• <

Wynik wyszukiwania - " Szwajcaria" - Wiadomości

Bułgaria i Rumunia już w strefie Schengen, kontrole graniczne w portach zniesione

Po 13 latach oczekiwań Bułgaria i Rumunia weszły w niedzielę do strefy Schengen, choć nie w pełni. Na razie zniesione zostały tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole nadal obowiązują.
31.03.2024

Rumunia od niedzieli objęta lotniczym i morskim Schengen

Rumunia, podobnie jak Bułgaria, od 31 marca br. wejdzie do strefy Schengen, jednak na razie zniesione zostaną tylko kontrole graniczne na lotniskach i w portach morskich. Na granicach lądowych kontrole zostaną utrzymane.
30.03.2024

MŚ w klasie 470 – triumf żeglarzy z Hiszpanii, Polacy daleko na Majorce

Hiszpańscy żeglarze Jordi Xammar i Nora Brugman zostali na Majorce mistrzami świata w klasie 470. Polacy nie odegrali w regatach, które były olimpijską kwalifikacją, znaczącej roli. Najlepszą lokatę w stawce 61 mieszanych załóg z 26 państw – 40. - zajęli Kacper Paszek i Iga Wielczyk.
03.03.2024

Światowa dominacja lodowych wojowników z Polski

Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn) został mistrzem świata, a następnie mistrzem Europy w żeglarskiej, bojerowej klasie DN. Tytuły wicemistrzowskie wywalczył Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki). Ogólnie, z Estonii, gdzie zostały rozegrane obie imprezy polscy żeglarze lodowi wracają z 12 medalami.
11.02.2024

Rumunia i Bułgaria wejdą do strefy Schengen 31 marca 2024 roku. Na razie ma dotyczyć to podróży samolotami i drogą morską

Rumunia i Bułgaria zostaną od 31 marca 2024 r. przyjęte do strefy Schengen - ogłosiła w sobotę późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
31.12.2023

Z inicjatywy Niderlandów powstała koalicja dwunastu krajów na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne

Podczas konferencji klimatycznej w Dubaju dwanaście krajów utworzyło międzynarodową koalicję na rzecz stopniowego wycofywania dotacji na paliwa kopalne. Inicjatorem jej powstania był holenderski minister ds. klimatu Rob Jetten, a w jej skład weszły m.in. Belgia i Francja.
10.12.2023

Port Esbjerg wchodzi w kolejną erę zielonej transformacji krok w kierunku transportu kolejowego

Zielona transformacja w Europie zależy od ekologicznych paliw i dekarbonizacji. Transport nowych paliw wymaga logistyki na najwyższym poziomie, a port Esbjerg będzie odgrywał kluczową rolę. DB Cargo i Port Esbjerg zacieśniają współpracę, ponieważ możliwości wykorzystania transportu kolejowego w nowej infrastrukturze są ogromne, a z uwagi na fakt, że jest on bardziej ekologiczny, transport kolejowy będzie korzystny dla transformacji ekologicznej.
20.05.2023

Rynek ryb w Unii Europejskiej. Polska poniżej średniej w spożyciu, powyżej w eksporcie

W 2021 r. spożycie produktów z ryb i owoców morza w krajach Unii Europejskiej rosło. W 2021 r. wydatki gospodarstw domowych na ryby i owoce morza w UE-27 wzrosły o 7% w porównaniu do 2020 r. Trend ten utrzymuje się od 2019 r. – informuje EUMOFA (European Market Observatory for Fisheries and Aquaculture Products) w najnowszym raporcie.
04.01.2023

Putin wydał dekret zezwalający odbiorcom zagranicznym na opłacenie w walucie długów za gaz

Rosja pozwoli odbiorcom zagranicznym na uregulowanie zaległości za dostawy gazu ziemnego z Rosji w obcej walucie - podała agencja Reutera, powołując się na dekret podpisany przez Władimira Putina.
31.12.2022

Ukraina. Zełenski: Na inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" zebrano ponad 180 mln dolarów

Inicjatywa "Ziarno z Ukrainy" stała się jedną z największych ukraińskich inicjatyw humanitarnych, na którą zgromadzono już ponad 180 milionów dolarów - powiedział w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wsparcie dla programu zadeklarowało już ponad 30 krajów.
29.11.2022

Irlandzcy naukowcy chcą wyprodukować wodór ze słonej wody

Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu Galway chcą zbadać nowe metody produkcji zielonego wodoru z użyciem słonej wody.
26.09.2022

Lider portugalskiej lewicy krytykuje UE i apeluje o wstrzymanie opłat za rosyjskie paliwa

Lider portugalskiej lewicowej partii Livre Rui Tavares wezwał władze Unii Europejskiej do wstrzymania opłat za rosyjskie paliwa. W zamian zaproponował, aby środki te można było zdeponować na niezależnym koncie bankowym w krajach EFTA.
21.04.2022

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo ws. zmiany zasad płatności za dostawy gazu

Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Rosji dotyczących zmiany zasad płatności za dostawy gazu - przekazało w piątek biuro prasowe PGNiG. Dodano, że spółka nie udziela szczegółów co do zapisów umów, w tym dot. wymiany korespondencji.
01.04.2022

Szwajcaria przyjmuje sankcje UE wobec Rosji, m.in. dotyczące żeglugi

Szwajcaria wprowadza w życie kolejny pakiet sankcji, nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował w piątek rząd w Bernie. Chodzi o czwarty pakiet unijnych restrykcji wobec Moskwy.
25.03.2022

Spółka Nord Stream 2 AG nie potwierdza wniosku o bankructwo

Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o bankructwo.
02.03.2022

Regaty Polish Match Tour w Szczecinie. Wygrał lider rankingu Pucharu Świata [ZDJĘCIA]

Lider rankingu Pucharu Świata Eric Monnin ze Szwajcarii wraz ze swoją załoga Capvis Swiss Match Team nie zawiódł i wygrał inauguracyjne regaty Polish Match Tour w Szczecinie. W finale pokonał Maxime Mesnila z Francji a podium uzupełnił Australijczyk David Champan.
21.06.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

PetroStal zakończył prace izolacyjne na platformie wiertniczej PetroGiant

Z końcem marca br., firma Petrostal zakończyła prace izolacyjne na platformie wiertniczej PetroGiant należącej do LOTOS Petrobaltic S.A.
07.05.2021

10 największych flot w 2021. Polska za burtą

Japonia z flotą o wartości przekraczającej 115,76 mld dol. przoduje jako państwo w rankingu Vessels Value od ubr. Ale to Chiny z flotą około 6 900 statków są w UNCTAD czołowym operatorem. Natomiast Grecy przebijają wszystkich nośnością statków, ponieważ dysponują ponad 364 mln dwt. Ponad 6,5 tys. statków nosi banderę Panamy. Polska od dawna nie jest brana w pod uwagę w tego typu rankingach.
01.02.2021

Platforma Petrobaltic przygotowana na zimę dzięki Petrostal

Od samego początku przedsiębiorstwo Petrostal znane było z wysokiej jakości specjalistycznych usług izolacji przemysłowych w obszarze energetyki, offshore oraz petrochemii. W ostatnim czasie firma zakończyła modernizację platformy PETROBALTIC w warunkach offshore.
22.01.2021

Waluty i gospodarka w 2021 roku: może być tylko lepiej, prawda?

Co przyniesie 2021 rok? Wiele gospodarek może doświadczyć silnego odbicia napędzanego przez duży, wcześniej stłumiony przez COVID-19 popyt konsumencki. Potencjał konkretnych walut będzie zaś uzależniony od tempa szczepień w poszczególnych państwach. Poniżej przedstawiamy nasze główne oczekiwania: zarówno w kontekście konsekwencji dalszej walki z pandemią na świecie, jak i nowego politycznego otwarcia w USA.
14.01.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Lepsze perspektywy dla firm niż na początku pandemii

Połowa dyrektorów finansowych w Europie bardziej optymistycznie niż w marcu ocenia perspektywy finansowe swojej firmy - wynika z badania firmy Deloitte. Co trzeci spodziewa się spadku dochodów, a na początku pandemii takie obawy miało 60 proc. respondentów.
16.11.2020

Ebury: Najpierw wybory, teraz szczepionka. Euforia na rynkach trwa

Ostateczna informacja o zwycięzcy wyborów prezydenckich w USA nadeszła w weekend, ale rynki świętowały wcześniej: obserwowaliśmy wyraźne wzrosty cen akcji i spadki kursów walut safe haven, takich jak USD. Dzisiejsze informacje dotyczące możliwego przełomu w walce z pandemią jeszcze wzmocniły dobre nastroje.
09.11.2020

Przyszłość kolei to ekologiczne napędy

Stare pociągi z silnikiem wysokoprężnym są wycofywane z sieci kolejowych na całym świecie. Zespoły Hyperloop UPV i Éirloop szacują, że do 2030 roku cały transport naziemny, w tym transport kolejowy, będzie wykorzystywał energię odnawialną. Już teraz pociągi wykorzystują energię wiatrową czy panele fotowoltaiczne. W przyszłości tradycyjną kolej mogą zastąpić lewitujące pociągi hyperloop. – Na dzisiaj powinniśmy przede wszystkim znaleźć ekologiczne, zielone źródła energii dla kolei – przekonuje dr Jakub Majewski, prezes Fundacji Pr
04.11.2020

Raport Ebury: Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na wybory w USA

Kluczowym tematem rynkowym pozostają wybory prezydenckie w USA. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie inwestorzy skupią się na danych gospodarczych z obu stron Atlantyku i spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść zapowiedź nadchodzących zmian w polityce pieniężnej.
26.10.2020

COVID-19 a problemy z podmianami marynarzy - stan na 10.2020 r.

Globalna pandemia koronawirusa – o czym już wielokrotnie informowaliśmy – wywarła znaczny wpływ na funkcjonowanie szeroko rozumianej branży morskiej. Potrzeba utrzymania nieprzerwanego łańcucha dostaw wymusiła na podmiotach eksploatujących statki morskie w transporcie międzynarodowym wiele zmian w ich dotychczasowym funkcjonowaniu. Szczególnie kłopotliwe okazało się zapewnienie właściwego poziomu rotacji załóg, na co wpływ miały obostrzenia epidemiczne statuowane przez prawodawstwa poszczególnych państw. W poniższym artykule star
08.10.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

Turcja odradza Francji eskalację napięć na Morzu Śródziemnym

Mevlut Cavusoglu, minister spraw zagranicznych Turcji doradził wczoraj Francji, by powstrzymała się od działań eskalujących napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. Była to odpowiedź na wspólne ćwiczenia francuskiej marynarki wojennej z siłami greckimi w pobliżu Krety.
15.08.2020

Dwa obroty na minutę - o maszynie, która wydrąży tunel pod Świną

Tunnel Boring Machine (TBM), która wiosną 2021 roku ma rozpocząć drążenie tunelu łączącego części Świnoujścia położone na wyspach Wolin i Uznam, ma największą tarczę spośród wszystkich, jakie kiedykolwiek pracowały w Polsce. Jej średnica wynosi 13,46 m - to mniej więcej wysokość pięciopiętrowego budynku. Ważyć będzie około 2740 ton. „Z czym to porównać? Najłatwiej z wagonami kolejowymi. Jeden - pasażerski - waży ok. 20 ton.
29.07.2020

Kierownictwo AIIB z ministrem Kościńskim w składzie o odbudowie gospodarek

Odbudowa gospodarek po kryzysie wywołanym koronawirusem była tematem 5. corocznego spotkania Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Polskę w Radzie reprezentuje minister finansów Tadeusz Kościński.
28.07.2020

Euler Hermes: Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu

Czechy i Polska to kraje, które będą stymulować wzrost gospodarczy w największym stopniu przez kolejne dwa lata - piszą w piątkowej analizie ekonomiści z Euler Hermes. Przewidują, że poziom PKB sprzed kryzysu Polska osiągnie pod koniec 2021 roku.
24.07.2020

KE: jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka

Jakość wody w europejskich kąpieliskach jest wysoka. W 2019 r. prawie 85 proc. kąpielisk w całej Europie spełniało najwyższe i najbardziej rygorystyczne unijne normy „doskonałej” jakości - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu KE i Europejskiej Agencji Środowiska.
08.06.2020

COVID-19: Plaża na Półwyspie Helskim jedną z najbardziej bezpiecznych w Europie

Polska plaża na Helu uplasowała się na 3. miejscu w rankingu najbezpieczniejszych plaż w Europie (z perspektywy Covid-19). Przed nią tylko Portugalia i Grecja.
29.05.2020

Austria, Estonia i Szwajcaria przystępują do walki z ekonomicznymi skutkami Covid-19

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz poinformował w sobotę, że jego rząd przeznaczy 4 mld euro na walkę z ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa. Estonia przygotowuje się do zebrania na ten cel do 1 mld euro, w tym poprzez obligacje krótkoterminowe - podał resort finansów. Również Szwajcaria wesprze swoją gospodarkę.
15.03.2020

KE zgadza się na zwolnienie przez Polskę marynarzy z podatku

Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek zgodnie z zasadami pomocy państwa pięć programów wsparcia na rzecz transportu morskiego zaproponowane przez Polskę, a także Cypr, Danię, Estonię i Szwecję. Chodzi m.in. o zwolnienie marynarzy z podatku.
16.12.2019

Organizacja Mercy Ships szuka lekarzy i wolontariuszy na statki szpitalne

Według Haley Hoar - na całym świecie pięć miliardów ludzi nie ma dostępu do bezpiecznej opieki chirurgicznej, co stanowi 25% chorób na globie. W związku z tym międzynarodowa organizacja charytatywna Mercy Ships rozpoczęła swoją misję wykorzystując flotę statków szpitalnych. Poszukuje do swojego zespołu wolontariuszy z wielu branży na całym świecie.
11.12.2019

Kommisja Europejska: Chorwacja gotowa na strefę Schengen

Komisja Europejska oceniła we wtorek, że Chorwacja spełniła kryteria, by przystąpić do strefy Schengen. Ostateczna decyzja należy do państw UE, które muszą być w tej sprawie jednomyślne.
22.10.2019

Poszukiwanych pięcioro wolontariuszy do misji badawczej na Antarktydę

Firma Airbnb i organizacja Ocean Conservancy ogłosiły organizację urlopu naukowego na Antarktydzie, wyjątkowej możliwości dla pięciu osób do wzięcia udziału w podróży na najbardziej odległy kontynent i przyłączenia się do naukowca Kirstie Jones-Williams w pierwszej tego typu misji badawczej, która odbędzie się w grudniu.
26.09.2019

Niemcy: sankcje za Nord Stream 2 zaszkodzą relacjom UE-USA

Niemieckie zrzeszenie gospodarcze promujące handel ze Wschodem ostrzega USA przed wprowadzaniem sankcji wobec firm biorących udział w budowie gazociągu Nord Stream 2. Krok taki zaszkodzi relacjom Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi - uważa organizacja
07.08.2019

MGMIŻŚ: Trzy przyjęte projekty przyspieszą rozwój gospodarki morskiej

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy, budowa tzw. drogi czerwonej w Gdyni i budowa portów zewnętrznych przyspieszą rozwój gospodarki morskiej - powiedział we wtorek wiceminister MGMiŻŚ Grzegorz Witkowski o przyjętych przez rząd trzech projektach ustaw.
26.06.2019

ONZ: Iran potępił „prowokacyjne” i „destabilizujące” działania USA

Iran potępił w czwartek "prowokacyjne" i niebezpieczne" działania USA wymierzone "przeciwko jego integralności terytorialnej" i wezwał społeczność międzynarodową aby zażądała od Waszyngtonu położenia kresu jego "bezprawnym i destabilizującym" akcjom w Zatoce Perskiej.
21.06.2019

Eurostat: Polski eksport wzrósł o 3 proc. rok do roku i wyniósł ok. 74,6 mld euro

Polski eksport w okresie styczeń-kwiecień br. wzrósł o 3 proc. rok do roku i osiągnął ok. 74,6 mld euro - wynika z opublikowanych we wtorek danych Europejskiego Urzędu Statystycznego. Natomiast wskaźnik inflacji w maju wyniósł dla Polski 2,2 proc.
19.06.2019

Ubezpieczenie społeczne marynarzy: Ważny wyrok TSUE z dnia 08.05.2019 roku

W dniu 08 maja 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wydał wyrok w przedmiocie ustalenia sytuacji ubezpieczeniowej osób pracujących poza granicami kraju. Orzeczenie Trybunału jest niezwykle istotne dla osób wykonujących pracę na statkach, bowiem rozstrzyga ono zgodnie z jakimi przepisami marynarz mający miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej powinien opłacać składki na ubezpieczenie społeczne. Ustalenie miejsca podlegania ubezpieczeniom społecznym nastręczało wielu problemów w praktyce, cz
13.06.2019

Prezydent: Inwestycje realizowane w ramach Trójmorza są ważne dla rozwoju biznesowego w Polsce

Prezydent Andrzej Duda poprosił prezydenta Szwajcarii Ueli Maurera o działania ws. przetrwania Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Szwajcarski prezydent wyraził nadzieję na znalezienie dobrego dla Polski rozwiązania, zaznaczył jednak, że muzeum należy do samorządu, któremu rząd nie może nic nakazać.
14.05.2019

Polska na 7. miejscu w rankingu państw najbardziej przyjaznych start-upom

Polska znalazła się na siódmym miejscu na świecie w rankingu państw najbardziej przyjaznych start-upom, który sporządził amerykański magazyn "CEOworld Magazine". W porównaniu z 2018 r. to awans o sześć pozycji. Zwycięzcą okazały się Stany Zjednoczone.
11.05.2019

Szczyt Rady Arktycznej w cieniu polityki mocarstw i bez deklaracji końcowej

Po raz pierwszy w historii bez wspólnej deklaracji końcowej państw zakończył się we wtorek szczyt Rady Arktycznej. Powodem braku jednomyślności w fińskim Rovaniemi były "rozbieżne punkty widzenia", w szczególności USA oraz Rosji, na problem zmian klimatycznych.
08.05.2019

KE: dyrektywa gazowa obowiązuje wszystkie gazociągi

Znowelizowana dyrektywa gazowa dotyczy wszystkich gazociągów, jakie znajdują się jurysdykcji UE, włączając w to gazociągi, które mają swój początek w krajach trzecich - oświadczyła w czwartek rzeczniczka KE Anca Paduraru.
25.04.2019

Supply Chain Day w Dachser

Dachser Polska, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze eksporterów, po raz pierwszy weźmie udział w Supply Chain Day, czyli międzynarodowym wydarzeniu umożliwiającym poznanie świata logistyki „od środka”. 11 kwietnia br. grupa studentów kierunków logistycznych z różnych regionów Polski odwiedzi pięć z ośmiu oddziałów Dachser w kraju, by zobaczyć, jak wyglądają poszczególne etapy łańcucha dostaw. Warsztaty, spotkania ze specjalistami z różnych działów firmy, zwiedzanie magazynów przeładunkowych i wysokiego skład
28.03.2019

Pierwsze międzynarodowe warsztaty morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Łódzka (DMCS) we współpracy z onsite hv solutions Central Europe (członek grupy Onsite HV, Szwajcaria) serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na dwudniowe warsztaty poświęcone najnowszym osiągnięciom w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z naciskiem na podmorskie kable zasilające.
14.03.2019

Morpol S.A. zmienia nazwę na Mowi Poland S.A.

Mowi Poland S.A. to nowa nazwa Morpolu. Nowa nazwa – Mowi – funkcjonuje już we wszystkich biurach i zakładach norweskiej organizacji Marine Harvest, do której należy ustecki zakład.
07.03.2019

Projekt noweli: marynarze zwolnieni z podatku dochodowego

Zwolnienie z podatku dochodowego marynarzy pracujących na polskich statkach morskich zakłada projekt noweli ustawy zaproponowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.02.2019

UE i Chiny krytykują Stany Zjednoczone za pogrążenie WTO w kryzysie

Stany Zjednoczone zostały w poniedziałek ostro skrytykowane przez swoich głównych partnerów handlowych - Chiny i Unię Europejską, które zarzuciły temu krajowi praktyki protekcjonistyczne w handlu i pogrążenie w kryzysie Światowej Organizacji Handlu (WTO).
17.12.2018

Europejskie koleje towarowe podwajają wysiłki w walce ze zmianami klimatu

Na konferencji klimatycznej w Katowicach Rail Freight Forward, koalicja firm i federacji kolejowego transportu towarowego z całej Europy, zobowiązała się do pomocy w zmniejszeniu emisji CO2 w sektorze transportowym nawet o 290 mln ton na przestrzeni nadchodzącej dekady.
14.12.2018

Głowy państw na COP24: Pokazujemy, że ograniczenie jest emisji możliwe

Pokazujemy, że ograniczenie emisji jest możliwe; zamierzamy przekroczyć cele na 2030 r. - mówił w poniedziałek w Katowicach prezydent Łotwy Raimonds Vejonis. Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen wezwał do „wielkich ambicji” odnośnie celów polityki klimatycznej.
04.12.2018

UE przeprowadzi ćwiczenia na wypadek ataku hybrydowego

W poniedziałek Unia Europejska rozpocznie cywilno-wojskowe ćwiczenia zarządzania kryzysowego mające wzmocnić jej zdolności do reagowania na zagrożenia hybrydowe. Po raz pierwszy "28" przeprowadzi próbę reagowania na taką skalę.
17.11.2018

Reakcje na przywrócenie przez USA sankcji wobec Iranu

Z różnych stolic napływają reakcje na przywrócenie przez USA sankcji wobec Iranu, zniesionych w ramach porozumienia z 2015 r. ws. irańskiego programu nuklearnego. Od negatywnych reakcji Londynu czy Berlina wyraźnie odróżnia się bardzo pozytywna opinia Izraela.
05.11.2018

Szczyt Europa-Azja: Szukanie stabilności w czasach kwestionowania multilateralizmu

Wsparcie dla międzynarodowego porządku opartego na zasadach - to przesłanie z zakończonego w piątek w Brukseli szczytu Europa-Azja. Spotkanie przywódców to sygnał poparcia dla idei globalnego wolnego handlu w czasie kwestionowania multilateralizmu przez USA.
20.10.2018

Kibice pływają na mundial. W sobotę pierwszy mecz w Kaliningradzie

Na polsko-rosyjskich przejściach granicznych widoczny jest w sobotę zwiększony ruch kibiców jadących na mecze do Kaliningradu, ale jak dotąd nie ma kolejek i podróżni są odprawiani na bieżąco - poinformowała warmińsko-mazurska straż graniczna.
16.06.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Zbroja obronił tytuł w Szczecinie!

Szczecińska załoga Patryka Zbroi ponownie zwyciężyła w rozegranych regatach Pucharu Światach Szczecin Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach wzięło udział 12 zaproszonych zespołów z 8 krajów a wyścigi odbywały się na Odrze w centrum miasta oraz na jeziorze Dąbie. Poza punktami do rankingu Pucharu Świata, zawodnicy zdobywali punkty do prestiżowego światowego cyklu Match Race Super League. Zwycięska załoga płynęła w składzie Patryk Zbroja, Krzysztof Żełudziewicz, Maciej Gonerko i Marcin Zubrzycki.
03.05.2018

Wartość projektów inwestycyjnych w portfelu PAIH w 2017 r. wyniosła 5,65 mld euro

Na koniec 2017 r. Polska Agencja Inwestycji i Handlu obsługiwała 175 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość wyniosła 5,65 mld euro, czyli była o 30 proc. większa w porównaniu z poprzednim rokiem - poinformowała w czwartek PAIH. Dodano, że portfel PAIH zdominowały Chiny.
04.01.2018

Zalewska: propozycje rozwiązań dla szkolnictwa branżowego - w marcu

W marcu 2018 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi nowe rozwiązania dla szkolnictwa branżowego - zapowiedziała we wtorek w Wałbrzychu minister Anna Zalewska. Dodała, że MEN wciąż spotyka się z przedstawicielami różnych branż, którzy zgłaszają uwagi do programu.
21.11.2017

Certyfikat MSC dla połowów okonia i sandacza w estońskim jeziorze Pejpus

Przedsiębiorstwo AS Logi-F z Parnawy w Estonii po roku gruntownej oceny uzyskało certyfikat zrównoważonego rybołówstwa Marine Stewardship Council (MSC).
20.11.2017

Morawiecki: Kapitalizm nie tylko dla udziałowców firm

Kapitalizm nie powinien służyć tylko udziałowcom firm, ale różnym interesariuszom - mówił w czwartek podczas Kongresu 590 w Rzeszowie wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, że nie ma "lepszego organizmu niż państwo do organizacji życia gospodarczego".
17.11.2017

Europejskie rybołówstwo śródlądowe i akwakultura w centrum uwagi

W Starych Jabłonkach w środę rozpoczęła się Sesja Komisji FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations). Komisja rozpatrzy strategię zrównoważonego rozwoju rybołówstwa śródlądowego i akwakultury w regionie europejskim.
06.09.2017

O rybactwie śródlądowym i akwakulturze w formacie międzynarodowym

W dniach 3-6 września br. w Starych Jabłonkach odbędzie się międzynarodowe sympozjum pn. „Dostosowanie rybactwa śródlądowego i akwakultury do zmian klimatycznych”. Organizatorem wydarzenia jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of United Nations). Resort gospodarki morskiej na sympozjum będzie reprezentowała wiceminister Anna Moskwa.
31.08.2017

UE/ Raport: 66 proc. polskich kąpielisk z wodą doskonałej jakości

85 proc. kąpielisk w Europie spełnia najbardziej rygorystyczne normy jakości wody. W Polsce taką notę otrzymało 66 proc. obiektów – wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez Komisję Europejską.
23.05.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta (wideo)

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Brexit przyczyną restrykcji i wyższych kosztów dla operatorów logistycznych?

Brytyjskie Stowarzyszenie Transportu Towarowego (FTA) ostrzegło, że z powodu Brexitu na produkty krążące po Europie mogą zostać nałożone nowe koszta, restrykcje, a także biurokratyczne ograniczenia.
05.07.2016

UOKiK przedłużył postępowanie w sprawie gazociągu Nord Stream 2

UOKiK wydał postanowienie o przedłużeniu o cztery miesiące terminu na zakończenie postępowania dotyczącego utworzenia przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2.
04.02.2016

Sprawa Nord Stream 2 w polskim UOKiK

8 grudnia wpłynął do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii.
16.12.2015

Chińska spółka logistyczna otworzy zakład w Gdyni

To będzie pierwsza naprawdę duża chińska inwestycja w Trójmieście. Spółka China International Marine Containers jeszcze w tym tygodniu otworzy swoją fabrykę naczep do ciężarówek. To wielki sukces Biura Pomorskiego w Chinach.
26.10.2015

Polak nowym koordynatorem korytarza Ren – Alpy

Komisja Europejska podjęła decyzję o wyznaczeniu Pawła Wojciechowskiego na stanowisko koordynatora korytarza transportowego Ren – Alpy. Jest to jeden z dziewięciu multimodalnych korytarzy transportowych, ustanowionych przez UE, łączący porty znad Morza Północnego z basenem Morza Śródziemnego. Jednocześnie jest jednym z trzech głównych szlaków transportowych na kierunku północ-południe, do których zalicza się również korytarz Bałtyk-Adriatyk, rozpoczynający bieg w polskich portach Morza Bałtyckiego.
27.05.2015

Połączenia do Sandefjord. Komisja sprawdzi, czy nie naruszono zasad uczciwej konkurencji

Problemy Color Line oraz władz miasta Sandefjord? Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA) rozpoczęło postępowanie, które ma zbadać, czy norweski armator oraz miasto nie naruszyli przepisów wynikających z porozumienia obowiązującego w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA).
06.03.2015

Strategia wzrostu Portu Marsylia

Zarząd Portu Marsylia określił strategię rozwoju na najbliższe cztery lata, która ma uczynić port alternatywną bramą dla innych portów Północnej Europy.
08.01.2015

Ubezpieczenie społeczne polskich marynarzy w UE/EOG

Nieodzowną kwestią wymagającą ustalenia, które jest ściśle związana z zatrudnieniem na morzu jest ustalenie sytuacji ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczenia społecznego polskich marynarzy pracujących pod obcymi banderami na rzecz zagranicznych armatorów. Kwestia ta rodzi liczne problemy w praktyce, dlatego też w poniższym artykule zostały przedstawione regulacje, które rozstrzygają te kwestie.
26.02.2014

MAN Diesel &Turbo Poland- „stawiamy na bezpośredni kontakt z klientem”

W dużej korporacji, takiej jak Grupa MAN, następują ciągłe zmiany. Modyfikacje w strukturze firmy macierzystej pociągają za sobą zmiany w spółkach zależnych, takich jak MAN Diesel &Turbo Poland. Polska firma rozszerza swoją działalność uzupełniając ofertę o nowe usługi . O znaczeniu tej decyzji dla partnerów i klientów przedsiębiorstwa opowie Andrzej Krupa, Dyrektor Generalny MAN Diesel & Turbo Poland.
08.11.2012

Konwencja MLC 2006 wchodzi w życie w 2013 r.

Od 20.08.2013 certyfikaty MLC powinny posiadać wszystkie statki. Również od tego czasu każde państwo, które ratyfikowało wspomnianą Konwencję, jest zobowiązane do zapewnienia, że działające na jego terenie biura pośrednictwa pracy marynarzy spełniają odpowiednie wymagania Konwencji.
12.10.2012

Projekt i badania jednostki pływającej zasilanej energią słoneczną

Rozwój najnowszych technologii, rosnące ceny surowców energetycznych oraz coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa stymulują rozwój coraz to nowych przyjaznych środowisku układów napędu i zasilania.
12.07.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.