• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Statki badawcze Oceanograf i Oceania wypłynęły w rejs za koło podbiegunowe

Statki badawcze: "Oceanograf" należący do Uniwersytetu Gdańskiego i "Oceania" Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w poniedziałek wypłynęły na ponad miesięczny rejs za północne koło podbiegunowe. Dziennik pokładowy będzie prowadził jeden z załogantów - pisarz Zygmunt Miłoszewski.

03.06.2024, 14:05
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Brytyjski okręt przechwytuje na Oceanie Indyjskim narkotyki o wartości 15 milionów funtów

Wchodzący w skład Royal Navy niszczyciel typu 34 HMS Diamond przejął 31 maja transport blisko 2,4 tony haszyszu przechowywanego na dhow (rodzaj dużej łodzi wykorzystywanej głównie w krajach arabskich). To efekt kilkugodzinnej akcji pościgowej, przeprowadzonej na trudnym akwenie Oceanu Indyjskiego, w ramach działań wymierzonych w przemytników narkotyków.

03.06.2024, 13:38
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Akt oskarżenia ws. narażenia na niebezpieczeństwo kolonistów na plaży we Władysławowie

Trzej ratownicy wodni odpowiedzą przed sądem za narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu uczestników kolonii we Władysławowie. Do zdarzenia doszło w sierpniu ub.r.

03.06.2024, 11:14
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

„Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”. Niezwykła wystawa pod pokładem statku-muzeum Sołdek

Od 17 maja w Narodowym Muzeum Morskim można oglądać wystawę „Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka”, będącą prezentacją blisko 60 prac Tercjana Multaniaka (ur. 1921, zm. 1981), polskiego artysty fotografa związanego z Gdańskiem.

03.06.2024, 10:07
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

Ograniczenie zanieczyszczania plastikiem środowiska o 5 proc. rocznie ustabilizowałoby jego ilość na powierzchni oceanów. Jednak potrzeba bardziej radykalnych działań - twierdzą naukowcy, którzy opracowali model zanieczyszczenia oceanów plastikiem.

29.05.2024, 06:13
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

Rzeki Alaski przyjmują kolor rdzy

Krystalicznie czysta niegdyś woda w licznych rzekach i strumieniach Alaski staje się mętna i nabiera rdzawego koloru. Prawdopodobnie jest to wynik działania substancji uwalnianych przez roztapiającą się wieczną zmarzlinę.

24.05.2024, 05:57
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Ataki Huti nie ustają. Nie ma pomysłu na zakończenie kryzysu żeglugi?

Jemeńscy bojownicy dokonują kolejnych ataków na statki i okręty w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Siły międzynarodowej koalicji nie pozostają dłużne i obok zestrzeliwania niszczą także broń Huti przygotowywaną do użycia. Zagrożenie dla żeglugi pozostaje, mimo wysiłków na rzecz jej ochrony.

23.05.2024, 09:53
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Sytuacja na Morzu Czerwonym z perspektywy Marynarki Wojennej

Sytuacja na Morzu Czerwonym, szczególnie wzdłuż brzegów Jemenu, uznawanego za państwo upadłe, pozostaje napięta od wielu lat. Wspierani przez Iran (poprzez transfer technologii, know how, szkolenie itp.) bojownicy Huti, w ramach tzw. wojny zastępczej (proxy war) pierwotnie skupili swe ataki na obiektach infrastruktury energetycznej Arabii Saudyjskiej (np. atak dronów na rafinerię koncernu Aramco we wrześniu 2019 roku), tankowcach (np. seria ataków w 2018 roku), jak i okrętach wojennych państw koalicji arabskiej (np. atak na saudy

20.05.2024, 23:45
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.

18.05.2024, 11:03
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Święto Straży Granicznej. Ponad trzy dekady obrony granicy na lądzie i morzu

Ochrona granicy państwowej, kontrola ruchu granicznego, zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji – to główne zadania Straży Granicznej, formacji, która dziś, 16 maja, obchodzi swoje święto. Dotyczy to również jej komponentu działającego na Bałtyku, Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

16.05.2024, 16:05
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.