• <
CHIPOLBROK_TOP

Pomorskie samorządy jednoczą się na rzecz ochrony klimatu!

mb

07.11.2019 22:12 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pomorskie samorządy jednoczą się na rzecz ochrony klimatu!
Pomorskie samorządy jednoczą się na rzecz ochrony klimatu! - GospodarkaMorska.pl

Samorządowcy - zaznaczyła prezydent Gdańska - są "ludźmi od realnej codziennej pracy" i mają pełną świadomość tego, jak bardzo zmiany klimatu wpływają na naszą codzienność, na codzienne funkcjonowanie. Dlatego - dodała - postanowili podpisać wspólną deklarację, za którą - jak podkreśliła - "idą też realne czyny".

"Zaczynamy od siebie. Mam nadzieję że już państwo też to widzicie" - powiedziała prezydent Dulkiewicz nawiązując m.in. do tego, że identyfikatory uczestników kongresu zostały wykonane z ekologicznych materiałów.

Prezydent Gdańska zaznaczyła, że ekologiczna działalność samorządów przejawia się w wielu różnych działaniach np.: używaniu ekologicznego papieru, rezygnacji z plastiku, sortowaniu odpadów i działaniach związanych problemami braku lub nadmiaru wody. Jak mówiła wiele miejsc w Polsce boryka się z problemami dotyczącymi wody i samorządy nie mogą po prostu stać bezczynnie.

"Chcemy te realne zmiany zacząć od siebie, ale jednocześnie postawić ten temat bardzo poważnie w debacie publicznej i także wezwać polski rząd do tego, żeby aktywnie włączył się w działania w ramach przyszłego budżetu Unii Europejskiej" – powiedziała Dulkiewicz podkreślając, że sprawy związane m.in. z ekologią, klimatem, elektromobilnością będą bardzo ważnym aspektem nowego okresu finansowania ze środków Unii Europejskiej.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska mówiła, że zadajemy sobie teraz pytanie "co po nas pozostanie? co zostawimy swoim przyszłym pokoleniom", a pokolenie "naszych rodziców" nie miało pełnej świadomości wpływu zmian cywilizacyjnych na kondycję planety. "Naszą rolą jest zadbać o jej ochronę, ponieważ nasze dzieci, czy wnuki mogą już nie mieć na to szansy" - podkreśliła. Zdanowska stwierdziła, że rząd ogranicza wpływy do budżetów samorządów, ale mimo to samorządy "biorą sprawy w swoje ręce".

Samorządowcy zadeklarowali "potrzebę zintensyfikowania wspólnego działania na rzecz ochrony klimatu". "Konieczne jest przyspieszenie działań poprzez rewizję i aktualizację miejskich polityk publicznych, w szczególności polityki energetycznej, polityki rozwoju, polityki przestrzennej oraz inwestycyjnej, a także polityki transportowej oraz wdrażanie Planów Gospodarki Niskoemisyjnej" - głosi podpisana w czwartek deklaracja.

Poczuwając się do odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń, samorządowcy zaapelowali "do polskiego rządu o wyznaczenie ambitnych celów zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej polskich miast do 2050 r.". "Oczekujemy wypracowania w skali kraju rozwiązań i zapewnienia finansowania, które umożliwi spełnienie celów klimatycznych i energetycznych Unii Europejskiej. Deklarujemy wkład merytoryczny i finansowy w realizację tych przedsięwzięć" - napisali w deklaracji.

Autorzy deklaracji podkreślili, że "adaptacja do zmian klimatu ma charakter lokalny oraz wymaga holistycznego podejścia w wymiarze środowiskowym, społecznym i ekonomicznym", dlatego postanowiono o wdrażaniu - w miarę możliwości samorządu - "Planów Adaptacji do Zmian Klimatu w celu budowania odporności naszych miast i gmin na negatywne konsekwencje zmian klimatu".

Wychodząc z przekonania, że "odwrócenie aktualnych negatywnych trendów wymaga partnerskiego współdziałania, a w tym przede wszystkim: wspólnej promocji i edukacji w zakresie celów klimatycznych, wymiany doświadczeń, wypracowania najlepszych rozwiązań oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć na rzecz realizacji celów", o których mowa w deklaracji, samorządowcy powołali Klimatyczną Koalicję Polskich Miast i Gmin.

Jak poinformował PAP Michał Glaser dyrektor biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pod deklarację podpisali się m.in. prezydenci: Gdańska, Gdyni, Sopotu, Łodzi, Kielc, Wałbrzycha, Jeleniej Góry, a także wiceprezydenci: Wejherowa, Słupska, Opola, Poznania oraz przedstawiciele władz: Warszawy, Wrocławia, a także burmistrzowie: Pucka, Kartuz, Redy i Pelplina.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.