• <
gryfia_70lat

Rosjanie nadają wyższy priorytet pracom nad Murmańskim Hubem Transportowym

jm

02.08.2022 11:19
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Rosjanie nadają wyższy priorytet pracom nad Murmańskim Hubem Transportowym

Partnerzy portalu

Rosjanie nadają wyższy priorytet pracom nad Murmańskim Hubem Transportowym - GospodarkaMorska.pl
Port w Murmańsku, fot. Christopher Michel / Wikimedia

Władimir Putin podczas oficjalnego spotkania rządowego nadał priorytet budowie Murmańskiego Hubu Transportowego. Ma on być dokończony tak szybko, jak to możliwe.

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, poinformował Putina, że w związku z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO, Morze Bałtyckie staje się morzem wewnętrznym sojuszu. Tym samym zachodzi konieczność położenia większego nacisku na transport towarów przez Murmańsk, który jest jedynym całorocznym, wolnym od lodu portem w europejskiej części Rosji z bezpośrednim dostępem do północnej części Atlantyku. Według Patruszewa, znaczenie Murmańska ma być „jak w latach Wielkiej Wojny Ojczyźnianej”, czyli II wojny światowej.

Idea budowy Murmańskiego Hubu Transportowego nie jest nowa, co więcej – część prac rozpoczęła się już nawet dekadę temu. Powstaje już 46-kilometrowa linia kolejowa, która ma łączyć magazyny przeładunkowe w pobliżu nabrzeży wzdłuż Zatoki Kolskiej. Powoli postępuje także budowa portu w pobliskiej Ławnie. Cała inwestycja posuwa się jednak do przodu w ślimaczym tempie i zmaga z problemami. Przed dwoma laty prace stanęły po tym, jak Ministerstwo Transportu rozwiązało umowę z wykonawcą. Nowy wykonawca przystąpił do działania już w zmienionym zakresie – odłożono m.in. budowę terminala węglowego z powodu słabnącego zainteresowania rosyjskimi surowcami.

Putinowi i jego otoczeniu zależy jednak na tym, żeby Murmański Hub Transportowy powstał jak najszybciej, nawet jeśli miałoby się to odbyć w okrojonej wersji. Placówka miałaby obsługiwać przeładunki kontenerowe, ale także nawozów i metali.Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.