• <
urząd_morski_gdynia_2021

UE: Austria nie komentuje informacji o propozycji wyłączenia Nord Stream 2 z dyrektywy gazowej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska UE: Austria nie komentuje informacji o propozycji wyłączenia Nord Stream 2 z dyrektywy gazowej
UE: Austria nie komentuje informacji o propozycji wyłączenia Nord Stream 2 z dyrektywy gazowej - GospodarkaMorska.pl

pc

28.11.2018 Źródło: PAP

Austria, która sprawuje prezydencję UE, nie komentuje podanych we wtorek przez polskie źródła dyplomatyczne informacji o tym, że zaproponowała wyłączenie gazociągu Nord Stream 2 z unijnej dyrektywy gazowej. Prezydencja podkreśla, że pracuje nad "kompromisem".

Polskie źródła dyplomatyczne poinformowały PAP również we wtorek, że dwanaście krajów, w tym Polska, oraz Komisja Europejska nie zgodziły się na austriacką propozycję.

O komentarz do tej sprawy PAP zapytała służby prasowe prezydencji austriackiej.

"Sprawująca obecnie prezydencję w Unii Europejskiej Austria, której zadaniem jest znalezienie kompromisu między bardzo zróżnicowanymi stanowiskami, nie może wypowiedzieć się na temat toczącej się debaty dotyczącej propozycji mającej na celu zmianę dyrektywy gazowej" - powiedział PAP Michael Strasser ze służb prasowych.

Wejście w życie nowej dyrektywy może wpłynąć na opłacalność Nord Stream 2, nowego gazociągu, który ma połączyć Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie. To dlatego, że nowe regulacje mają jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE podlegają przepisom unijnego trzeciego pakietu energetycznego. Przyjęcie takich przepisów osłabiłoby zatem rentowność Nord Stream 2.

Za tempo prac nad przyjęciem nowych przepisów w Radzie UE odpowiada austriacka prezydencja. Prace nad nowymi przepisami toczą się jednak opieszale. We wtorek odbyło się spotkanie w tej sprawie grupy roboczej.

„Na wtorkowym spotkaniu w Brukseli grupy roboczej Austriacy (...) zaproponowali de facto wyłączenie Nord Streamu 2 z dyrektywy gazowej. 12 państw, w tym Polska, a także Komisja Europejska, stwierdziło, że ta propozycja nie może zostać zaakceptowania i należy wrócić do poprzedniej. (...) Prawdopodobnie udało się dziś zahamować pójście dyrektywy w niedobrą stronę dla UE” – powiedziało PAP we wtorek polskie źródło dyplomatyczne.

Wiele krajów popiera szybkie wejście w życie nowych przepisów. Wątpliwości na spotkaniach krajów członkowskich wielokrotnie zgłaszały jednak Niemcy. Podnosiły m.in. fakt, że potrzebne są dodatkowe analizy w tej kwestii oraz że wkrótce mają rozpocząć się rozmowy między Rosją, Ukrainą i Komisją Europejską o przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu z końcem 2019 roku umowy na przesył, a wejście w życie dyrektywy mogłoby osłabić pozycję negocjacyjną KE.

Austriacka firma OMV jest zaangażowana w projekt budowy Nord Stream 2.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.