Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o przedłużeniu o rok sankcji na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie - wynika z dokumentu zamieszczonego na stronie internetowej amerykańskiego Rejestru Federalnego.
Decyzja przedłuża obowiązywanie sankcji nałożonych w ramach prezydenckich rozporządzeniach w latach 2014, 2018 i 2022. W 2014 roku sankcje ogłoszono w związku z rosyjską aneksją i okupacją ukraińskiego Krymu oraz wykorzystaniem przez Rosję siły na terytorium Ukrainy.
Zakres restrykcji był następnie rozszerzany. Ogłoszone w 2022 r. retorsje związane były z uznaniem przez Rosję niepodległości regionów Ukrainy, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej lub Ługańskiej Republiki Ludowej. Podkreślono, że było to sprzeczne z zobowiązaniami Rosji wynikającymi z porozumień mińskich i dodatkowo zagrażało pokojowi, stabilności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Dokument w sprawie przedłużenia sankcji, datowany na 18 lutego br., ma zostać oficjalnie opublikowany w Rejestrze Federalnym w piątek. Zaznaczono w nim, że rosyjskie działania, wymienione we wcześniejszych rozporządzeniach, wciąż stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA. Dlatego podjęto decyzję o tym, że nie mogą przestać obowiązywać z dniem 6 marca 2026 r. i będą przedłużone o rok.
Z Waszyngtonu Natalia Dziurdzińska
ndz/ akl/
Fot. Depositphotos
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Projekt ustawy z myślą o marynarzach. Umowy o pracę będą mogły być zawierane elektronicznie?
Geopolityka a sprawa polska. Piotr Zychowicz o globalnych wyzwaniach na KONGRES POLSKIE PORTY 2030+
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Czarter na czas – zawarcie umowy z zastrzeżeniem („subject to”)
Wyjątkowe badania w Porcie Rotterdam. Jak obsługiwać komercyjne statki z napędem jądrowym?
Fundacja Przyjazny Kraj: Polska na krawędzi strukturalnej nierównowagi fiskalnej [Raport 2026]