• <
BOTA_2023

Szef MSWiA spotkał się z dyrektorem Fronteksu

pc

04.04.2018 16:30 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Szef MSWiA spotkał się z dyrektorem Fronteksu

Partnerzy portalu

Szef MSWiA spotkał się z dyrektorem Fronteksu - GospodarkaMorska.pl

Szef MSWiA Joachim Brudziński spotkał się w środę z dyrektorem wykonawczym Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) Fabricem Leggerim - poinformowało MSWiA. Wśród omawianych tematów m.in. współpraca w kontekście wyzwań na granicach zewnętrznych UE.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało na swojej stronie internetowej, że do rozmowy doszło w siedzibie MSWiA. "Podczas spotkania omówiono najważniejsze sprawy dotyczące roli i działalności Agencji Frontex, w tym temat współpracy z Polską, w kontekście wyzwań na granicach zewnętrznych UE" - podkreślono.

Dodano, że podczas spotkania poruszone zostały również kwestie wynikające z podpisanej 9 marca 2017 r. umowy regulującej funkcjonowanie siedziby Agencji w Warszawie. Na mocy umowy Polska przekazała trzyhektarową nieruchomość w Warszawie, na której Frontex wybuduje swoją siedzibę. Umowa reguluje także kwestie związane m.in. ze statusem prawnym agencji i jej pracowników. Przewiduje też powstanie europejskiej szkoły dla dzieci pracowników agencji.

Frontex powstał w 2004 r. a od października 2016 r. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej(Frontex) działa w obecnej postaci. Do głównych zadań agencji należą: monitorowanie przepływów migracyjnych i przeprowadzanie analizy ryzyka, monitorowanie zarządzania granicami zewnętrznymi UE, zapewnianie państwom członkowskim pomocy operacyjnej i technicznej, wspieranie operacji poszukiwawczych i ratowniczych, wspieranie - wraz z innymi agencjami UE - krajowych organów straży przybrzeżnej. Jednym z zadań agencji jest nadzorowanie i organizowanie przymusowych powrotów z państw członkowskich.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.