• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rosyjskie drony są strącane przez samoloty szkoleniowe Jak-52 nad Morzem Czarnym

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Rosyjskie drony są strącane przez samoloty szkoleniowe Jak-52 nad Morzem Czarnym

Partnerzy portalu

Fot.Wikipedia/Franco Atirador, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Ukraina wykorzystuje samoloty szkoleniowe Jak-52 do zestrzeliwania rosyjskich dronów, a dowody na to dostarczyli sami Rosjanie, którzy nagrali jedną z ukraińskich maszyn w akcji – podała w sobotę agencja UNIAN.

„Siły Zbrojne Ukrainy z powodzeniem stosują samoloty szkoleniowe Jak-52 o napędzie tłokowym do niszczenia rosyjskich dronów. Jeden z takich lotów bojowych został sfilmowany przez wrogi dron Zala, na który polowali ukraińscy żołnierze. Część nagrania została opublikowana w internecie” – poinformowała agencja.

Ukraiński ekspert Ołeksandr Kowałenko wyjaśnił, że ponieważ w Jak-u nie ma możliwości zamontowania uzbrojenia do walki z celami powietrznymi, funkcje strzelca pełni pasażer na tylnym fotelu, który przeznaczony jest dla instruktora.

Samolot szkoleniowy do strącania dronów wykorzystywany jest w Odessie nad Morzem Czarnym, dlatego jest też celem ataków wojsk rosyjskich.

„Skuteczność tej załogi jest niezwykle wysoka, a rosyjska armia okupacyjna urządziła nawet polowanie na pilota, strzelca i samą maszynę. Kilka nalotów na Odessę miało na celu zlikwidowanie właśnie tego samolotu i jego pilota” – napisał Kowałenko na Telegramie. 

Z Kijowa Jarosław Junko 

jjk/ fit/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.