• <

Wynik wyszukiwania - "kalmar" - Wiadomości

Od grudnia Kalmar pod nowym adresem

Od 11 grudnia 2023 r. włącznie zmianie ulega adres korespondencyjny biura sprzedaży i serwisu KALMAR.
06.12.2023

BCT prezentuje nowe urządzenia przeładunkowe i zapowiada kolejne inwestycje

Gdyński Baltic Container Terminal (BCT) pochwalił się nowymi wozami widłowymi Kalmar. Jednocześnie terminal zapowiedział, że w planach są kolejne inwestycje, związane z trwającym remontem nabrzeża.
05.12.2023

Nowe szczyty wydajności z reachstackerami Kalmar

Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest za pomocą rozwiązań oferowanych przez Kalmar. Urządzenia tej marki zostały zaprojektowane z myślą o wykonywaniu zadań specjalnych. Firma już od lat wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali, kształtując przyszłość obsługi ładunków. Nie dziwi więc, że ich potężne reachstackery wspierają realizację coraz większych i złożonych operacji w największych portach na świecie.
12.11.2023

Nowe danie: drukowane owoce morza

Naukowcy zaprezentowali „krążki z kalmarów” wydrukowane z białek glonów i fasoli. Mają być smaczne i zdrowe; można je smażyć, piec i gotować.
18.08.2023

Nowy lądowy terminal Balticon oficjalnie otwarty

Balticon oficjalnie otworzył kontenerowy terminal intermodalny w Porcie Gdańsk. Na placu docelowo zmieścić się ma ponad 10 tys. teu, wkrótce oddana zostanie także bocznica kolejowa.
21.05.2023

Symulator szkoleniowy reachstackera w VR. Jak może zaoszczędzić Twoje pieniądze? [WIDEO]

Trening symulacyjny znany jest ze zwiększania bezpieczeństwa procesu szkoleniowego i zwiększania jego efektywności. Jednak w czasach inflacji, wojny i niepewności gospodarczej warto wspomnieć o jeszcze jednym czynniku przemawiającym na korzyść symulatorów treningowych VR. Mogą one znacznie obniżyć koszty szkoleń.
25.01.2023

Stena Ebba oficjalnie ochrzczona [WIDEO]

Dzięki nowemu, większemu promowi Stena Line będzie mogła przewozić między Karlskroną i Gdynią jeszcze więcej pojazdów. Stena Ebba właśnie oficjalnie dołączyła do floty, a w zeszłym tygodniu na specjalnej uroczystości w Szwecji otrzymała swoje imię.
16.01.2023

Orlen wzmacnia swoją obecność na norweskim szelfie

Spółki z Grupy Orlen zdobyły cztery nowe koncesje poszukiwawczo-wydobywcze na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norweski rząd przyznał trzy nowe koncesje, w których udziały ma PGNiG Upstream Norway, oraz jedną, na której udziałowcem jest Lotos Norge.
10.01.2023

Port Gdański Eksploatacja wycofany ze sprzedaży

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk zakończył procedurę sprzedaży akcji spółki Port Gdański Eksploatacja S.A. bez wyboru oferty. Włodarze portu zdecydowali, że nie jest to dobry moment na sprzedaż PGE.
28.12.2022

Szwedzka korweta wraca z modernizacji

Korweta HMS Sundsvall wraca do służby w Svenska Marinen. Administracja ds. Materiałów Obronnych FMV (Försvarets materielverk) przekazała jednostkę, kończąc prace modernizacyjne okrętów typu Göteborg.
14.12.2022

Kalmar wzmacnia potencjał przeładunkowy BCT w Gdyni [ZDJĘCIA]

Urządzenia marki Kalmar są stworzone do zadań specjalnych. Firma Kalmar wyznacza globalne trendy w zakresie automatyzacji terminali i kształtuje przyszłość obsługi ładunków. Liczby mówią zresztą same za siebie. Co czwarty kontener na świecie obsługiwany jest bowiem za pomocą rozwiązań proponowanych przez Kalmar. Nic dziwnego zatem, że ich bardzo wydajne reachstackery wspierają obsługę coraz większych ładunków w terminalu BCT w Gdyni.
05.12.2022

C. Hartwig Gdynia z nowym placem przeładunkowym i magazynem w pobliżu DCT Gdańsk

C. Hartwig Gdynia, jedna z wiodących firm spedycyjnych w Polsce, działająca w ramach globalnej Grupy Rhenus, uruchomiła nowy plac przeładunkowy w Gdańsku i zapowiada kolejne powiększenie przestrzeni przeładunkowych i składowych już w I kwartale 2023 roku.
06.09.2022

Trwają próby ratowania białuchy, która utknęła w Sekwanie

Białucha arktyczna, która utknęła w Sekwanie 160 kilometrów od ujścia rzeki do kanału La Manche, wydaje się coraz bardziej wychudzona, na razie nie powiodły się próby nakarmienia zwierzęcia. Szanse na uratowanie wielkiego ssaka maleją - podaje w poniedziałek francuska telewizja BFMTV.
08.08.2022

Pierwszy od 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach

W minionym tygodniu u wybrzeży Konwalii kobieta została ugryziona w nogę przez rekina błękitnego i był to, jak się uważa, pierwszy od ponad 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach - podał we wtorek portal Conwall Live.
02.08.2022

Siark-Port przeładowuje nawozy w Wolnym Obszarze Celnym w Porcie Gdańsk

Około 1,5 mln ton rocznie przeładowuje Siark-Port, w tym 240 tys. ton nawozów. Spora część tych operacji odbywa się na terenie Wolnego Obszaru Celnego, gdzie Siark-Port jest operatorem na jednym z nabrzeży.
13.01.2022

Morskie farmy wiatrowe w zrównoważonym rozwoju [ROZMOWA]

Marek Grzybowski, 5 pytań do: prof. UG, dr hab. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego, przewodnicząca Komisji Prawa Morskiego PAN.
06.10.2021

Port w Wirginii zamawia 18 ekologicznych hybrydowych przewoźników wahadłowych

Port w Wirginii na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych zamówił 18 ekologicznych hybrydowych transporterów wahadłowych od firmy Cargotec Kalmar z pełną dostawą maszyn, która ma zostać ukończona do końca czerwca 2022 roku.
31.08.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

W Porcie Gdynia przeładowuje się wszystko

Port Gdynia to port uniwersalny specjalizujący się nie tylko w obsłudze ładunków drobnicowych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro oraz ładunków masowych, ale również dostosowany do przyjmowania i obsługi ładunków ponadgabarytowych, tzw. project cargo.
27.06.2021

GUS: Gospodarka morska w Polsce w 2020 roku

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację "Gospodarka morska w Polsce w 2020 r." Wynika z niej, że w portach morskich spadły: obroty ładunkowe, ruch pasażerów oraz liczba statków zawijających do polskich portów morskich. Według stanu na koniec 2020 r. morska flota transportowa liczyła mniej statków niż przed rokiem. Odnotowano także spadek ładunków przetransportowanych morską flotą przez polskich przewoźników oraz spadek przewozów pasażerów w komunikacji międzynarodowej.
29.04.2021

Region Morza Bałtyckiego, współpraca i zrównoważony rozwój pod projektowym parasolem

Społeczności Regionu Bałtyckiego intensywniej niż dotąd będą w najbliższej dekadzie działać wspólnie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Takie cele i zdania wyznacza „Baltic 2030 Action Plan”. Lokalne samorządy i organizacje otoczenia biznesu, które chcą się zaangażować we wspólne przedsięwzięcia będą działały pod parasolem wsparcia partnerów projektu Umbrella 2.0.
28.04.2021

Porty w 5G. Terminale i klienci w jednej chmurze to już teraźniejszość

Zastosowanie 5G w portach to reakcja na potrzeby klientów, szansa na optymalizację pracy terminali, bezpieczeństwo i wymierne oszczędności. Porty bez 5G wypadną z rynku – to najkrótsza konkluzja panelu „Enable Automation and AI with Wired and Wireless Connectivity”, który odbył się w ramach niedawno zakończonej Smart Digital Ports of the Future 2021 Spring Edition.
03.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Nowoczesny sprzęt w ramach projektu unijnego na OT Port Gdynia

Kolejny etap unowocześniania wyposażenia OT Port Gdynia w zakresie obsługi ruchu intermodalnego w technologii ro-ro i relacjach lądowych (obsługa samochodów i kolei), zakończony sukcesem. Terminal został doposażony w nowy sprzęt w postaci 4 ciągników terminalowych o zwiększonej mocy oraz 4 podwozi hydraulicznych do przemieszczania kaset.
17.12.2020

Statki widmo na japońskich wybrzeżach - pełne martwych ciał

Północne wybrzeże Japonii przez lata było miejscem makabrycznego zjawiska: łodzie rybackie wyrzucające na brzeg ciała martwych mieszkańców Korei Północnej, ponad 1000 kilometrów od ich ojczyzny.
30.07.2020

Rozpoczyna się projekt AEGIS łączący potencjał autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi terminalami

Zaawansowane, Wydajne i Zielone Systemy Intermodalne (AEGIS) to trzyletni projekt, finansowany z unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”. Inicjatywa mająca na celu stworzenie zaawansowanych pasów handlowych, poprzez połączenie autonomicznych statków ze zautomatyzowanymi usługami portowymi, oficjalnie rozpoczęła się 1 czerwca.
04.06.2020

OT Port Gdynia z umową na dostawę nowoczesnego wyposażenia do obsługi ruchu intermodalnego

OT Port Gdynia sp. z.o.o rozpoczęła I etap realizacji projektu unijnego pn. „Doposażenie intermodalnego terminala ro-ro w Gdyni przez OT Port Gdynia sp. z o.o.”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 3.2 Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
18.03.2020

Kolejny przeładunek elementów farm wiatrowych w Porcie Gdynia [foto, wideo]

W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Z pokładu jednostki WARNOW MARS rozładowano 75 sekcji wież wiatrowych co stanowi 15 kompletnych masztów. Doświadczenie w przeładunkach tego typu ładunków oraz dogodne położenie w naturalny sposób stawia Port Gdynia jako potencjalne zaplecze w kontekście budowy i serwisu polskich, morskich farm wiatrowych.
11.02.2020

Egzotyczna ryba znaleziona w Bałtyku!

Statek rybacki SZT-1 złapał w poniedziałek podczas połowów łososi na Morzu Bałtyckim złapał niespotykaną zdobycz. Chodzi o Samogłowa - najcieższą ryba kostnoszkieletowa dorastająca do 3 metrów długości. Jego masa może dochodzić do 2 ton. Ten okaz mierzył kilka centymetrów, ale jego obecność zdziwiła rybaków i ekspertów. Ostatnio w Morzu Bałtyckim jeden okaz wyłowiono w 2014 roku.
08.11.2019

Doposażenie terminalu OT Port Gdynia w nowy sprzęt

Dzięki inwestycjom w nowy sprzęt przeładunkowy, OT Port Gdynia wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów, poprawiając jakość wykonywanych usług, zwiększając możliwości obsługi różnorodnych ładunków oraz poprawiając bezpieczeństwo i warunki pracy dla swoich pracowników.
24.10.2019

Stena Line zaprasza na Biegowy Potop Szwedzki

„Biegowy Potop Szwedzki” to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników biegania. Rejs łączy w sobie radość ze wspólnej aktywności, zwiedzanie i zabawę. Dołącz do grona biegaczy i wybierz odpowiedni dla siebie dystans 5, 10 lub 15 km do wspólnego pokonania! Kup bilety już teraz i przebiegnij lub przejdź z kijkami Nordic Walking kawałek Skandynawii. Wypłyniesz w rejs promem Stena Line i poznasz także szereg pięknych tras biegowych w malowniczej Szwecji. Z przewodnikiem zwiedzisz też najpiękniejsze zabytki historycznego K
21.10.2019

Służby graniczne Rosji otworzyły ogień do rybaków z Korei Płn.; 5 rannych

Rosyjska straż przybrzeżna otworzyła ogień w kierunku kutrów z Korei Płn. na Morzu Japońskim; rany odniosło 5 północnokoreańskich rybaków, którzy nielegalnie prowadzili połów na rosyjskich wodach terytorialnych - podała w środę Federalna Służba Bezpieczeństwa.
02.10.2019

Zatrzymano 87 północnokoreańskich rybaków na Morzu Japońskim

Straż graniczna Rosji zatrzymała 87 północnokoreańskich rybaków i 11 kutrów na wodach Morza Japońskiego, uważanych przez Moskwę za jej wyłączną strefę ekonomiczną. Według strony rosyjskiej, rybacy z Korei Płn. kłusowali tam.
01.10.2019

Węgry: Kolejny rekordowy rok w wymianie handlowej z Polską

Kolejny rekord wolumenu wymiany handlowej między Polską i Węgrami został pobity w zeszłym roku. Dwustronne obroty wyniosły 9,66 mld euro, co oznacza wzrost o 6,9 proc. rok do roku – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
15.09.2019

Różne oblicza podróżowania po Skandynawii. Wybierając prom i własny samochód może być tanio jak nigdy

Polacy kochają podróże – i te małe, i te wielkie. Są też świadomi różnorodności dostępnych opcji. Dziś, wybierając się nawet za morze, wybór samolotu nie jest już wcale taki oczywisty. Postawienie na prom, przy chęci poznania bogactwa danego kraju, stwarza znacznie większe możliwości i daje poczucie komfortu. Firma Stena Line, która oferuje przeprawy promowe z Polski do Szwecji poinformowała właśnie o dostępnych promocjach dla tych, którzy chcieliby poznać Skandynawię oraz tych, którzy chcieliby tam powrócić.
14.08.2019

W DCT Gdańsk jeszcze w tym roku rozpoczną pracę nowoczesne suwnice RMG (foto, wideo)

DCT Gdańsk dynamicznie się rozwija. W poniedziałek z Chin do terminalu przypłynęły nowe suwnice RMG. Ich transport i montaż na terenie DCT Gdańsk wykonuje PZT – Portowy Zakład Techniczny. Nowoczesne urządzenia rozpoczną pracę jeszcze w tym roku.
26.07.2019

Niewielkie statki wycieczkowe szansą dla rozwoju turystyki w małych portach południowego Bałtyku. Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN (foto, wideo)

Aktywizacja portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych – to główny cel międzynarodowego projektu Small Cruise Ships in South Baltic Destinations (JOHANN). Jego uczestnicy gościli w Gdańsku w dniach 26-28 czerwca na seminarium. Jednym z partnerów projektu JOHANN jest Uniwersytet Morski w Gdyni.
01.07.2019

Seminarium międzynarodowego projektu JOHANN

W Gdańsku w dniach 26-28 czerwca gościć będą uczestnicy seminarium międzynarodowego projektu JOHANN, zmierzającego do aktywizacji portów południowego Bałtyku pod kątem rozwoju turystyki morskiej przy wykorzystaniu niewielkich statków wycieczkowych. Temu właśnie celowi podporządkowane będzie czerwcowe seminarium, jego elementem będzie rekonesansowe zawinięcie do Gdańska statku wycieczkowego „Serenissima” w dniu 28 czerwca.
21.06.2019

MacGregor dostarczy zautomatyzowany system cumowania dla pierwszego zdalnie sterowanego statku

MacGregor podpisał umowę z Kongsberg Marine na dostarczenie zautomatyzowanego systemu cumowania dla pierwszego na świecie zdalnie sterowanego kontenerowca - Yara Birkeland.
13.06.2019

Na Bałtyku odbyła się największa w Polsce majówka pod żaglami

Fiku Miku po Bałtyku, czyli czwarta edycja największej majówki pod żaglami na Morzu Bałtyckim z Fundacją 4 Kontynenty dobiegła końca. W tym roku żeglarze popłynęli do Szwecji, by uczcić 100 lat relacji dyplomatycznych Szwecji i Polski. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.
09.05.2019

Już dziś największa żeglarska majówka w Polsce

W imieniu organizatorów zapraszamy do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS na żeglarską majówkę pod nazwą "Fiku Miku po Bałtyku". To największa morska majówka w kraju.
27.04.2019

Najlepszy rok w historii Portowego Zakładu Technicznego

Rok 2018 był najbardziej pracowitym rokiem w ponad dwudziestoletniej historii gdyńskiego Portowego Zakładu Technicznego. Zakładane wyniki ekonomiczne zostały znacznie przekroczone, a pracownicy firmy, tworząc swoją fachowością dobrą gdyńska markę, sprawili, iż dzisiaj PZT to znany i sprawdzony lider portowej dobrej roboty.
19.03.2019

O branży morskiej i portach przyszłości na Tranport Week w Gdyni

Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku portowym, na jakie inwestycje w branży morskiej można liczyć w najbliższych latach i w jaki sposób finansować oraz dbać o rozwój portów? To główne tematy konferencji Transport Week, która odbywa się w Gdyni. Biorą w niej udział eksperci z różnych branż sektora morskiego i transportowego. Wspólnie wymieniają doświadczenia i rozmawiają o planach na przyszłość. W środę, 6 marca, odbyło się oficjalne otwarcie konferencji. Zakończy się ona w czwartek, 7 marca.
07.03.2019

Dziewiąta edycja Transport Week 2019 już za trzy tygodnie w Gdyni

Już tylko trzy tygodnie dzielą nas od Transport Week 2019. Dziewiąta edycja jednego z głównych wydarzeń poświęconych branży transportowej organizowanych w regionie Bałtyku odbędzie się w dniach 5-7 marca w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront w Gdyni. Podczas tegorocznej edycji będziemy rozmawiać o inwestycjach i innowacjach w sektorze portowym, projektach środowiskowych i innych kwestiach istotnych dla rozwoju branży.
13.02.2019

Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC

Amerykańskie Północno-wschodnie Rybołówstwo Kałamarnicy Długopłetwej (The U.S. Northeastern Longfin Inshore Squid) z gatunku Doryteuthis (Amerigo) pealeii na północno-zachodnim Atlantyku jest pierwszym na świecie rybołówstwem kałamarnicy, które otrzymało certyfikat MSC. Certyfikat MSC potwierdza, że rybołówstwo zarządzane jest w dobry dla środowiska, zrównoważony sposób. Przyznanie certyfikatu w maju br. przez niezależną jednostkę certyfikującą SCS Global Services poprzedził szczegółowy, trwający 11 miesięcy, proces oceny rybołów
22.06.2018

Chiny - Powiększa się plama ropy z tankowca Sanchi

Gwałtownie rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim; powierzchnia plamy ropy wzrosła trzykrotnie - podały w poniedziałek chińskie władze.
22.01.2018

JOHANN w Kopenhadze

W Kopenhadze odbyło się kolejne spotkanie grupy partnerów realizujących projekt JOHANN czyli Joint development of Small Cruise Ship tourism heritage products in the South Baltic.
11.12.2017

Ponad milion euro na poprawę stanu środowiska południowego Bałtyku

Politechnika Gdańska została liderem projektu „RBR – Reviving Baltic Resilience” w ramach programu Interreg South Baltic. Zespół pod kierownictwem prof. Jana Hupki z Katedry Technologii Chemicznej będzie rozwijać technologie umożliwiające poprawę stanu środowiskowego regionu bałtyckiego, a przede wszystkim wód Bałtyku.
20.10.2017

Sierpniowa podróż pilotażowa statku „Horyzont II”

Podczas podróży uczestnicy rejsu - studenci i pracownicy Akademii Morskiej w Gdyni oraz specjaliści reprezentujący wszystkie porty partnerskie dokonywali analizy SWOT odwiedzanych miejsc, dzięki czemu powstaną strategie rozwoju dla każdego z nich. Specjaliści z Akademii Morskiej badali i analizowali głównie problemy nautyczne – m.in. warunki podczas wchodzenia/wychodzenia z portu, nabrzeża, głębokości, wymagania dla ruchu i postoju statków.
24.08.2017

Kalmar DRG420-60S5 w Porcie Gdańskim Eksploatacja

Kalmar DRG420-60S5 rozpoczął pracę w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To najnowocześniejszy reachstacker w północnej Polsce. Maszyna, która bez problemu radzi sobie z kontenerami 20-, 30- i 40-stopowymi, znacznie zwiększyła konkurencyjność gdańskiej spółki.
13.06.2017

Najnowocześniejszy w północnej Polsce reachstacker już pracuje w Porcie Gdańskim Eksploatacja (foto, wideo)

Kalmar DRG420-60S5 rozpoczął pracę w Porcie Gdańskim Eksploatacja. To najnowocześniejszy reachstacker w północnej Polsce. Maszyna, która bez problemu radzi sobie z kontenerami 20-, 30- i 40-stopowymi, znacznie zwiększyła konkurencyjność gdańskiej spółki.
13.06.2017

PGE Eksploatacja otrzymała najnowszy model dźwigu Cargotec

W czwartek (08.06) na Nabrzeżu Szczecińskim montowano nowy dźwig PGE Eksploatacji. Kalmar DRG420-60S5 to najnowszy model firmy Cargotec. Jest to obecnie najnowocześniejszy reachstacker dostępny na rynku. Zbudowany został w Polsce, w Stargardzie koło Szczecina.
08.06.2017

Zawisza Czarny wraca do Gdyni

Po półtoramiesięcznym rejsie Zawisza Czarny wraca do portu macierzystego w Gdyni. Powitanie żaglowca odbędzie się 10 czerwca 2017 o godzinie 08.00 przy Nabrzeżu Prezydenta w Porcie Gdynia.
07.06.2017

Kilka tysięcy osób na Dniach Otwartych Stena Line 2017

Podczas Dnia Otwartego Stena Line w miniony piątek można było zwiedzić ogromny prom pasażerski Stena Spirit, a na nim wejść na mostek kapitański oraz zajrzeć w inne zazwyczaj niedostępne miejsca. Dodatkowo na terminalu promowym Stena Line w Gdyni czekało wiele atrakcji dla całej rodziny, a prawdziwą gratką dla miłośników morskich podróży była specjalna oferta rejsów. Liczne animacje dla dzieci oraz muzyka na żywo, połączona z bogatą ofertą restauracji oraz barów, przyciągnęły jak co roku kilka tysięcy gości.
05.06.2017

Bezzałogowe statki pojawią się na Bałtyku do 2025 roku

Przedstawiciele branży stoczniowej i IT zawiązali partnerstwo, którego celem jest powstanie bezzałogowej jednostki pływającej na Bałtyku już za 3 lata i wprowadzenie sieci handlowej opartej na tej technologii do 2025 roku.
22.05.2017

Polska rewolucja na targach Hannover Messe

Krakowski start-up NOA pochwalił się na trwających od niedzieli targach Hannover Messe swoją bioniczną kałamarnicą. Firma jako pierwsza w Polsce wykorzystuje rozwiązania naśladujące przyrodę w transporcie wodnym.
24.04.2017

Największa układarka w polskich portach trafiła do Szczecina

Kalmar gotowy do działania. DB Port Szczecin, drugi co do wielkości europejski terminal przeładowujący bloki granitowe, kupił 42-tonową układarkę. To największe tego typu urządzenie pracujące w polskich portach i jedno z trzech w kraju.
16.04.2017

Odkryto nowy gatunek rekina

Nowy gatunek rekina został odkryty w zeszłym tygodniu w wodach u wybrzeży Belize. To kolejny znak, jak istotna jest ochrona wód Rafy Koralowej Belize - najbardziej rozległej rafy na półkuli północnej i jednego z niezwykle zróżnicowanych ekosystemów morskich na świecie – czytamy na profilu facebookowym WWF.
17.02.2017

Gdyńskie suwnice popłyną do USA

Już za trzy dni, trzynaście potężnych wozów kontenerowych zostanie załadowanych na statek holenderskiej bandery - Saimaagracht. Portem docelowym jest Newark w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
04.01.2017

Mój cel to systematyczne zwiększanie obrotów - rozmowa z Piotrem Karczewskim, nowym prezesem Port Gdańsk Eksploatacja S.A.

Piotr Karczewski został powołany na stanowisko prezesa przez Radę Nadzorczą Portu Gdańskiego Eksploatacja 28 czerwca 2016 roku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, ukończył też studia podyplomowe (jakie) na Uniwersytecie Gdańskim i na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Pracował w Polskiej Żegludze Morskiej, a następnie w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. W 2007 roku pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego. Obecnie pełni funkcję Radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
22.09.2016

Gdyńskim stoczniom zlecono budowę statku rybackiego dla Holendrów

W pełni wyposażony statek rybacki powstanie w całości w gdyńskich zakładach. Jednostka o nazwie Polar została zamówiona przez armatora Polar Fishing BV - podspółki Quotter BV z Holandii.
07.08.2016

Nowy żuraw zwiększy możliwości przeładunkowe w DB Port Szczecin

Miniony rok obfitował w liczne inwestycje podnoszące poziom usług świadczonych przez spółkę DB Port Szczecin. Terminal kontenerowy na Nabrzeżu Fińskim zyskał nowe place składowe, aktualnie jego możliwości przeładunkowe wynoszą 120 tysięcy TEU rocznie.
02.03.2016

Do Gdynia Container Terminal przypłynęły kolejne elektryczne suwnice placowe - eRTG

Od ubiegłego roku realizowany jest „III etap budowy terminalu kontenerowego GCT w Porcie Gdynia – budowa infrastruktury i zakup sprzętu”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 7.4: Rozwój transportu intermodalnego, priorytet VII: Transport przyjazny środowisku, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013.
18.11.2015

Sfilmowano gigantycznego samogłowa

Ten rzadki okaz gigantycznej ryby zwanej samogłowem (mola mola) został sfilmowany u wybrzeży Portugalii.
19.10.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowymi jednostkami

Przy dźwiękach hymnu narodowego RP podniesiono w piątek, 16 października, polską banderę na trzech nowych jednostkach Urzędu Morskiego w Szczecinie, które będą pracować i pełnić służbę w porcie morskim w Mrzeżynie. W uroczystości, która odbyła się przy nabrzeżach basenu rybackiego, wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, instytucji nadzorujących wdrażanie projektów unijnych, firm branży gospodarki morskiej, a także podmiotów zarządzających portami.
16.10.2015

Olbrzymia rozbudowa terminala w Swarzędzu

Wczoraj (16 września) został uruchomiony nowy terminal intermodalny w Swarzędzu (k. Poznania). Oznacza to, że CLIP Intermodal Container Terminal poszerzył się o powierzchnię przeładunkową wielkości 8 ha i pojemność 4500 TEU.
17.09.2015

Urząd Morski w Szczecinie z nowym zestawem pogłębiarskim

Szczeciński Urząd Morski pozyskał za 16 ml złotych trzy nowe jednostki: pogłębiarkę Mątwa, holownik Kalmar oraz jednostkę hydrograficzną Drętwa. Statki są przeznaczone dla Portu Mrzeżyno.
28.08.2015

Na dnie Bałtyku znaleźli smoczą głowę

Niezwykłą rzeźbę sprzed 500 lat odkryli 11 sierpnia na dnie Bałtyku szwedzcy naukowcy. Drewniane oblicze smoka znaleziono przymocowane do dziobu statku Gribshunden, który pływał w tym rejonie w 1495 roku.
18.08.2015

Nowy teminal intermodalny w Swarzędzu

16 września zostanie uruchomiony nowy terminal intermodalny w Swarzędzu. Inwestycja jest zrealizowana wspólnie przez spółkę Clip Logistics, właściciela terminala lądowego (Clip Intermodal Container Terminal) oraz ERS Railways.
13.08.2015

Tegoroczny Kongres Morski już w przyszłym tygodniu

Już za tydzień Szczecin zamieni się w najważniejsze miejsce w Europie w zakresie gospodarki morskiej. Rozpocznie się 3. Międzynarodowy Kongres Morski. O randze tego wydarzenia świadczą zaproszeni goście z Polski oraz z zagranicy. Uroczystego otwarcia dokonają: Janusz Piechociński (Wicepremier i Minister Gospodarski) oraz Maria Wasiak (Minister Infrastruktury i Rozwoju).
03.06.2015

Portowy Zakład Techniczny dostarczył nowe suwnice do BCT

W dniach 20 i 22 maja Portowy Zakład Techniczny dostarczył do gdyńskiego terminalu BCT nowe suwnice kolejowe oraz placowe. Sprzęt został zakupiony dzięki projektowi współfinansowanemu przez UE ze środków Funduszu Spójności programu Infrastruktura i środowisko w ramach działań przeznaczonych na rozwój transportu intermodalnego. Realizacja tego programu przyczyni się do rozwoju możliwości przeładunkowych BCT w relacjach intermodalnych.
22.05.2015

Prom POMERANIA poszedł na żyletki

W życiu każdego marynarza to jedna z najgorszych chwil! – Tak jakby umarła najbliższa osoba - mówi pan Tomasz, który przez kilkanaście lat pływał w PŻM-mie. Z wielkim smutkiem informujemy, że prom m/f Pomerania kilka dni temu trafił do stoczni złomowej w Indiach. Statek wpłynął całym impetem na plażę.
26.10.2014

Europejski Dzień Morza Brema 2014

Innowacyjna gospodarka morska i technologie morskie były przewodnim tematem European Maritime Day 2014.
26.05.2014

Nowe suwnice placowe w Gdynia Container Terminal

15 stycznia do Gdynia Container Terminal S.A. dostarczone zostały dwie nowe suwnice placowe typu eRTG (electrical Rubber Tyred Gantry Crane – elektryczna suwnica placowa na kołach gumowych), wyprodukowane przez firmę Kalmar, wchodzącą w skład grupy Cargotec.
21.02.2014

Business network for blue and safe innovations

19 lutego Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni nt. możliwości wykreowania nowych projektów w nowej perspektywie finansowania w ramach Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Baltic Maritime Science Park, działającego w Regionie Blekinge. Gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
20.02.2014

Załadunek 30 maszyn Straddle Carrier w Porcie Gdynia wykonany przez Portowy Zakład Techniczny S.A.

W poniedzialek 16 grudnia w porcie Gdynia odbył się załadunek 30 maszyn Straddle Carrier wyprodukowanych w firmie Cargotec Poland Sp. z o.o. dla klienta w Australii. Operatorem montażu finalnego urządzeń oraz załadunku był Portowy Zakład Techniczny S.A.
20.12.2013

PKP Cargo uruchomiło nowy terminal kontenerowy

Wart ponad 25 mln zł nowoczesny terminal kontenerowy w Poznaniu – Franowie 18 grudnia został oddany do użytku. Terminal to w ostatnich latach największa i najważniejsza inwestycja PKP CARGO na dynamicznie rozwijającym się rynku intermodalnym.
19.12.2013

Kolejna tragedia na Bałtyku - norweski żaglowiec Wywern biorący udział w regatach The Tall Ships Races zatonął.

Norweski żaglowiec Wywern biorący udział w regatachTheTall Ships\' Races zatonął. Jedna osoba zaginęła, to jeden z żeglarzy który ruszył na ratunek z holenderskiego jachtu Wylde Swan
Norweski żaglowiec Wyvern w nocy zaczął nabierać wody, a nad ranem śmigłowcem podjęto z pokładu 10-osobową załogę. W tej chwili jest ona bezpieczna w szwedzkim mieście Kalmar.
12.07.2013

Mamy wspaniałą łódkę – relacja z Ekenas

“Cieszmy się, bo mamy świetną łódkę, która pięknie płynie, jest dzielna, ładnie się kołysze na fali” – takimi słowami kpt. Jerzy Jaszczuk podsumował żeglarską wyprawę do Ekenas w Szwecji, miejsca gdzie Generał Zaruski został zbudowany. Zapraszam Was na relację z tego rejsu, bogato ilustrowaną fotografiami. W przygotowaniu jest też film.
09.05.2013

Rosja: strategiczny okręt podwodny „Jurij Dołgorukij” wszedł do służby

W stoczni w Siewierodwińsku nad Morzem Białym w czwartek podniesiono banderę Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej na strategicznym okręcie podwodnym nowej generacji o napędzie atomowym "Jurij Dołgorukij" (K-535).
10.01.2013

Nowa marka na rynku rybnym

”Symfonia Smaku” to nowa marka na rynku rybnym, pod którą możemy kupic już kilka, wysokiej jakości, produktów rybnych i owoców morza.
03.12.2012

Nowe reachstackery w BCT Gdynia

Bałtycki Terminal Kontenerowy rozwija swój intermodalny potencjał, realizując kolejne inwestycje w infrastrukturę i sprzęt przeładunkowy. 30 października zostały oddane do użytku dwa reachstackery marki Kalmar – nowoczesne wozy wysięgnikowe, kupione w ramach największego w historii spółki programu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
30.10.2012

Sensacja! Odkryli na dnie Bałtyku okręt bojowy Wikingów

U wybrzeży Szwecji, na dnie Bałtyku, odnaleziono unikatowy wrak okrętu wojennego z czasów Wikingów - informuje IAR.
22.06.2012

Olbrzymie wozy bramowe w szczecińskim porcie

Mierzą ponad 13 metrów wysokości i trafią do portu w Barcelonie, to 10 wozów bramowych do transportu kontenerów. Są montowane w porcie szczecińskim przez stargardzki Cargotec.
01.02.2012

Ciasno w DCT

Projektanci i właściciele gdańskiego Deepwater Container Terminal (DCT) w najśmielszych przewidywaniach nie przypuszczali chyba, że po kilku zaledwie latach funkcjonowania trzeba go będzie doinwestowywać i rozbudowywać, bo okaże się za ciasny.
16.12.2011

Deepwater Container Terminal (DCT) Gdańsk wprowadza Navis SPARCS N4

Navis SPARCS N4 wesprze dynamiczny rozwój terminala i rewolucję w regionie Morza Bałtyckiego, zapoczątkowaną przez DCT
07.06.2011

Dwie nowe suwnice RTG marki Kalmar już pracują w DCT Gdańsk.

Dynamiczny wzrost ilości obsługiwanych kontenerów przez DCT Gdańsk inicjuje ciągłe inwestycje w sprzęt oraz jego unowocześnianie. Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk zwiększył właśnie swoją zdolność przeładunkową wprowadzając do użytku kolejne dwie suwnice RTG Kalmar E-One2, które wspomogły osiem suwnic RTG marki Liebherr.
30.04.2010

Dwie nowe suwnice RTG marki Kalmar już pracują w DCT Gdańsk.

Dynamiczny wzrost ilości obsługiwanych kontenerów przez DCT Gdańsk inicjuje ciągłe inwestycje w sprzęt oraz jego unowocześnianie. Głębokowodny Terminal Kontenerowy DCT Gdańsk zwiększył właśnie swoją zdolność przeładunkową wprowadzając do użytku kolejne dwie suwnice RTG Kalmar E-One2, które wspomogły osiem suwnic RTG marki Liebherr.
02.04.2010

Gdańsk: W Porcie Północnym uruchomiono dwie nowoczesne suwnice

Dwie nowoczesne kołowe suwnice placowe typu Kalmar RTG (rubber tyred gantry) uruchomiono w środę, po zmontowaniu i próbach technicznych, w wielkim terminalu kontenerowym DCT Gdańsk SA w Porcie Północnym. Dostarczyła je pod koniec stycznia fińska firma Kalmar Industries.
25.03.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.