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju offshore

Ok. 200 podmiotów - z administracji rządowej, samorządów, sektora nauki i oświaty, organizacji i firm - podpisało w środę w Warszawie porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
16.09.2021

Forum gorących dyskusji w Gdyni

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
09.09.2021

Rząd duński szuka partnera do budowy wyspy energetycznej na Morzu Północnym

Duńska Agencja Energetyczna zaprosiła potencjalnych oferentów do udziału w spotkaniu w ramach już drugiego dialogu rynkowego dotyczącego budowy sztucznej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.
09.09.2021

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia

Ponad 30 prelegentów, 5 na nowo zdefiniowanych paneli tematycznych, szanse i wyzwania dla gospodarki morskiej w pandemicznej rzeczywistości - to wszystko podczas 20. edycji Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się w dniach 7-8 października.
07.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Minister Zyska zapowiada porozumienie sektorowe dotyczące offshore

15 września ma zostać podpisane porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – podał podczas Forum Wizja Rozwoju wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
27.08.2021

Wyspy Kanaryjskie stawiają na pływające farmy wiatrowe

Hiszpańska spółka Greenalia realizująca projekt budowy pięciu pływających morskich farm w pobliżu Wysp Kanaryjskich podpisała list intencyjny z Morskim Klastrem Wysyp Kanaryjskich w celu promowania rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.05.2021

Zgody UOKiK dla PGE i Orsted oraz Orlenu i Northland na spółki offshorowe

PGE i duński Orsted oraz PKN Orlen i kanadyjski Northland mogą utworzyć spółki joint-venture dla budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Prezes UOKiK wydał odpowiednie zgody na koncentrację - podał w piątek urząd antymonopolowy.
12.03.2021

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł

PGE zgłosiła projekt budowy morskich farm wiatrowych o wartości 35 mld zł do Krajowego Planu Odbudowy - poinformował prezes spółki Wojciech Dąbrowski. W KPO znajdą się projekty finansowane z Europejskiego Instrumentu Odbudowy RRF.
24.02.2021

PGE: będziemy się spotykać z potencjalnymi polskimi podwykonawcami morskich farm wiatrowych

Umowa z Orstedem pozwoli PGE rozwinąć nowe kompetencje w dziedzinie morskich farm wiatrowych, których w Polsce jeszcze nie ma - mówi prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak dodaje, współpraca przyniesie korzyści i PGE, i całej polskiej gospodarce.
24.02.2021

Lokalny przemysł ważnym elementem decyzji Orsted o wejściu w polski offshore

Elementem, którzy przyczynił się do decyzji o wejściu na polski rynek jest silny sektor przemysłowy - powiedział PAP wiceprezes Orsted Offshore Rasmus Errboe. Duński Orsted będzie partnerem PGE przy budowie i eksploatacji dwóch morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
14.02.2021

Koszt budowy Baltic Power wyniesie kilkanaście mld złotych

PKN Orlen szacuje koszty budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na kilkanaście miliardów złotych, po pozyskaniu partnera w postaci Northland Power Inc będzie rozmawiał o finansowaniu z bankami - poinformował PAP Biznes prezes Daniel Obajtek. Chce też pozyskiwać kolejne projekty z obszaru offshore.
02.02.2021

Bez poprawek senackich komisji gospodarki i środowiska do ustawy o offshore

Senackie komisje Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska nie zgłosiły we wtorek poprawek do ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej (offshore). Ustawa trafi teraz na posiedzenie plenarne Senatu.
05.01.2021

Bez poprawek do ustawy o offshore w senackiej komisji

Senacka komisja nadzwyczajna ds. klimatu opowiedziała się dzisiaj za przyjęciem bez poprawek ustawy o wsparciu dla morskiej energetyki wiatrowej. Dodatkowo Senat wystąpi z oddzielną inicjatywą ustawodawczą, by poprawić znalezione w ustawie nieścisłości.
04.01.2021

To oni pojadą na morską farmę wiatrową!

Zakończyła się pierwsza edycja Konkursu MEWy – Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród wielu nagród zapewnionych przez licznych partnerów Konkursu z branży energetyki, logistyki i gospodarki morskiej znalazła się unikalna pozycja: wyjazd na morską farmę wiatrową ARKONA ufundowany przez RWE Rnewables. Trzej laureaci w kategorii studentów i doktorantów już w przyszłym roku odwiedzą osobiście to niedostępne
18.12.2020

Sejm przyjął ustawę o offshore

Sejm przyjął w czwartek ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, wprowadzając do niej jedynie drobne poprawki. Ustawa trafi teraz do Senatu.
17.12.2020

PiS zgłosił w II czytaniu poprawki do projektu ustawy o offshore

Klub PiS zgłosił w środę w trakcie II czytania w Sejmie poprawki do projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Jeszcze w środę Sejm rozstrzygnie wniosek PiS, by ws. tych poprawek nie zbierała się już komisja.
16.12.2020

Ustawa offshore jednogłośnie przyjęta przez komisję sejmową

Sejmowa komisja energii, klimatu i aktywów wprowadziła jedynie drobne poprawki do rządowego projektu ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W środę projekt trafi do II czytania w Sejmie.
15.12.2020

Naimski: jesteśmy otwarci na zagranicznych inwestorów chcących inwestować w offshore w Polsce

Jesteśmy otwarci na inwestorów zagranicznych zamierzających inwestować w projekty offshore w Polsce - powiedział podczas piątkowego spotkania z sekretarzem handlu USA pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
14.02.2020

EDPR zabezpiecza ponad 1,5 GW mocy w ciągu niespełna dwóch tygodni

EDP Renewables (Euronext: EDPR), światowy lider w sektorze energii odnawialnej i jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, dokonał ogromnego skoku w rozwoju projektów, zwiększając planowaną moc zainstalowaną o łącznie 1533 MW.
07.11.2019

XIII Konferencja PSEW Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce (zapowiedź wideo)

W dniach 6-8 listopada 2018 r. w Serocku odbędzie się konferencja „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Na 3-dniowe obrady zaplanowano dyskusje i wystąpienia przedstawicieli rządu Polski i Danii, czołowych inwestorów i firm działających w branży. GospodarkaMorska.pl objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym.
19.10.2018

3300 tonowa konstrukcja stalowa popłynęła do Norwegii

Mostostal postawił na współpracę ze Skandynawami. Zrealizowane projekty offshore wypływają z gdańskich nabrzeży praktycznie raz w miesiącu. W maju do stoczni Kvaerner Stord AS w Norwegii dotarła partia konstrukcji offshorowych do platformy wiertniczej Edvard Grieg oraz wieża spalania gazów.
25.05.2015

Konferencja i Targi offshore w Sopocie

2 października 2013r. w sopockim Sheratonie rozpoczęła się druga edycja Konferencji i Targów offshore. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Energetyki Wiatrowej. Tak, jak w zeszłym roku targi stworzyły doskonałą okazję do spotkania i wymiany doświadczeń osób związanych z branżą morskiej energetyki wiatrowej z całej Europy: developerów, inwestorów, producentów podzespołów czy przedstawicieli sektora dystrybucji energii, a także stowarzyszeń branżowych oraz środowisk naukowych.
03.10.2013

Polskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej - „strona rządowa nie rozumie potencjału energii odnawialnej”

Stowarzyszenie jest organizacją wspierającą i promującą rozwój energetyki wiatrowej. Jego celem jest stworzenie korzystnych warunków inwestowania w energetykę wiatrową. W wywiadzie dla Gospodarki Morskiej prezes PSEW Wojciech Cetnarski przedstawia sytuację morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
28.08.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Altum Sp. z o.o.

    Gdańsk, ul. Bysewska 30 , tel.: +48 506 355 706, +48 575 122 300

Dziękujemy za wysłane grafiki.