• <
escort_980x120_gif_2020

Małopolskie: Rzeka Biała Tarnowska wraca do naturalnego biegu

pc

04.07.2018 03:36 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Małopolskie: Rzeka Biała Tarnowska wraca do naturalnego biegu

Partnerzy portalu

Małopolskie: Rzeka Biała Tarnowska wraca do naturalnego biegu - GospodarkaMorska.pl

Za 39,3 mln zł przywracany jest naturalny bieg rzeki Biała Tarnowska. Na rzece zlikwidowano m.in. betonowe przegrody piętrzące wodę oraz poszerzono koryto. Rzeka niebawem będzie zasiedlona przez pierwotnie występujące tam ryby, którym zapewniono swobodną migrację.

We wtorek w miejscowości Biała Niżna w Małopolsce zaprezentowano postępy prac. Dolina Białej Tarnowskiej, ze względu na swoje położenie i uwarunkowania przyrodnicze, jest ważnym regionalnym i międzynarodowym korytarzem ekologicznym. W dolinie tej występują cenne siedliska przyrodnicze oraz gatunki ryb o dużym znaczeniu dla Wspólnoty Europejskiej. Dolina Białej została włączona do europejskiej sieci NATURA 2000.

Kierujący projektem przebudowy koryta rzeki Białej Tarnowskiej dr Marek Jelonek powiedział, że inwestycja ma przywrócić ciągłość ekologiczną na tej rzece.

„Odchodzimy od dawnych betonowych form inżynierii wodnej na rzecz luźnego ułożenia głazów. Konstrukcja taka ma wyglądać jak naturalna, a po kilku latach, kiedy rzeka sama wyznaczy swój bieg, tych ułożonych przeszkód nie będzie widać. To jest cecha budowli, które nazywają się +bliskie naturze+. Głazy zostały ułożone w pewien system, który, jak fortyfikacja, broni się sam. Zastosowana konstrukcja będzie przyjazna dla środowiska, ale i trwalsza, niż betonowe elementy” – wyjaśnił Jelonek.

Oprócz aspektu przyrodniczego, rzeka będzie stanowiła zbiornik retencyjny chroniący przed powodzią. W tym celu przebudowano most w miejscowości Bobowa. Kolejną ważną nowością, która powstała w ramach inwestycji, są ujęcia wody.

Inwestycje na rzece Biała Tarnowska rozpoczęły się w 2008 r. i będą kontynuowane do połowy 2020 roku.

Dzięki tej inwestycji zostaną przywrócone dawne gatunki występujące w tej rzece. Do Białej Tarnowskiej wrócą takie ryby jak: świnka, brzana, kleń, brzanka, pstrąg, troć wędrowna, łosoś atlantycki czy głowacz.

Inwestycja warta 39,3 mln zł w 85 proc. jest sfinansowana z funduszy europejskich.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.