• <

Wynik wyszukiwania - "farmy wiatrowe na morzu" - Wiadomości

Donald Trump zapowiada, że w razie zwycięstwa w wyborach zablokuje morską energetykę wiatrową

Morska energetyka wiatrowa w USA regularnie musi liczyć się z problemami, choćby z powodu opóźnień w inwestycjach, wzroście kosztów, czy też wycofywania się kontrahentów. Choć aktualnie trwa szereg inwestycji, a amerykańskie władze ogłaszają aukcje nowych działek pod budowę farm na morzu, biznes może zostać zastopowany. Wspierany przez republikanów kandydat, Donald Trump zapowiada "rozprawienie się" z energią odnawialną, jako jego zdaniem nieopłacalną i szkodliwą.
13.05.2024

DNV pomaga firmie Moss Maritime zmniejszyć ryzyko związane z projektami pływających farm fotowoltaicznych

DNV nawiązał współpracę z Moss Maritime, wiodącym dostawcą usług w zakresie projektowania i inżynierii offshore, w celu przyspieszenia wdrażania technologii pływającej farmy fotowoltaicznej działającej w trudnych warunkach środowiskowych. Rozwój tego typu przedsięwzięć
21.03.2024

P.o. prezesa Orlenu: nowy zarząd przemyśli obecną strategię koncernu

Nowy zarząd Orlenu przemyśli, czy nowa strategia koncernu jest odpowiednia - poinformował w poniedziałek p.o. prezesa Orlenu Witold Literacki. Niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie powoduje, że musimy też przemodelować źródła surowców do produkcji - dodał.
11.03.2024

Startuje MUNIMAP. Projekt ma rozwiązać narastający problem zatopionych w Bałtyku amunicji i broni chemicznej

W Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie odbyło się spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu „MUNIMAP: Baltic Sea Munitions Remediation Roadmap”. Celem podmiotów zaangażowanych w to przedsięwzięcie jest zainicjowanie dyskusji odnośnie rozpowszechniania wiedzy na temat zagrożeń, jakie stanowi broń chemiczna i amunicja zatopione w Bałtyku. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu INTERREG Region Morza Bałtyckiego, a jego łączny budżet wynosi 3,9 mln euro.
26.02.2024

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.
14.02.2024

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także "bramami życia"

Porty są nie tylko generatorem rozwoju gospodarczego, ale także swego rodzaju bramami życia, za pośrednictwem których dostarcza się niezbędne produkty i surowce, konieczne dla przetrwania współczesnych społeczeństw - ocenił w rozmowie z PAP Konrad Popławski, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW), zajmujący się analizą handlu międzynarodowego, łańcuchami dostaw oraz gospodarką UE.
25.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Norweskie porty w biznesie MEW mogą generować 8,4 miliarda NOK rocznie

Jak wynika z nowego raportu Menon Economics, norweskie porty uczestniczące w projektach związanych z morską energetyką wiatrową mogą wygenerować 8,4 miliarda NOK (około 727 milionów EUR) rocznie i zatrudnić około 6 400 osób do 2030 roku – informuje Arne Vatnøy, Communication Manager, Norwegian Offshore Wind Cluster.
23.10.2023

Litewskie władze ogłaszają kolejną aukcję morskiej farmy wiatrowej

Litwa przygotowuje się do drugiej już aukcji w związku z planowaną morską farmą wiatrową. Jak podało tamtejsze Ministerstwo Energii, zostały przeprowadzone konsultacje z przedstawicielami branży offhsore oraz zainteresowanymi, innymi organizacjami i firmami, podczas których omówiono przygotowania do aukcji, jej warunki oraz planowany termin przetargu.
18.10.2023

Wojewoda pomorski wydał decyzję na budowę sieci przesyłowej, wyprowadzającej energię z MFW

Wojewoda pomorski wydał decyzję lokalizacyjną na "Budowę linii Choczewo – Żarnowiec". Inwestycja stanowi część planowanego systemu elektroenergetycznego koniecznego do przesłania mocy z morskich farm wiatrowych zlokalizowanych na Morzu Bałtyckim do Krajowego Systemu Energetycznego.
02.10.2023

Bota Green Offshore ma nowy statek CTV

Gdańska spółka Bota Green Offshore z sukcesem zakończyła proces przejęcia specjalistycznej jednostki typu CTV do obsługi morskich farm wiatrowych. Przejmowaną jednostką jest Wind Force III, która od teraz pływać będzie pod nazwą Bota Wind II.
20.09.2023

Polacy chcą zarządzać offshorem

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.
16.08.2023

Baza serwisowa w Ustce obsłuży farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Otwarcie bazy serwisowej morskich farm wiatrowych to także swoiste nowe rozdanie dla samego portu.
25.07.2023

Boskalis realizuje zlecenie w zakresie przygotowania dna pod budowę morskiej farmy wiatrowej

Przygotowanie dna morskiego, instalacja fundamentów turbin wiatrowych i morskich stacji wysokiego napięcia, a także instalacja kabli wewnętrznych i eksportowych obejmuje wiele branż, wykonawców i dostawców. Właściwe zarządzanie skutkuje uproszczonymi interfejsami i skutecznymi rozwiązaniami. Przez lata Boskalis zainstalował tysiące kilometrów kabli zasilających na dnie morskim, aby umożliwić przesyłanie energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe na morzu do milionów gospodarstw domowych.
20.07.2023

Lloyd's Register upoważnione do certyfikacji morskich farm wiatrowych w Polsce

Towarzystwo klasyfikacyjne Lloyd's Register (LR) otrzymało autoryzację od Polskiego Ministerstwa Infrastruktury do przeprowadzania certyfikacji farm wiatrowych na morzu zgodnie z wymaganiami wprowadzonymi przez resort w 2022 roku.
29.06.2023

Skyborn Renewables rozważa wejście jako partner do polskiego offshore

Skyborn Renewables, należąca do amerykańskiego funduszu Global Infrastructure Partners firma działająca w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, rozważa wejście, także kapitałowe do polskich projektów offshore - powiedział PAP szef Skyborn na Polskę Maciej Wagner.
12.06.2023

PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych

Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. W dotychczasowych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział.
30.05.2023

Szwedzkie media: planowane farmy wiatrowe na Bałtyku mogą osłabić obronność

Planowane wzdłuż wybrzeży Szwecji farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim mogą osłabić zdolności obronne kraju oraz NATO. Szwedzkie siły zbrojne negatywnie zaopiniowały sześć z ośmiu przyszłych inwestycji - pisze w czwartek gazeta "Dagens Nyheter".
25.05.2023

Prezes PKN Orlen: Od Rosjan już nic nie kupujemy

Uniezależniliśmy Polskę w 100 procentach od gazu i ropy z Rosji. I nie czekaliśmy na nałożenie przez UE sankcji. Sami podejmowaliśmy zdecydowane działania – powiedział "Gazecie Polskiej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
12.04.2023

Ulstein Poland. Projektowanie statków z myślą o przyszłości

Bardzo dużo mówi się obecnie o potrzebie budowy polskiej floty offshore. Zawsze przy okazji wspomina się, że polskie stocznie są gotowe do tego typu realizacji, ale praca nad statkiem zaczyna się od biur projektowych. Funkcjonujące w Gdyni biuro Ulstein ma już bogate doświadczenie w tego typu jednostkach, ale nie tylko. W ciągu dziesięciu lat istnienia firma wypracowała sobie pokaźne portfolio i mocną pozycję na rynku. O dotychczasowych doświadczeniach i rozwijającym się rynku rozmawiamy z Danielem Joskowskim, General Managerem U
15.03.2023

Orlen prezentuje strategię dla transformacji energetycznej Polski i Europy Środkowej do 2030

Zapewnienie stabilnych dostaw energii, paliw i gazu z przyjaznych środowisku źródeł to główny cel połączonej Grupy ORLEN do 2030 roku. Drogę do niego wytyczą przede wszystkim inwestycje w energetykę odnawialną, wydobycie oraz rozwój projektów napędzających zielony kierunek Grupy, m.in. w obszarze biogazu i biopaliw. Koncern będzie także rozwijać technologie wodorowe, nowoczesną petrochemię i bezpieczną energetykę jądrową. Na realizację strategicznych projektów przeznaczy około 320 mld zł do końca tej dekady.
28.02.2023

Czy pozwolenia lokalizacyjne dla polskich MFW pozostaną w polskich rękach? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Polskie farmy wiatrowe mogą zostać zgodnie z prawem niemal całkowicie przejęte przez podmioty zagraniczne, co już w pewnej części się dzieje - mówi radca prawny Mateusz Romowicz
27.02.2023

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii

Operator systemu przesyłowego TenneT, działający w Niemczech i Niderlandach, podsumował produkcję energii w 2022 roku uzyskiwaną z morskich farm wiatrowych. Operator w ubiegłym roku przesłał w sumie 29 TWh energii do krajowych systemów elektroenergetycznych.
02.02.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

Niedoceniony Bałtyk – eksperci wyliczyli nowy potencjał dla morskich farm wiatrowych

Energia elektryczna z pierwszej morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku popłynie w 2026 roku. Tak dynamicznie rozwijającej się technologii OZE w Polsce jeszcze nie było. Zgodnie z założeniami PEP2040 moc zainstalowana w offshore ma sięgnąć ok. 11 GW do 2040 roku, jednak Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zweryfikowało te plany i na nowo oszacowało potencjał Bałtyku dla MEW, który jest znaczniej większy.
10.11.2022

Belgia. Badanie: farmy wiatrowe i elektrownie atomowe to najtańszy sposób na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2025 r.

Budowa nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym oraz małych elektrowni jądrowych, to najtańszy sposób na neutralność klimatyczną Belgii do 2050 roku - wynika najnowszego raportu instytutu badawczego Energyville.
12.10.2022

Szkuner. "Offshore wypełni we Władysławowie lukę po rybakach" [ROZMOWA]

Rozmowa o przygotowaniach do budowy bazy serwisowej pod farmę Ocean Winds, perspektywach jakie stworzy offshore dla miasta, a także koniecznych inwestycjach dla rozwoju portu, z Witoldem Wawrzonkoskim, prezesem spółki Szkuner, która zarządza portem we Władysławowie.
20.09.2022

Oczy inwestora

Na koniec ubiegłego roku łączna moc morskich farm wiatrowych na świecie wyniosła ca. 57 GW. Połowa tej mocy (28 GW) była generowana w Europie przez około 5800 morskich turbin wiatrowych (MTW). Według informacji podawanych przez Wind Europe średnia moc MTW instalowanych w Europie w 2021 roku wynosiła 8,5 MW, natomiast średnia moc zamawianych w ubiegłym roku MTW to 11,2 MW. Zakładane poziomy mocy w MFW na świecie i w Europie wyniosą 315 GW oraz 156 GW odpowiednio na koniec 2030 roku.
12.09.2022

Delegacja z Polski z wizytą na pierwszej w Europie pływającej farmie wiatrowej na morzu

Morska energetyka wiatrowa wyznacza jeden z kluczowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Polska powinna wykorzystać doskonałe warunki Bałtyku do rozwoju MEW. Ta nowa gałąź gospodarki zapewni dostęp do taniej, czystej energii i wzmocni konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Pływające morskie farmy wiatrowe są dynamicznie rozwijającą się gałęzią energetyki i przyszłościowym kierunkiem rozwoju sektora OZE – to jeden wniosków z wyjazdu studyjnego do Portugalii, jaki odbył się 22-23 sierpnia 2023 r. przy udziale polskich pa
29.08.2022

Innowacje technologiczne. Jak wpłyną na przyszłość offshore?

Czy automatyzacja jest nieuchronnym kierunkiem rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej? Czy jest w stanie wyprzeć człowieka? O obecnych rozwiązaniach i technologiach przyszłości mówi prof. dr hab. Zbigniew Korczewski z Politechniki Gdańskiej.
26.07.2022

Equinor i Polenergia o morskiej energetyce wiatrowej na święcie Łeby [ZDJĘCIA]

Equinor i Polenergia wspólnie z Łebą świętowały 665-lecie nadania praw miejskich. Mieszkańcy oraz turyści mogli odwiedzić nasze stoisko i zadać pytania dotyczące morskich farm wiatrowych. Jedną z licznych atrakcji była możliwość przygotowania pysznego koktajlu w blenderze zasilanym ekologicznym energorowerem.
19.07.2022

"Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Bałtyku". Czy uda się zatrzymać projekt?

Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
30.06.2022

Portugalia przeprowadzi pierwszą aukcje dla pływających farm wiatrowych

Latem Portugalia planuje przeprowadzić pierwszą aukcję na pływające morskie farmy wiatrowe. Liczy, że dzięki niej powstaną instalacje o mocy od 3 do 4 GW w perspektywie do 2026 roku.
22.03.2022

Rumunia patrzy na offshore wind. Niemiecki inwestor wybuduje wiatraki na Morzu Czarnym

Morska energetyka wiatrowa wkracza na kolejne akweny. Pod koniec lipca 2021 roku, wpd offshore stał się pierwszą firmą w Rumunii, która oficjalnie złożyła wniosek o pozwolenia na rozwój projektów offshore wind na Morzu Czarnym.
02.02.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Ocean Winds: "Przygotowujemy się do aplikacji o nowe lokalizacje offshore wind"

Rynek morskiej energetyki wiatrowej rozwija się na tyle dynamicznie, że koncerny energetyczne zawiązują sojusze w celu zwiększenia przewag konkurencyjnych. Jednym z takich podmiotów jest Ocean Winds, który pewnym krokiem wszedł na na światowy rynek offshore wind. W tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce. Inwestor widzi w Morzu Bałtyckim ogromny potencjał rozwoju i już przygotowuje się do aplikacji o nowe lokalizacje pod morskie farmy wiatrowe.
01.02.2022

Farmy wiatrowe na Morzu Północnym dostarczyły prąd dla 2 mln domostw w 2021 roku

Farmy wiatrowe na belgijskim Morzu Północnym wyprodukowały w ubiegłym roku 6,77 TWh energii. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie 2 milionów gospodarstw domowych - informuje belgijski dziennik "De Tijd".
04.01.2022

Farmy na Morzu Północnym z większym udziałem w energetyce wiatrowej Niemiec

Tennet, operator sieci elektroenergetycznych działający w Niemczech i Holandii, poinformował o większym udziale energii z morskich farm wiatrowych w ogólnej produkcji energii elektrycznej w niemieckim sektorze energetyki wiatrowej.
28.07.2021

O zagrożeniach hybrydowych i cyberatakach w Szczecinie

Co to są działania hybrydowe, czy stanowią zagrożenie dla polskiej gospodarki morskiej i naszej obecności na Morzu Bałtyckim? Czy jesteśmy gotowi na ich odparcie? Wokół tych zagadnień toczyła się dyskusja zorganizowana przez thinka Nobilis Media w ramach platformy konferencyjnej Security Forum Szczecin, która odbyła się 29 czerwca w Szczecinie.
02.07.2021

Morskiej energetyce wiatrowej brakuje kadr

W 2040 roku Polska ma szansę być już dojrzałym rynkiem w branży morskiej energetyki wiatrowej, wiodąc prym w basenie Morza Bałtyckiego.
16.06.2021

Wiceminister infrastruktury: w Polskim Ładzie zaplanowano duże inwestycje portowe

Rozbudowa wodnego toru podejściowego do Świnoujścia, budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w tym porcie, czy możliwość przedłużenia szerokiego toru do portów Trójmiasta, to jedne z największych inwestycji portowych, które są zaplanowane w Polskim Ładzie - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
18.05.2021

Polski Ład a gospodarka morska: inwestycje w porty i morskie farmy wiatrowe

W sobotę (15 maja) Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój program społeczno-gospodarczy. Polski Ład bardzo ogólnikowo odnosi się jednak do inwestycji na Morzu Bałtyckim i tematyki morskiej.
15.05.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

Bałtyk to skażona zupa? Grupa GeoFusion wie jak to naprawić!

"Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze żadne z nas nie chciałoby poparzyć się bronią chemiczną, która wygląda jak kawałek bursztynu, albo zobaczyć, że ktoś wylatuje w powietrze z powodu niewybuchu. Ten problem istnieje, a my mamy rozwiązanie" - mówi Łukasz Porzuczek, CEO Grupy GeoFusion Sp. z o.o.
11.04.2021

Sejm przyjął zmiany w specustawach przesyłowych

Sejm uchwalił w środę nowelizację tzw. specustaw przesyłowych. Zakłada ona m. in. poszerzenie listy inwestycji, objętych specjalnymi przepisami. Nowelizacja ma skrócić do pół roku czas potrzebny do uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych dla objętej przepisami infrastruktury.
17.03.2021

Największa w historii Polski pojedyncza dostawa łopat śmigieł turbin wiatrowych w Porcie Gdynia

Dostawa łopat śmigieł turbin wiatrowych wpłynęła do Portu Gdynia. MAG wspólnie z DSV pobili kolejny rekord. Jednostka Tian XI mierząca 190 metrów długości dostarczyła aż 114 łopat potocznie zwanymi śmigłami.
19.02.2021

Rekordowe inwestycje w morskie farmy wiatrowe w Europie; ponad 26 mld euro w 2020 r.

26,3 mld euro wyniosły w 2020 r. europejskie inwestycje w nowe farmy wiatrowe na morzu - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu WindEurope - największej europejskie organizacji sektora energetyki wiatrowej.
09.02.2021

Polska może stać się największym producentem energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych

Stabilne ramy prawne dla budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku ma zapewnić ustawa offshore’owa, którą w ubiegły czwartek podpisał prezydent. Prąd z wiatraków na morzu ma popłynąć już za kilka lat, ale wymaga to przyspieszenia inwestycji, również tych związanych z budową sieci dystrybucyjnych. Inwestycje w tym zakresie wymusza także rządowy plan rozwoju OZE i budowy elektrowni jądrowej. Boomu inwestycyjnego będzie potrzebować zwłaszcza północna Polska.
25.01.2021

Equinor zbuduje duże morskie farmy wiatrowe u wybrzeży stanu Nowy Jork

Norweski gigant energetyczny Equinor został wybrany do budowy dwóch dużych morskich farm wiatrowych u wybrzeży Stanu Nowy Jork. Będzie to jedno z największych w historii zamówień na energię odnawialną.
14.01.2021

Farmy wiatrowe na Bałtyku przy udziale ILF Consulting Engineers Polska – prace już ruszyły

PGE Baltica realizuje kolejne działania w ramach Programu Offshore Grupy PGE, zakładającego budowę trzech morskich farm wiatrowych – Baltica-1, Baltica-2 i Baltica-3. Ich budowa w Polsce przyniesie korzyści w wymiarach: ekonomicznym, środowiskowym i społecznym. Lokalizacja turbin wiatrowych na morzu pozwoli na większe wykorzystanie ich potencjału energetycznego. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności przyłączeń Morskich Farm Wiatrowych Baltica-2 oraz Baltica-3, za które odpowiada firma ILF Consulting Engineers Polska. Do j
23.11.2020

Jak wypełnić lukę węglową? 43% OZE w 2030 roku

Polska zaczyna odchodzić od węgla. Wydobycie surowca spada, uprawnienia do emisji CO2 są coraz droższe. Po 2025 roku, kiedy skończy się wsparcie publiczne dla przestarzałych bloków węglowych, spółki energetyczne będą chciały je wyłączyć. W ciągu dekady z krajowego systemu elektroenergetycznego może wypaść co najmniej 10 GW mocy. Jak wypełnić tę lukę?
29.10.2020

Stocznia CRIST kończy 30 lat! (wywiad, wideo)

Dzięki innowacyjnym, prototypowym projektom, stała się marką znaną w branży morskiej na całym świecie. O recepcie na sukces w trudnych czasach pandemii, niewykorzystanym krajowym potencjale przy budowie promów a także o zupełnie nowych, ogromnych możliwościach dla przemysłu stoczniowego, jakie może dać budowa farm wiatrowych na Bałtyku rozmawiamy z Ireneuszem Ćwirko i Krzysztofem Kulczyckim, założycielami największej stoczni produkcyjnej w Polsce.
09.10.2020

Do końca roku powstanie projekt transformacji polskiej energetyki

Projekt transformacji polskiej energetyki ma powstać do końca roku. Wkrótce powoływane będą zespoły robocze do precyzyjnych ustaleń umowy społecznej z górnikami – zapowiedział dzisiaj wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
05.10.2020

Maersk Supply Service będzie testował prototyp boi ładującej na morskiej farmie wiatrowej (wideo)

Firma Maersk Supply Service ogłosiła plany przetestowania prototypowej boi do ładowania statków o napędzie bateryjnym.
29.09.2020

W Gdańsku podpisano list intencyjny ws. wspierania branży offshore

List intencyjny ws. powołania platformy współpracy na rzecz wspierania rozwoju sektora offshore w Pomorskiem podpisano dzisiaj w Gdańsku. Deklarację parafowali przedstawiciele samorządów, instytucje badawcze, naukowe, wsparcia biznesu i branży związanej z OZE.
25.09.2020

Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Ministerstwo Klimatu chce, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca tego roku - poinformował szef resortu Michał Kurtyka.
15.06.2020

Przejęcie Energi i Lotosu oraz farmy wiatrowe na Bałtyku w strategii koncernu PKN Orlen

Przejęcie Grupy Energa i fuzja z Grupą Lotos oraz budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim wpisują się w długoterminową strategię PKN Orlen budowy multienergetycznego koncernu - napisał m.in. w liście do akcjonariuszy prezes spółki Daniel Obajtek.
19.03.2020

ABB: Dobre wiatry dla wiatraków

Luty był rekordowym miesiącem dla elektrowni wiatrowych, ale niewykorzystany potencjał jest ogromny. Gdy lądowa energetyka wiatrowa czeka na zmianę tzw. ustawy odległościowej, sektor OZE z nadzieją zerka w stronę wybrzeża. W perspektywie dwóch dekad będziemy mogli mówić o ponad 10 GW energii generowanej na polskim morzu, ale potencjał Bałtyku jest dwa razy większy.
12.03.2020

Polska będzie stawiać na odnawialne źródła energii. PGE już inwestuje w fotowoltaikę i farmy wiatrowe na Bałtyku

Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku jest w trakcie konsultacji, a krajowy plan na rzecz energii i klimatu do 2030 roku negocjowany obecnie z Komisją Europejską. Obie strategie wyznaczą długoterminowe cele państwa w zakresie energetyki, ale eksperci są zgodni, że w długiej perspektywie polska gospodarka nie ma innej drogi, jak przestawienie się na OZE i czyste technologie produkcji energii. W ten nurt chce się wpisać PGE Polska Grupa Energetyczna, która realizuje dwa duże programy inwestycji w fotowoltaikę i farmy wia
09.10.2019

„Nie ma innego kierunku dla polskiej energetyki niż farmy wiatrowe”. W Warszawie zakończyła się Konferencja Offshore Wind (foto, wideo)

W najbliższej przyszłości, morska energetyka wiatrowa ma stać motorem napędzającym polską gospodarkę. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku (PEP 2040), do 2027 roku w naszym kraju mają powstać pierwsze inwestycje offshorowe, a do 2040 roku w morskich farmach wiatrowych ma być zainstalowanych 10 GW. O planowanej przez Ministerstwo Energii ustawie o morskiej energetyce wiatrowej, przygotowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla polskich obszarów morskich i łańcuchu dostaw rozmawiano podczas Konferencji Offshore
06.10.2019

Kosiniak-Kamysz: Farmy wiatrowe na morzu to szansa dla Pomorza Zachodniego

20 proc. produkowanej energii w Polsce może pochodzić z farm wiatrowych na morzu. To jest szansa na rozwój tego terenu – powiedział w środę w Szczecinie szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Wskazał, że PSL chce "odwrócić" tzw. "ustawę antywiatrakową".
25.09.2019

Tchórzewski: Wybraliśmy drogę, która łączy bezpieczeństwo energetyczne i wymogi klimatyczne

Polska wybrała taką drogę transformacji energetycznej, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, jak i realizację unijnej polityki klimatycznej – przekonywał w środę w Krynicy-Zdroju minister energii Krzysztof Tchórzewski.
04.09.2019

UE: Polska energetyka przekonuje w Brukseli, że stawia na wiatraki na Bałtyku

Polski sektor energetyczny chce inwestować w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim i inne źródła odnawialne, aby do 2030 r. ich udział w miksie energetycznym wzrósł do 27 proc. - poinformował prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Henryk Baranowski.
10.07.2019

ME: Liczymy na ponadpartyjny konsensus ws. rozwoju OZE

Bardzo cieszą nas deklaracje kilku partii politycznych, co do konieczności rozwoju energetyki odnawialnej, zwłaszcza w formule społecznej i obywatelskiej - poinformowało PAP Ministerstwo Energii. Resort liczy na ponadpartyjny konsensus w tym obszarze.
11.01.2019

Naimski: do końca roku przetarg na rozbudowę terminalu LNG

Do końca roku zostanie ogłoszony przetarg na rozbudowę gazoportu w Świnoujściu - powiedział we wtorek Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, przetarg ten powinien przebiegać "bardzo szybko".
04.12.2018

Forum Energii: Do 2035 r. możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW

Do 2035 roku możliwe jest uruchomienie morskich farm wiatrowych o mocy 8–10 GW - wynika z raportu Forum Energii pt. "Energetyka morska. Z wiatrem czy pod wiatr?". Potrzebna jest m.in. ostateczna decyzja rządu o rozwoju tej technologii i obniżka kosztów kapitału.
28.11.2018

PGE chce powołać osobną spółkę dla projektów offshore

Polska Grupa Energetyczna chce wydzielić bałtyckie projekty wiatrowe do osobnej spółki, a następnie znaleźć dla niej inwestora – poinformował „Puls Biznesu”. Dziennik podkreślił, że przygotowania już się zaczęły. Jak podali rozmówcy „PB”, dyrektorem nowego departamentu najprawdopodobniej zostać ma Monika Morawiecka, obecnie szefowa działu strategii w PGE, a prywatnie kuzynka premiera Mateusza Morawieckiego.
20.11.2018

Konferencja PSEW 2018: Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce (foto, wideo)

Rok 2019 przełomowy dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Podczas Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej „Rynek Energetyki Wiatrowej w Polsce”, która w czwartek zakończyła się w Serocku, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że resort energii pracuje obecnie nad projektem ustawy o morskiej energetyce wiatrowej. Ma on być gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku i umożliwić po 2020 r. budowę polskich morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
09.11.2018

Produkcja energii z niemieckich farm wiatrowych dalej rośnie

Tennet, jeden z niemieckich operatorów systemu przesyłowego, sporządził raport, według którego w drugiej połowie zeszłego roku niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym zwiększyły produkcję energii o 50 proc. r/r.
28.06.2018

Produkcja energii z wiatraków w Niemczech wzrosła o 50 proc.

Tennet, jeden z niemieckich operatorów systemu przesyłowego, sporządził raport, według którego przez ostatnie pół roku niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym zwiększyły produkcję energii o 50 proc. r/r.
13.05.2018

Za 4-5 lat pierwsza morska farma wiatrowa może stanąć u wybrzeży Polski (foto, wideo)

Oczekuję, że to będzie rok 2022-2023, kiedy pierwsza zielona energia popłynie z polskich morskich farm wiatrowych na części Morza Bałtyckiego tutaj w Polsce – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Dodał, że branża czeka na Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej. O jego perspektywach, wyzwaniach i zadaniach rozmawiali w czwartek w Szczecinie uczestnicy konferencji „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dl
16.02.2018

Belgia chce stawiać duże farmy wiatrowe na Morzu Północnym

Belgia chce w najbliższych latach wybudować dwie duże farmy wiatrowe na Morzu Północnym. Wraz z planowanym wyłączeniem reaktorów jądrowych w najbliższej dekadzie Belgowie muszą budować nowe źródła energii, by uzupełnić przyszłe straty mocy.
27.12.2017

Wzrost produkcji energii z niemieckich farm wiatrowych

Tennet, jeden z niemieckich operatorów systemu przesyłowego, sporządził raport, według którego w pierwszej połowie obecnego roku niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym zwiększyły produkcję energii o 50 proc. r/r.
12.11.2017

Niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym z dużym wzrostem produkcji energii

Tennet, jeden z niemieckich operatorów systemu przesyłowego, sporządził raport, według którego w pierwszej połowie obecnego roku niemieckie farmy wiatrowe na Morzu Północnym zwiększyły produkcję energii o 50 proc. r/r.
30.08.2017

PSE sfinansuje przyłączenia morskich wiatraków

Jak na razie pierwsze projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego są na etapie zdobywania pozwoleń, a ponadto brakuje jasnych deklaracji rządu w zakresie wsparcia, na które mogliby liczyć inwestorzy. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” prezes państwowego operatora systemu przesyłowego PSE, Eryk Kłossowski, informuje jednak, że kierowana przez niego spółka jest gotowa do sfinansowania inwestycji zmierzających do przyłączenia morskich wiatraków do krajowego systemu elektroenergetycznego.
15.03.2017

Dania: wsparcie dla energii odnawialnej i budowy morskiej farmy wiatrowej

Podobnie jak w wielu krajach Unii Europejskiej w Danii stosowane są zwolnienia z kosztów wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, z których mogą korzystać najbardziej energochłonne sektory gospodarki. Na ich stosowanie zgodziła się teraz Komisja Europejska. Duńczycy realizują ambitne cele zwiększenia udziału OZE w swoim miksie energetycznym. Ostatnio zdecydowali się jednak na zmianę zasad finansowania swojej transformacji energetycznej oraz wsparcie dla zwycięzcy ostatnich aukcji mających na celu budowę morskich farm wiat
21.12.2016

Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall rozpoczął budowę morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Szkocji, w której wykorzysta największe na świecie turbiny wiatrowe. Przeciwko tej inwestycji aktywnie protestował kandydat na amerykańskiego prezydenta Donald Trump.
28.10.2016

Niemcy: duży wzrost generacji z morskich farm wiatrowych

Szybki rozwój niemieckiego sektora offshore skutkuje wzrostem produkcji energii z morskich farm wiatrowych. W I połowie br. morskie elektrownie
04.10.2016

W. Brytania chce zwiększyć dopłaty do morskich farm wiatrowych

Od 2015 r. brytyjski rząd chce zmienić zasady subsydiowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych - donosi portal BBC. Dopłaty mają wzrosnąć do morskich farm wiatrowych, przy jednoczesnym ich zmniejszeniu do klasycznych lądowych wiatraków.
09.12.2013

Kołobrzescy rybacy przeciwko farmom wiatrowym

Nie tylko farmy wiatrowe na morzu, ale także ustanowienie tzw. morskiego obszaru chronionego budzi sprzeciw kołobrzeskich rybaków.
13.03.2013

Międzynarodowe koncerny dyskryminowane przy budowie polskich farm offshore?

Chętnych do budowy morskich farm wiatrowych w polskiej strefie Bałtyku jest więcej niż miejsc. Jak do tej pory, resort infrastruktury wydał kilka pozytywnych decyzji w sprawie przyznania lokalizacji. Otrzymały je jednak tylko firmy z Polski: Kulczyk Investments, PGE i Orlen.
07.09.2012

Kto zbuduje wiatraki na morzu?

Łącznie 31 wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich wpłynęło już do Ministerstwa Infrastruktury.
13.01.2012

PGE EO chce wybudować trzy farmy wiatrowe na morzu

PGE Energia Odnawialna złoży wkrótce do Ministerstwa Infrastruktury wnioski o zgodę na lokalizację trzech sztucznych wysp na morzu, gdzie potencjalnie mogłyby powstać farmy wiatrowe o mocy ponad 3.400 MW - powiedział PAP Jacek Podlewski, prezes PGE Energia Odnawialna.
08.10.2011

Statek IMOR po remoncie

Pływające laboratorium, czyli statek "Imor", którym dysponuje Instytut Morski w Gdańsku, od 3 lutego do 2 marca br. przechodził klasowy remont w Stoczni Marynarki Wojennej. Na jednostkę czekają kolejne zadania.
14.03.2011

Statek IMOR wyremontowany

Statek IMOR od 03 lutego do 02 marca przechodził 5-cio letni, klasowy remont na slipie Stoczni Marynarki Wojennej. Po inspekcji i pomyślnym przejściu przeglądu Polskiego Rejestru Statków i Inspektoratu Bezpieczeństwa Urzędu Morskiego w Gdyni –– statek uzyska nową 5-cio letnią klasę i rozpocznie prace pomiarowe.
07.03.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.