• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szymański: stanowisko ws. pracowników delegowanych - antyeuropejskie

jk

31.10.2017 09:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szymański: stanowisko ws. pracowników delegowanych - antyeuropejskie
Szymański: stanowisko ws. pracowników delegowanych - antyeuropejskie - GospodarkaMorska.pl

Stanowisko Rady UE ws. pracowników delegowanych to rozwiązanie antyeuropejskie - ocenił wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański. Polska nie będzie milcząco przyglądać się propozycjom reglamentującym dostęp do wspólnotowego rynku; nie na taką UE się umawialiśmy - oświadczył.

W ubiegłym tygodniu stanowisko w sprawie dyrektywy dot. pracowników delegowanych ustalili ministrowie pracy państw w Radzie UE. Przeciwko tym rozwiązaniom głosowały Polska, Węgry, Litwa i Łotwa, a Irlandia, Wielka Brytania i Chorwacja wstrzymały się od głosu. Następnie stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie przyjął Parlament Europejski.

Rada zaproponował, by okres delegowania mógł wynosić 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne pół roku. Europosłowie proponują dłuższy okres delegowania; chcą, żeby wynosił on do 24 miesięcy z możliwością przedłużenia w określonych przypadkach, by dokończyć prace.

Dla polskich firm - w tym transportowych - które delegują ponad 460 tys. pracowników do innych krajów członkowskich (najwięcej w całej UE), ma to niebagatelne znaczenie. Propozycja przewiduje bowiem, że po wygaśnięciu okresu delegowania do delegowanego pracownika będą miały zastosowanie wszystkie przepisy kraju przyjmującego, łącznie z koniecznością płacenia składek na ubezpieczenie społeczne. To z kolei znacznie podniesienie koszty i sprawi, że konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na zachodzie znacznie się obniży.

Szymański ocenił we wtorek w radiowej Trójce, że stanowisko przyjęte przez Radę jest to "z całą pewnością rozwiązanie antyeuropejskie". "Nie będziemy milcząco przyglądać się propozycjom, których sens polega na tym, by reglamentować dostęp do wspólnotowego rynku. Nie na taką Unię się umawialiśmy" - podkreślił.

Wiceszef MSZ wyraził nadzieję, że krajom europejskim uda się określić taki kształt prawa dla transportu, że będzie można powiedzieć, iż kompromis jest "zrównoważony".

"Dzisiaj kompromis nie jest zrównoważony, (...) dlatego zdecydowaliśmy się głosować przeciw, aby ograniczyć mandat Rady w negocjacjach z Parlamentem, który poniekąd zmierza do jeszcze gorszych rozwiązań w tej sprawie" - mówił Szymański.

Wskazał w tym kontekście, że stanowisko ws. delegowanych pracowników jest korzystne dla nas tylko w sprawie progu dla delegowania długookresowego. "Jeśli chodzi o wymagania innego typu, socjalne, które są dużo poważniejszym problemem, Parlament reprezentuje stanowisko jeszcze bardziej protekcjonistyczny" - stwierdził wiceszef MSZ.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.