• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef MSZ z premierem i prezydentem Słowenii o rozwoju współpracy

pc

27.09.2017 15:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef MSZ z premierem i prezydentem Słowenii o rozwoju współpracy
Szef MSZ z premierem i prezydentem Słowenii o rozwoju współpracy - GospodarkaMorska.pl

Możliwości rozwoju współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni były tematem środowych rozmów szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Lublanie z premierem Słowenii Miro Cerarem i prezydentem tego kraju Borutem Pahorem.

W środę - drugiego dnia wizyty oficjalnej w Lublanie - szef polskiej dyplomacji rozmawiał z premierem i prezydentem Słowenii o przyszłości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie, współpracy polsko-słoweńskiej, także w formatach regionalnych oraz relacjach gospodarczych - głosi komunikat MSZ.

Według komunikatu, wizyta Waszczykowskiego "potwierdziła wolę obu państw do intensyfikacji relacji dwustronnych, poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, jak również wzmacniania współpracy na forum organizacji międzynarodowych, w tym zwłaszcza na forum ONZ".

Zgodnie z komunikatem podczas środowych rozmów wskazano na zainteresowanie obu stron rozwijaniem współpracy - gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni - z wykorzystaniem możliwości postawionych podczas szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu br. oraz w formatach regionalnych w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz w formule 16 państw Europy Środkowej i Chin.

Trójmorze to inicjatywa mająca na celu rozwój współpracy gospodarczej i rozwijanie połączeń infrastrukturalnych pomiędzy 12 państwami Europy Środkowej. Tegoroczny szczyt Trójmorza odbył się w Warszawie, wziął w nim udział prezydent USA Donald Trump.

Według komunikatu MSZ, w rozmowie z premierem Słowenii "podkreślono znaczenie działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo europejskie". "Strona polska usłyszała także podziękowania za wsparcie w obliczu kryzysu migracyjnego" - podkreślono.

W komunikacie resortu zaznaczono, że 2017 r. to "czas intensywnych kontaktów polsko-słoweńskich", a wizyta szefa polskiej dyplomacji w Lublanie zamyka serię wizyt na najwyższych szczeblach w stosunkach bilateralnych.

MSZ przypomniał, że prezydent Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Słowenii w marcu, a prezydent Słowenii Borut Pahor uczestniczył w szczycie Trójmorza w lipcu w Polsce. Cerar odwiedził Polskę w styczniu, a przewodniczący Rady Narodowej Milan Brglez w marcu.

W środę w Lublanie minister Waszczykowski spotkał się również z przedstawicielami słoweńskiego think-tanku SDMO, w spotkaniu udział wzięli m.in. byli ambasadorowie Republiki Słowenii w Polsce.

Szef polskiej dyplomacji we wtorek rozmawiał z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Słowenii Karlem Erjavcem.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.