• <

Szef MSZ w poniedziałek udaje się z wizytą roboczą do Albanii

pc

06.05.2018 22:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSZ w poniedziałek udaje się z wizytą roboczą do Albanii

Partnerzy portalu

Szef MSZ w poniedziałek udaje się z wizytą roboczą do Albanii - GospodarkaMorska.pl

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz udaje się w poniedziałek z roboczą wizytą do Albanii. Szef MSZ będzie rozmawiał w Tiranie m.in. z ministrem spraw zagranicznych Ditmirem Bushatim. Spotka się również z prezydentem Ilirem Metą i premierem Edim Ramą.

Jak podkreślił w komunikacie resort spraw zagranicznych, wizyta ministra Czaputowicza "potwierdza wolę ze strony Polski do rozwijania bardzo dobrych stosunków polsko-albańskich, zarówno w dziedzinach gospodarki i obronności, jak i kultury oraz edukacji".

"To także wyraz uznania dla osiągnięć Albanii w dążeniu do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską, które zostały docenione także przez Komisję Europejską w kwietniowym raporcie rozszerzeniowym. Dokument ten zawiera bezwarunkową rekomendację dla państw członkowskich do otwarcia negocjacji akcesyjnych z Albanią, co Polska zdecydowanie popiera" - zaznaczyło MSZ.

Podczas wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Albanii wspólnie zainaugurują "Konferencję Tirańską", w ramach której Polska będzie się dzielić swoimi doświadczeniami z okresu przedakcesyjnego. "Mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzmocnienia zdolności administracyjnych albańskich instytucji oraz ich efektywności w przyjmowaniu unijnych standardów" - podkreślił w komunikacie resort dyplomacji.

Szef MSZ wygłosi także wykład w Albańskim Instytucie Studiów Międzynarodowych na temat perspektyw polityki Polski i Unii Europejskiej wobec regionu Bałkanów Zachodnich, a także wizji przyszłości UE.

W drugiej połowie kwietnia Komisja Europejska zaproponowała krajom członkowskim rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Macedonią i Albanią. Jak przekonywała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, państwa te osiągnęły pewne postępy w reformach.

"Dzisiejszy krok do przodu dla Macedonii i Albanii jest krokiem naprzód dla całego regionu Bałkanów Zachodnich. Naszym celem jest zapewnienie praktycznych korzyści ludziom w regionie, jednak prace nad reformami i modernizacją muszą być kontynuowane w interesie partnerów i Unii Europejskiej" - podkreślała Mogherini.

KE wskazuje na silną polaryzację utrzymującą się w albańskim systemie politycznym. "Na działalność parlamentarną wpłynął długotrwały bojkot ze strony opozycji na początku 2017 r. (...). W maju porozumienie między główną partią rządzącą, a opozycją pozwoliło wznowić działalność parlamentarną" - podała KE. Komisja uważa, że konieczne są dodatkowe wysiłki, aby lepiej włączyć organizacje społeczeństwa obywatelskiego w dialog polityczny.

Komisja wskazuje też na kontynuowanie przez Tiranę reform administracji publicznej i systemu sadowniczego. Kraj - jak podkreśla KE - osiągnął też znaczne postępy w walce z korupcją, w szczególności dzięki przyjęciu poprawek do kodeksu postępowania karnego, jednak korupcja pozostaje "powszechna w wielu dziedzinach" i stanowi "poważny problem".

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34350,00 $ tona 1,48% 13 maj
 Cynk 3499,00 $ tona -1,16% 13 maj
 Aluminium 2722,00 $ tona 1,30% 13 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.