• <
gryfia_70lat

Rosyjskie megajachty pełne dzieł sztuki – amerykańscy agenci znaleźli na pokładzie jajko Fabergé

24.07.2022 11:59
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rosyjskie megajachty pełne dzieł sztuki – amerykańscy agenci znaleźli na pokładzie jajko Fabergé

Partnerzy portalu

Rosyjskie megajachty pełne dzieł sztuki – amerykańscy agenci znaleźli na pokładzie jajko Fabergé - GospodarkaMorska.pl
Fot. Amadea/vesselfinder.com

Misja Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych polegająca na przejęciu rosyjskich megajachtów ma w sobie atmosferę splendoru rzadko spotykaną w świecie egzekwowania sankcji – ale przejęcie jachtu Amadea na Fidżi wydaje się być najbardziej efektowne.

W środę na Aspen Security Forum, zastępca prokuratora generalnego USA Lisa Monaco – drugi w hierarchii DOJ – powiedziała uczestnikom, że jacht przejęty na Fidżi i niedawno dostarczony do San Diego okazał się mieć na pokładzie niebywałą niespodziankę. Zastępczyni nie wymieniła konkretnie jednostki Amadea, ale jest to jedyny jacht pasujący do tego opisu.

– Przejdźmy do pikantnych szczegółów: jachtów. Odzyskaliśmy Fabergé – lub domniemane jajo Fabergé – na jednym z nich, więc robi się tylko coraz ciekawiej – podsumowała Lisa Monaco.

Jaja Fabergé to seria misternych, ręcznie robionych pudełek z klejnotami i "niespodzianek" produkowanych głównie dla rodziny Romanowów w słabnących latach caratu Rosji. W latach 1885-1917, w roku rewolucji bolszewickiej, jubilerzy Domu Fabergé wykonali serię 52 unikalnych jaj dla carów Aleksandra III i Mikołaja II. Kolejne 17 zostało wyprodukowane dla innych klientów. Dziś wiadomo, że w kolekcjach muzealnych, własności rządowej lub w rękach prywatnych przetrwało łącznie 57 jaj.

Jajka Fabergé są sprzedawane za kwoty w przedziale pomiędzy 12 a 20 milionów dolarów – co jest w zasięgu możliwości domniemanego właściciela Amadei, objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa, miliardera związanego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Kerimov nie jest notowanym właścicielem jaj Fabergé, ale może być wśród niewielkiej liczby nieujawnionych prywatnych właścicieli, którzy posiadają garść tych artefaktów.

Dalsze konfiskaty dzieł sztuki o dużej wartości mogą być w przyszłości kontynuowane w ramach "Projektu Klepto-Capture" prowadzonego przez DOJ. Oligarcha Viktor Vekselberg posiada ponad 20 jaj Fabergé, i około 1000 innych przedmiotów wykonanych przez Dom Fabergé; jego jacht został zajęty na Majorce w Hiszpanii na początku kwietnia.

Stany Zjednoczone mają nadzieję, że uda się wystawić na aukcję przejęte aktywa objętych sankcjami rosyjskich oligarchów. Departament Sprawiedliwości zwrócił się do Kongresu o stworzenie prawnego upoważnienia do przekazania funduszy Ukrainie na cele naprawy szkód spowodowanych przez rosyjską inwazję; zwrócił się również o uchwalenie przepisów przedłużających okres przedawnienia niektórych przestępstw finansowych, aby umożliwić długotrwały pościg za rosyjskimi aktywami objętymi sankcjami.

 

Źródło: maritime-executive.com

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.