pc
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz udaje się w poniedziałek z roboczą wizytą do Albanii. Szef MSZ będzie rozmawiał w Tiranie m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ditmirem Bushatim. Spotka się również z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.
Jak podkreślił w komunikacie resort spraw zagranicznych, wizyta ministra Czaputowicza "potwierdza wolę ze strony Polski do rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-albańskich, zarówno w dziedzinach gospodarki i obronności, jak i kultury oraz edukacji".
"To także wyraz uznania dla osiągnięć Albanii w dążeniu do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, które zostały docenione także przez Komisję Europejską w kwietniowym raporcie rozszerzeniowym. Dokument ten zawiera bezwarunkową rekomendację dla państw członkowskich do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią, co Polska zdecydowanie popiera" - zaznaczyło MSZ.
Podczas wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Albanii wspólnie zainaugurują "Konferencję Tirańską", w ramach której Polska będzie się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego. "Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia zdolności administracyjnych albańskich instytucji oraz ich efektywności w przyjmowaniu unijnych standardów" - podkreślił w komunikacie resort dyplomacji.
Szef MSZ wygłosi także wykład w Albańskim Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat perspektyw polityki Polski i Unii Europejskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich, a także wizji przyszłości UE.
W drugiej połowie kwietnia Komisja Europejska zaproponowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią i Albanią. Jak przekonywała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły pewne postępy w reformach.
"Dzisiejszy krok do przodu dla Macedonii i Albanii jest krokiem naprzód dla całego regionu Bałkanów Zachodnich. Naszym celem jest zapewnienie praktycznych korzyści ludziom w regionie, jednak prace nad reformami i modernizacją muszą być kontynuowane w interesie partnerów i Unii Europejskiej" - podkreślała Mogherini.
KE wskazuje na silną polaryzację utrzymującą się w albańskim systemie politycznym. "Na działalność parlamentarną wpłynął długotrwały bojkot ze strony opozycji na początku 2017 r. (...). W maju porozumienie między główną partią rządzącą, a opozycją pozwoliło wznowić działalność parlamentarną" - podała KE. Komisja uważa, że konieczne są dodatkowe wysiłki, aby lepiej włączyć organizacje społeczeństwa obywatelskiego w dialog polityczny.
Komisja wskazuje też na kontynuowanie przez Tiranę reform administracji publicznej i systemu sadowniczego. Kraj - jak podkreśla KE - osiągnął też znaczne postępy w walce z korupcją, w szczególności dzięki przyjęciu poprawek do kodeksu postępowania karnego, jednak korupcja pozostaje "powszechna w wielu dziedzinach" i stanowi "poważny problem".
„NIE” dla ochrony polskiej morskiej energetyki wiatrowej
O finansach na VI Forum Wizji Rozwoju
Afera w Finlandii. Inżynier skopiował plany największego wycieczkowca świata
Program "Opłaty Krajowej" powodem sporu między Polskim Związkiem Wędkarskim a Wodami Polskimi
30 lat Agencji Rozwoju Pomorza. Przybliżanie światowych rynków pomorskim przedsiębiorcom
Konosament – wybrane zagadnienia praktyczne