• <

Wynik wyszukiwania - "kockums" - Wiadomości

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Saab i Damen chcą wspólnie budować okręty podwodne na eksport

Szwedzki i holenderski koncern zawarły umowę o współpracy w zakresie eksportu planowanych, zaawansowanych okrętów podwodnych, określanych jako C-718. To efekt współpracy w ramach powstającej oferty dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) w zakresie modernizacji jej sił podwodnych. Umowa ma podwoić perspektywy zatrudnienia i dochody dla branży okrętowej i zbrojeniowej w ramach łańcucha dostaw.
07.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich zapowiedziane

Akademia Marynarki Wojennej wraz z Saab Kockums AB mają zaszczyt być gospodarzami drugiej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich. W trakcie wydarzenia są przewidziane prelekcje oraz panele dyskusyjne poświęcone konkretnym zagadnieniom technologicznym. Swoją praktyczną wiedzą i doświadczeniami podzielą się podczas wydarzenia eksperci z polskiej i szwedzkiej Marynarki Wojennej, przedstawiciele uczelni wyższych, instytucji naukowych oraz przemysłu.
04.03.2024

Uroczystość położenia stępki drugiego okrętu SIGINT dla Polski

23 stycznia 2024 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się ceremonia położenia stępki dla drugiego okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) dla Marynarki Wojennej RP. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele firmy Saab, Agencji Uzbrojenia, Marynarki Wojennej RP, firmy Remontowa Holding oraz szereg zaproszonych gości.
27.01.2024

Pierwsza w tym roku stępka okrętu zostanie położona w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. To kolejny etap budowy drugiego "Delfina"

W gdańskiej stoczni odbędzie się 23 stycznia uroczystość związana z położeniem stępki pod drugi okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin", przyszły ORP Henryk Zygalski (264). Wraz z bliźniaczym, znajdującym się w budowie przyszłym ORP Jerzy Różycki (261) wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
18.01.2024

Są chętni na dostarczenie nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Holandii. To także mocni oferenci dla polskiej "Orki"

Rozpoczynając wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus Królewska Marynarka Wojenna Holandii sposobi się na technologiczną rewolucję. Choć jeszcze nie wskazano, kto zbuduje nowe jednostki, kilka firm przedstawiło swoje propozycje, które są interesujące także z polskiego punktu widzenia.
19.12.2023

Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego "Delfina". Przyszły ORP Henryk Zygalski już powstaje

W trakcie trzeciej w tym roku ceremonii pierwszego cięcia blach w gdańskiej stoczni ruszyły prace nad kolejnym okrętem rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Przedsięwzięcie jest realizowane z szwedzkim koncernem Saab Kockums, który jest głównym wykonawcą zlecenia dla Agencji Uzbrojenia. Budowana jednostka wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów i będzie stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia. Ma wzmocnić potencjał polskiej Marynarki Wojennej w zakresie działań zwiadowczych.
15.11.2023

Szwedzki bliźniak "Delfina" rozpoczyna służbę. Jest wzorem dla polskich okrętów

Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Szwecji (Svenska Marinen) wchodzi HSwMS Artemis (A202). Ten okręt rozpoznania radioelektronicznego powstawał przy udziale polskiej branży stoczniowej. Zastąpi także będącego od czterech dekad w służbie HSwMS Orion (A 201).
15.11.2023

Zbliża się cięcie blach pod kolejny okręt programu "Delfin". Ceremonia odbędzie się 15 listopada

W stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbędzie się oficjalne rozpoczęcie budowy kolejnego okrętu rozpoznania radioelektronicznego, przyszłego ORP Henryk Zygalski (264). To druga jednostka, która w przyszłości wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.
09.11.2023

Holandia rozpoczyna wycofywanie okrętów podwodnych typu Walrus

Po trzech dekadach rozpoczynają się duże zmiany w siłach podwodnych Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninkijke Marine). W Nieuwsbericht odbyła się, 12 października br., ceremonia opuszczenia bandery na pierwszym w swojej serii HNLMS Walrus (S802), służącym od 1992 roku. Wiąże się to również z modernizacją sił morskich państwa, które w przyszłości mają przyjąć na swój stan nowe okręty podwodne.
13.10.2023

Fiński "Miecznik" również powstaje. Saab rozpoczyna budowę wyposażenia dla korwety

W zakładzie należącym do szwedzkiego koncernu Saab w Karlskronie odbyła się ceremonia cięcia blach na budowę pierwszej z czterech zaplanowanych korwet dla Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat)
18.08.2023

Wyścig po niderlandzką "Orkę" rozgrzewką przed przetargiem w Polsce?

Ministerstwo Obrony Holandii potwierdziło, że kupi cztery okręty podwodne na potrzeby sił morskich (Koninklijke Marine). O realizację tego intratnego zamówienia rywalizują firmy z Francji, Niemiec i Szwecji, które mogą być także oferentami dla polskiej Marynarki Wojennej w związku z programem "Orka".
31.07.2023

Saab oferuje Holandii cztery okręty podwodne. Wzór dla programu "Orka"?

Koncern złożył dziś propozycję zastąpienia obecnie służących w Królewskiej Marynarce Wojennej Holandii (Koninklijke Marine) okrętów podwodnych jednostkami produkcji szwedzkiej. Oferta obejmuje cztery zaawansowane, ekspedycyjne okręty podwodne z najnowszymi innowacjami i technologiami, a także bierze pod uwagę współpracę z holenderską stocznią Damen Shipyards Group. Saab jest potencjalnym oferentem do przetargu w ramach programu "Orka".
28.07.2023

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.
27.07.2023

Dwie uroczystości położenia stępki pod okręty dla polskiej Marynarki Wojennej w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.

W gdańskiej stoczni należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbędą się w przyszłym tygodniu dwa wyjątkowe wydarzenia. 25 lipca zostanie położona stępka pod czwarty niszczyciel min typu Kormoran II, natomiast 27 lipca pod pierwszy okręt rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin".
23.07.2023

Okręt podwodny programu "Orka"- co wiemy o potencjalnych oferentach?

Ogłoszenie przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka ruszenia z realizacją programu "Orka" rozpoczyna szereg prac w związku całym przedsięwzięciem. Jeszcze zanim choćby odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z okrętów, miną lata w związku z pracami koncepcyjnymi, konsultacjami rynkowymi, aż w końcu przetargiem i wyborem najlepszej oferty.
23.07.2023

Navantia wśród potencjalnych dostawców okrętów podwodnych dla Polski

Hiszpańska firma stoczniowa Navantia jest jednym z czterech potencjalnych dostawców trzech okrętów podwodnych, które zamierza zamówić polskie wojsko, twierdzi w czwartek madrycki portal Infodefensa, sugerując, że opcją dla polskiego MON jest nowa jednostka proj. S-80.
20.07.2023

Rumuńska "Orka" z ofertą od Francji. Propozycja również dla Polski?

Ogłoszona 24 maja przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka informacja o rozpoczęciu procedowania programu Orka wywołała poruszenie wśród zainteresowanych zagadnieniem broni podwodnej. W międzyczasie swój program rozwija Rumunia, współpracująca z potencjalnym oferentem dla polskiej Marynarki Wojennej.
26.05.2023

Nadzieja dla okrętów podwodnych? Program "Orka" wchodzi w nową fazę

W trakcie konferencji Defence24Day minister obrony narodowej ogłosił, że władze przystępują do realizacji programu "Orka" związanego z pozyskaniem okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej. W tym roku jest zaplanowane uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które zamawiający chcą uzyskać w drodze zamówienia offsetowego.
24.05.2023

Bliżniak "Delfina" bliżej służby. Saab dostarcza okręt zamawiającemu

Koncern zbrojeniowy dostarczył 28 kwietnia nowy okręt SIGINT, HswMS Artemis, dla szwedzkiej Administracji Materiałów Obronnych (FMV). W ten sposób firma wypełnia kontrakt dla Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji (Svenska Marinen) i pokazuje, jak będą się prezentowały podobne okręty dla polskiej floty.
28.04.2023

"Delfin" wchodzi w kolejną fazę. Rozpoczyna się cięcie blach pod nowy okręt dla polskiej floty

To już druga w tym roku ceremonia cięcia blach pod budowę okrętu, która odbywa się w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia rozpoczęła się budowa pierwszego (z zaplanowanych dwóch) okrętu rozpoznania radioelektronicznego programu Delfin, który w niedalekiej przyszłości wzmocni potencjał polskiej Marynarki Wojennej.
27.04.2023

W tym tygodniu odbędzie się ceremonia cięcia blach pod pierwszego "Delfina"

Na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. 27 kwietnia odbędzie się cięcie blach pod budowę pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence) w ramach programu pk. „Delfin” dla polskiej Marynarki Wojennej. To już drugie w tym roku wydarzenie tego typu wskazujące na dynamiczny rozwój polskiej branży okrętowej.
24.04.2023

Singapursko-szwedzka współpraca na rzecz budowy okrętu przyszłości

Singapurska Agencja Nauki i Technologii Obrony (Defence Science and Technology Agency, DSTA) i szwedzki Saab będą wspólnie opracowywać, w ramach projektowania nowego, wielozadaniowego okrętu bojowego (Multi-Role Combat Vessel) dla Marynarki Wojennej Republiki Singapuru (Republic of Singapore Navy, RSN). Planowana jednostka ma być skokiem technologicznym w ramach automatyzacji i użycia jednostki jako platformy dla bezzałogowych pojazdów nawodnych i powietrznych.
28.03.2023

Branża okrętowa poszukuje specjalistów. Saab rektrutuje ekspertów w zakresie budowy okrętów podwodnych

Producent okrętów podwodnych Saab Kockums w Malmö inwestuje w specjalistów z branży okrętowej i planuje zatrudnić 100 nowych inżynierów
16.03.2023

Saab AB z wizytą w Remontowa Shipbuilding S.A.

Przedstawiciele szwedzkiego koncernu odwiedzili teren stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. W trakcie wizyty spotkali się z kadrą zarządzającą oraz pracownikami, zapoznając się też z codzienną działalnością polskiej firmy.
22.02.2023

Poselska interpelacja w sprawie okrętów podwodnych dla polskiej Marynarki Wojennej

Kwestia posiadania przez Polskę okrętów podwodnych oraz zdolności w zakresie broni podwodnej jest od kilku lat coraz bardziej palącym problemem polskiej Marynarki Wojennej. W tej sprawie kilkukrotnie z różnych stron podnoszono głosy i zapytania w sprawie rozwiązania tej kwestii i przyszłości Dywizjonu Okrętów Podwodnych - najstarszej, wciąż aktywnej jednostki morskiego rodzaju sił zbrojnych z ponad 90-letnią historią.
10.02.2023

Saab wyremontuje szwedzkie niszczyciele min

Szwedzki koncern zbrojeniowy podpisał umowę z Szwedzkim Zarządem Materiałów Obronnych (Försvarets materielverk, FMV) na modernizację dwóch okrętów obrony przeciwminowej typu Kaster. Wartość zamówienia wynosi 350 mln koron, czyli 146 mln zł.
22.12.2022

Szwedzka korweta wraca z modernizacji

Korweta HMS Sundsvall wraca do służby w Svenska Marinen. Administracja ds. Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) przekazała jednostkę, kończąc prace modernizacyjne okrętów typu Göteborg.
14.12.2022

Rozwój sił podwodnych kluczowy dla bezpieczeństwa morskiej granicy

Dla wielu marynarek wojennych jednym z najistotniejszych rodzajów broni w ich arsenale są okręty podwodne. Ich skryte działanie, możliwości operacyjne oraz zagrożenie, jakie stanowią dla wrogich sił morskich oraz szlaków handlowych sprawia, że ich posiadanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa morskiej granicy państwowej oraz interesów na morzu.
18.11.2022

Szwedzki okręt budowany w polskich stoczniach rozpoczyna próby morskie

Jeden z najnowocześniejszych w swojej klasie okrętów wywiadu radioeletronicznego, przyszły HswMS Artemis, jest w trakcie przygotowań do przekazania szwedzkiej marynarce wojennej. (Svenska marinen). Kadłub tej jednostki został zbudowany w Polsce.
04.11.2022

A26 Blekinge – najnowocześniejszy konwencjonalny okręt podwodny od Szwedów

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego zamówionej przez szwedzką marynarkę wojenną.
17.01.2022

Okręt podwodny typu 212CD wychodzi z cienia [WIDEO]

Niemiecki holding stoczniowy thyssenkrupp Marine Systems opublikował więcej szczegółów swojej oferty na nowy okręt podwodny dla holenderskiej Koninklijke Marine. Dodatkowo interesującym jest fakt, że bazuje ona na projekcie 212CD, czyli Common Design, opracowywanym na potrzeby programu niemiecko-norweskiego.
08.12.2020

Akademia Marynarki Wojennej - studia z potencjałem (wywiad)

Wywiad z Dziekanem Wydziału Mechaniczno – Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, komandorem dr hab. inż. Grzegorzem Grzeczką, profesorem AMW.
13.05.2020

MON chce kupić 30-letnie szwedzkie okręty podwodne. Polski przemysł stoczniowy może nie doczekać się nowych kontraktów

Marynarka Wojenna jest najbardziej zaniedbanym i niedoinwestowanym rodzajem sił zbrojnych – mówi dr hab. Paweł Soroka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Zakup nowych okrętów to jedna z najbardziej palących potrzeb, bo stare jednostki – liczące średnio ponad 30 lat – są wycofywane ze służby. Tymczasem MON zamierza, według doniesień mediów, kupić kolejne 30-letnie używane jednostki, tym razem okręty podwodne ze Szwecji. Okręty te mają następnie zostać wyremontowane w szwedzkiej stoczni, co ma kosztować ponad mili
28.11.2019

Rząd Indii chce zamówić sześć nowych okrętów podwodnych

Rząd Indii złożył pięciu zagranicznym firmom zapytanie ofertowe dotyczące zbudowania w indyjskich stoczniach sześciu okrętów podwodnych o napędzie konwencjonalnym.
11.07.2019

Okręt podwodny HMS Uppland klasy Gotland ponownie zwodowany

19 czerwca ponownie zwodowano HMS Uppland. Tym samym zakończono kompleksową modernizację „mid-life upgrade” (MLU) dwóch okrętów podwodnych klasy Gotland i są one gotowe sprostać wyzwaniom na morzu.
19.06.2019

Praktyka studentów AMW w stoczni Saab Kockums

Podchorążowie z Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej odbyli praktykę specjalistyczną, technologiczno-remontową w stoczni Saab Kockums w Karlskronie w Szwecji.
10.06.2019

Szwedzki okręt SIGINT zwodowany w Gdyni (foto, wideo)

Nowy okręt dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej już na wodzie. Uroczystość wodowania jednostki rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) odbyła się w środę w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni. Jak ujawnił kadm. Jens Nykvist, dowódca Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej, nowy okręt będzie nosić imię HMS Artemis.
17.04.2019

Pierwsze Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich

Pierwsze Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich odbedzie się 16-17 stycznia w Gdyni. Celem dwudniowego spotkania jest stworzenie platformy służącej wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy polskimi i szwedzkimi ośrodkami akademickimi i naukowymi, centrami badawczo-rozwojowymi, podmiotami oraz instytucjami zaangażowanymi w projekty badawcze w obszarze technologii morskich.
14.01.2019

Rozpoczęły się próby morskie zmodernizowanego OP Gotland

W piątek, 19 października w stoczni Saab w Karlskronie OP Gotland rozpoczął próby morskie. Miało to miejsce po kompleksowej modernizacji „mid-life upgrade", mającej zwiększyć możliwości operacyjne okrętu dla Szwecji po 2025 r.
23.10.2018

Saab i Ignibit podczas MSPO prezentują wirtualne bojowe centrum informacji

Podczas tegorocznych targów MSPO na swoim stoisku (F-33) Saab pokaże wirtualne okrętowe bojowe centrum informacji (Combat Information Center, CIC), zaprojektowane przez polski startup Ignibit. Szwedzki Saab wybrał innowacyjną, mającą doświadczenie w opracowywaniu rozwiązań poszerzonej oraz wirtualnej rzeczywistości spółkę z Gdyni do opracowania modelu CIC wykorzystywanego na współczesnych okrętach.
04.09.2018

Okręt wywiadowczy dla Szwedzkiej Marynarki Wojennej nabiera kształtów

Wspólny projekt Stoczni Remontowej „Nauta” oraz PGZ Stoczni Wojennej jest coraz bardziej zaawansowany. Zostało już zrealizowane ok. 50 proc. prac konstrukcyjnych związanych z budową kadłuba okrętu rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT). W toku prac wykorzystywane są nowo zakupione maszyny stoczniowe, a współpraca pomiędzy Stocznią Wojenną i „Nautą” stanowi modelowy przykład udanej kooperacji pomiędzy spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej, generującej szereg synergii.
28.08.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Saab zleca HG Solutions produkcję komponentów dla szwedzkiego okrętu wywiadowczego

Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab podpisała ze spółką HG Solutions umowę na produkcję i dostawy wyposażenia dla okrętu rozpoznania radioelektronicznego Szwedzkiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Gdyńska spółka przygotuje komponenty wykorzystywane przy dystrybucji energii elektrycznej na pokładzie jednostki budowanej zgodnie z kontraktem ze Stocznią Remontową Nauta S.A.
25.06.2018

Gdynia: Polskie stocznie budują okręt dla szwedzkiej MW (foto, wideo)

Stocznie z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Nauta i Stocznia Wojenna w Gdyni budują okręt wywiadowczy dla Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej. Jednostka będzie miała 74 m długości. Wartość kontraktu ze stocznią jest objęta tajemnicą handlową.
15.06.2018

Wykład otwarty na temat przemiany energii w okrętach podwodnych

We wtorek 27 marca o godzinie 12:00 w Audytorium Biblioteki Głównej Akademii Marynarki Wojennej odbędzie się wykład otwarty pt.: „Energy conversion in submarines – Diesel Engines”. Wykład poprowadzi przedstawiciel firmy Saab Kockums Pan Peter Karlström i będzie składał się z trzech części po 45 minut każda.
23.03.2018

MON: W styczniu wybór wykonawcy okrętu podwodnego

Decyzja o wyborze strategicznego partnera w programie okrętów podwodnych Orka zostanie podjęta w styczniu – zapowiedziała w piątek rzeczniczka MON płk Anna Pęzioł-Wójtowicz. Resort nadal rozpatruje trzy propozycje – niemiecką, francuska i szwedzką.
29.12.2017

Saab i Akademia Marynarki Wojennej z umową o współpracy

Grupa zbrojeniowa Saab i Akademia Marynarki Wojennej podpisały umowę dotyczącą strategicznej, długoterminowej współpracy w zakresie praktyk akademickich i przemysłowych oraz wspólnych projektów badawczych. Obejmuje ona postanowienie nawiązania ścisłych relacji oraz jak największego wykorzystania specjalistycznego doświadczenia i potencjału obu partnerów.
13.12.2017

Praktyki dla studentów Akademii Marynarki Wojennej w szwedzkiej stoczni Saab Kockums w Karlskronie

Studenci IV roku kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Bartłomiej Broniewicz, Jamal Hamoud i Haled Hamoud, odbyli specjalistyczną praktykę stoczniową w stoczni Saab Kockums w Karskronie. Ich pobyt jest wynikiem współpracy pomiędzy grupą Saab a Akademią Marynarki Wojennej.
25.10.2017

Więcej szczegółów o okręcie podwodnym A26 koncernu Saab

Szwedzki koncern zbrojeniowy Saab przedstawił nowe informacje na temat prac nad okrętami podwodnymi A26. Są to jednostki, których zakup rozważa polska Marynarka Wojenna.
04.09.2017

Cięcie pierwszych blach dla okrętu podwodnego Saab Kockums A26

Saab, spółka prowadząca działalność w obszarze obronności i bezpieczeństwa, rozpoczęła budowę okrętu A26, najbardziej zaawansowanego okrętu podwodnego na świecie. Cięcie pierwszych blach dla jednostki nastąpiło 4 września bieżącego roku.
15.09.2015

Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy

O kontrakt na sprzedaż Polsce trzech okrętów podwodnych ubiega się m.in. szwedzki Saab Kockums, który już otrzymał pierwsze zamówienie na okręt A26, i francuska DCNS, która chce u nas otworzyć centrum szkoleniowe. Jakie obiecują nam korzyści?
27.07.2015

Spółka Saab wybuduje dwa okręty dla szwedzkiej marynarki wojennej

Spółka Saab podpisała umowę na dostawę dwóch okrętów A26 dla szwedzkiej marynarki wojennej. Całkowita wartość zamówienia wynosi ponad 900 mln euro. Dostawy rozpoczną się w 2022 i zostaną sfinalizowane w 2024.
30.06.2015

Damen i Saab będą wspólnie budować okręty podwodne

Szwedzka forma Saab i holenderska grupa stoczniowa Damen podpisały porozumienie o współpracy przy poszukiwaniu następcy dla holenderskich okrętów podwodnych typu Walrus. Jednocześnie badana będzie możliwość współdziałania przy zdobywaniu zamówień na prowadzenie innych programów budowy okrętów podwodnych.
20.01.2015

ThyssenKrupp sprzedaje kolejną stocznię

Niemiecki koncern ThyssenKrupp sprzedaje kolejną stocznię, która wchodzi w skład grupy stoczniowej TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems). Koncern ThyssenKrupp podpisał umowę sprzedaży stoczni Emder Werf und Dockbetriebe GmbH w Emden prywatnej spółce Seafort Advisors GmbH z Hamburga.
29.12.2014

Okręt podwodny Kockums A26 w ofercie dla Polski

W ubiegły piątek w Warszawie zorganizowano uroczystą prezentację szwedzkiego okrętu podwodnego A26, który jest również oferowany dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach programu Orka.
26.11.2014

Euronaval 2014: Szwedzi upublicznią ofertę na okręt podwodny dla Marynarki Wojennej RP

Obecni na wystawie Euronaval przedstawiciele szwedzkiej firmy Saab potwierdzili, że bardzo poważnie traktują przetarg na okręt podwodny Orka dla Marynarki Wojennej RP. Co więcej poinformowali, że wybrane szczegóły ich oferty mogą być upublicznione jeszcze w tym roku.
31.10.2014

Spółka Saab otrzymała zamówienie od Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (FMV) na przegląd okresowy okrętu podwodnego HMS Halland

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności otrzymała zamówienie od Szwedzkiej Agencji Zamówień Obronnych (FMV) na przegląd okresowy okrętu podwodnego HMS Halland.
29.09.2014

Doświadczenia skandynawskie a proces modernizacji Marynarki Wojennej RP

Zgodnie z założeniami obowiązującego obecnie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-2022, Ministerstwo Obrony Narodowej RP powinno w najbliższych dwóch latach rozpocząć realizację trzech programów pozyskania okrętów wojennych: Czapla (program dotyczy zbudowania trzech okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min), Miecznik (program dotyczy zbudowania trzech okrętów obrony wybrzeża), Orka (program ma doprowadzić do pozyskania nawet trzech okrętów podwodnych nowego typu). Każdy z trze
24.09.2014

Saab kończy proces zakupu szwedzkiej stoczni

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności zakończyła proces zakupu szwedzkiej stoczni ThyssenKrupp Marine Systems AB (TKMS AB poprzednio Kockums). Zakup wzmacnia pozycję spółki Saab jako dostawcy morskich systemów wojskowych.
04.08.2014

Saab kończy proces zakupu szwedzkiej stoczni TKMS AB (Kockums)

Saab, spółka prowadząca działalność w zakresie bezpieczeństwa i obronności zakończyła proces zakupu szwedzkiej stoczni Thyssen Krupp Marine Systems AB (TKMS AB poprzednio Kockums). Zakup wzmacnia pozycję spółki Saab jako wszechstronnego dostawcy morskich systemów wojskowych.
23.07.2014

Okręty podwodne dla Polski mogłyby powstać w polskich stoczniach

Ministerstwo Obrony Narodowej ma ogłosić do końca roku przetarg na trzy okręty podwodne. Wartość zamówienia wyniesie ponad 7,5 mld zł. MON prowadzi obecnie rozmowy z zainteresowanymi firmami dotyczące szczegółów technicznych okrętów i ich uzbrojenia. Równie ważną kwestią jest maksymalne zaangażowanie polskiego przemysłu w program modernizacji Marynarki Wojennej.
27.05.2014

Olbrzymia platforma offshore Safe Caledonia opuszcza Gdańsk po remoncie w Stoczni Remontowa. (Relacja wideo)

Safe Caledonia to zbudowana w 1982 w Szwedzkiej stoczni GVA Kockums platforma socjalna – jednostka tego typu stanowi zaplecze dla pracowników platform wiertniczych. W Gdańsku pojawiła się w kwietniu 2012 roku, a do Gdańskiej Stoczni Remontowej trafiła pod koniec listopada celem wyremontowania kadłuba i dokonania konserwacji jej podwodnej części. (Relacja wideo)
28.01.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.