• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef MON podpisał z Finlandią umowę ramową o współpracy

pc

27.09.2017 14:52 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef MON podpisał z Finlandią umowę ramową o współpracy
Szef MON podpisał z Finlandią umowę ramową o współpracy - GospodarkaMorska.pl

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podpisał w środę w Helsinkach umowę ramową o współpracy z Finlandią. Jak podkreślił szef MON, ma ona szczególne znaczenie dla wszystkich państw nad Bałtykiem, a nawet dla całej Unii Europejskiej.

Podpisane w środę po południu ramowe porozumienie zakłada współpracę wobec zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni oraz wymianę informacji i współpracę technologiczną.

Macierewicz na wspólnej konferencji prasowej z ministrem obrony Finlandii Jussim Niinisto podziękował mu za podpisanie tej umowy, która według niego umocni możliwości obronne obu państw.

"Ta umowa ma szczególne znaczenie dla wszystkich państw leżących nad Bałtykiem, ale i - ośmielę się powiedzieć - dla całej UE i może być dla naszych relacji umową wzorcową" - powiedział minister.

"Szerokość zagadnień, które obejmuje, wskazuje na główne zagrożenia i główne niebezpieczeństwa, które dzisiaj stoją przed Finlandią, Polską, wschodnią flanką i całą Europą" - dodał.

Szef MON podkreślił, że "nowa sytuacja historyczna" wymaga zacieśnienia współpracy wszystkich krajów, które podzielają wartości Zachodu.

Podziękował za zrozumienie ze strony Finlandii dla dążenia do zacieśnienia współpracy wojskowej w ramach UE. "Rzecz dotyczy przede wszystkim tej przestrzeni, którą nazywamy trwałą współpracą strukturalną i która musi być i będzie szczególnie nastawiona na rozwój zdolności obronnych poszczególnych krajów oraz na takie działanie, które nie może być alternatywne wobec NATO, ale musi być komplementarne wobec systemu dającego gwarancje bezpieczeństwa Polsce i całej Europie" - dodał.

Jak podkreślił Macierewicz, umowa o współpracy została podpisana w kształcie, który "zasadniczo rozwija i zmienia dotychczasowe porozumienia" między Polską a Finlandią.

"Jestem szczególnie wdzięczny i pragnę podziękować panu ministrowi za zrozumienie naszego spojrzenia na współpracę wojskową krajów UE i jej miejsce w systemie obrony całego Zachodu oraz jej rolę w relacji do systemu obronnego NATO, ze szczególnym uwzględnieniem USA" - zaznaczył.

Z kolei szef fińskiego resortu obrony stwierdził, że zarówno Polska, jak i Finlandia ze względu na swoje położenie nad Bałtykiem muszą zmierzyć się z podobnymi wyzwaniami w sferze polityki bezpieczeństwa.

"Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby nasze siły zbrojne były dobrze wyposażone, ale też żeby dobrze współpracowały ze sobą" - zadeklarował.

Niinisto zaznaczył, że umowa jest wyrazem chęci do pogłębienia dalszej współpracy i dzięki niej uda się "stawić czoła" zagrożeniom hybrydowym.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 37862,00 $ tona 0,23% 14 paź
 Cynk 3551,00 $ tona 4,17% 14 paź
 Aluminium 3151,00 $ tona 2,47% 14 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.