• <

Prezes PGNiG: ulgowe traktowanie Gazpromu przez KE niezrozumiałe

ew

15.05.2018 07:58 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezes PGNiG: ulgowe traktowanie Gazpromu przez KE niezrozumiałe

Partnerzy portalu

Prezes PGNiG: ulgowe traktowanie Gazpromu przez KE niezrozumiałe - GospodarkaMorska.pl

Brak kary ze strony Komisji Europejskiej w sprawie Gazpromu w postępowaniu antymonopolowym będzie bardzo groźnym precedensem - powiedział PAP Piotr Woźniak, prezes PGNiG podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Prezes PGNiG wziął udział w panelu pt. „Strategia dla polskiej energetyki. Bezpieczeństwo i biznes”, który był częścią sesji tematycznych rozpoczętej w poniedziałek w Katowicach 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG).

„W Europie zasady rynkowe działają, u nas ze względu na jednego dominującego dostawcę ze Wschodu - nie. Ten jeden dostawca jest zmartwieniem całego naszego bezpieczeństwa energetycznego” - mówił.

Piotr Woźniak skrytykował dotychczasowy brak reakcji Komisji Europejskiej wobec Gazpromu. „Jest to pierwszy przypadek, kiedy w tak jaskrawy sposób Komisja odstąpiła od rutynowego postępowania i nie ukarała Gazpromu - jak do tej pory, bo nie mamy jeszcze ostatecznej decyzji. DG COMP, czyli Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji zachowuje się w tym przypadku zupełnie inaczej niż w dziesiątkach przypadków, w których reaguje błyskawicznie i w dodatku niesłychanie skutecznie. Cały czas mam nadzieję, że decyzja Komisji Europejskiej ulegnie zmianie i że zechce skorzystać z instrumentów, które ma, a które stosowała do tej pory ze znakomitym skutkiem wobec największych potęg światowych, od Google poczynając po Facebook czy firmy informatyczne i telekomunikacyjne” - podkreślił.

Prezes PGNiG zwrócił uwagę na dysonans, jaki jest widoczny w postępowaniu Komisji Europejskiej w tej sprawie, a postępowaniu UOKiK, który „skutecznie reaguje i zachowuje jak urząd, który został powołany do ochrony konkurencji”.

Piotr Woźniak podkreślał także, jak ważny jest planowany gazociąg Baltic Pipe. „Zarówno w kontekście Polski, jak i całego regionu oraz reszty Europy projekt ten ma znaczenie fundamentalne” - powiedział prezes. „Od dawna mówimy o Trójmorzu” - zauważył i dodał, że „u nas dominuje cały czas rynek, który jest oparty na osi wschód-zachód oraz na jednym kontrakcie, który w 2022 wygaśnie i to jest kontrakt z Gazpromem”.

 

„Jeżeli pomyślimy, że w tym samym momencie będziemy mieli połączenie - właśnie Baltic Pipe - z Norwegią, gdzie mamy coraz więcej własnego gazu, to wtedy oś północ-południe, przez zupełną zmianę paradygmatów we wschodniej Europie, zmaterializuje się” - dodał.

 

Podczas panelu dyskusyjnego przypominał, że w ciągu ostatnich dwóch lat – od 2015 do 2017 roku rynek gazu w Polsce wzrósł o prawie 2 mld m sześc. rocznie z 15,3 do 17 mld m sześc. „W tym roku wzrośnie jeszcze dynamiczniej. Takiego wzrostu nie odnotowano w Europie nigdzie od lat. Dzieje się tak dzięki organicznemu wzrostowi konsumpcji gazu w Polsce oraz elektroenergetyce, która podjęła szereg decyzji o budowie bloków gazowych. To wszystko razem powoduje dynamiczny rozwój rynku - nasze ostrożne prognozy mówią o 4 miliardach m sześc. wzrostu zużycia gazu ziemnego w ciągu kilku lat” - mówił.

EKG to największe wydarzenie w Europie Środkowej. Uczestniczą w nim eksperci i wiodące postaci świata biznesu, polityki, samorządu, administracji publicznej. Tegoroczna edycja jest 10. z kolei. Organizatorzy szacują, że w ponad 150 sesjach tematycznych z udziałem przeszło 900 panelistów bierze udział ok. 9 tys. uczestników.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.