• <
CHIPOLBROK_TOP

20-latek zaprezentował nowoczesny system do oczyszczania oceanów z plastiku

09.06.2015 12:21 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo 20-latek zaprezentował nowoczesny system do oczyszczania oceanów z plastiku
20-latek zaprezentował nowoczesny system do oczyszczania oceanów z plastiku - GospodarkaMorska.pl

- Oczyszczenie oceanów z zanieczyszczeń to jedno z największych wyzywań ekologicznych naszych czasów – powiedział Boyan Slat na konferencji w Seulu, gdzie zaprezentował swój wynalazek. 20-latek stworzył system pasywny do oczyszczenia wód oceanicznych z plastiku. Ma on być używany już od przyszłego roku.

Innowacyjny system wykorzystuje naturalne prądy morskie i wiatry, które wpychają pływające odpady w obszary ograniczone pływającymi barierami w kształcie litery U lub V. Bariery mogą być rozciągnięte na długości nawet kilkudziesięciu kilometrów. Wewnątrz wydzielonych w ten sposób akwenów zainstalowane automatyczne stacje recyklingowe, zasilane energią słoneczną, mają przetwarzać plastikowe odpady. Powstałe w ten sposób instalacje pozwolą odnościć olbrzymie korzyści ekologiczne oraz ekonomiczne pozyskując z rycyklingu gotowy surowiec jednoczesnie nie stanowiąc zagrożenia dla organizmów żywych.

System Ocean Cleanup składa się z 24 platform połączonych ze sobą. Test wynalazku odbędzie się przy nabrzeżu wyspy Tsushima, pomiędzy Japonią i Koreą Południową. Platformy rozciągają się na 2 km – co uczyni z Ocean Cleanup największy na świecie obiekt unoszący się na wodach. System ma działać 2 lata i wychwytywać plastikowe zanieczyszczenia, zanim te dostaną się na brzegi Tsushimy.

Zanieczyszczenie plastikiem to poważny problem na japońskiej wyspie. Na jednego jej mieszkańca przypada aż m3 śmieci z tego materiału. Dlatego lokalny samorząd zdecydował się przetestować to nowoczesne rozwiązanie.

- Ocean Cleanup rozwiąże ten problem i przybliży nas wszystkich do prawdziwego celu – czyli oczyszczenia Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci – powiedział Boyan Slat. - Ale pierwszym krokiem jest Tsushima. Chcemy zbadać, jak będzie działał nasz system, a przede wszystkim, czy uda się go utrzymać przez dłuższy czas – powiedział.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to duże dryfujące skupisko śmieci i plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego między Kalifornią a Hawajami. Druga, podobna plama znajduje się bardziej na zachód, pomiędzy Hawajami a Japonią.

Szacowana masa dryfującej plamy wynosi 3,5 mln ton. Zbudowana jest w 90% z tworzyw sztucznych z czego większość to materiał fotodegradowalny , który nie ulega pełnemu rozkładowi, lecz rozpada się na pył. Większość plastikowej materii unoszącej się w oceanach jest rozłożona do postaci pyłu tworzącego nie zwartą masę, lecz zawiesinę. Ilość tego typu plastikowych odpadów unoszących się w północnym Pacyfiku bywa szacowana z grubsza na 100 mln ton. Cząstki plastiku znajdowane są na różnych głębokościach, przy czym na otwartym oceanie więcej ich unosi się blisko powierzchni niż w głębi, podczas gdy w strefie przybrzeżnej zagęszczenie zawiesiny jest podobne w całym słupie wody.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.